ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Мусаята

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Мусаята
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Мусаята Отговорете с цитат
Някой знае ли дали може да се мине напряко между района на вр.Мусаята /той отвсякъде е загръден с пътища/ към параклиса на Перелишка поляна, без да се минава през Касъка?
На сателита изглежда проходимо по поляни и само съвсем малко гора ~ около 1 км., но точно там може да е гвоздеят Wink Не се виждат пътища, а и на руските топографски карти няма... Иначе логично свързащо било има, но......
Някой знае ли със сигурност, минавал ли го е?
Чет Май 09, 2013 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Според мен трябва да се пита някой агент в Мугла, който може да обяснява грамотно.
А какво си замислил за натам?
Пон Май 13, 2013 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Според мен трябва да се пита някой агент в Мугла, който може да обяснява грамотно....


Агента е Кольо Капачката, за две малки мугленски ще те заведе където не си и сънувал, а мугленец да обяснява грамотно.... те таково чудо нема Very Happy Very Happy Very Happy . Ако не сръбнат, не могат да говорят Наздраве! , а като сръбнат, не знаят какво говорят Very Happy .

Все пак вярно, какви са идеите?

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Пон Май 13, 2013 5:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да бе, и аз как се изразих "да обяснява грамотно". Най-сигурният начин е - водачът ударил няколко "малки" си язди МПС-то с камшично запалване, а туристът стиска здраво опашката на добичето и следва водача. Това е най-сигурният начин... Laughing Laughing Laughing

Тодоре, пусни жокер, че тръпнем в очакване. Wink
Пон Май 13, 2013 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Идеята е най-грубо е : тръгване от Смолян, през Кайнадина до най-високата точка на пътя за Мугла и от там по билните поляни покрай Мусаята по посока Перелишката поляна с чешмата и параклиса. От там преди да стигне до Ешеккулак има една пътека надолу към Смолян - мисля, че беше жълта маркировка. Виждал съм я, но не съм я вървял. Предполагам 1 нощувка някъде в района където се пресича пътя Смолян - Мугла. Ако директното преминаване към перелишката поляна е невъзможно - през Касъка до пресичане на червената маркировка на Е8.
Това са идеите - разработвам кръгов маршрут с 1 нощувка.

Ето тук съм нахвърлил идеите. Не съм конкретизирал качването на Кайнадина /Изворец/, но знам, че има пътища /нали има и ретранслатор Smile/ С червено е основното желание, със синьо и жълто вариянтите.
Вто Май 14, 2013 8:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тя май зелената маркировка "Хвойна - Елидже" се качва до Орловец (почти до Кайнадина) и после се пуска малко на изток до някакви поляни с беседка (Амзовото). Така пише на стр. 88 от "пътеводителя".
Като гледам ти после си го дал по черния път към с. Кремене, после до разклона с четири пътя, известен като "ВВ-то", после през застава Герз*вица и Меч*то дере (под границата между пирамиди 125 и 127) слизаш на пътя Смолян-Мугла. Е, там вече може да ни бият частниците, заради които е забранен "престоят и преминаването на хора и МПС..." да не цитирам цялата заповед или каквото там беше... Laughing Laughing Laughing
Жълтата маркировка, която споменаваш преди Ешеккулак (ако се идва от Перелик) всъщност слиза през Каньона на водопадите към Смолян, а той не е по р. Еленска.
Ето ТУК съм се опитал да опиша маршрута в каньона, който е кръгов и от чиято най-висока точка се отделя жълтата маркировка за х. Перелик. Мисля, че Сотиров е ходил доста пъти нагоре. Аз само съм минавал кръговия маршрут от и до кв. Средока на Смолян.

Хубав замисъл, ама не е ли много за 2 дни?! Wink


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Вто Авг 27, 2019 6:07 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Май 14, 2013 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Да, вървял съм по зелената маркировка точно от там - трябва да се продължи по пътя, а да не се слиза по дерето в Турян. /Всъщност аз може от Турян да тръгвам, щото има такъв вариянт./

Много, много... колко да е много.... По 25 км. на ден... айде втория да са 30... Wink

Къде точно е затворено и забранено да се ходи и какъв точно е режима? Кой го пази?
Вто Май 14, 2013 4:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не знам кой какво пази и дали наистина го пази, ама умирам от яд, като чуя две думи в комбинация "частна собственост" и "забранено". Twisted Evil Бях писал вече за това чудо на природата в тази тема: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=5515 Нямам горска карта, но сам можеш да прочетеш някои от местностите, през които си начертал маршрута си: ВВ-то, заставата, Пеева чешма, Мечото дере.

Това за 24-26 май ли го плануваш?
Вто Май 14, 2013 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Ба си! Верно може да има проблеми. Аз понякога съм пресичал такива стопанства в нашия край..... но става въпрос за напречно пресичане за 1-2 часа. То обикновено има или стълбички до заключените портали или някоя малка врата незаключена. Ама не си е работа.... Дали са им ега си огромния район.
Фактически ако е заградено хайде разбирам, но ако няма ограда, какво като съм нарушил заповедта? Какви са административните последици? То ясно, че правни не може да има.

Ами да - мислех да го съчетая с гостуване в Турян на 25-26, но сега като гледам може и да сменим плана.
Сря Май 15, 2013 10:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Едва ли е заградено. По-скоро сигурно има табелки по пътищата на входа и изхода на "забранената зона", че е забранено еди какво си. Май някъде го бях чел из бумагите. Ама дали наистина фирмата е сложила табелки или не - един дявол знае...
Ще питам моите хора, дали знаят нещо повече по въпроса, ако и те са ходили напоследък натам де.
Другият вариант е по каналния ред - обаждане в Гранична полиция в Смолян и обясняване на плана за преминаване през ВВ-то, застава Г*рзовица, П*ева чешма и М*чото дере. Те може и да знаят повече подробности около "забраната", което разбира се не гарантира автоматично безпроблемно минаване, поне според мен де... "Часна собственос" (както някой малоумник беше написал на входа на заставата до Водни пад) е това - с нея шега не бива... Laughing Laughing Laughing


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Вто Авг 27, 2019 6:07 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Май 16, 2013 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Андон



Регистриран на: 08 Яну 2007
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Чурика Отговорете с цитат
Здравейте! Местността, на която се намира параклиса Св. Св. Кирик и Юлита носи името Чурика, ако се има предвид това място. Не е добре да се прекръщават местности, защото по-този начин хората по-трудно биха се ориентирали, особено когато става дума за съвет, какъвто е случаят. Иначе от Мусаята до Чурика познавам хора, които са минавали, но аз лично не съм минавал. Информацията ми е, че е проходимо, без да има хубави пътеки.
Успех! Smile

_________________
Човекът е Човек, когато е на път!
Чет Май 30, 2013 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Много съжалявам, че не съм знаел името на местността. В картите, които имам няма никакво име и по тази причина я прекръстих набързо "Перелишка поляна", защото е между връх Перелик и х.Перелик. Разбира се, че не съм прав! Oops
Сега, за да няма повече недоразумения слагам парче от карта, на което с червени точки съм маркирал участъка от маршрута, който ме интересува.
Чет Май 30, 2013 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Чак сега успях да надраскам и аз една карта къде сме ходили.
С черно-жълто разходихме едни приятели преди да си тръгнем към София, колата на зеленото фургонче под превала в посока Смолян, с червено - имахме същия план като вашия и да слезнем по старата директна маркировка за ценители от билото към Мугла ... ама преди котата 1972,40 ни хвана много силна гръмотевична буря и се спуснахме към Голямата река и черния път по нея дето те води под Касъка. Върха се подсичаше отляво на пръв поглед, ама не докарахме дотам. Него ден беше облачен и без гледки, но пък така се набихме в една смрика докато се чудехме как да слезнем към реката ...


_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Юни 05, 2013 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov