ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
среща на х.Амбарица 19-20 октомври
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 21, 22, 23  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
среща на х.Амбарица 19-20 октомври
Автор Съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Ето "накратко" моят фоторазказ ...


Пет Окт 25, 2013 2:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
stefan_iliev38 написа:
Ето "накратко" моят фоторазказ ...


Така е Ванко, прав си. Навсякъде е така. Каквото успееш да извлечеш, е печалба!

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пет Окт 25, 2013 2:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
(Продължение):

Прехвърлихме билото, Слънцето залезе и изведнъж се озовахме като че ли в друга планина - мрачно, студено, замръзнало, ветровито:





Нямаше време за много снимки, а и ръцете ми без ръкавици замръзваха върху фотоапарата, но в този случай не можах да се въздържа:



Групата бързаше към спасителното слънце, огряло рида Дълги дял, по който щяхме да слезем до х. "Амбарица":







И Слънцето изгря!



Връх Амбарица, вече гледан от север:



В далечината в центъра и покрит със сняг е връх Вежен:



А това ни предстоеше да качим на другия ден:



Дойде време и за общата снимка на "Групата от юг":



"И път се ширна радостен и прав", както е написал поетът Джагаров:



Едва ли сте забелязали трите малки точки в края на пътеката долу в ниското - това са посрещачите от х. "Амбарица" начело с Krasy (Тодор) - браво, удържаха на думата си! (Не че сме се съмнявали, че ще ни посрещнат Smile ):



Радостната среща:



Планината напомня за мрачната си слава за район с много нещастни случаи. А мястото е толкова близо до спасителната хижа:



Малка Амбарица (вляво) и Амбарица (вдясно):



Хижата вече е близо:



Коминът пуши - много добра новина:



Обичайните заподозрени Very Happy :



И като наизлезе народът, и като започнаха едни снимки. Но да не мислите че фотографите -





- снимаха хората? Very Happy Ето какво снимаха (снимахме):





Лично аз не успях да уловя залеза, само това:



"Хайде, заставайте за обща снимка!" - изведнъж някой се провикна и възгласът се поде от много страни. За съжаление този възглас не е стигнал до доста от хората вътре в хижата. Благодаря на фотографите за общите снимки, техните усилия са оценени:









Понеже в хижата още не беше пуснато осветлението, наложи се да прибегнем до интересни технически решения - челник върху бутилка вода, разсейваща светлината:



И тогава дойде новината, че tzezko (Цецко Пешлеевски) е пристигнал и е навън. Излязох и що да видя - събрали се едни вълшебници с вълшебни шапки и шарени престилки, в огромен черен казан готвят приказно вълшебен курбан:



И като се почнаха едни песнички, едни кебабчета, едни пържоли:





Главен готвач Цецко:



А това е Сенчестия готвач - W_sjankata (Вангел Вангелов):



Ето това се казва курбан:





И като се почна едно ядене, пиене, приказки и снимки:



"ОРГАНИЗАЦИЯ трябва! А те - какви туристи сте вие - тръгнали ми в планината със щеки вместо със щипки за скара!":



Да не забравяме и Доброто Куче Караман, кротко седящо си под масата до краката на верния си татко, който се прави на невинен:





По някое време лампите премигнаха и осветлението спря, но минахме на свещи и на челници:







Постепенно оредяхме, всяко хубаво нещо си има край, разбира се. Дойде време и за лягане. Тъй като бях за първи път на х. "Амбарица", просто не можех да не уважа гледката, която се разкриваше на изток-югоизток: Изгряваха красивите зимни съзвездия Орион, Близнаци, Малко и Голямо куче... :









Заедно с другия ентусиаст Меги си постлахме каквото имахме на завет до стената на хижата, разпънахме спалните чували и заспахме. Или поне се помъчихме да поспим. Навън Луната светеше с мека светлина, звездите се въртяха ли въртяха, отброявайки малкото оставащи часове до новия ден. (Жалко, че понякога спя като пън и не мога да се наслаждавам по-дълго на всичко това Sad ).

(Следва продължение)[/img]


Последната промяна е направена от stefan_iliev38 на Пет Окт 25, 2013 3:16 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Окт 25, 2013 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
@stefan_iliev38 Ама нощните снимки са.... (сАрце)

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Пет Окт 25, 2013 3:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
(Продължение):

На сутринта ме събуди игривото хижарско куче Мая, а след това и Караман дойде, за да ни поздрави за добро утро. Явно нямаше да има излежаване до късно, а и беше вече време за ставане - 06:40, тъкмо за заревото на наближаващия изгрев:







Скромното място за нощувка:



Отдел "Точно време - събуждане без телефон":





Кратка закуска, кратко кафе (който употребява Wink ), кратко сбогуване (изобщо не обичам тази част и я избягвам) и ето ни отново на път - потегляме:



ИЗГРЕВЪТ:



Целта за днес е прихваната и набелязана - Големия Купен:





Застигат ни други ентусиасти, поели към връх Амбарица - fena73, който е крайно време "аве да си земе и той фото... ъъ такова-апарат" Smile :



Поемаме по вчерашната пътека, но сега Слънцето напича и ходенето е приятно...



... и забавно Smile :





Към връх Малък Купен имаше такива красиви ледени форми, че ми стана жал да направя диря с обувките си през тях и ги заобиколих, колкото и глупаво да звучи това:



Върховете Малък Купен (на преден план), Голям Купен (по средата) и първенецът Ботев (на заден план):





Малкия Купен, сниман от склона на Големия Купен, на заден план Рила:



И Пирин:



Някой да се познава Smile :




По западния склон-гребен на връх Голям Купен беше заледено. В началото това беше красиво, после стана страшно красиво, накрая убийствено красиво (в преносния и в буквалния смисъл на думите):







Улеят под въжето беше станал на чиста ледена пързалка, така че трябваше да се изкачат стръмните скали вляво (северно) от него. Щом толкова хора преди нас бяха успели без котки, какво ни пречи и ние да го сторим (много погрешна логика Sad ):



"Сливенската група" вече се беше разписала в тетрадката на върха и се връщаше. Тук пътищата ни с тях се разделяха, те бързаха за влака в 18 часа, а нас колата, надявам се, щеше да ни чака и по мръкнало:



На върха не беше чак такава навалица, е вярно, че си пречехме да снимаме спокойно панорамата, но с малко изчакване всичко се постига:



Кръстците ще останат за друг път, просто много щеше да се замръкне, ако ги бяхме минали, а и други обстоятелства бяха неблагоприятни, например недостатъчния сън през нощта:



Малък Купен, Амбарица, Вежен, Козница, а дали погледът не стига и до връх Ком?



Може би да не личи на снимката колко сме радостни, затова изрично ще го напиша - много сме радостни! Smile



Задължителното вписване в "книгата за посещения":



Планинска мъдрост: "Дотук беше лесното. Оттук нататък следва слизане!":

Стигайки до стръмния участък покрай заледеното въже, за първи път от много-много години изпитах истински страх - не просто осъзнаване, че има опасност и риск, не просто отчитане на вероятността за подхлъзване и падане, а истински страх! (Разбира се, не за собствения си живот, както може би се подразбира). Специални благодарности за Еmil и Valio, които помогнаха за слизането от трудния участък:



"НЕ ПИТАЙ ЗА ЦЕНАТА НА МЕЧТАТА!" - Людмил Янков:





Предстоеше спускане по рида Хубавец до пътеката за х. "Васил Левски" и оттам през х. "Балкански рози" и х. "Хубавец" до Карлово:













Ето това не го очаквах - ОТНОВО съм на Пътеката - и оттук минава маршрут Е-3 Ком-Емине!









Пред хижа "Васил Левски" изпихме по чаша вкусен чай и хапнахме скромен обяд. Позволихме си и 10 минутна дрямка:





Дългата пътека бе на места коварно покрита с опадала шума. И беше дълга Very Happy :















Затваряме кръга при хижа "Хубавец":



А този надпис какво ли означава?



Имаше и някакъв особен вид залез:



Благословени са карловци - планината започва от самия град:



И ако може някой да ми обясни защо този джип беше паркирал точно до моята кола, пречейки ми да изляза без много маневри? Think



Пристигането в София беше благополучно и сравнително навреме, преди 22 часа. Още осмислям емоциите и изводите от форумната среща. Дано до новата такава среща да успея и да си взема поука какво да подобря.

Още един път - БЛАГОДАРЯ на всички!


Последната промяна е направена от stefan_iliev38 на Пет Окт 25, 2013 10:29 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Окт 25, 2013 6:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:


Някой да се познава Smile :






Емил ме снима на Малкия Купен Very Happy
Пет Окт 25, 2013 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
тихомир томанов



Регистриран на: 24 Сеп 2010
Мнения: 295
Местожителство: карлово

Мнение Отговорете с цитат


Собственика му се казва Г.Попов и е съдия по вписване.Ако ти трябва знам къде да го намеря за да му предам лични поздрави от теб. Laughing
Пет Окт 25, 2013 10:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Стефан Илиев,
Снимката на Орион с Малкото куче е върхът! Наслада за мен.
Браво, че познаваш небето!
Да гледаш небето вечер в планината, без да познаваш съзвездията и звездите, е все едно да не познаваш върховете, езерата, реките, които гледаш през деня.
А Венера пък сега каква е! След залез слънце на запад, ниско над хоризонта. Сега тя е Вечерница.


Последната промяна е направена от Пчелата Жужа на Чет Окт 31, 2013 10:37 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Окт 29, 2013 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
И последната снимка с призрачната Рила отсреща е също космическа! Страхотно попадение!
Вто Окт 29, 2013 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ружа 62г. написа:
Стефан Илиев,
Снимката на Орион с Малкото куче е върхът! Наслада за мен.
Браво, че познаваш небето!
Да гледаш небето вечер в планината, без да познаваш съзвездията и звездите, е все едно да не познаваш върховете, езерата, реките, които гледаш през деня.
А Венера пък сега каква е! След залез слънце на северозапад, ниско над хоризонта. Сега тя е Вечерница.

Брей адмирация, най- сетне някой да пише правилно ...........може би учителка по БЕЛ.
Сря Окт 30, 2013 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
P.Stoychev



Регистриран на: 07 Май 2013
Мнения: 53
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Да! Който не познава съзвездията, да не е посмял да погледне нагоре, че... голям срам. Разбира се че е важно да се знае и кой какво знае, иначе... пак срам.
Сря Окт 30, 2013 11:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
P.Stoychev написа:
Да! Който не познава съзвездията, да не е посмял да погледне нагоре, че... голям срам. Разбира се че е важно да се знае и кой какво знае, иначе... пак срам.

За ползите от Астрономията (най-старата природна наука) няма да говоря. Следващия път, когато си погледнете часовника или GPS-а, се запитайте щеше ли да ги има, ако не бяха звездите. Smile

“Две неща изпълват душата с винаги ново и силно удивление и благоговение, колкото повече и по-дълго размишляваме за тях – звездното небе над нас и Божият [нравственият] закон в нас .”

Имануил Кант/1724-1804/ из "Критика на практическия разум", изразът е поставен като епитафия на гроба му в двора на Кьонигсбергската катедрала.

Ружа 62г. написа:
...

Благодаря за похвалите, макар и малко незаслужени. Може на някой преход да погледаме заедно залеза и звездите.

По темата:

Срещата се получи. Това е важното. Всеки сам да си отговори дали е удовлетворен. Лично аз не бях, но най-вече от себе си. Просто не бях в настроение, а и не ме бива много по яденето и пиенето на маса, шумът също ми пречи (оправдания, оправдания Sad ). Още веднъж се извинявам за отсъствието на сестра си Mariana1000. Sad

За следващия път предлагам като на сбирките на анонимните алкохолици: На кръгла маса всеки се изправя и заявява: Здравейте, името ми е ............... и съм турист от ..... години! Smile

Организацията беше на много високо ниво, още веднъж поздравления за Кrasy. Когото между другото никой не може да държи отговорен за условията в хижата, местата за нощувка и риска при изкачване на заледени върхове. Smile

Мое мнение - за да се опознават по-успешно хората и туристите - нужно е да има някаква обща цел, която да ги сплоти, а не само да ядат и пият на маса. Например готвенето на курбана и скарата край вечерния лагерен огън от страна на Цецко, Вангел и компания беше много добро попадение. Колко смях имаше там!
На следващата среща може да попитаме хижарите имат ли нужда от нещо, с което да им помогнем - например лакиране на масите и пейките, цепене на дърва и прочие. А не само да пресмятаме колко ще спечелят от нощувките ни. Така и ще се опознаем по-добре.

Накрая ще споделя, че на мен ми стигаше и това - да седя и да гледам общото веселие около мен и радостните лица на хората, които познавам само от писането им във форума. Пък ако с някои от тях след време предприемем съвместни преходи - какво по-хубаво от това?!

П. П. Връзка към снимките ми в Гугъл Снимки. Ако някой има възражения към някоя снимка, същият ще бъде изтрит от нея без въпроси. В полетата на Пропъртийс (извиква се с десен бутон на мишката, най-отдолу) съм поставил кратка информация за мероприятието, участниците в него и маршрута ми. Снимките могат да се свалят и ползват при две условия: Да не се преиначава информацията от тях и да се иска съгласието на субектите върху тях, ако ще се публикуват някъде.

Избрани снимки за темата:

Stara planina - 19-20.10.2013g.- Karlovo-h.Hubav.-h.Ambaritsa-M.iG.Kupen-h.Levski(izbrani,otStefan

Всички (почти) снимки - първа част:

1.Stara planina - 19-20.10.2013g.- Karlovo-h.Hubav.-h.Ambaritsa-nosht-M.iG.Kupen-h.Levski-K.(otSte

Всички (почти) снимки - втора част:

2.Stara planina - 19-20.10.2013g.- Karlovo-h.Hubav.-h.Ambaritsa-nosht-M.iG.Kupen-h.Levski-K.(otSte

Трета час засега няма да има.

Приятни и ползотворни преходи и до новата форумна среща!
Сря Окт 30, 2013 1:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
...За следващия път предлагам като на сбирките на анонимните алкохолици: На кръгла маса всеки се изправя и заявява: Здравейте, името ми е ............... и съм турист от ..... години! Smile...

Възможно е да не оживея до следващата среща, представям се отсега:
Ника ми е meco puh. Казвам се Магелан, от преди стотици години съм турист(не помня точно стотиците).
Много моля да ме приемете във вашите редици.
Благодаря!!!

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Сря Окт 30, 2013 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!

Благодаря на Стефан Илиев за хубавите думи и великолепните снимки.
За мен срещата на х.Амбарица беше сполучлива като цяло. Времето беше кратко и не всички можаха да се запознаят вечерта.
Ала при следващите ни срещи в Планината ще решим този проблем.
Нямах време за снимки, ала ето няколко от Поли и Деси, които напомнят за хубавите моменти в Планината Smile
В неделя след закуска, преди потегляне към Билото.

Нашите нови приятели от СК "Диамант"-Карлово с Бочо Бараков

Груповата атаката на вр.Купена

Групата, по южния склон на Купена, умело водена от Дидо

Всички са доволни и щастливи от успешното изкачване на вр.Купена при зимни условия.

Слизането от вр.Купена от запад по заледения улей




До нови срещи и бъдете здрави!


Последната промяна е направена от t.hristov на Пет Ное 15, 2013 7:38 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Окт 31, 2013 8:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mediator37



Регистриран на: 14 Сеп 2010
Мнения: 198
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Прекрасна среща!!! Да поздравя колегите с нещо планинарско http://www.youtube.com/watch?v=2gb-h13tiGs и специално нашия приятел Мартин (martin555), който днес има Рожден ден! Живи и здрави и успешни походи!
Пет Ное 01, 2013 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 21, 22, 23  Следваща
Страница 22 от 23

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov