ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Кукери 2009

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Кукери 2009
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Кукери 2009 Отговорете с цитат
Темата не е много планинарска, но пък може кукерите да прогонят злите духове от планината - знае ли човек? Затова ще ви покажа малко снимки от последния кукерски събор в Перник. Много народ, много нещо! И участници, и зрители. Чудесно впечатление ми направи старанието, с което се бяха готвили повечето кукери. Дайте си сметка, че пълните кукерски одежди включват огромна и сложна маска, кожух, цървули и поне двайсет кила звънци! Освен че цената му сигурно надхвърля хиляда лева, костюмът трябва и да се пази в специален скрин. А някои от маските и в гараж не виждам как ще влязат. И въпреки тези трудности хиляди кукери се готвят с месеци, за да бъде комплектът им пълен. От снимките ще разберете за какво ви говоря.

Самите кукери трудно се снимат в действие. Представете си ужасна блъсканица, по-голяма от митинг. Кукерите изчакват с часове да им дойде редът за естрадата. Затова са свалили от себе си, каквото могат - иначе ще умрат от жега и тежести. Когато обаче са в пълен наряд пред журито, те са с гръб към основната публика на площада. Непрекъснато подскачат и се затулват един друг, поради което не мога да хвана образ. А пред апарата ми има още четири реда глави. Ето защо предпочетох да не правя репортаж за самите изпълнения, а да представя най-колоритните картинки.

Маските са основно два типа: на страшни и по-страшни зверове



и на фантастични пернати:



Представете си тази опашка на райска птица, качена върху главата на подскачащ кукер!



Срещнах няколко артистични композиции, които бяха твърде находчиви и изобретателни в техническо отношение. Като например тази "баба" с внуче:



Баба Яга, която се вижда на предишната снимка, охотно предостави магарето си на моите внучета. Малкият, като види сланина, извръща глава:



Големият също не си пада по сланината, но й хвърли любопитен поглед:



Възхитен бях от няколко групи кукери от Родопите, които се бяха облекли в кожи от дългорунна коза. Невероятна козина! Аз си мислех, че вече е изчезнал животински вид, но се оказа, че все още може да бъде намерена:







Ето убедително доказателство, че кукерската традиция ще продължи да живее. Този кукер е син на мои приятели. За всичко се погрижи сам: достави си овчи кожух, направи си маска (а откъде на днешно време се намират извити роги на стари пръчове - недоумявам!), купи си за луди пари девет чана, които специално са "нагласени", та да звучат хармонично, уши и цървули, па стана кукер за чудо и приказ:



И не беше сам, а цяла група от 70 младежи и девойки като него! Все софиянци, ама ей ги на, живеят с обредите на своите прадеди. И браво на тях!
Чет Яну 29, 2009 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
BG ръкопляскания

страхотни са Very Happy
Когато са били малки братовчедите ми в силистренско са участвали в кукерски фестивали. С детски еквивалент на маските и костюмите разбира се, имам снимки. В Добруджа също се пази кукерската традиция Smile
Пет Яну 30, 2009 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Благодаря, Гамина! Отговорете с цитат
Мен много ме развълнува фактът, че имаше кукери от цяла България. Значи това не е някаква локална, Брезнишко-Пернишка традиция. Още повече ме зарадваха младите, които без да са организирани по линия на художествената самодейност, както беше на времето, имат мерак и го осъществяват с много труд.

Специално за теб помествам още една снимка на кукерска маска - една от най-красивите, които съм снимал:



А това момиче е от софийската група. Едва сега обаче се разбира, че е момиче. Иначе си е кукер!


Съб Яну 31, 2009 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дано прогонят злото в нас. Традициите са хубаво нещо Smile.

_________________
Който пие бира не умира!
Нед Фев 01, 2009 3:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov