ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Велинград - хижа Кладова.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Велинград - хижа Кладова.
Автор Съобщение
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Велинград - хижа Кладова. Отговорете с цитат
По коледа на фона на огромните трапези пообиколих района на Западните Родопи източно от Юндола за един ден. Освен ловци и бракониери посещаемостта на това емблематично за велинград място се оказа нищожна, което прави много лошо впечатление. Типичния зимен родопски пейзаж:









Пътеката минава през хижа Самоводица, сравнително нова и ниска хижа и се качва до връх Черновец на около 1800 м. Мястото е известно още като "Бялата скала"



тръгнах почти на обяд - уж ниско и малко ама пак си е 1000 м денивелация.
От Бялата скала наляво може да се слезе до Юндола през местността "Локвата", а надясно продължава пътеката за х. Кладова и х .Милеви скали. ПОнеже не бях ходил отдавна от години на самата хижа гледката беше потресаваща: катинари, разбити прозорци, разруха, заключена столова в която са спали коне и конски изпражнения. Грозна работа.












В детските ми спомени имаше бумтяща печка, ароматен чай от мащерка и приветливи загрижени хижари. Нищо подобно през 2009г.
Времето си беше яко валеж но все пак се откроиха някой гледки към връх Сютка и близките Малък и Голям Острец.
Връх Сютка на юг:



и Голям Острец




Е то на майтап за един ден, без снегоходкии и без гети ама пак трябваше нещо да се хапне та ме хвана самоснимачката в крачка.

Слизането в гората в снега беше мн приятно и към 18,30 вечерта по тъмно и без челник, защото луната беше огромна разходката завърши.










Последната промяна е направена от vasil111 на Сря Яну 28, 2009 5:10 pm; мнението е било променяно общо 5 пъти
Сря Яну 28, 2009 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Малии, големи снимки бе. Не ми ги хваща монитора, та местя наляво-наядсно. Тия посока Сютка ми аресват много.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Яну 28, 2009 4:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
еее... и на мен са ми големи, ама така каза Петър (Pepino_bg) - цъкаш да станела голема. Е, на ти сега голема....
Сря Яну 28, 2009 5:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
pepino_bg



Регистриран на: 24 Юли 2007
Мнения: 197

Мнение Отговорете с цитат
Tooth Tooth Tooth
Сря Яну 28, 2009 5:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Те тва се викат снимки, та дрънкат /т.е не дрънкат, а се зареждат вече половин час... Laughing /..

Инак добре си се разтъпкал коледно - така де, аман от коледни трапези... Wink

По-здрави... Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Сря Яну 28, 2009 6:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
въх... ама че големина Think
поради това съгледах от доста отблизо някакви прозорци, снеговалеж и един сандвич .. ммм.. и какво имаше в него?

_________________
Чет Яну 29, 2009 11:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
прозорците са да се види мизерията и разрухата, на - за тва са толкова големи. че валеше сняг валеше. Ще те черпя един сандвич Катя някога ако се засечем. Пък дано ти хареса Smile
Чет Яну 29, 2009 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Tonkata



Регистриран на: 11 Фев 2009
Мнения: 1
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Васко, здравей.
Имам нужда от информация: ти по същия път ли слезе към Велинград (през белите скали) или по зелената маркировка, която подсича Елин връх? Освен хижата имаше ли други разочароващи гледки? а снежната покривка колко беше - 10/20 санта имаше ли?
Има ли смисъл да се носят изобщо снегоходки? Аз в края на другата седмица умувам за Кладова, та сега сняг няма, ама пък може и да навали тия дни, да не вярваш? Маркировката в какво състояние е?
благодаря ти предварително за информацията
Сря Фев 11, 2009 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
малко късно видях питането, че отсътсвах, но отговарям и със закъснение: тръгнах да слизам по тази пътека към Елин връх и местността "Печенек" както ти казваш но, около Печенек са направили черен път до хижа "Самоводица" и свих надясно по него та се получи един голям кръг. Но хванах една пътека отляво на реката и на хижата която излиза точно на "Стария чарк". Сняг има на места и 30 - 40 см. и ако не искаш да се мъчиш носи си снегоходките. Но гети задължително. Маркировката не е на ниво след Самоводица. Тази зелената дето подсича Елин връх през Печенек пък хептен я няма никаква, сечища бол и старите пътеки се губят нянякъде. Иначе е приятно.
Чет Фев 19, 2009 9:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Андон



Регистриран на: 08 Яну 2007
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Самоводица Отговорете с цитат
Здравей! Smile))

Имам въпроси понеже районът ми е любим и сравнително познат. Smile
Къде точно се намира х. Самоводица и от коя част на Велинград тругва пътя или пътеката за нея. Също така ме интересува има ли постоянно хижар всеки петък, събота и неделя през Зимата? Smile

За Голям и Малък Осреец за първи път чувам. Аз ги знам Острец (1369 м) и Шилото (там беше разкопано от иманяри), като Шилото ми се струва с някой сантиметър по-висок. Smile

И накрая - да не би да си Васил Тодев? Ако да, то значи се познаваме и ще се сетиш... Smile Сега трябва да си в чужбина. Smile

Поздрави SmileSmileSmile

_________________
Човекът е Човек, когато е на път!
Чет Фев 26, 2009 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
Хижа "самоводица" е построена и е собственост на ДДС "алабак" - държавно дивечовъдно стопанство, а не на туристически организации и затова не е точно хижа за ходещи туристи, а за отсядане на чужденци които да стрелят дивеч. Така обясни човека. Иначе има постоянно човек там и зима и лято, който си е служител на стопанството мисля. Стига се от кв. Каменица през "стария чарк" за час и половина - има и черен път, има си и пряка пътека. За острец сигурно е така, идея нямам - 1369 е едната кота със сигурност, но така им викат "малък" и "голям". Сега ще ходя тази събота до Юндола през тях та ще разгледам кой беше малък и кой голям. Хубаво беше да сум в чужбина ама не съм - не го познавам Васил Тодев. Smile
Сря Мар 04, 2009 10:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Green 65



Регистриран на: 10 Окт 2010
Мнения: 89
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Преди доста години бяхме на хижа "Кладова", която навярно над 7-8 години вече не съществува..предполагам поляната и района, където бе тя е разграбена, поне така съм чувал от познати минавали оттам. Готино място бе на около 2 часа от прохода Юндола, наблизо бе връх Черновец, първенец на рида Алабак /1834 метра/..но това е положението. Последно спахме там 1998 година, хижар бе Васил.
Пет Ное 02, 2012 4:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
toni g



Регистриран на: 18 Сеп 2012
Мнения: 46
Местожителство: burgas

Мнение Отговорете с цитат
Преди 5-6 години на х.Кладова имаше хижари, едно семейство на възраст, което стопанисваше и една пристройка до хижата, имаха и коне. Хижата е малка, защо са я занемарили.....Спомням си ,че пътеката след хижата беше мн стръмна посока Юндола, бяхме една мн весела компания. А какъв дъжд ни заваля преди да излезем на пътя.
Съб Ное 10, 2012 11:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Green 65



Регистриран на: 10 Окт 2010
Мнения: 89
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
До хижа "Кладова" имаше голямо бунгало, което последния ми път като тя работеше още бе столова...май имаше и още 2 малки бунгала...инак имам спомени, че на няма и час път имаше 3-4 постройки на Горското стопанство , май местността бе "Начовото" или нещо подобно и там се появяваше вече асфалтиран път посока "Бялата вода", където има база на Софийския Университет и може да се нощува, а оттам се отделяше пътя към хижа "Милеви скали"/в ляво/ и съответно за квартал Драгиново на Велинград/18 км/.
Чет Ное 15, 2012 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение "Милеви скали" Отговорете с цитат
Да, местността се казва „Начовото”. Предпочитано в жегите място от велинградчани. Хубава сърнела сме брали там.

Жалко е, но наистина някои от хижите отиват в миналото...

Като каза „Милеви скали” и тя е в този списък – продава се!

Ако джакпота вземе да се падне на някой от форума, може да си я направи подарък, плюс 6-те бунгала край нея.
Сумата е повече от скромна - 150 000 лева.

А нас да не забрави да почерпи там на форумна сбирка. Smile

Но най-вероятно е, че някой пак ще я нагласи я за хотел, я за ловна хижа... Такова време е дошло! Sad

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пет Ное 16, 2012 1:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov