ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Издирват загубени туристи около Селимица тази нощ
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Издирват загубени туристи около Селимица тази нощ
Автор Съобщение
stanko



Регистриран на: 22 Дек 2008
Мнения: 28

Мнение Еретик Отговорете с цитат
Наистина не съм много навътре с проблематиката, но около този случай се размислих доста за функциите и бюджетите на спасителите.

Първо, 3500 лева само да са разходите по операцията за спасяването на туристите под Селимица ми изглежда малко. Съвсем интуитивно мисля че една такава операция с 15 човека ангажирани в спасяването, екипировки, всъдеходни машини, сигнализации, комуникации и пр, не може да е по-малко от 10-15 хил лв. Освен това тези разходи трябва да включват освен надниците на екипажите по време на спасяването и разходите за поддържане на екипите в готовност.

Второ, тия 25 лева може да се окажат сериозна сума пари, ако всички обикалящи из планините поне по 20-30 дена в годината ги платят - сигурно ще се получи сума поне 20-30 милиона. С едни такива пари може да има и хеликоптери и бази и оборудване. Обаче сигурно в цялата страна става дума за не повече от 10 000 човека, и вероятно 80% от тях са разни чужди туристи, на които застраховката си им е уредена в туристическия им пакет. Ако сте по-наясно с въпроса кажете прав ли съм.

Само на мен ми хрумват една-две идейки за по успешно финансиране на спасителните служби. Първата е по-простичка, но няма да обхване всички планинари а малка част от тях и голяма част от хора, които не са планинари. Просто рискът от изгубване в планина да се включи в другите застраховки пакетно - като например в застраховки живот, злополука, а защо не и към каско - нали се ходи и с коли по планините.
Другата е, чрез популяризирането на членска организация, може би да не е БТС, която да събира такъв членски внос, който да съдържа в себе си и 25 лв за застраховка. Така една такава асоциация може да приобщи повечето запалени планинари и срещу примерно 50 лв на година да им осигурява застраховка, отстъпки от определени магазини, хижи, абонамент за някакво клубно списание за планинарство и пр.
Просто хвърлям идеи ей така.

Трето. Това с цената за спасяването, ако не си застрахован, някак си ме избива на черен хумор, колкото и да е неуместно.
Ето Вица:

Турист: - Ало, Планинската спасителна служба ли е? Изгубихме се и не можем да намерим пътеката, ще ни помогнете ли?

Дежурен спасител: - Имате ли застраховка?

Турист: - Каква застраховка?!? ...Не нямаме.

Дежурен спасител: - Тогава ще Ви струва 3 500 лв.

Турист: - Наистина ли?!? Амиии... Ами знаете ли, ще продължим да търсим пътеката сами.

Дежурен спасител: - Почакайте, пазете си батерията на телефона, може да решите да ни се обадите отново!



Всъщност извинявам се за черния хумор, с това шега не бива!
Пон Дек 29, 2008 5:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Spas



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 159
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Има си отделна тема за застраховките http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=348
Вто Дек 30, 2008 9:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov