ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Южна Америка (търся луд човек)

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Южна Америка (търся луд човек)
Автор Съобщение
itilien



Регистриран на: 10 Юли 2007
Мнения: 84
Местожителство: София

Мнение Южна Америка (търся луд човек) Отговорете с цитат
На няколко човека тук съм казвал идеята си, писах и в два други форума, но да взема да напиша и тук.
Значи, началната ми идея беше да прекося Южна Америка (от най-южната точка на континента до Колумбия) с колело.
Постепенно обаче, особено след като прочетох "Да прекосиш Африка" на Соня и Александър Пусен, идеята взе да еволюира и да се изражда в друга посока, още по-откачена.
Та - да прекося Южна Америка пеш. Без возене в други превозни средства (освен един - два ферибота в най-южната част).
Това ми се струва брутално предизвикателство и приключение.
Честно казано идея си нямам дали краката ми могат да издържат на подобно нещо, но предполагам, че е напълно възможно. Реалистичния срок за прекосяването мисля, че е над 2 години. Може би две години и половина, зависи от много неща.
За момента знам само за 1 човек който го е правил - един бивш военен от британските специлните части, чиято цел е да се прибере в англия пеш, тръгвайки от пунта аренас в най-южния край на Чили. Той е тръгнал през 98-ма, в момента е още на път, някъде в Русия.
Прекосил е невероятно опасната ивица на границата на колумбия и панама, наречена Darien Gap, също така е и първия човек, който минава полузамръзнали берингов проток пеш (е, заедно с още един човек го минават, и не само вървене, ами и с газене в полуразтопен лед до гърдите, плуване и влачене на шейна с багаж ). Поръчал съм си сега книжката му (която описва пътя до аляска), чел съм разни откъси от пътеписите му в сайта му.
http://goliath.mail2web.com
Относно трудността - да, смятам че е изключително трудно. Особено в някои участъци в патагония и най-вече в алтиплано в Боливия. Най-вече поради липса на вода и/или храна. На много места проблем е и климата. Общо взето, борба с природата и глада Smile
Представете си 150 километровия салар де уюни, който от край до край е плоска сол, без капка вода и никакво растение. На над 3500 надморска Smile
Относно финансирането - лично аз, смятам че трудно бих самофинансирал подобно пътешествие, особено ако искам да започне в края на тая година. Поне не и цялото. Но смятам за напълно възможно да се осигури някаква подкрепа от страна на фирми, срещу реклама. Може в началото да няма навити, но тръгнат ли нещата и видят че всичко е сериозно, тогава няма начин някоя да не се навие, дори не само български фирми.
Обаче, смятам че ако съм сам би било по-трудно, отколкото психиката би понесла. Ако сме двама души обаче, нещата се улесняват доста.
Въпроса е да намеря достатъчно луд човек, който да зареже работата си и да се заеме с подобно лудо нещо Smile

Темата е отворена за всякакви дискусии Smile
Чет Яну 08, 2009 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Лудостта за това начинание е огромна, наистина. Изисква се страхотна физика, и особено психика, за да се завърши успешно.
Не те познавам, не те знам на какво натоварване издържаш, но като за начало бих те посъветвал за направиш някоя далеч по-малка лудост /ако не си още/, за да изтестваш себе си. Като например - обиколка из България, или поне на част от нея, като да кажем: Ком-Емине, или Витоша-Славянка, или нещо подобно. А може и в съседни страни.
Не се нахвърляй току-така, без да познаваш себе се. Да не се окаже прекалено голяма лъжицата за твоята уста.

Иначе искрено ти желая успех. .. Wink

ПО-здрави... Smile

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Чет Яну 08, 2009 6:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
А защо не пробваш отделни участъци от маршрута първо, да видиш как е? Аз бих направил така, ако бях от лудите. Cool

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Яну 09, 2009 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
itilien



Регистриран на: 10 Юли 2007
Мнения: 84
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ами главния проблем на пробите е че отнемат време. Нямам на разположение цял месец за да пробвам да направя някакъв голям преход. Максмума е 2-3 седмици. Ако пък взема неплатен отпуск няма пък през това време да мога да събирам пари за основната идея.
Отделни участъци от реалния маршрут няма как да се направят, защото е много скъпо. За физиката която се изисква - не е много ясно дали наистина трябва кой знае каква физика. Щом като една обикновена жена е прекосила цяла африка, значи няма нужда да си супермен. Вярно че в африка климата не е толкова суров, но все пак ходенето си е ходене. Психиката обаче наистина си е важно - за да не се откажеш.
Колко съм здрав и издържлив - ами не кой знае колко за момента. Разболявам се малко по принцип, не съм боледувал вече 3 години. Бях понатрупал излишни кила и се бях поотпуснал, но в последните два месеца свалих 10 кила и вече почти няма излишни по мен а също и значително стегнах някои мускули, главно коремните.
Но до тогава има цели 10 месеца, така че има време за подготовка. Засега си ходя всеки ден пеш вечер до вкъщи - около 7-8 км. Снощи даже заобиколих и станаха поне 10, при това в бая гаден сняг и киша.
Ще ги увеличавам и още повече, ще пробвам и по-големи едно и двудневни неща през почивните дни, около 3 март се очертава 1 седмица почивка, тогава ще може нещо малко по-голямо. Може дори да опитам по-нататък да направя обиколката на витоша за 1 денонощие, но не знам дали е възможно. После лятото ще взема 2-3 седмици и ще пробвам нещо по-мащабно доколкото стига времето. И тогава ще знам доколко има шанс да стане.

Така като гледам, утре и вдругиден ще пробвам някакъв преход. Довечера ще поразгледам картата и ще реша, ама засега ме блазни железница - самоков по шосето, със спане някъде по горите без палатка - ще си направя някакво укритие и ще напаля огън Smile
Пет Яну 09, 2009 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Според мен най-големия ти проблем ще са болести и хищници през това време. На чужд континент ще си, с чужда фауна и микробна среда. Ще пресечеш няколко климатични пояса. Ако недай си боже стане нещо да си разболееш, ако си сам - туто финито ... Затова е добре да сте двама ... А, и търси жена човече, че след 2 години ходене заедно със мъж ... Very Happy Croc

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Яну 09, 2009 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
А, и търси жена човече, че след 2 години ходене заедно със мъж ... Very Happy Croc

БРОМ на прах ок. 1 кило ше му свърши работа повече, отколкото жена...
Човек - Дидо е прав - там двукраките хищници са въоражени - особено на север - около Колумбия... Бе според мен мини първо Европа от Сицилия до северна Норвегия. Със сигурност няма да имаш никакви субективни проблеми...

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Съб Яну 10, 2009 12:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nilev



Регистриран на: 28 Сеп 2009
Мнения: 22

Мнение Отговорете с цитат
Да ти кажа, доста ме изкушава твоето предложение. А за луд, луд съм си Laughing
Намери ли си спътник вече, докъде си с организацията на нещата и кога смяташ да потегляш натам?
Пон Сеп 28, 2009 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov