ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Проблеми по Ком Емине
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Проблеми по Ком Емине
Автор Съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Проблеми по Ком Емине Отговорете с цитат
Това лято исках да проследя какви проблеми има по маршрута Ком Емине.
Знам, че проблемите са неизброими, но има такива, които са по-очебиещи, а имат възможност да се разрешат.
Нека да бъдем по-конкретни, да не разводняваме темата. На мен най-големия ми проблем беше водата.
А на вас?
Кажете си проблемите между Върбишки и Ришки проход. За онова дере с падналите дървета вече знаем. Ще се опитаме там да изменим пътеката, така както минаха това лято всички Ком Еминци. Имахте ли вода в този участък?
Благодаря ви предварително за мненията.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Сеп 02, 2013 10:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение "Б.Ч.Б"с четчица на запад и изток от Котел -отчет Отговорете с цитат
Оставям как се организирахме и придвижихме до Котел.
В9.45 сме на изходна позиция,след табелата за край на града.
Маркировката е срещу нас,завой,от двете страни на моста също.
Шосе-асфалт веднага вдясно нагоре по склона на югоизток няма цвят.
Чакълирания в ляво покрай дъгата на реката се сбира с този през бетоновата площадка средния.
Миналата година пак от тук минахме 5 чифта очи гледаха червено няма.
Пресичаме реката за 2-ри път по брод по камъните,1-я бе моста.
Реката е в дясно ,пътя черен и в ляво и на север започва ограда на ливада с люцерна.
На там и по-нагоре на тераса по хълма има кошара.Хълма по високата си част е обрасъл с храсти,
дървета,папрат и се снижава на изток към реката.В този десен източен край има естествен процеп
между скалите, които са по гребена му.Важна подробност,за сега само гледка.Времето хубаво.
Продължаваме си по пътя покрай реката на североизток ,мярка се жълта маркировка,по едно време
завива през реката на юг по склона,пътя още на няколко пъти я пресича маркировка не се вижда.
Не губим време и да търсим знам от къде да я хвана ,до там има доста път.
Насреща право на север са пасища и два големи хълма прорязани от гористо дере и река която се
влива в тази по което корито вървим,от дясно на юг по склона има голяма скала надвиснала над реката.
Сря Ное 27, 2013 4:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Продължаваме покрай нея до чешма вляво,миналата година продължихме още малко на изток.
Сега веднага правим завой на север към източния хълм,по западния му край на границата с гората
се вие и стръмно кача към върха черен път,онова лято не го видяхме бяхме по на изток.
На запад зад дерето между хълмовете в подножието на него хълм има самотна къща останки от къшла.
На изток от нас в по-малък дол също има постройка,с пчелин и навес от синя гумирана материя като наТИР.
Онова лято атакувахме върха след дерето от изток на тази постройка,голямо драпане в жегата.
Сега нищо че пече отново не е горещо,спирам за някоя снимка и нагоре,Оги ми се е доверил напълно.
Горе почти на върха се убеждавам че пътя е същия на който излязохме тогава.Върви все по границата
на гората от изток на нея.Слизаме, боровата горичка,завой,двете дъги с папратливите поляни,още по-
стръмно спускане вече през рядка гора почти на изток.В 10.55 пресичаме асвалта,маркировката е на
дърво в ляво по черния път,който се кача по склона на следващия хълм на североизток.
До тук за малко повече от час,кратка почивка,водичка,оглеждаме шосето от къде излиза марката север,юг?
Нататък вече е лесно по пътя и марките за още2ч. в12.55 сме на Цигански гроб,време за обяд.
Първо чешмата,тази на север не я знам,южната,тук и Оги захапва,мястото му е позното.
Обратно на разклона ,сядаме на дърветата,почивка.
Сря Ное 27, 2013 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Толкова за сега,следват боята и четките.
Сря Ное 27, 2013 5:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Червената в моите ръце,бялата в Оги.На дървото на изток подновена марка и надпис -за Караборун.
На запад и вече лявото е юг,подновено надпис на2 дървета през 10м.-Котел ,подновен-вода на север.
На юг 20м.на дърво в дясно от запад по пътя-Медвен-вода на юг.На север по пътя от ляво 3 нови марки.
Подновен -Върбица,клони разчистени,вертикално по ствола-поГерила.На тънко дърво от дясно по пътя
за Котел вертикално с червено-Цигански,с бяло-гроб.Всичко документирано с фото.Минава14ч. време за
връщане.На обратно опресняване на по избледнели марки,само при кръстовищата по1 или2 нови,има
едно пряко пресичане на завой на пътя,но е обрасло по трудно за минаване.На дърво в ляво и от юг,
доста след това надпис едва личащ и видим само за идващите от изток-вода10м..Подновяването от мен,
нов да се вижда за идващите от запад,фото,представлява бетониран извор-хралупа,буквално под пътя.
След 10 мин.в16.05 сме на асвалта.Как и по какъв начин да маркираме пътя по който дойдохме,ясно
вариант е но има такива до тук а и след това?Продължаваме с "Б.Ч.Б",пътя личи надпис-Котел,2 по него,
нагоре ,но времето се разваля пълзи мъгла видимост между50-100м..Нагоре става и по гъста още 3 марки,
вече сме до боровата горичка на метри е но не я виждаме,минахме ли я,пътя същия ама дали,още2-3на
дървета и 1 на камък,определено не сме на верния,спираме с боята.Компаса на Оги дава изток,завъртели
сме се.Хващаме вярната ПОСОКА, де по път ,де без,спускаме се,здрачава се,палим фарове.В ниското
мъгла няма виждат се светлини на запад,зарево вероятно Котел и фаровете,светлините на колите.!?
Сря Ное 27, 2013 7:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Хващаме някакъв обрасъл все пак личащ си път в гората по гребен на склон следвайки релефа.
Около 18.20-30ч.излизаме на асфалт,който въпреки завоите ,серпентини,слизания и качване следва
посока запад,а и е страшно познат на Оги,тук това ,там онова,на завоя скали в дясно,пролетта е
убеден ,че от тук е влязъл в града.Така е слизаме към 19ч. на изходна позиция по асфалта от юго-
изток.Уговаря и нощувката,чрез негови познати.Към 20ч.след проверка от МВР сме под покрив.
Благодарни сме на нашите домакини,за гостоприемството най-вече,но и за това че ни изясниха,
къде,как,какво да търсим за да открием оригиналната маркировка и пътека.Решаваме утре пак на изток!
Уточнихме и някои западни въпроси.Разбира се ако даде време.Къде се объркахме в мъглата точно.
С тези мисли се оттегляме за нощувка.Това за първия ден ,започнал и завършил с мъгла и проясняване.
Сря Ное 27, 2013 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Re: Проблеми по Ком Емине Отговорете с цитат
meco puh написа:
Знам, че проблемите са неизброими, .......

Хубава идея Мечо!
За мен проблемите са 3+1: Вода, Храна, Ориентация + Място за спане за тези, които не си го носят. За водата доста писахме. Храната всеки си я решава, но не е лошо да се пообмени малко инфо къде и какво може да се вземе. Не всички като Оги си имат заровена тук-там.... За Подслоните също има тема - значи остават проблемните за ориентиране и проблемните участъци: В тази връзка нека започна с един такъв. Става дума за участъка на юг от вр. Звездец до пометника под вр Баба. Там в борчетата маркировката е лоша и заблуждаваща. Има стара и нова, които са по различни трасета.... А най-лошото е когато работи техниката на военните на вр Баба, ГПС-а не работи!!! Много хора ходят в х.Чавдар .... без да искат Sad .. Rolling Eyes
Сря Ное 27, 2013 10:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Re: Проблеми по Ком Емине Отговорете с цитат
mikesli написа:
meco puh написа:
Знам, че проблемите са неизброими, .......

Хубава идея Мечо!
За мен проблемите са 3+1: Вода, Храна, Ориентация + Място за спане за тези, които не си го носят. За водата доста писахме. Храната всеки си я решава, но не е лошо да се пообмени малко инфо къде и какво може да се вземе. Не всички като Оги си имат заровена тук-там.... За Подслоните също има тема - значи остават проблемните за ориентиране и проблемните участъци: В тази връзка нека започна с един такъв. Става дума за участъка на юг от вр. Звездец до пометника под вр Баба. Там в борчетата маркировката е лоша и заблуждаваща. Има стара и нова, които са по различни трасета.... А най-лошото е когато работи техниката на военните на вр Баба, ГПС-а не работи!!! Много хора ходят в х.Чавдар .... без да искат Sad .. Rolling Eyes

Прав си, Мите!
Това лято, отново допуснах грешка в участъка от южната страна на вр. Звездец, както през 2011 год.
През 2011 слязох много на юг и хванах серпентините на Етрополски проход. За да ги избегна това лято минах по на север, но отново грешка. Този път не подсякох вр. Звездец от юг, ами го качих и минах през върха. Не е голяма грешка, но загуба на малко време и сили.
Наистина може да се направи една маркировка от Арабаконак до паметника под вр. Етрополска Баба, без отклонение до х. Чавдар(след предела на Етрополски проход).

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Сря Ное 27, 2013 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Маркирането /премаркирането/ не е за всеки!!!! Отговорете с цитат
Според мен проблемите в този участък значително нарастнаха след мероприятието:
Доброволци на Vivacom Cares маркират най-дългата екопътека Ком – Емине
Който е минал по пътеката след тази акция - ще ме разбере Sad Sad Sad
Чет Ное 28, 2013 9:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: Маркирането /премаркирането/ не е за всеки!!!! Отговорете с цитат
Тодоре, доколкото разбрах има снимки? След разказа ли ще ги видим?
Че на мен този район не ми е много ясен и само по разказа нищо няма да разбера Oops

mikesli написа:
Според мен проблемите в този участък значително нарастнаха след мероприятието:
Доброволци на Vivacom Cares маркират най-дългата екопътека Ком – Емине
Който е минал по пътеката след тази акция - ще ме разбере Sad Sad Sad

Аз преди акцията не съм минавала, но два пъти минах след нея. Наистина има проблеми, но не мисля че е по-зле отколкото е било преди. Даже тази пролет пак бяха рязани дърветата и беше станало още по-добре.
Все си мисля, че не са имали с тях някой разбиращ човек, който да минава напред и да им казва къде да се слага маркировката. Има едно място, където ако човек не е минавал и не го знае е 90% сигурно, че ще се отклони.
За там трябва да се направи едно цялостно премаркиране - от Арабаконак до билото, като се поставят табелки на разклона за вр. Звездец (мястото дето го е споменал Мечо по-нагоре и което ние маркирахме горе-долу миналата събота, но на такъв разклон не са достатъчни марки, трябва си табелка), на Етрополския проход и на още няколко места в гората, където следващата марка не се вижда, а табелката би указвала посоката и.
Освен това гледам, че серпентините, които секат пътя над Арабаконак са прочистени, но маркировката си е старата, вижда се още, но докога? Ние си карахме по пътя, предполагам и други биха направили същото без ясна маркировка, затова си мисля, че е добре да се премаркира, за да не обраства пак.
Така не стана много добре - ние сме маркирали около Арабаконак, после стара маркировка, после пък Виваком... някакви кръпки само...
Трябва си този участък да се направи отначало докрай и най-вече да се сложат табелки където трябва.
Но то е доста разстояние и не виждам как ще го направим само със Стефан, дори и да разпънем палатката горе за няколко дена Sad

Надеждата ми е, че един ден БТС ще си поеме функциите, ще се направи както трябва премаркиране на цялата Пътека и марките и табелките дето сега ги правим аматьорски и по метода проба-грешка ще останат в историята.

П.П. Ето това са марките на разклона за Звездец - три в източна посока:





И една в западна:



_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Ное 28, 2013 11:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
2-ден.В7.50 сме на разклона,на изток през бетонната площадка,пресичаме,газим през реката.
Преди оградата на ливадата завивам на север срещу кошарата насреща,кол ,марка, поне останки няма.
Обхождаме ливадата покрай оградата от двете страни нищо.Поемаме по склона срещу кошарата.
Тук нещо като останки от бетонна пирамидка за кол малко боя все е нещо,правим ветрило,но друго няма.
Питаме в кошарата,а пътеки много,но тази е ей тука доло и отива насреща между процепа,има бетон и
марка на дървото.Поемаме обрасло е но личи марката е синя.След процепа се открива ново баирче по
пътеката към западния му край,ама не пак нищо,на изток по склона обхождаме го и на север.Среща
овчар,питаме него,а тука е личи,все покрай брега на дола от ляво,запад,между двата баира,там по
дърветата вече е по ясна,от тука малко по- долу има път,така леко извива.Да ама за който го знае.С
малко лутане,през чакълирания път запад-изток под хълмовете,покрай самотната къщичка.На югоизточния
и ъгъл има жълта марка.В началото на гората по дола вече хващаме маркировката,къде била скрита?Все
от тази западната страна се върви.На няма и10 мин.чешма,тук е почивала четата на Раковски.Лек наклон
плавно вдигане,от източната страна има успореден черен път.Доста паднали дървета,пообрасло но
поносимо.Някъде по средата пътищата се доближават доста,но пътеката прави завой на запад да
преодолее долче идващо от там.След това през малка папратлива полянка продължава на север по
дола.Излиза от север на превал,седло между двата хълма,маркировката върви повечето синя,червената
май имаше и жълта.От седлото се завива на изток и се върви на вълни по този склон с леко качване.
Гледката от тук е прекрасна на запад,север,изток панорамна,хубаво е да се види.Забелязваме и път
който постепенно се кача по склона и идва към нашия,да асфалтов е,дали няма да е този,който
пресякохме вчера.По нататък се доближава все повече и повече,Оги се прехвърля по него,пътеката
за мен.След 50-100м.синята завива към асфалта,натам,пак се събираме и по шосето нагоре,почти сме
убедени че ще ни изведе горе на превала ,където хванахме маркировката вчера,а и миналото лято.
Чет Ное 28, 2013 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Надявам се Руми да качи снимките,това не го мога,то писането ми е проблем, но май се справям.
Не са кой знае колко много по20 от всеки ден, може и малко повече да са.
Надявам се до довечера да свърша,а то стана май цял доклад за свършено,не,че и объркано.
Това бърканото,се надявам да не заблуди и някой друг,получи се без да искаме,добре че е от
изток.Докато тръгнат по стъпките на Оги,трябва да съм го заличил.Ще стане дума за това.
Чет Ное 28, 2013 12:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Re: ?аркирането /премаркирането/ не е за всеки!!!! Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
?а там тр?бва да се направи едно ц?лостно премаркиране - от ?рабаконак до билото .....

Не е лошо, ама чак пък толкова?
Проблемният участък е около километър. След като се отклоните от пътя до бараката през копривите докато се излезе от борчетата. В този участък ГПС-а работи, но трасето на пътеката е изместено - трябва да се промени картата или ако някой ходи да изпрати точен трак. Другият вариант е да се формира група и да се разчисти истинското трасе покрай коловете. Доста работа ще е .... .
Ето част пост-а от Виваком: един от най-труднопроходимите участъци – между Арабаконак и хижа Чавдар. Явно тези хора не са били наясно че хижа Чавдар не е точно по маршрута!!!! Затова на билото са маркирали много хубаво и погрешно само към хижата! Там също трябва да се оправят нещата.
Чет Ное 28, 2013 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
todor__x написа:
?ад?вам се ?уми да качи снимките,това не го мога,то писането ми е проблем, но май се справ?м.
?е са кой знае колко много по20 от всеки ден, може и малко повече да са.
?ад?вам се до довечера да свърша,а то стана май ц?л доклад за свършено,не,че и объркано.
?ова бърканото,се над?вам да не заблуди и н?кой друг,получи се без да искаме,добре че е от
изток.?окато тръгнат по стъпките на ?ги,тр?бва да съм го заличил.?е стане дума за това.

ХАЙДЕ РУМИ!!!! Качвай снимките, че Тодор явно добре се справя с писането, но аз някак не успявам с четенето Smile Laughing
Чет Ное 28, 2013 1:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Ходим си по асфалта,изфучава джип на ловни или горски,после се чува над нас,серпентина,май беше по-
добре да сме си по пътеката.На завоя от изток се отделя синята,за злостен ще е.На запад,пак завой и на
изток,тука излиза черен път от посоката от която дойдохме,марка на 20-30м. не се вижда,напред по
шосето.Вече сме почти горе,по асфалта няма маркировка,още 1 серпентина,там някъде се мярна червено.
Хайде още серпентина,не свършиха ли,опа пак марка.Вече сме на правата към кръстопътя,малко
след10.30ч.Почивчица ,наобратно или да видим къде се забихме снощи?Времето днес е мрачно ще имаме
ли късмет пак?Опитваме по краткия от вчера.До боровата горичка добре,но точно тук беше най-гъста
мъгла по високото,тоз червен парцал на кола ми остана в дясно,а вярното е да е вляво,ясно ама сега.
Явно не случайно е вързан тук доста поизбелял.Изправям в храстите от двете страни на верния път по
1дърво и снимка.Още съвсем малко качане и после само спускане покрая на гората.
В подножието успяваме да проследим и пътеката между останките от билната маркировка и на някое
дърво.По обяд се разделяме на табелата начало-край на града,на север и юг.
Пътя през върха съкращава времето с повече от час но е стърмен.
Оригиналния през дола е с леко плавно качане и гледката на север,обраслото и клони, дървета,марка
поправимо.
Варианти но също дълги са по реката на изток или по асфалта на югоизток,те са към горското на
Царевец,от там към Цигански.
ще има работа за на пролет!
Чет Ное 28, 2013 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 1 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov