ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Полежан, 12 януари 2009 г.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Полежан, 12 януари 2009 г.
Автор Съобщение
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение Полежан, 12 януари 2009 г. Отговорете с цитат
    По традиция в началото на годината и зимата правим кратък излет до някой от по-високите планински върхове. Досега най-често посещавахме Мусала, но тази година решихме да е Полежан. Дочакахме добра прогноза за времето, пуснахме малко отпуск и рано сутринта на 11.01.2009 (неделя) поехме към Добринище. В хотела уредихме транспорт до долна лифтова станция, оттам без забавяне „хванахме” лифта и сравнително рано след обяд бяхме на х. Безбог. След настаняване и бърза закуска предприехме кратка разузнавателна разходка по пътеката за Попово езеро. Времето бе великолепно, снежната покривка – около 50 см, но на места имаше преспи и затъвахме (не разполагахме със снегоходки или ски). Направихме малко снимки на циркуса на езерото, Сиврията и Джангал и решавайки да пазим сили се прибрахме в хижата. Столовата на хижата е трансформирана в ресторант, с барче в дъното, което предполагам се оценява положително от скиорите. В ресторантчето изкарахме чудесно, капак на всичко бе победата на Ман Юнайтед над Челси и подвизите на Бербатов! Барчето предлага почти всичко – нямаха само уиски, но по една случайност носехме малки количества от 4 различни марки от това питие, та нямахме проблеми.


    На другия ден (12.01.2009, понеделник) поехме към върха. Независимо, че на много места пропадахме в снега, а трябваше да преодолеем (без котки) и един заледен участък по склона, сравнително рано бяхме на билото между Безбог и Полежан. Там ходенето стана по-леко и без особено колебание решихме да продължим към върха. През цялото време с нас бе „овчарката” Деси, която се изяви като стабилна планинарка. Вятърът не бе много силен, времето бе отлично и малко след пладне вече бяхме на Полежан. Гледките във всички посоки бяха очарователни! След задължителните ритуали : снимки, дегустация на уиски и разговори по мобилните телефони, поехме по обратния път. Надявам се снимките да разкажат нещата по-добре от мен. Късно вечерта установих, че на Полежан при наличие на още две карти „съм успял” да форматирам картата, на която бях снимал дотогава, поради което част от снимките, в т.ч. всички от първия ден се оказаха безвъзвратно изгубени. На слизане за по-пряко и по-леко жените решиха да слезем през клека под Безбог. Отначало бе поносимо, ама после започнаха едни пропадания, на места до гърдите. Така след много затъвания и др. неща, в които българите сме силни, но които не са за този форум, все пак успяхме да се дотътрим до хижата. Вечерта бе със задължителната културна програма, включваща дегустации, спомени, обмяна на мнения, информация и питиета с домакините - все неща, в които сме по-силни, отколкото в преодоляването на заснежени клекови пространства.


























    На другия ден времето се влоши : облаци, силен вятър, но ние бяхме изпълнили задачата си, така че поехме обратния път до дома. Така приключи една кратка, но успешна експедиция. С успех направихме и множество грешки, които надявам се Вие да не повтаряте. Затова ще ги спомена още веднъж, заедно с някои мои скромни препоръки:
    - подбирайте подходящо време за зимни излети. Аз лично никога не бих бродил във високите части на Рила и Пирин при силен вятър, след пресен снеговалеж или рязко затопляне на времето. През януари няколко пъти съм минавал по лятната пътека от х.Ястребец до х. Мусала, няколко дни след последното ми минаване там се случи оня трагичен инцидент с Марио;
    - ако искате да се радвате на всичките си снимки, не форматирайте картата, на която сте ги записали, а ако го направите, извадете картата от апарата и не записвайте повече на нея – има програмки, които ще възстановят снимките, но не и нервите Ви;
    - през зимата не се опитвайте да ходите върху клековете. Христос може да e ходил по водата, но не съм чул да е ходил по клекове;
    - горното правило важи, даже и ако жени от групата Ви убеждават в обратното. Дори и жените, макар и рядко, могат да грешат (имам предвид в планинарските работи);
    - слагайте по-малко храна и напитки в раницата. Използвайте мястото за резервни ръкавици и чорапи, екипировка, която през зимата може да е животоспасяваща. Ако си носите котки, не ги оставяйте в стаята (както направих аз), а ги носете в раничката си. Вярно, че не е оригинално, но е ефективно!

    Ще се радвам, ако темата и най-вече снимките са Ви харесали.
    Ако имате забележки по съдържанието, както и за разположението и изгледа на заснетите в снимките обекти, споделете ги – ако не е по моите скромни сили, може Бате Бойко или правителството да оправят нещата.

Чет Яну 15, 2009 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, хубав и поучителен пътепис си написал! И хубави снимки, като някои от тях вече видях във фотофорума.

Браво, че сте успели да изкачите върха без снегоходки и котки.

А това за ходенето в клека, някои го викат клекинг - и дори със снегоходки също се пропада в клековата зона, когато снегът все още е много пресен, както се случи с нас към х.Рибни езера в края на декември м.г.

Продължавай да навлизаш така уверено в зимния туризъм. Като за начало движете се само по зимните колови маркировки, каквито в Рила има много такива маршрути.

Поздрави,
Жоро
Чет Яну 15, 2009 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Хехе Павката ходи по клека Very Happy

Поздрави за доброто ходене и чудесните гледки, обичам го тоя район ... Croc

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Яну 15, 2009 10:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Лелееее страхотно!
снимката с кучето и Вихрен и Кутело отзад (нали не се бъркам, даже малко Конче се види, и Бански суходол Oops ) е велика.
Ама те и другите също Smile
Пет Яну 16, 2009 12:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Страхотно време, страхотна видимост, страхотни снимки. Пейзажа, ако му сменя основните цветове с тези в кафявата гама почва да ми прилича на Долината на Царете в Египет - особено снимката с кучето... Laughing Пирамиди, фараони Cool с една дума богове...

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Яну 16, 2009 10:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Много хубаво ходене сте спретнали. Браво на вас. Според мен уискито ви е дошло късо иначе щеше по-лесно да издрапате клека Wink

Снимките са много готини!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Яну 16, 2009 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Радвам се, че сте имали чудесно време и сте си направили хубава екскурзия. С голямо удоволствие разгледах снимките! Много е интересно да видиш местата, които си посетил късна есен, как изглеждат в снега!
Съжалявам за повредените снимки и "клекохода"!
Пет Яну 16, 2009 12:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pepino_bg



Регистриран на: 24 Юли 2007
Мнения: 197

Мнение Re: Полежан, 12 януари 2009 г. Отговорете с цитат
BateBorko написа:
    Късно вечерта установих, че на Полежан при наличие на още две карти „съм успял” да форматирам картата, на която бях снимал дотогава, поради което част от снимките, в т.ч. всички от първия ден се оказаха безвъзвратно изгубени.


Exclamation С риск да се ядосаш, ама има спасение за снимките от форматираната карта, ако след като е форматирана, не е записвано нищо върху нея.
Пет Яну 16, 2009 1:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
ей, браво! уикенда 10-11, включително и понеделник-12, си беше само за горе. Прекрасна видимост и ниска облачност. А ти си имал и късмет с облаклото на спътниците ти - червени и открояващи се. Откога си мечтая за това Very Happy

_________________
Пет Яну 16, 2009 3:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Явор Митев



Регистриран на: 13 Юни 2008
Мнения: 49
Местожителство: Варна/София

Мнение Отговорете с цитат
Чудесно....завиждам благородно.

А с картите трябва да се внимава. Аз имам няколко пъти подобни случаи. Форматират се от себе си, когато са на студено. Всичките пъти, фотоапаратите бидеха забравяни в колата, пренощували на студено. На сутринта паметта стои заета, но от снимки няма и помен.
Съб Яну 17, 2009 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за интереса към темата и картинките.
В допълнение към тази тема пускам още една със седем панорами от този прекрасен ден.

В отговор на коментара на Пепино - именно с такава програмка извадих около двеста снимки от форматираните.
Разбира се, тези, върху които съм писал, не е възможно да бъдат възстановени.
Така съм го написал и на финала на темата. Както и да е, друг път няма да се повтори.
През зимата не съм оставял карти в кола или навън нощем, така че нямам патила в тази насока, но ще имам предвид споделената информация.
Съб Яну 24, 2009 7:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Влади



Регистриран на: 22 Яну 2009
Мнения: 26
Местожителство: Швейцария

Мнение Отговорете с цитат
Много хубав "репортаж", завиждам благородно на цялата компания. Бих искал да допълня съветите с още един: сложете в раниците и по един комплект котки (истински, с предни зъби, като тези за алпинизъм). Ако се притеснявате за тежестта, купете си алуминиеви - комплектът тежи около 400-500 грама. И не тръгвайте без карта и компас. Пресен случай (от 7 Януари т.г.) - реших да се кача на Черни връх по време на буря. На всичкото отгоре изведнъж падна и мъгла с видимост под 10 метра, та изгубих и колчетата. Стъпките ми бяха засипани и не можех да се върна по тях. Затова се върнах по компас.

_________________
Планинарите могат и на море да ходят, но не виждат смисъл.
Нед Яну 25, 2009 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov