ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Плана - от Самоков до Железница

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Плана - от Самоков до Железница
Автор Съобщение
itilien



Регистриран на: 10 Юли 2007
Мнения: 84
Местожителство: София

Мнение Плана - от Самоков до Железница Отговорете с цитат
В неделя направих един преход през Плана - 43 км от Самоков до Железница. Ето тук пътепис и снимки:

http://itilien.org/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=59&lang=bg


Последната промяна е направена от itilien на Пет Фев 06, 2009 3:51 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Фев 06, 2009 12:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
StarDriver



Регистриран на: 02 Фев 2009
Мнения: 20
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Браво човече, добре си си походил!
Пет Фев 06, 2009 12:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Прочетох го, интересно! А ще обясниш ли по-подробно какво е това "филтър за вода" ? Sad

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Фев 06, 2009 11:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
а, браво, че си направил тоз сайт и ще си стоят нещата там.. щото съм търсила предишни твои неща тук из форума, обаче ги няма /на сървъра на компютъра май бяха/

писането ще го прочета после, но разгледах снимките.. досега не съм се сещала да се снимам сякаш вървя на някъде... ще го имам на ум за в бъдеще Very Happy Very Happy

аха, и Джумпла.та е интересна... Wink

_________________
Пет Фев 06, 2009 12:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Браво, браво - аз съм самоковец, /че и баба и дядо имах от Продановци и Райово - лека им пръст/- много се зарадвах на "преходчето" ти - а там над Райово имаше военно поделение преди време - за това си видял бариера.
Това мъглата е много неприятна и гледам доста те е принудила да удължиш пътя. Но нищо - чудесно си се справил, не без помощта на късмета си. То по принцип без него... Wink
Поздравления.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Фев 06, 2009 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
itilien



Регистриран на: 10 Юли 2007
Мнения: 84
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ами филтърът за вода е хмм, филтър за вода Smile Служи да си пречистиш вода за пиене. Има най-различни филтри - кои по-добри, кои по-лоши. Повечето представляват някаква помпичка с някакъв филтър механичен, който отстранява замърсителите. Най-добрите са с керамичен микропорест филтър, защото са много трайни. По принцип най-добрия и стабилен съществуващ филтър е Katadyn Pocket, но той е много скъп. Мислех да си купувам преди година, когато беше в 180 долара в щатския ибей но се отказах. Сега е 230 долара. Докато дойде в българия ще стане 500 лева. Затова намерих алтернатива, която макар и малко по-пластмасова, е единственото нещо за което намерих най-много добри ревюта и филтрира също толкова добре. Марката е много престижна - MSR. Филтърът представлява помпа с ръчка, в чието тяло има керамичен цилиндър, а той вътре има и пълнеж от активен въглен. Активния въглен като цяло е екстра, не е толкова важен, важно е механичното филтриране. В случая (както и при катадин-а), порите на керамиката са с големина 0,2 микрона. При тая големина абсолютно всички бактерии се спират, и голяма част от вирусите, които обикновено са прикрепени към бактерии. Има някои бактерии, които по принцип се въдят в застояли лоши води. И на практика с тоя филтър можеш да пиеш и вода от най-мизерната кална локва, в която преди това дори животни са минали и срали Smile Не е гаранция че водата ще е 100% вкусна, но е почти гаранция че ще е безвредна от биологическа и механична гледна точка.
Филтърът не е много компактен, тежи половин килограм, но когато не си във високата планина водата никога не е особено сигурна, така, че е полезен. За около минута можеш да филтрираш около литър, макар че има доста ревюта в които пише че се задръства бързо и потока намалява, затова трябвало да се чисти много често керамиката.

Ето това е филтъра:
http://www.msrgear.com/watertreatment/miniworks.asp

Взех го от английския ибей и ми излезе около 140 лева. За сега не съм го тествал в реални условия, само една чаша вода превъртях през него да видя дали бачка. Че ще работи е ясно, само се чудя дали е достатъчно износоустойчив за такова огромно пътешествие за което се глася.

А за сайта - сайта в момента е само тестов, колкото да пусна пътеписа, но постепенно ще започна да го оформям и да го пълня с други бъдещи преходи, като ще гледам да ги правя все по-трудни и брутални. Ще пусна и галерии със снимки (тия в пътеписа са извадени директно жпезите от апарата и са само за илюстративни репортажни цели).

Всъщност идеята на сайта е да е посветен на голямото пътешествие, като тия преходи ще са като подготовка за това. Но мисля да му сменя домейна, само че още не съм измислил официално име. За сега ми се върти в главата TheGreatWalking.com Името трябва да е хем мащабно, хем да може да се ползва за име на пътешествието, хем да е универсално - тоест да може да послужи както за пресичане на южна америка, така и за пресичане на африка (африка ми е резервен вариант, ако при подготовката си усетя че не държа добре на студени и мокри метеорологични условия. Яд ме е че няма и как да се тествам при надморска около 4000 метра).

Катя, обмислям един преход Гоце Делчев - Мелник, така че в близко бъдеще може да те навестя :Р

А това няма да е последния преход в Плана, трябва да я видя и без мъгла Smile
Пет Фев 06, 2009 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Това за филтъра е много ценно и се чудя, дали да не се премести в друга тема, да е налично при необходимост. Все пак е инфо от първа ръка. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Фев 09, 2009 10:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov