ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Туристите и змиите
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Туристите и змиите
Автор Съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
radi написа:
От змия не се умирало по нашите земи. Аз съм виждал змии много пъти, доста са тромави...

Да, тромави са в хладно или студено време. Напече ли ги слънце стават много подвижни.
Няма ли един специалст във форума, да каже, безобидна ли е змийската отрова? Аз не съм убеден в това.

Все лятото ги срещам, при над 30 градуса. Не са бавни, но се стрелкат със скоростта на селска кокошка горе-долу. Дърпам се и това е, ако съм нагазил твърде много в личното змийско пространство скачат още веднъж.
Откак проучих, че отровата не е смъртоносна, им обръщам внимание като на всяка природна забележителност. По-страшни са стършелите, оси и други подобни гадове.
Чет Мар 21, 2013 1:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Змиите са хубави животинки и не трябва да се страхувате от тях,достатъчно е да ги уважавате и да познавате навиците им.
Ето още две хубавици:




Чет Мар 21, 2013 8:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Подробно за пепелянката и усойницата Отговорете с цитат
Излезе новият 61-ви брой на списанието "Българска наука" , в което на стр.46 - 77 може да прочетете много обширна статия касаеща двете отровни змии срещащи се в България , често и в планините и най-важното - действията и мерките , които е необходимо да се предприемат при евентуално ухапване.
Може да четете тук:
http://issuu.com/bgnauka/docs/bgnauka61
и тук:
http://image.nauka.bg/magazine/bg-science61.pdf
Вто Дек 03, 2013 12:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Чудесна статия! Аз по-добра не съм чел, научих много неща, които не съм знаел.
Ще ги питам какъв е обхвата на авторските права, дали може да я публикуваме като текст във форума.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Дек 03, 2013 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
И аз съм сериозно впечатлен , поразбрах кое е истина и кое митове и легенди ръкопляскания .
Вто Дек 03, 2013 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iozkan



Регистриран на: 21 Сеп 2012
Мнения: 296
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Отлично dobrifin, много хубаво написано. Научихме нови неща. За пръв път например виждам снимков материал със обяснение, кое е мъжка и кое женска усойница. Не помня да пишеше как зимуват, на групи или не, така поне съм чувал? Важно е и това, че при ухапване за разлика от т.нар. принуд. изцеждане, змията вкарва 1/7-1/8 от отровата, която има. По този начин тя може да хапе веднага и втори, и трети път. Затова ако се случи такова нещо, вместо да се гони змията, е най-добре да се отдалечиш и веднага да започнеш с терапията. Изобщо направи ми впечатление, че като поведение усойницата беше описана, като доста по агресивна змия от пепелянката. Тая първата убавица си е направо феномен за нашите ширини, срещал съм я и над 2500м, а наоколо още нестопени снежни преспи на петна. И тази година имаше такъв случай. Laughing
Вто Дек 03, 2013 3:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Има си правило в планината: не разглеждай околността, ходейки. Ходейки си гледай в краката - може не само да настъпиш змия, но може да стъпиш накриво, може да стъпиш опасно и лошо да пострадаш. Спри и тогава разглеждай пейзажа спокойно.
За многото години из планините, не можах да се отърся от страха от змии. Всяка среща със змия ми е слагала отпечатък на излета и ми го е проваляла като наслада и радост. Най-опасният ми случай беше в Урдиния циркус. Както си припках по пътеката весела и щастлива, едва не стъпих върху една усойница. Пищях и плаках. Беше преди 28 години.
Пет Дек 06, 2013 12:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Много полезна статия , браво.
Това екстрактора за отрови е хубаво да го имаш в раницата , но никъде не се продава .
Питах по аптеките и санитарните магазини ,но го няма.
Пон Юни 09, 2014 6:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Сива водна змия. Малко зеленее де, не хапе и не напада. Мирише ужасно при първи стрес, ако я завъдиш за дом.любимец вече не мирише...





Лежанка.




Отблизо, да не я бъркате. Не ги убивайте, само щото децата ви ще се изплашат или щото изглеждат страшничко. Те са миролюбиви и беззащитни твари. И красиви.





В гръб.




Всъщност търсихме геокеш, беше оня ден. ама като видях змията и изпитах радостно вълнение и желание за фотосесия, за ужас на малкото щото по някой време се разсмърдя страшно от нея. Поздрави.
Пон Юни 09, 2014 7:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Нямах време да изчета всичко, та се извинявам ако е писано по въпроса, но се интересувам от достоверна информация, доколко гетите могат да предпазят от змийско ухапване? Сигурно зависи и от материята, но да речем на Ташев гетите.
Пон Юли 21, 2014 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
wanderer142 написа:
Нямах време да изчета всичко, та се извинявам ако е писано по въпроса, но се интересувам от достоверна информация, доколко гетите могат да предпазят от змийско ухапване? Сигурно зависи и от материята, но да речем на Ташев гетите.


Зъбите на пепелянката могат да достигнат дължина до 13 мм, на усойницата са по-къси.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Юли 21, 2014 2:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Имах предвид, дали силата на захапката е достатъчна, зъбите да минат през материята.
Пон Юли 21, 2014 8:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
wanderer142 написа:
Имах предвид, дали силата на захапката е достатъчна, зъбите да минат през материята.


То и на мен ме побъркват змиите и сигурно ако някоя пропълзи до мен ще подобря рекорда на Сергей Бубка, Усеин Болт и Майк Пауъл взети заедно, но това да сложа гети през лятото в жегата не бих си го причинил.

Не се страхувам от змии, свикнал съм да ги виждам от 5 - 6 годишен, като ги гонех по ливади и ниви.
Рядко ходя без гети, макар че са саморъчно направени(само ако забравя да ги сложа).
Пазят от росата при висока растителност, от коприва и други храсталаци, от змии и т.н.
Ако не могат да ме опазят от змии, защо до днес не съм ухапан? Very Happy (шега разбира се).
На Ком Емине 2011 една госпожа ме попита:
Бягат ли мечките от това звънче, окачено на раницата?
Отговорих, много убедително:
Разбира се, щом до днес не съм изяден от мечка. Very Happy
За звънеца, не зная, но за гети срещу змии, за себе си съм убеден.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Юли 21, 2014 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Родителите ми знаеха влечението ми към всякакви влечуги. Караха ме лете и зима да нося вълнени чорапи почти до под коляното(като съм на "къра" да паса добитъка). А при игра на "челик" или "гоненица" в селото, съм търчал бос, и то цяло лято.
Казваха, че змиите не можели да хапят през вълнено. Зъбите им оставали там(малко не вярвам).

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Юли 21, 2014 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Именно змиите са причината да изградя навика, докато вървя да си гледам в краката. Поради това, мога да кажа, че са доста разпространени животинки - средно при 3 от 4 разходки в природата, виждам змии, а колкото и да е чудно февруари е единственият месец, през който не съм ги виждал. Достатъчно е да няма сняг. И при най-малко слънчице изпълзяват.
Вече нямам фобия, но бих предпочел в жегата да нося гети, пред вероятноста да си вгорча деня, още повече, че често ходя сам в планината.
От опит мога да кажа, че пепелянката не бяга. Стои на място разчитайки да не я забележите. При тези срещи, всичко зависи от това да не бъдат настъпени. Минавал съм съвсем близо до змия, без реакция от нейна страна. Доколкото знам, при настъпване хапят ниско, около глезена.
Вто Юли 22, 2014 9:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 4 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov