ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Е4 - къде е водата.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Предишната тема
Следващата тема
Е4 - къде е водата.
Автор Съобщение
popolo



Регистриран на: 19 Авг 2013
Мнения: 9

Мнение Е4 - къде е водата. Отговорете с цитат
Здравейте! Чисто нов съм тук, затова се надявам да приемете с необходимото снизхождение лаишките ми въпроси. Както и да е, навих си на пръста, и тези дни и аз, барабар Петко с мъжовете, току виж минах Е4. (браво на мен, благодаря, намяше нужда!) Още на първия ден обаче се изтормозих от безводието на Верила. Денят беше 2-ри август, на няколко места срещнах табели "вода", само не и самата нея. И стигам до въпросния заслон Смильо с твърдото убеждение, че не може да няма вода, щом като е заслон, обаче кукиш - не намерих ни вода, ни дявол! Evil or Very Mad Щях да почина, наистина, бях пресъхнал като килот в сушилня. Къде е тази пуста вода на заслона, че не я намерих? Всъщност в цялата Верила попаднах само на две чешми, и тя едната почти до село Клисура.


Последната промяна е направена от popolo на Сря Авг 21, 2013 11:08 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Авг 19, 2013 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Имаше вода на заслон Смильо, когато ние минахме от там. Аз не ходих до нея, но от там си напълнихме шишетата. А по седловината в посока Верила имше доста табелки за вода. Наистина ли съвсем всичко е пресъхнало за малко повече от две седмици?
А чешмата преди с. Клисура течеше много слабо, за нея не бих се учудил ако пресъхва, а май е имала вода?
Пон Авг 19, 2013 7:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
popolo



Регистриран на: 19 Авг 2013
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Наистина.Такъв ми бил късметът. Тази случка обаче впоследствие ми държа влага (как звучи само), и без поне три литра и половина не тръгвах никъде.
Вто Авг 20, 2013 9:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Водата при Смильо е като застанеш на входа му с лице на вън,
в дясно под дърветата,като кладенец с 3 трупи от горе,не е за пиене.
Чешмата се намира лесно,от разклона се тръгва по коловете в дясно
и след 2-3 надоло пак в дясно на камък към дола пише"вода",
като погледеш от него и се вижда,а и чува.
Стефан е снимал всичко това.
Вто Авг 20, 2013 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Предлагам темата да се преименува на "Е-4 - къде е водата" по аналогия на съседния раздел Smile

Утре ще опиша подробно за водата на Смилио, а и по-нататък по маршрута, защото интернетът спря и пиша от телефона, а снимки трудно ще кача през него.

Благодарности на автора за полезната тема и молба към него да промени заглавието. Благодаря предварително!
Вто Авг 20, 2013 10:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
За водата при заслон "Смильо" при едноименната седловина Смильо във Витоша:

todor__x е обяснил много точно къде са двете води, остава описанието да се онагледи със снимков материал. GPS тракове и координати засега не употребявам.

Кръстопътят при седловината Смильо във Витоша при стълбове с номера 108 и 143:









На стълба с черните табели има табела с надпис "вода", която сочи в посоката на заслон "Смильо":



Ако се поеме към заслона, след 100-тина метра се стига до поляната с пейките пред самия заслон (южно от него):



Водата от извора, която е покрита с трупите и е малко застояла и жабунясала (но все пак леко течаща на тънка вадичка, която се губи веднага надолу в шумата на дерето), се намира вляво от заслона (западно) като застанеш с лице към него на по-горната поляна - някъде в началото на гората при големите дървета вляво на снимката:







Ако се подмине полянката и заслона се заобиколи от запад (отляво) и се слезе по склона на дерето през гората на запад-северозапад от заслона, се стига до другата вода, която е хваната в хубава чешма - просто трябва да се върви надолу по дерето няколко десетки метри и да се следи за издайнически знаци като мочурлива шума и свежа зелена трева. Но todor__h е написал вярно - няма как чешмичката да не се види и да не се чуе:







Чешмичката е в центъра на снимката, на срещуположния на заслона склон на дерето:



Мочурливото място под извора надолу по дерето:



Самата чешмичка отблизо (вече се свечеряваше), тече силно и стабилно, едва ли пресъхва:





Чешмата е достъпна по маркирана кратка пътечка и от другата страна на дерето, където има маркирана отбивка от пътя за с. Чуйпетлово при стълб номер 139. Ето и пътечката от чешмата до пътя и въпросния стълб:















Това е пътят накъм с. Чуйпетлово (на север) при стълб номер 139:



И в обратната посока към седловина Смильо (на юг) (кръстопътят е при стълб номер 143):





С това затваряме кръга. Всъщност може би по-лесно е водата да се намери именно като се тръгне на север по коловете за с. Чуйпетлово и при стълб номер 139 да се направи отклонение надясно (на изток) по бялата маркировка.

Връзка към снимките в пълен размер (дал съм връзка само към първата снимка, останалите са в папката "Снимки за планинарски форум планина-епсилон):

https://plus.google.com/u/0/photos/100552807051673841233/albums/5827039276795298401/5914432602446687682?pid=5914432602446687682&oid=100552807051673841233

Това е засега от мен, надявам се да съм бил полезен.
Сря Авг 21, 2013 9:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
За водата на Змильо не знам, ама аз си бях сипал 3 литра на чешмичката по билото към Скопарника, и добре направих, че като се добрах до местността наречена на картите Мензурите, и като видях каква е 'чешмата' - била е такава преди 30тина годни може би.. На втория ден намерих едно добро изворче на половин час по-натам по пътя, имам го отбелязано на GPS-a, а след това не съм срещал други работещи чешмички из Верила.. е, май имаше в едно дере в гъстата букова гора около големия далекопровод. Голям воден проблем имах и в Лакатнишка Рила над Клисура, щях да загина докато се добрах до първата чешма на час преди Обесеня камък. Като сваля от GPS-a си тракове и точки, мога да споделя тук находките си, по пътя почнах да маркирам всички работещи чешмички чак до Предела..
Иначе.. абе този маршрут не е за август, жегата ме уби повече от раницата ми, особено първите 2 дена.. ако се ходи в жегите - задължително изотонични напитки си трябват за възстановяване на солевия баланс. Като стигнах в Клисура краката ми бяха блокирали от обезсоляване.. А сега като гледам колко приятно хладно е в края на месеца, ето такова си трябва за Е4 да е времето, че защо не и още по-хладно септемврийско..
Съб Авг 31, 2013 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Чешма на 10 мин от пътеката във Верила. Мястото е много подходящо за първа нощувка от София към Алиботуш.
https://www.kade.si/#map=19/2588538.96/5220893.81/0
Външна чешма с барбекю. Навес над барбекюто.
Незаключена ловна хижа с голяма столова и две спални помещения с 11 легла (два нови матрака и 8 стари матрака). Две печки, кухненски шкафове, много посуда. Чисто. Хижата се стопанисва от ловно дружество "Яребковица" yarebcovica.com
Много дълъг навес с маси и пейки.
Барака с дърва за огрев.
WC
42.398779 23.253655 записани на 5-6 м пред входа на хижата

Вто Сеп 10, 2019 7:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Малко информация за водата по маршрут Е4 и от мен. Дати на преминаване на маршрута: 16-29 август 2020 г.

Витоша
1. Колегите по-горе са описали, къде е водата до засл. Смильо. Когато ние бяхме там капеше едвам, едвам.
2. Мензурица - когато минахме от тук, водата течеше с добър дебит. Намира се на около 1.3 км засл. Петрус. Като се идва от засл. Смильо се пада в дясно с малко отклонение от пътеката.
3. Чешмата преди Букапреслапския проход - намира се на около 800 м преди прохода. Пада се в ляво като идвате от засл. Смильо по кратко отклонение от пътеката на вътре в гората. Прави се лек обратен завой и след стотина метра се вижда чешмата в ляво. Точно срещу началото на пътечката има поставени табели и точно тази за водата е най в ниското. Това е чешмата, която по пътеводителите казват, че има добър дебит целогодишно. Ние като я посетихме капеше едвам, едвам.

Верила
Единственото място, където имаше вода по пътеката бе точно преди началото на с. Клисура. Чешмата е с бетонено корито.

Рила
1. След като свърши изкачването от с. Клисура в гората, малко по-късно се стига до голям разклон: https://kade.si/#map=17/2597761.17/5206170.2/0
Реално изворът се намира между уж маркирания път и пряката пътека. Ние като минахме имаше вода.
2. Заслон Петруана - малко след самия заслон има чешма, която като минахме едвам капеше.
3. На заслона до Обесения камък - тук точно до постройката има чешма, която се стича във вана. Течеше с доста добър дебит.
4. До разклона за х. Вада - чешмата се намира като тръгнеш за х. Вада в ляво. Водата е с добър дебит и е ледено студена.
5. х. Ловна - пред самата хижа
6. х. Мальовица - пред хижата.
7. х. Рибни езера - пред самата хижа
8. Под вр. Езерник - в случай, че между х. Македония и х. Предела закъсате за вода, в дясно на пътеката преди събирането на лятната и зимната маркировка ще видите локви. В частта им към вр. Езерец ще видите от къде извира водата. Пили сме от там вода и не сме имали проблем.
9. В подножието на вр. Русалия - има и табела за вода. Пада се в ляво на 10-на метра от пътеката. Има и чучур от който макар и бавно тече вода. Не сме пили от нея, защото има доста добитък наоколо.

Пирин
1. Като тръгнете от х. Предела към х. Яворов, малко след мостчето в м. Кулиното, преди вековната ела има чешма. Течеше с добър дебит.
2. На разклона за Свещниците от Бела река от поточето.
3. Между х. Яворов и х. Вихрен последната вода е на Суходолското езеро. После чак пред х. Вихрен
4. След Дълго Бъндеришко езеро има едно изкачване с морени. След него има поточета. В горната им част водата е чиста и става за пиене.
5. Заслон Тевно езеро - като застанеш на вратата на заслона и тръгнеш право напред се пада в дясно до поточето. Има чешма.
6. х. Три реки - в дясно от входа на хижата има чешма.
7. м. Соватя - мястото, където се събират синята маркировка от х. Малина и червената на Е4. Чешмата е голяма и водата тече с добър дебит.
8. Засл. Дългият чучур - малко след като излезеш от летовище Папаз чаир до самия заслон. Целогодишно водата е с добър дебит.
9. След засл. Дългият чучур има мост. На 300 м след него в дясно се пада чешмата.
10. Засл. Беглика - последната вода преди. х. Славянка

Славянка
1. Налейте си вода в хижата. На около 500-600 м. от кръстопътя в Парилската седловина има поток, но ние като се качвахме беше пресъхнал. Не разчитайте на него.
2. При спускане от Гоцев връх ще стигнете до m. Марина поляна. Там маркировката се разделя на червена и синя. Продължавате по синята около 200 метра и в дясно ще видите чешма с маси и пейки. Като минахме течеше бавно, но течеше.

Със сигурност имам пропуски, но в доста сух сезон минах по Е4. Можете да ме допълвате.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Сеп 23, 2020 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov