ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
БАТЕРИИ и ЗАРЯДНИ УСТРОЙСТВА
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
БАТЕРИИ и ЗАРЯДНИ УСТРОЙСТВА
Автор Съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
valkata332 написа:
Здравейте, искам да попитам каде в София могат да се купят литиеви или акумулаторни батерий на Energizer (ако не някаде в центъра би било най-удобно) ?

Акумулаторните на енерджайзер не ти ги препоръчвам-издържаха ми по-малко от GP-то(е,година и половина,все пак) и накрая взеха да изключват без предупреждение
За литиеви аз поръчвам от http://dcpower.eu/energizer-ultimate-lithium-aa-l91/ че не съм София и рядко ходя натам но ти може да идеш лично
Чет Юни 13, 2013 9:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
valkata332



Регистриран на: 01 Фев 2013
Мнения: 70
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, ще намина от там. Я сега кажете кой, с какво зарядно зарежда акумолаторните си батерий и каква е разликата между различните модели ?

_________________
„Слабите не се борят. Малко по-силните издържат един час. По-силните от тях се борят години. Но най-силните от всички се борят цял живот. Те са непобедими”
Чет Юни 13, 2013 2:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
И аз ще се включа с въпрос към знаещите:
Имам 3 бр. комплекта презареждаеми батерии (тип ААА) за челника ми. Всеки комплект включва 3 батерии и е постоянен, т.е. не менкам батериите между комплектите. Въпросът ми е: как е най-добре да се съхраняват батериите, когато не се очаква (да кажем - 2-3 седмици) те да се използват - напълно заредени или напълно разредени?
Пон Юни 17, 2013 12:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
boris_borisov написа:
Въпросът ми е: как е най-добре да се съхраняват батериите, когато не се очаква (да кажем - 2-3 седмици) те да се използват - напълно заредени или напълно разредени?


Чувал съм че най-добре е да се зареждат и разреждат редовно.

Ако трябва да *отлежават* до следващото ходене трябва да имат ток в тях.
Единственото за което съм сигурен е че НЕ трябва да стоят хептен без ток дълго време.
Аз като се върна с изтощени батерии ги зареждам .

Лошото е че не се препоръчва да се дорареждат-т.е.ако ги заредиш след поход до другия-2-3 седмици те макар и малко ще са се разредили и не можеш да ги донапомпишSadАз си ги зареждам непосредствено преди тръгване-иначе си стоят разредени-почти никога не ги изпразвам до край на предичния похо(т)д и все малко ток си има....
Вто Юни 18, 2013 8:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Хм, значи май няма еднозначен и нАучно аргументиран отговор на въпроса...
Челникът ми е Лед Лензер Н7R и за батериите, с които си дойде в началото, хич не съм се замислял, донапомпвал съм си ги винаги, когато ми е трябвало... После си купих други презареждаеми батерии (понеже минавам на варианта "носене на резервни батерии", вместо "носене на зарядно и зареждане в хижите") и те бяха доста солени откъм цена, взех да се замислям по въпроса колко дълго ще ги ползвамSmile Напоследък като пускам челника вкъщи по разни нужди и като видя, че силата на светлината намалява, след като си свърша работата, оставям челника да свети докато издъхне напълно и чак тогава зареждам... С други думи, следвам принципа "100% пълно, 100% празно", ама дали така е добре за батериите, не знам и поради това питах...
Вто Юни 18, 2013 8:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dgtalwow



Регистриран на: 12 Юни 2013
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
Хм, значи май няма еднозначен и нАучно аргументиран отговор на въпроса...
Челникът ми е Лед Лензер Н7R и за батериите, с които си дойде в началото, хич не съм се замислял, донапомпвал съм си ги винаги, когато ми е трябвало... После си купих други презареждаеми батерии (понеже минавам на варианта "носене на резервни батерии", вместо "носене на зарядно и зареждане в хижите") и те бяха доста солени откъм цена, взех да се замислям по въпроса колко дълго ще ги ползвамSmile Напоследък като пускам челника вкъщи по разни нужди и като видя, че силата на светлината намалява, след като си свърша работата, оставям челника да свети докато издъхне напълно и чак тогава зареждам... С други думи, следвам принципа "100% пълно, 100% празно", ама дали така е добре за батериите, не знам и поради това питах...


Мисля да си купувам точно този модел челник. Как се справя в тъмниците и колко време изкарва един чифт батерии?
Вто Юни 18, 2013 8:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Едва ли ще съм ти много полезен с отговора, понеже ... зависиSmile Ако го ползваш на икономичен режим, ще изкара доста часове, но никога не съм засичал колко и не знам... Напоследък вкъщи (е, не точно вкъщи, а наблизо, където си имам работа нощно време, но там няма ток) го ползвам само на максимален режим и забелязвам, че дългото светене зависи от батериите, които съм сложил. Със старите оригинални (на 3 години) изкарва около час, час и нещо, после отслабва и накрая бързо умира. Оная вечер сложих едни почти нови (2 бр, 970/930 милиамперчаса + 1 бр. 900/850 милиамперчаса) и изкара около час и половина без да забележа разлика в светенето, а после го оставих да свети, за да ги изтощи докрай и изкара поне още 3-4 часа при хич нелоша за работа светлина /ама светеше в тавана само, оттам са ми наблюденията, пък аз спях и се пробуждах отвреме-навремеSmile/. Така че не знам със сигурност, но при всички положения с добри батерии и на минимален режим (напълно достатъчно за ходене нощем) ще изкара доста време. При макс режим ще е 2-3-4 часа и после умира. Светлината е добра, силна, регулируема, но не е вечна, за съжалениеSmile
Вто Юни 18, 2013 8:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
Хм, значи май няма еднозначен и нАучно аргументиран отговор на въпроса...
Челникът ми е Лед Лензер Н7R и за батериите, с които си дойде в началото, хич не съм се замислял, донапомпвал съм си ги винаги, когато ми е трябвало... После си купих други презареждаеми батерии (понеже минавам на варианта "носене на резервни батерии", вместо "носене на зарядно и зареждане в хижите") и те бяха доста солени откъм цена, взех да се замислям по въпроса колко дълго ще ги ползвамSmile Напоследък като пускам челника вкъщи по разни нужди и като видя, че силата на светлината намалява, след като си свърша работата, оставям челника да свети докато издъхне напълно и чак тогава зареждам... С други думи, следвам принципа "100% пълно, 100% празно", ама дали така е добре за батериите, не знам и поради това питах...


НИКОГА не оставяйте продължително време каквато и да е акумулаторна батерия напълно изтощена Wink . Литиево -йонните и литиево-полимерните акумулатори нямат така наречения "ефект на паметта" - т.е. може да си ги зареждате когато пожелаете, без това да им се отрази по някакъв начин . При никел - металхидридните този ефект го има в малка степен, така че е най -добре да се експлоатират на принципа "пълно-празно-пълно". На който му се чете ТУК има тонове информация Wink ............

п.с. И използвайте качествени зарядни Very Happy ....

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Вто Юни 18, 2013 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
loudidd написа:
dido написа:
В случая не обединява "мощността" им. 4 х 1.2 V = 4.8 V зарядно напрежение, ще има капацитет 2000-2500 mAh - колкото на единична батерия.


OK, около бъговете във форума бях питал и в другата тема за Power Box-а, и там колега ми каза да обединя това и това - тогава ще бъде ли обединена мощността на батериите, за да може човек да си зареди телефона три пъти, примерно?


Да споделя опит какво се получи - взех си гнездо за 4 батерии и повишаващия модул от горния линк, свръзване, и се получи това в груб вид :


И това в още по-груб вид : (нямам идеи да го правя по-фешън за момента)


Засега с батерии 2500мАч, на които пише 500мА за 7ч. зареждане успява да ми зареди 40% от батерията на телефона и батериите са изтощени напълно.

Ако някой знае да обясни мога ли да повиша капацитета на батериите или просто ми трябват по-мощни батерии АА, за да мога да заредя цяла батерия на телефона, че и два пъти..? Или това е, ще мога да зареждам толкова с това устройство?! Smile
Пет Юни 28, 2013 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
NiMH АА батерии с капацитет повече от 2500 mAh приеми, че няма.
Единственото ти решение в случая е да до-заредиш литиево-йонните си батерии с втори комплект от 4хАА-та.

Това не го разбрах:

loudidd написа:
Засега с батерии 2500мАч, на които пише 500мА


Още нещо за сметката. По-добре смятай капацитета във Wh - така ще можеш да приравниш батериите. Примерно - 4 х АА х 1.2 V = 4.8 V напрежение, по 2500 mAh -> този пакет е 4.8 х 2.5 = 12 Wh. Моят телефон е с батерия 3.7 V, 1050 mAh -> 3.7 х 1.05 = 3.9 Wh. Т.е. с този пакет мога да заредя 3 батерии като моята, без да смятам загубите от DC-DC конвертора, който ползваш (ефективността му е около 80% вероятно).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юни 28, 2013 12:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Още нещо за сметката. По-добре смятай капацитета във Wh - така ще можеш да приравниш батериите. Примерно - 4 х АА х 1.2 V = 4.8 V напрежение, по 2500 mAh -> този пакет е 4.8 х 2.5 = 12 Wh. Моят телефон е с батерия 3.7 V, 1050 mAh -> 3.7 х 1.05 = 3.9 Wh. Т.е. с този пакет мога да заредя 3 батерии като моята, без да смятам загубите от DC-DC конвертора, който ползваш (ефективността му е около 80% вероятно).


Ясно, моята батерия е 5.6Wh, което значи, че с 4 АА батерии, 1.2V, 2500mAh....трябва да мога на теория да я заредя около два пъти. На практика обаче нещо не се получава.. Smile

loudidd написа:
Засега с батерии 2500мАч, на които пише 500мА


Имам предвид, че на батериите го пише това "---mA"и не зная какво значи - имам комплект 2500mAh, на които пише "Зареждане - 7ч./500mA", имам 2100mAh, на тях пише "Зареждане 7ч./420mA", имам по-стари 1400mAh, на тях пише "Зареждане 14ч/140mA", всичките са 1.2V.
Пет Юни 28, 2013 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
500 mA вероятно е препоръчвания макс. заряден ток.

Вариантите за тов, което виждаш, са няколко. Възможно е първо батериите ти да нямат читав капацитет, т.е. - заминали са. Второ може конвертора към 5V USB да има ниска ефективност и трето - възможно е този в телефона ти да има също ниска ефективност. Вероятно комбинацията от всичко това води до твоя проблем.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Юни 29, 2013 12:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
ОК, благодаря за инфото, Дидо Smile

Поне имам аварийно зарядно за планината. Пък за ефективността на зареждане ще го мисля Smile
Съб Юни 29, 2013 9:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlio70



Регистриран на: 13 Май 2010
Мнения: 140
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
loudidd написа:
ОК, благодаря за инфото, Дидо Smile

Поне имам аварийно зарядно за планината. Пък за ефективността на зареждане ще го мисля Smile


Това ми се струва по-ефективно http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=57078#57078
Нед Юни 30, 2013 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ilko



Регистриран на: 16 Яну 2013
Мнения: 215
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Кажи, кажи, недей да криеш Very Happy
Сря Юли 17, 2013 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Следваща
Страница 3 от 14

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov