ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Неделно по река Голяма Сушица

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Неделно по река Голяма Сушица
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Неделно по река Голяма Сушица Отговорете с цитат
Плановете за неделя бяха да тръгна от Долнослав и да стигна до Белинташ и после да слизам в Тополово. Не се получи по ред причини и най-вече непознаване на района от моя страна. Пък и като видя дерета (с известен водопад дори) и забравям за другите форми.
Ето и малко снимки:



Самотен щраус в конната база. Питах хората да ме ориентират за нещата.



Язовир Сушица:



По реката:



Ето го и Лястовичи вир, достигането му е лесно, каквото и да ви кажат местните. Хората мерят с друг аршин, не знаят какво съм си причинявал (и си причиних после) :



Същият, натюр(без филтри):



И други по-малки негови събратя, няколко от многото:







Е, пред този се усетих, че съм захванал по някакъв приток на реката:



Последваха безкрайни изкачвания и слизания по разни дерета, пътеки, безпътия, имаше варовикови дупки, драки, комари....

Това го щракнах някъде срещу Орешец:



Това е далече на отсрещния баир(със зуум), но на връщане съм минал по-ниско и не го нацелих:


А това е горното течение на реката, където ме изведе черен път, след като направи нещо като лъкатушеща „фиба”. Разбрах, че съм си изгубил шапката( след години вярна служба).





На връщане гледах да се движа по-високо по склона, по черен път, за да наваксам с времето, че даваха лоша прогноза за по-късно. И накрая поглед назад, час преди бурята и на минути от селото:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Май 30, 2013 12:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
E айде, нова шапка нов късмет. Дано да е на хубаво. Водопада с филтри е страхотен, пък и без тях си е хубав Wink

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Май 30, 2013 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Андон



Регистриран на: 08 Яну 2007
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Тополово Отговорете с цитат
Били сме наблизо значи в неделя следобед. Ние акостирахме в Тополово около 19 часа, връщайки се от Бяло море. Следващия път можеш да се обадиш, за да отидем до Котешката пещера - интересна местност 1,30 ч над Тополово с малък водопад (около 3 м). Там ходим на Рождество Богородично някой път, защото има параклис в местността Стайковско селище и става ежегодна кьорсофра. Иначе реката я зная като Сушица, а името на водопада научих от теб. Ти откъде имаш информация, че се казва Лястовичи вир? 98 % от тополовци не знаят за този водопад, само на 30 мин от Дивото селище с щраусите. А това е реката, която разделя землищата на Тополово и Горнослав. Ние научихме водопада преди 3 години... Smile

_________________
Човекът е Човек, когато е на път!
Чет Май 30, 2013 7:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Тополово Отговорете с цитат
Андон написа:
Иначе реката я зная като Сушица, а името на водопада научих от теб. Ти откъде имаш информация, че се казва Лястовичи вир?


Здрасти, не съм те виждал скоро. Някакъв юнак е качил снимка в Google Earth. После видях водопада и в сайта за водопадите в България. Каня се от миналата година, и така...Явно в Долнослав знаят повече за водопада, нали им е по-близо от колкото на тополовци. Аз влезнах през портала на комплекса, където е конната база и в дясно първата вила или каквото е там, има езерце и после къща. Там имаше хора и всички знаеха за водопада. Иначе се стига лесно, щом реката не е пълноводна. На 40 мин от язовир Сушица, все по реката. Има 10 прескачания от единия бряг на другия и се стига до каньонче. Излиза се наляво по склона, има пътека. Почти веднага от пътеката се вижда долу водопада, до който се слиза дори по изсечени в земята стълби. Вирът е може би 20х 20 метра, цял басейн.
Ще проуча обекта за който казваш, но нещо не си падам по масовките. Smile Време нямам, та по някога отскачам за ден(работя в събота щото), като се отвори възможност.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Май 31, 2013 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Не се получи по ред причини и най-вече непознаване на района от моя страна

Този Беланташ много непристъпен бре!
Миналата година няколко човека тръгнахме айляк към него откъм хижа Сини връх над Новаково, но - подведени от хубава пътечка, която после реши да свърши - се забихме из едни сипеи по южния скат на връх Тръна (вместо да минем по царския път от север) и след яко драпане, трънинг и глиганинг до към подножието на Сини връх установихме, че сме изчерпалия времевия си запас и се наложи да се върнем.
Пет Май 31, 2013 10:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Андон



Регистриран на: 08 Яну 2007
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Митко, аз зная пътя до водопада... Съвпада с твоето обяснение. Били сме там. Водопада е на границата на землищата на Горнослав и Тополово. Долнославци нямат общо с река Сушица в зоната й южно от яз. Сушица. А за Котешката пещера само споменах за софрата, която става наблизо. Не е задължително да се ходи тогава там - лято е и може и да няма вода. Иначе за тази "забележителност" трудно ще намериш човек, който я знае. Дори и тополовци повечето не я знаят. Няма лошо, че работиш в събота. Икономиката има нужда от люде като теб! Smile

_________________
Човекът е Човек, когато е на път!
Пет Май 31, 2013 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
[quote="Rincewind"]
Цитат:
че сме изчерпалия времевия си запас и се наложи да се върнем.


Много точно казано! И с мен това се случи. Добре, че ме взеха на стоп от селото до Асеновград, че щеше да ме запука и бурята.
Сега се чудя как мога да отида до Канарата в Средна гора, без да изчепя времевия запас. Май ще има стоп още на отиване. Wink

Андоне, аз принципно си търся друга работа перманентно, защото сметката показват, че отработените съботи през годините, на предишната и тази работа ми стигат за цял човешки живот. Националните празници не ги броя.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Юни 21, 2013 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov