ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пътека Смолян-с. Гела през Каньона на водопадите?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Пътека Смолян-с. Гела през Каньона на водопадите?
Автор Съобщение
andimit



Регистриран на: 19 Юни 2007
Мнения: 284
Местожителство: София

Мнение Пътека Смолян-с. Гела през Каньона на водопадите? Отговорете с цитат
Здравейте!
Имам намерение да направя преход от Смолян до Гела през каньона на водопадите.
Дайте малко инфо моля!
Изобщо къде излиза пътеката по Каньона?
Предварително благодаря!
Сря Окт 02, 2013 2:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката излиза на пътя за Превала- Перелик, тръгваш наляво по пътя и си на хижа Перелик.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Окт 02, 2013 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Освен това(за мое учудване)след водопадите беше и маркирана,подравнена и изчистена-направо като еко пътека...
Сря Окт 02, 2013 8:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Това лято са сложили всякакви нови табели в Каньона. С тия съвместни проекти - да живее българо-гръцката Дружба! Smile

След последния водопад „Ропката”, в дясно нагоре през гората се отделя пътека от екопътеката, която ми казаха,
че е за х. "Перелик". Маркировката е зелена.

Какво е състоянието на тази пътека, ако някой е минавал или още долу - без да се върви край всички водопади,
трябва да се хваща към Превала? Rolling Eyes

На един завой по пътя преди хижа "Перелик" /около 4 км./ ми показаха, че пътеката от "Ропката" излиза на това място от Каньона.
Край завоя е широко и лятото имаше фургон с навес.

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Окт 03, 2013 1:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Лятот ходихме-не видях да се отделя зелена марка-върви си жълта...явно излиза там защото и аз съм я виждал на въпросния завой горе на пътя-иначе не я следвахме през цялото време а като видях че много върти и се нахендрихме направо нагоре първо по един черен път който тръгна в"лоша"посока и накрая-кестерме към хижата Very Happy
Чет Окт 03, 2013 8:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
keepliving



Регистриран на: 06 Яну 2014
Мнения: 59

Мнение Каньонът на водопадите Отговорете с цитат
Привет, ето информация за водопадите и снимки
http://keepliving.eu/smoljanski-vodopadi/

_________________
http://keepliving.eu/
Продължавайте да живеете – истински и искрено, така, както Вие смятате за добре. Вашият поглед към живота е този, който определя ценностната Ви система и цялото Ви поведение, дори и те не винаги да съвпадат с общоприетото мнение. Помнете, че Вие вземате решенията и носите отговорността за пътя, по който вървите.
Пон Яну 06, 2014 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
Това лято са сложили всякакви нови табели в Каньона. С тия съвместни проекти - да живее българо-гръцката Дружба! Smile

След последния водопад „Ропката”, в дясно нагоре през гората се отделя пътека от екопътеката, която ми казаха,
че е за х. "Перелик". Маркировката е зелена.
...................................................


Щом е зелена, значи може да я е правил/подновявал хижарят на х. Перелик - Янко. Преди май беше жълта, а иначе маркировката в каньона, която прави кръг е синя, ако не ме лъже паметта. Абе цветове да има, другото май не е толкова важно... Laughing Laughing Laughing
Вто Яну 07, 2014 12:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
hsray2000



Регистриран на: 23 Окт 2012
Мнения: 65
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Зелените марки(ковани,пластмаса) са само 3-4, за заблуда на туриста, основно в началото на пътеката след водопадите. Маркировката за х.Перелик на практика е жълта, метални ковани марки. Пътеката се следва лесно, има голям брой дървени стъпала, парапети, места за отдих с маси и пейки, чак до последната беседка. Марките са ковани начесто, след завоите над "Вековния бук" неизменно се следва ръба на рида до 1820м.н.м.




Пресича и изоставен горски път правещ остър завой, там заложих на дясно, не познах, то и вляво излезе грешно...Пътеката ми се хили скрита зад 2 елхички право напред. Като не си качвам последна версия карта на машинката, така ще е... Въпреки добрата жълта маркировка, пак е нужна най-малко разпечатана карта, навигация най-добре. Може сега и снега да пречи малко, след последната беседка се излиза от Резервата и са горски пътища.


Има и няколко надписа "х.Перелик" по пътеката в зелено, плюс тук там мацнато зелено по дърветата, може и зеленото да е стара версия на маркировката. По пътеките на "Каньона на водопадите" на места има "двойни" пътеки, ниско по реката и по-високо, даже опитах една такава ама се усетих навреме че върви назад... Водопадите - ледена феерия, ама друго ще е с вода...,пак ще се идва.

Ето го и Посетителски Информационен Център "Сосковчето" в началото на "Каньона...", цял хан е, не знам как го използват лятото, от Ноември до Март не работи:





Трак за прехода до х.Перелик:
http://dox.bg/files/dw?a=1ea0c6a8e3
Хижата естествено не работи. На пътя има постройка и навес за моторни шейни, вода има, може и да става за бивак... Разума обаче надделя и се прибрах към Смолян. То добре, че има и друга порода луди - дето шофират 4х4 в снега, та ми спестиха вървенето.
Пет Яну 06, 2017 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov