ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
СИВР - СЕВЕРОИЗТОЧНИ ВИСОКИ РОДОПИ
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
СИВР - СЕВЕРОИЗТОЧНИ ВИСОКИ РОДОПИ
Автор Съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти Ивайло ! ( и на всички останали ценители на Родопите, и в частност СИВР Smile )

Има нещо такова - може да се каже, че вероятно това е най-мечкарския район в страната. Отнася се както за Кормисош, така из някои други все още диви местенца наоколо.

Относно срещата с мечки - непосредствена среща все още съм нямал. Надявам се и да нямам - но знае ли човек..Smile. Но освен честите мечи знаци (стъпки, лайна и т.н.), съм виждал от голямо разстояние мечка 2-3 пъти. Иначе съм чувал и ръмжене пак из района - напр. 3-4 пъти изминалото лято (явно периода на чифтосване и гледане на малките).
И все пак гледам да спазван някои похвати, за да избегна доколкото мога мечи изненади (особено като съм сам), като: винаги гледам да вдигам шум - умишлено (чукане съм щеките, стъпване върху клони, шума и т.н.), дори често се налага да си пея, подсвирквам, говоря на висок глас..и т.н. - Smile. Иначе мечките са разумни животни, с изострени сетивни, обонятелни и зрителни апарати, и ако не е крайно наложително, избягват хората.

Относно спането - хм...спал съм къде ли не. Заслоните са само една малка част (и то луксозна, така да се каже) от местенцата за нощувка. Все се каня да направя една специална фотоселекция на местата, където съм нощувал (обикновено ги документирам) - както в района, така и в страната, и в чужбина. Smile

Относно карпатските мечки - на тази снимка при Вивариума единият мечок, черният, го набедих за карпатски ...ама дали действително е такъв, специалистите да кажат. Smile).


По-здрави...и до-скитане ! Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Съб Дек 17, 2011 6:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Някои от скитанията в СИВР от 2012 година - пролетна сесия:

Родопско Великденско - гравитирайки покрай границата между Високи (Западни) и Ниски (Източни) Родопи

Пролетно из Лъкинско - Манастир, Свобода, Балкан махала, Дряново, х.Пашалийца, Лъки

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Нед Дек 09, 2012 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение От Три могили до Мумджидам Отговорете с цитат
Надявам се, че Niksi няма да се сърди, че използвам тази тема, за да пусна малко снимки от ходенето ми с едни приятели до махала Мумджидам.
https://photos.app.goo.gl/DihL3SFJYPLeEzAd8
Това е само от първия ден. Следва продължение: Чотрова махала - Хайдуткая - Караджов камък.

Niksi, не можах да разбера как се казва ридът, започващ от Сини ръх и продължаващ в югоизточна посока, минаващ между селата Изворово и Бор, южно от Три могили и завършващ при водослива на р. Боровица и Кокездере (малко след язовира). Доколкото успях да разбера главното Преспанско било след Сиви връх продължава в източна посока до седловината Китката, намираща се на 2 км. в посока изток-североизток от с. Жълт камък. Това и точка по разделителната линия между Западните и Източните Родопи.

P.S. Niksi, с изключение на последните два линка всички други към прекрасните ти албуми са дали фира. Дали линковете се нуждаят от осъвременяване или е станала по-голяма беля не знам, но това е голяма загуба. Sad


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Вто Авг 27, 2019 11:49 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пет Апр 18, 2014 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Номер 73 е за wallpaper Very Happy Croc

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Апр 21, 2014 12:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Номер 73 е за wallpaper Very Happy Croc


Любима гледка!
Пон Апр 21, 2014 7:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Номер 73 е за wallpaper Very Happy Croc


Наистина страхотно попадение! Хареса ми и другият ракурс - номер 44. Пасторална идилия!
Пон Апр 21, 2014 4:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Чотрова махала - Хайдуткая - Караджов камък. Отговорете с цитат
Ето и продължението на първия пролетен преход в Родопите за тази година: с. Сини връх (Чотрова махала) - Хайдуткая - Караджов камък. Връзка към целия албум съдържащ снимките от двата дни: https://photos.app.goo.gl/DihL3SFJYPLeEzAd8

Това е импровизиран машрут. От Вилно селище "Сабазий", намиращо се в махала Чуката на с. Сини връх (в юг-югоизточното подножие на скалното плато Белинташ) тръгват местни маркировки.

Маркировките са изцяло с такива табели и няма никакви допълнителни марки. Доколкото успях да схвана, маркировките за Хайдушки камък и за Караджов камък се разделят, след като се пресече р. Сушица в началото на махала Ряката. Демек по тези маркировки не може да се мине през Хайдушки камък на път за Караджов камък, а трябва човек да се върне долу на разклона и става дълга и широка.
Нашият маршрут включва качване по маркировката до Хайдушки камък, но след като установихме, че преминаването по досега съществуващия трак в BGMountains е невъзможно на едно място (слизане по стръмна скала от 10-15 м.), се върнахме малко назад и подсякохме от запад целия масив на камъка. В този участък има малко движение без пътека (около 120 м.) и преминаване през едно стръмно, леко влажно и много хлъзгаво деренце, чиято основа е плътна скала, т.е. основата на камъка. След това се излиза на Виолетина поляна. Там излиза и маркировката за Караджов камък, която минава през по-голямата част от махала Ряката. На връщане слязохме по нея, но за съжаление не можахме да я проследим и да разберем точно откъде минава след като се стигнат първите къщи на махалата.
Две думи за мястото, откъдето не можахме да минем или поне не повечето от групата. Мястото не е непроходимо, но не е за всеки. Двама от групата успяха да слязат до някъде без раници и казаха, че по скалата има забити халки. Обективното ми описание на мястото приключва с тези факти.

За BGMountains съм качил като тикет отделен файл с нови данни за пътеки и обекти в района.


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Вто Авг 27, 2019 11:51 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Май 07, 2014 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Иво, добре сте се разтъпкали.
Аз много рядко влизам напоследък във форума... така че, подсещай ме във фейса. Smile

Гледам, че на доста места си писал за рида Каракулас (Караколас) ... където всъщност разминаването е най-голямо. А самия рид е много къс - от седловината между върховете Крива чука и Елварника (района на Живите блата) до Планинско.
Инак почти всички писания (било то карти, пътеводители и т.н.) от последните десетилетия за рида от разни псевдоразбирачи са си художествена измислица. Питай местните в района, и те ще ти кажат. Smile

Специално рида при Три могили, Бор и до Боровица си е безименен ... както и много други ридове в т.нар. Горно-Боровишки ридово-долинен комплекс.
Аз за целите на дисертацията бях наименувал някои места ...инак без работни имена няма как. Но като цяло е слаба работа откъм точна информация. Единствено на място от местните може да се понаучи нещо.

Има и някои други леки фактологични разминавания, ама да не изпадам повече в подробности. Като се видим нейде по бира (баира) ще говорим.

Поздрави ... и все така родопски надъхан и любознателен ! BG

По-здрави ... и до-скитане ! Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Нед Юни 29, 2014 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Niksi, преполагам, че имам доста грешки в названията на това или онова. Засега боравя главно с най-мързеливия източник - Нета, където предполагам доста неща са изсмукани от пръстите. Да вземем статиите в Уикипедия за Родопите. Там има много противоречия. Основно оттам се "ограмотявах" за наименованията на местностите и виж каква съм я свършил... Laughing Laughing Laughing
Препоръчай ми ако можеш по-надеждни източници за Родопите. Ще съм ти много благодарен!
Пон Юли 07, 2014 7:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение вр. Попа и Чотрова махала - Аква тепе Отговорете с цитат
По Великден беше за плавници, но все пак... Laughing
Малко снимки от разходката: https://goo.gl/photos/cLZeCNgDeHQoZfVn6
Ако не се виждат, надписите към снимките се появяват след натискане на бутона "i" в горния десен ъгъл на екрана.
Сря Апр 19, 2017 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: СИВР - СЕВЕРОИЗТОЧНИ ВИСОКИ РОДОПИ Отговорете с цитат
Niksi написа:
Разни местенца из т.нар. Североизточни Високи Родопи (СИВР).
Най-грубо дефинирано, това е участъка, заключен между Асеновград, Смолян и яз. Кърджали.

Aбе защо само аз не виждам албумите-на кого трябва да отворя ена бира??? Sad
Нед Апр 23, 2017 8:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: СИВР - СЕВЕРОИЗТОЧНИ ВИСОКИ РОДОПИ Отговорете с цитат
fena73 написа:
Niksi написа:
Разни местенца из т.нар. Североизточни Високи Родопи (СИВР).
Най-грубо дефинирано, това е участъка, заключен между Асеновград, Смолян и яз. Кърджали.

Aбе защо само аз не виждам албумите-на кого трябва да отворя ена бира??? Sad


Не си само ти, споко... Laughing
Нед Апр 23, 2017 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение мах. Кадънка, вр. Чиляка, вр. Бездивен Отговорете с цитат
Да не позволяваме темата да умре подобно на албумите в началото й.
Малко снимки от разходката: около мах. Кадънка; с. Безводно - вр. Чиляка; с. Ненково - вр. Бездивен - мах. Търговци - мах. Желязковци - с. Ненково
https://photos.app.goo.gl/4kRMMHa8HBc2CDvN9
Ако не се виждат, надписите към снимките се появяват след натискане на бутона "i" в горния десен ъгъл на екрана.
Вто Май 07, 2019 3:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov