ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Да разчистим Върбиш - Риш ?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 21, 22, 23  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Да разчистим Върбиш - Риш ?
Автор Съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение ПРОХОДИМО Е !!!! Отговорете с цитат
Участъкът от КЕ между г.с. Елешница и Ришки проход е нормално проходим. През изминалата седмица положихме доста усилия, но вече няма "джунгла", няма, немеркирани участъци. Ако човек за пръв път минава от там, не би трябвало да има проблем с ориентацията.
Нашата група, работи в участъка от голямата нива до слизането на запад от Байряка.

Тази карта, ламинирана във формат А-3 е поставена на Голямата нива, и във формат А-4 на горният край на сухото дере.
Всички пътища и пътеки, които са отбелязани на картата са почистени и проходими. Трасето на КЕ е премаркирано основно, по кръстовищата на останалите пътища са поставени стрелки тип С7, които да посочват ПЪТЕКАТА.
Не съм забравил обещанието си!
mikesli написа:
.... след като остана доволен от свършената работа да организирам едно чеверме на Карандила.

Много съм доволен от всички и всичко, което направихме. Очаквам предложение за дата в най-скоро време. От мен е агнето и организацията ...
Пон Апр 22, 2013 11:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Шапка свалям на всички участвали в това благородно начинание! ръкопляскания Сега може би трябва да разтръбим навред, че този участък вече не е проблемен, защото от миналата година заляхме мрежата с драматични истории в него. Още веднъж - БРАВО!

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Пон Апр 22, 2013 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
mikesli написа за свършената работа от тяхната група. Искам да ви запозная поне малко с това, която направи нашата група. Много моля, другите от групата също да пишат, защото свършената работа е много, не мога да пиша всичко. Ще покажа и снимки от района, но след няколко дни, тъй като сега имам друго задължение.
Всичко подред. Маriana1000, Stefan_iliev38 и Йосарян са пристигнали в сряда – 17 Април и са устроили бивак до чешмата между Г.Дебелец и Байряка. Почистили известно разстояние, но машинката е сдала богу дух.
Ние пристигнахме на мястото в четвъртък, с колата на tzezko- пича. Четирима в колата. Не можахме да стигнем до чешмата, тъй като трябваше да отворим широк път за колата. Направихме бивак на място с координати – 42 гр. 56,767‘; 26 гр. 53,129‘
Първия ден почистихме пътя до чешмата и Йосарян си замина.
В петък, шест човека стигнахме до под Байряка, най-северната точка на маршрута.
В събота, се срещнахме с групата на mikesli, между Байряка и Сухото дере. (Борис Борисов знае мястото. Онова легнало грамадно дърво, на което срещнахме 2011 година)
Разчистването завърши. Mariana1000, stefan_iliev38 и W Sjankata маркираха след обяд, до чешмата.
В неделя се разделихме, като тримата мислеха да маркират до Ришкия проход, не зная какво успяха.
Ако под Дебелците е чисто, значи, цялото трасе е идеално. Това което почистихме ние, е като градски булевард, а не паркова алея.
По-късно ще има разказ със снимки, за всичко, даже за хубавите вечери около бивачния огън.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Апр 22, 2013 7:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
абе беше много забавно, благодаря на всички колеги за доброто изкарване. разходихме се добре, направихме си фитнеса с местенето на разни дървета в полза на отечеството, запознах се с готини хора, имаше и хапване имаше и пийване. викам да казвате следващия участък за почистване Laughing
Пон Апр 22, 2013 7:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да дам и аз малък отчет Smile

Аз, брат ми и Йосарян отидохме в сряда. Забавихме се поради проблеми с колата, но това ни даде възможност да се срещнем с Митко и да видим как сливналии посрещат гости. Smile
Останалото е както го е написал Мечо. От там където се срещнахме с другата група на билото до чешмата сме маркирали добре. От чешмата до ето това дърво, където се отклонява пътя за с. Риш не сме маркирали, но то е път без разклонения и както е разчистен няма къде да се отклони човек.

В неделя аз, брат ми и W_Sjankata имахме няколко часа и малко останала боя и тръгнахме да видим какво е положението към Малък Дебелец. На едно място имаше 200-300 метра паднали дървета, но могат да се заобиколят през гората, после се излиза на чиста пътека. Там където са падналите дървета не сме маркирали, защото не видяхме стари марки. Преди това и по-нататък подновихме каквото можахме. Преди Малък Дебелец ни свърши боята и времето, но там маркировката засега се следи лесно. По-нататък ако някой има излишни 1-2 часа, малко боя и се намира близо до Ришки проход може да довърши работата. Wink

Всички участници в разчистването са скромни хора и знам, че най-малко искат да се вдига шум около това, което правят, но все пак аз ще си кажа Wink
Искам да благодаря на Йосарян, който повдигна темата и дойде с резачка, на tzezko, който наряза Ужасът на Риш, на брат ми, Вени, W_Sjankata и meco puh, както и на всички от групата на Митко! Благодаря им, че направиха така, че думите които казах при излизането на черния път станаха истина Smile

Преди:


След:


И по време на разчистването:






















Всички снимки с малко коментари тук:
https://picasaweb.google.com/107109766459999925751/StaraPlanina_UjasatNaRish1721April201302#

Страхотно приключение беше! Сега гледам снимките и си мисля колко шарен е живота и как няма начин на човек да му е скучно... стига да бъде на точното място в правилното време Very Happy

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Апр 22, 2013 7:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
браво, вие сте сила неземна! много физически труд сте хвърлили - като знам какво беше и като разгледах снимките..
ние поразчиствахме тук там, но в нашия участък нападалото по пътя беше в пъти по малко..
Пон Апр 22, 2013 8:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, на всички включили се,познати и не,надявам се да се запознаем!
На тръгване запитах Мечо"каква е оценката при разбора на партийния"?
6с+.
Доволни сме от свършеното.Надявам се че ще е в полза на всички минаващи
по КЕ дори и да е на участъци,нека знаят че този вече е проходим.
Не го избягвайте и заобикаляте струва си да минеш и видиш!
До нови срещи ,филма, ще има продължение,ПРИКАЗКА Е по КЕ.
Пон Апр 22, 2013 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Да дам и аз малък отчет Smile...


Отчета е идеален. Онагледен със хубави снимки.
Но, това какво е?

Само аз и кучето Караман не знаем как да застанем. Ама аз ако знаех, че ще ни снимаш, не само щях да застана, ами и памука на главата щях да среша.

todor__x написа:
... Надявам се че ще е в полза на всички минаващи
по КЕ дори и да е на участъци....

А аз изобщо не се надявам, убеден съм, че ще е в полза.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Апр 22, 2013 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Pagane



Регистриран на: 15 Юни 2011
Мнения: 385
Местожителство: София

Мнение Браво на участниците !!! Отговорете с цитат
Тъй като нямах възможност за помощ там , дадох идеята на колегите да свършим подобна работа на Ботевата пътека ,на 20.04 посвършихме и ние малко работа Smile
Пон Апр 22, 2013 11:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Първо: Поздравления и благодарности на всички, които се включиха по един или друг начин в това начинание - като се почне от автора на темата Йосарян, разузнавателните групи преди две седмици, ударните групи миналата седмица и всички, помогнали със съвети, информация и кураж.

Второ: Бих искал Втора (западна) група да напише по-подробно колко хора са били и да даде имената им, ако е възможно. Информацията ми трябва за снимките.

Трето: За малко да забравим да признаем заслугите на най-изпълнителния член на нашата Първа (източна) група - вярното куче Караман!

Четвърто: Вземайки предвид сериозната подготовка и организацията на място, както и времето и средствата, с които разполагахме, моята оценка за изпълнението на поставената задача е много добър (5) по шестобалната система.

Пето: Критики, които трябва да се признаят, колкото и неприятно да е това:

Пътеката наистина е проходима, но все още има неразчистени участъци, по които трябва да се заобикалят дървета, докато не се разчистят от някой или не изгният по естествен път. Такива са кратките участъци: От точката, където земния път от с. Риш, по който се изкачихме, излиза на билото - там Пътеката веднага сече първия завой на земния билен път в посока запад, но много по-лесно е да се върви по пътя. Дерето - 200-300 метра, GPS-а ще покаже колко точно - при подсичането на в. Голям Дебелец, където трябва да се реши да се разчиства ли дерето и да се поднови старата маркировка, или да се прекара нова по склона встрани от дерето. Между в. Голям Дебелец и в. Малък Дебелец също има на места паднали дървета, които нямахме време да разчистваме, които могат лесно да се заобикалят, но това отнема време, а и така маркировката по-трудно се следи.

Има места, на които маркировката е избледняла и трябва да се поднови скоро - при в. Малък Дебелец, затрупаното дере под в. Голям Дебелец, по билния пък между в. Голям Дебелец и чешмата на 200 м. Трябва и да се постави наистина голяма табела с подробна карта в м. Голямата нива, от която дори и на начинаещи туристи да става ясно за всички пътеки в близката и средно далечната околност. Добре е да се поставят и табели със забележителностите в района и разстоянията до тях - скалите Топалкая, връх Байряка, Голямата нива, пътя за с. Риш, изворите и чешмите и прочие.

И да не забравяме, че сега Пътеката още не е обрасла с къпини, шипки, трънки, треви и папрати, клоните на дърветата още не са се разлистили, видимостта е голяма, вода тече на много места. Лятото положението може да е доста по-различно. Така че може би не трябва да бързаме с "тръбенето", че този участък вече не е проблемен. Той винаги е бил малко или много такъв, важното е, че сега "нещата са под контрол".

Последната критика, която ще отправя (може би най-сериозната), е пропускът да се съберат двете ударни групи на обща трапеза, но да се надяваме, че тази трапеза само е отложена във времето.

Шесто: Снимки ще кача утре. Няма много сполучливи, тъй като все пак се очакваше да разчиствам и маркирам, но все пак успявах "да се скатая" отвреме-навреме и да направя някоя и друга снимка Smile

Седмо: Още един път изказвам поздравления и благодарности на всички включили се и пожелавам на добър път на бъдещите Ком-Еминейци!
Пон Апр 22, 2013 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
сто процента като се разлисти и покарат капинаци и треволяци ще се променят малко нещата. но това вече ще се чисти лесно - двама трима с мачете като го минат веднъж и ще се поотъпче. въпроса е, че вече няма толкоз тежка физическа работа, нито нужда от техника като моторни резачки /изключая местата които споменаваш с останали дървета/. аз ще си планирам след май месец едно ходене точно с тая цел - да поокастря където е обрасло..
Вто Апр 23, 2013 8:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Стефане,съгласен съм с думите ти.
С другите сте се видели,5 броя+2по късно включили ли се-баща и дъщеря.
За подробности говорителя и разузнавач от сливен.
Вто Апр 23, 2013 8:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ppenev



Регистриран на: 15 Апр 2013
Мнения: 17
Местожителство: сливен

Мнение Отговорете с цитат
И аз искам да Поздравя всички допренесли и участвали в инициативата. Това ми бе първата среща с всички участвали на място, радвам се че бях с Вас.

Мисля, че критики и оценки на никой не могат да се дават, защото всеки вложи маx усилия. А и видяхме, какво още може да се свърши (може би Горските стопанства с насоки от БТС могат да бъдат и по активни, ако искат, все пак това им е работата)

На място видяхме и можем да информираме всики преминаващ, какво да очакват в този участък на КЕ.

А считам, че всеки тръгнал по КЕ не очаква да върви по алея в парка или екопътеката в края на града.

Все пак, както Митко писа ПРОХОДИМО Е и Маркирано!
Вто Апр 23, 2013 9:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение По подробно за нашата работа... Отговорете с цитат
Няма как, ще трябва по-подробно да разкажа. Съжалявам, че не случихме на разказвач като Яница, Стефан или Мечо в нашата група и тази отговорна работа се пада на мен. Всъщност Руми направи страхотен пътепис за Ком-Емине, така че след моята суха статистика може да се прояви отново тук.

I. Разузнаване /6.04.2013/:
Участници: Руми /rumi_xristova/; Васко /titi/; Тодор синът ми и аз. <-- от юг.
Дидо /joy_boy/ и още едно момче < -- от север.
Обходихме участъка от Голямата нива до тръбата след вр.Дебелец.
Набелязахме участъците за разчистване и премаркиране.
Почти открихме билната пътека от Голямата нива до горният край на сухото дере.


II. разчистване и маркиране /20,21.04.2013/:
Участници: Руми /rumi_xristova/, Тодор Христов /todor__x/, Дидо /joy_boy/, Огнян /ogobogo/, Пеньо Пенев /от Сливен, не е регистриран в този форум, но сериозно обикаля планините с колелото--- докато напиша това той Пеньо си показал ник-а ppenev/ и обичайните заподозрени аз и синът ми Тодор.
Аз, Тодор и Пеньо пътувахме от Сливен. Изчакахме Дидо и Огнян от Варна в с.Есен и заедно се отправихме към беседката над с. Каменско. Руми работи в събота и щяха да се включат с баща си след обяд.
В 9:00 тръгнахме към малката беседка и сухото дере.
Разчиствахме и маркирахме разклоненията:


Първо отидохме до долният край на дерето. Махнахме табелата, която сочеше по него и я поставихме на един от следващите разклони по серпентините. Така само по пътя, който разчистихме добре - стигнахме до горният край на дерето. Както каза Пеньо - това е трасето за колоездачите: от голямата нива до долният край на дерето и после по серпентините, освен ако не предвиждат да се спуснат по асфалта до беседката, защото е удобна за нощуване и после до морето е един ден.
Продължихме в източна посока. По някое време решихме да оставим разчистването за на връщане, за да се срещнем по-скоро с другата група. Звъннах на tzezko , по обяснението му трябваше да сме на едно и също място, а дори не чувах резачката. Продължихме и след петнадесетина минути се срещнахме. Здраво работеха, и доста бяха уморени.... Мечо дори се оплака, че не успявал вечер да си пие ракийката. Стана ясно, че не може вечерта да се съберем, защото между двата лагера имаше 3 часа път. Няма смисъл да се хаби напразно енергия в ходене. Тя беше необходима за друго. Разменихме по някоя приказка, боя табели и всеки продължи работа в своята посока. Докато говорехме обаче, tzezko с резачката понаряза нагоре, така че ние на връщане само разчистихме. Чух се с Тодор - пътуваха с Руми и се разбрахме да отидат към Голямата нива и да ни посрещнат по билото. Бавно и внимателно започнахме да следим билната пътека, да разчистваме където е необходимо и да маркираме. По някое време Руми ни пресрещна. Движила се е само по старата маркировка, която с баща си намерили къде излиза на пътя. Оказа се, че преди 2 седмици сме тръгнали да слезем от билото на 200-300 метра по рано!!! Премаркирахме вярното трасе. Доста цапахме по разклоните, там сложихме и табелите и през Голямата нива слязохме до беседката за заслужен банкет.
На другата сутрин се качихме до голямата нива. Поставихме картата /А-3/ там. Тръгнахме към г.с. Елешница. Горските са разчистили добре. Стигнахме до първият разклон. Там има опастност от объркване. По пътя в южна посока има стара маркировка. Ако човек тръгне по нея, започва да се връща към Върбишки проход, защото това е билният вариант на трасето КЕ. Някога ще опитам да проследя тази пътека..... След като маркирахме вярната посока тръгнахме на обратно - Голямата нива, билото до горният край на сухото дере. Трябваше да проверим качеството на маркировката в посока запад-изток и да поутъпчем пътеката Smile. Не се наложиха корекции само слагахме още знаци. Пратих Тодор да мине по пътя за колоездачи, за да види състоянието му. Изнасяли са дърва от там, разчистен е но в момента има много вода и големи локви. Ние след като поставихме втората карта се запътихме към колите. Там Мечо ни чакаше, направихме няколко снимки и потеглихме.

Това е ...
Вто Апр 23, 2013 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Едно голямо БРАВО и от мен!
Вто Апр 23, 2013 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 21, 22, 23  Следваща
Страница 14 от 23

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov