ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Една нощ на Руен 5.12.2013г : Олимп, Проклетие и всичко!
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Една нощ на Руен 5.12.2013г : Олимп, Проклетие и всичко!
Автор Съобщение
mateev



Регистриран на: 08 Яну 2011
Мнения: 67

Мнение Една нощ на Руен 5.12.2013г : Олимп, Проклетие и всичко! Отговорете с цитат
Здравейте приятели! На 5ти декември се отправих към вр. Руен, където се надявах ясното и студено време да ми покаже отговорите на няколко интересни за мен въпроса... Няма да ви занимавам с разкази за това доколко бях подготвен за изцяло зимната обстановка над 1700м с 2 сандвича и 1 портокал, как минах по летния път, понеже исках да ми се размине катеренето на всяко връхче, та преди вр. Шапка се наложи да се движа на задник и ръце, правейки дупки с петите в снега, за да не полетя към вековната букова гора в резервата Църна река, как въобще не планувах да нощувам в заслона, а се наложи и какво приключение бе нощуването на 2250м на това време за човек, който не си е правил подобни планове... Ще кажа само че отворих една кола, която замръзна за 2 часа. Smile
Но няма две мнения: в крайна сметка всичко това си заслужаваше, защото този път от Руен успях да видя всичко, което може да се види! Нека превърна тази тема във фотоалбум с гледки, които имах щастието най-накрая да съзра, чак при 5тото ми посещение на домашния ми първенец. За жалост не се отличавам с фотографски способности и техника, но на места, помагайки си с фотошопа, се надявам да съм успял, да покажа малка част от прекрасния руенски кръгозор, който ще помня до края на живота си! Освен снимките по-долу се опитах да направя и видео, пресъздаващо гледката, което не бе лесна задача предвид премръзналите ми и треперещи от вятъра ръце... Накрая на поста са двата линка към видеата, ако на някой му е интересно, както и линк към сайт, генериращ и описващ панорамата от вр. Руен.


Осоговските двухиледници традиционно ми се присмиват, докато съм в най-досадната част от 18-километровия преход...




От 2000м височина комините на ТЕЦ Бобов дол, а над тях е вр. Ботев! Над 200 километра дистанция!



Някъде около шр. Шапка изпаднах в делириум, защото разбрах, че щях да видя всичко, за което всъщност бях дошъл... Бледата планина, която се вижда, е в дигитален зум, затова изглежда нечак толкова далечна...



Реброто от Шапка към Мали Руен, северния вятър ставаше крайно неприятен



Вече на Руен - Шар планина с Титов връх в центъра, а най-вляво и по-далеч на снимката е Кораб.



Пирамидката на Титов връх се различава добре макар и на почти 150км!



Вдясно (на север) от вр. Люботник, с който свършва Шар, се показаха заснежените зъбери на Проклетие на повече от 200км!




Леко заснеженият Руй, отзад Миджур, а най-вдясно на снимката е Ком и
берковишкия дял на Стара планина. Вдясно на преден план се вижда и нашия Лисец с транслаторите на Връшник.



170те километра до Пелистер



Кожуф (вляво) и Каймакчалан (вдясно от центъра на снимката)



Кожуф



Вдясно от триъгълното връхче, което е най вляво на снимката ( Лисец), се тъмнее Олимп! Триъгълникът на македонския Лисец маркира почти идеално южната посока на хоризонта.



На повече от 230км от вр. Руен, Олимп е все така красив!




Царев връх, Якубица и първенеца Солунска глава (на 105км вдясно от Царев "врв"), южно от който слънцето бързаше да се скрие...





От ляво на дясно: Олимп, Кожуф и Каймакчалан



Най-далечния и ясен хоризонт, който някога съм виждал! При това олимпийски!!!



Пелистер на 170км по залез



Кораб планина ( вр. Голям Кораб е лявото връхче от едно малко "Конче" почти на десния край на планината, 168км дистанция)



Зъберите на Проклетие след залез слънце



Връхчето в центъра на снимката е Жеравица - вторият най-висок на планината. За любителите на изследванията: ако се вгледате най-вляво на снимката, ще видите едно добре обособено зъберче, под което има облак. Ако мислено пренесете надясно отстоянието на това връхче от левия край на снимката, ще бъдете в една седловина, широка приблизително колкото въпросното отстояние. Ако се вгледате отблизо в средата на тази седловина, ще забележите, че има едва забележим по-далечен обект, който се тъмнее. По моите скромни, но задълбочени изчисления това е Мая Йезерце, който е на 220км!!!



Време бе да видя дали вдъхновението може да топли...



След тежка и дълга нощ в заслона най-очакваното събитие най-накрая настъпи... Иска ми се да се надявам, че слънцето не се е показало точно над премката между Вихрен и Кутело - би било пропуск, който не бих могъл да си простя.



Все още може да се влиза и излиза от заслон Руен...




Витоша, а вдясно от нея билото към Вежен и след това към Ботев. Мали Руен и Конявската планина също са на снимката Smile



Славянка вляво, вдясно дългото било на Беласица. Ясно се различава и вр. Кадийца, а не чак толкова ясно и Огражден



Олимп на изгрева и на повече от 230 километра!




Руй на 80км и Миджур на 138км. От Руен те бележат почти идеалния север и са диаметрално противоположни на Олимп. На някакви си 50на километра от Миджур пък е Дунавът! Тоест, седейки на Руен, човек може да види планина по егейското крайбрежие и върхове като Миджур, от които се виждат Дунава (че и Карпатите) и Адриатическо море ( от Кораб)!



Босилеградския Црноок, а отзад и вляво от него е заснежената пирамида на Бесна кобила - един от най-високите върхове на Краището ( или най-високият?)



На тръгване от заслона



Остава само да натрупа повече сняг, но вероятно това е първият стадий в образуването на лавините в района на вр. Шапка...



Заснеженият Мали Руен



Там, на юг от Пирин, хубавицата с върхове пробива горди небеса...



Витоша и Конявската планина




Малко фотошоп за десерт







Една извънредно добра позната би го нарекла букофилство, но ми се иска да вярвам, че може да бъде полезно и интерсно някому:




Справка за гледките тук: http://www.peakfinder.org/?lat=42.158&lng=22.5163&ele=2258&name=%D0%A0%D1%83%D0%B5%D0%BD

Руенския кръгозор през деня: https://www.youtube.com/watch?v=lsjAsd5rRSE

Олимп по залез слънце: https://www.youtube.com/watch?v=iRBcxVMVMb0


Последната промяна е направена от mateev на Нед Мар 23, 2014 10:19 pm; мнението е било променяно общо 10 пъти
Пон Дек 09, 2013 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Като изключим студа, всичко е било идеално, дори и снимките са станали. А за техниката не се ядосвай, по-важни са спомените. Видял си каквото си искал, останал си сам със себе си и планината, това си е преживяване.
Мамка му, през зимата нощта е прекалено дълга, доста си почакал.
Пон Дек 09, 2013 5:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Ако съдя по целта на мероприятието всички несгоди са си заслужавали. Поздравления за начинанието и положените усилия!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Дек 09, 2013 8:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Браво!Браво!Браво!
Пон Дек 09, 2013 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Великолепно!
Пон Дек 09, 2013 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления!
Пон Дек 09, 2013 9:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vinushka



Регистриран на: 27 Авг 2012
Мнения: 100

Мнение Отговорете с цитат
Каква красота! Surprised
Пон Дек 09, 2013 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Е това в тетрадката ме разби! Не бих го направил. Shocked

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Дек 10, 2013 10:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Страхотно ходене и снимки Smile
Това в тетрадката е вместо табло с панорамата Smile Браво Respect

А в заслона има ли печка? Ходила съм преди няколко години, но нямам спомен.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Дек 10, 2013 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mateev



Регистриран на: 08 Яну 2011
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Има печка, ама... хартията не иска да гори, кибритените клечки се гасят веднага щом пламнат, а дървата са доста мокри. В заслона е много влажно и както се шегувам, винаги е малко по-студено, отколкото навън. Smile Шегата си е шега, но е факт, че в заслона винаги влиза сняг, който после до май месец не иска да се стопи при никакви обстоятелства. Често същото важи и за висулките, които се образуват в по-голямата и студена стая. Печката все пак върши работа човек да си поизсуши дрехите, но после му излиза през носа, защото почва яко да чури, става трудно да се диша и да се гледа, а после дни наред миризмата остава по кожата, косата, дрехите и т.н. Преди да се запали, обезателно трябва да се изкарат доста лопати със сняг от нея, които са попаднали през комина. Аз успях да си изсуша чорапите и да се постопля бъркайки в огъня, докато едно дърво се бе излъгало да гори, но после трябваше да отворя целия заслон, за да може вятъра и течението да обърнат въздуха, понеже вече просто не можеше да се диша и да се гледа. Цяла нощ ми текоха сълзи от очите.
Един много простичък, но полезен съвет: който планува да ходи на Руен, по всяко време освен през най-горещите дни в годината, най-добре е да си направи сметка да слезне да заспи в заслон Превала, който е на 1800м и от Руен дотам се слиза за час и нещо, когато няма сняг. Дори да се стъмни, няма опасност от загубване. В този заслон има и дюшеци, газова лампа, газ за нея, черги, голям прозорец, през който цял ден влиза светлина и топлина, печка с просторче и там не излиза пара от устата, когато дишаш, течностите не замръзват, вътре никога не влиза сняг и вратата винаги се отваря, а не се затрупва от преспите, както ще стане съвсем скоро с входа на заслона на Руен. Ако сред планинарите има и фенове-мъченици на българския футбол, то тези със сини сърца ще получат и допълнителен емоционален бонус.
Иначе, да, колегата от по-горе има право в критиката, че съм употребил цяла страница, но просто реших, че след като някои могат да рисуват цели човечета с ракия в ръка и пура в уста, сметнах, че може да бъде полезно и би било по-смислено и аз да консумирам една страница. Като се кача пролетта, съм намислил да занеса едно албумче със няколко описани снимки, което да седи при книгата и който му е интерсно, да може да види накъде какво би могло да се види. Защото това да видиш нещо красиво е най-много 49% от щастието и поне за мен то няма особен смисъл, ако не знаеш и не съзнаваш какво всъщност виждаш... То в най-топлите дни често пъти дори Пирин и Якубица не може да се видят, но през останалата част на годината на някой наистина може да му дойде добре. Въобще това ще бъде моя скромен принос за домашния ми първенец и заслона на него. Smile


Последната промяна е направена от mateev на Сря Дек 11, 2013 5:05 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Дек 10, 2013 6:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
sergey_v



Регистриран на: 20 Яну 2012
Мнения: 136
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Браво Човек!
Сря Дек 11, 2013 1:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Браво!Браво! Браво!
Поздравления!
Сря Дек 11, 2013 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
VeselinD



Регистриран на: 28 Юни 2012
Мнения: 41

Мнение Отговорете с цитат
А какво е състоянието на пътеката за слизане от върха към Гюешево? Може ли да се използва при зимни условия?
Сря Дек 11, 2013 1:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mateev



Регистриран на: 08 Яну 2011
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
При зимни условия пътеката съществува само в съзнанието ни, поне що се касае до частта по граничното било. Последното ходене на Руен е било в средата на ноември, граничните полицаи също са се отказали вече и всички летни пътища са в заледен сняг, като в подсичащите участъци при вр. Църни камък и вр. Шапка наклона на пътя е станал част от склона и без котки е мъка. Това не важи за граничното било, тъй че със добра екипировка и ориентация, не ми изглежда толкова трудно да се слезне по браздата, като ходенето ще е по недокоснат сняг, който над 2000м не пропада. Като цяло снегът не е повече от 20 до 30 сантиметра, но на места са се образували преспи. Иначе под 1700 метра може да се приеме, че сняг няма, стига да не е изключително усойно място.
Сря Дек 11, 2013 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
sevdelin



Регистриран на: 29 Окт 2012
Мнения: 24
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления! И за снимките, и за описанието! Че то ако не опишеш показаното за какво да го показваш!
Чет Дек 12, 2013 5:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov