ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дайте съвет за избор на конкретни обувки
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Дайте съвет за избор на конкретни обувки
Автор Съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
да бе верно - я кажете за тревата и росата? взех си някъв топ модел на хайтек и в дъжд или като преджапам някоя локва няма проблем. обаче ако се нацепя в тревата, даже и с гети които пазят нагоре, за няма и 10-15 минути усещам влага на пръстите, ако е повече време направо си се мокри целия крак. ползвал съм преди разни по евтини хайтеци, ясно ми е че не са нещо специално, но са били наистина учудващо здрави, а и държаливи на влага из локвите. но има ли трева и роса...
Пон Май 05, 2014 12:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
не знам как ги ползвате тея обувки.

колкото чифта летни/трисезонки съм носила (lytos, vasque, bestard) - нито един не е имал нужда от импрегнация още от второто носене, даже и след роса, даже и lytos-a Rolling Eyes

Вчера газих роса с бестарда, успя да навлажни кожата ниско долу, но много бързо изсъхна после.

_________________
www.summitsweb.com
Пон Май 05, 2014 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
не знам как ги ползвате тея обувки.

колкото чифта летни/трисезонки съм носила (lytos, vasque, bestard) - нито един не е имал нужда от импрегнация още от второто носене, даже и след роса, даже и lytos-a Rolling Eyes

Вчера газих роса с бестарда, успя да навлажни кожата ниско долу, но много бързо изсъхна после.

бе и аз не знам, може да е от марката Smile
Пон Май 05, 2014 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
аз по принцип си говоря - чета по-нагоре на кой какво му се е намокрило Rolling Eyes

Обувки с gore-tex (никога неимпрегнирани) са ми пускали чак след 3-4 часа брутален порой.

_________________
www.summitsweb.com
Пон Май 05, 2014 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:

Обувки с gore-tex (никога неимпрегнирани) са ми пускали чак след 3-4 часа брутален порой.

Ааа, нещо ни скачаш! Пороите по своето устройство са краткотрайни. Максимум час - час и половина, ако са на талази. Бруталните порои са до двайсетина минутки, но когато се напънат. За повече подробности може да вземеш една двулитровка и един шпек когато ходиш до Мургаш. Smile Мократа трева трепе всичко, което не е кожа или гума.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Май 05, 2014 12:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
айде сега, буквализми Rolling Eyes

_________________
www.summitsweb.com
Пон Май 05, 2014 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Аз писах по - нагоре, че се мокри кожата на Бестардките ми след като ходя в сняг в който се затъва, т.е. ползвал съм ги в относително меко време вече няколко пъти. А обувките ги имам от скоро. Учудвам се, че става така защото оригиналната импрегнация би трябвало да е много по - издръжлива. Така си мисля, но си давам сметка, че имам опит досега предимно от трисезоните ми обувки, които се използват при по - други условия.
Само да уточня, че бестардките не са пропускали влага, а само се мокри кожата, което затруднява работата на мембраната и накрая чорапите се навлажняват леко от затрудненото отвеждане на изпаренията. ОК?

Някой да вземе да препоръча на човека дето ръчна темата някакви конкретни обувки, а? Smile
Пон Май 05, 2014 1:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
моя грешка, останах с друго впечатление.
Peace Smile

_________________
www.summitsweb.com
Пон Май 05, 2014 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
Evlampi написа:
Здравейте,
Сравнително начинаещ планинар съм и при последния лежерен преход се уверих, че досегашните ми обувки са за брак - наквасиха се чудесно още в началото и джапах няколко часа в собствените си обувки Smile

Ходя по нашенските планини основно пролет-лято-есен. Ходенето по сняг не ми е от любимите занимания и за това, ако случайно ми се наложи, ще е по изключение.

Търся обувки, които да са удобни за дълги преходи, в същото време да са стабилни и по възможност абсолютно непропускливи - снега, както стана ясно, го отписваме, но пролет и есен има доста кал, локви, поточета, мокра трева и т.н.

Все още не съм ходил да меря, но след доста четене се спрях на няколко модела.

Scarpa Ladakh GTX - 350лв.
За тях навсякъде четох чудесни отзиви, в момента са намалени и са в горната граница на бюджета ми. Това, което ме тревожи е дали няма да са неподходящи за дълги преходи през топлите летни дни?

Boreal Musala - 350 лв.
За тях не намерих толкова отзиви. Притесненията ми са горе-долу същите като за Scarpa Ladakh, пък и Мусалата е доста по-тежка. В момента са на една и съща цена, просто защото Scarpa Ladakh е доста намалена.

Boreal Moab - 240лв -
За този модел не намерих абсолютно нищо. Предполагам е спрян от производство - не го намерих и на сайта на производителя. При него цената е много привлекателна, но ме притеснява липсата на всякакви отзиви, както и това, че обувките явно са доста стари - тук четох, че с времето мембраните заминават, дори и да не се носи обувката. Също доста по-тежки от Scarpa.

Boereal Yucatan - 265лв.
От всички изброено дотук, тези изглеждат най-привлекателни за лятото, въпреки че и те са по-тежки от модела на Scarpa. Гледах ревю, според което при 10минути газене в река този модел не пуска и капка. Друг голям плюс е ниската цена. При тях ме притеснява, че на фона на другите предложения са по-ниски, с дупки, шевове и т.н. Не съм сигурен, че биха се представили еднакво добре на неколкодневен преход през кал, локви, дъжд и т.н.


Тук доста се хвалят и обувките на Bestard, но пък срещнах и мнения, че ако не се импрегнират преди всеки преход пропускали доста. Иначе Bestard Kathmandu изглежда интересно.

Преди покупката ще обиколя, видя и пробвам ако мога всички предложения, но ми се ще преди това да прочета мнението ви за споменатите модели. Други предложения също са добре дошли - съизмерими като качества с посочените и на цена максимум до към 350лв.

Благодаря!



Ще ми бъде много полезно да прочета сравнение на мембраните Gore-Tex и Dry-Line от човек, който има опит и с двете. Boreal са с Dry-Line. Моите лични впечатления са, че при качествена изработка на обувката Gore-Tex не пропуска вода в мокър сняг, умерен дъжд, локви, потоци и росна трева през първите 2 до 3 години.
Пон Май 05, 2014 7:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Ето в тази статия пише следното:

"Именно поради тези си специфични достойнства, днес SympaTex е намерил своята водеща роля при производството на водонепромокаеми обувки. Съществена роля за това играе и системата на Azko Nobel – SympaTex Moisture-Tech, която може да сращнете и под други търговски марки, като Boreal Dry-Line например. Много хитра и добре работеща идея, която позволява повече от 2 пъти по голяма реална паропропускливост на обувките в сравнение с най-добрите ePTFE мембрани."

По натам в статията е обяснено по подробно.

Ристо Туристо е качил тази статия тук във форума.
Пон Май 05, 2014 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Evlampi



Регистриран на: 29 Апр 2013
Мнения: 5
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дилемите се разрешават донякъде от само себе си Smile

Днес бях в стената - никъде нямат налични нито Boreal Musala, нито Boereal Yucatan.

Момчето препоръча Garmont Tower Lite GTX Men's

Все още не съм ходил да видя Scarpa. Там остава варианта за Ladakh или по-леките Nangpa-La XCR.
Пон Май 05, 2014 11:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Защо не си купиш тези и не си свиркаш? Другите бунтовници изглеждат също много добре Smile, но са малко над бюджета ти.

Тъкмо като ги поносиш ще кажеш, че са много добри и тогава и аз ще си купя, че моите трисезонки са се износили вече.
Вто Май 06, 2014 7:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян, благодаря за споделеното и връзките за Dry-Line!

Йосарян написа:
Защо не си купиш тези и не си свиркаш? Другите бунтовници изглеждат също много добре Smile, но са малко над бюджета ти.

Тъкмо като ги поносиш ще кажеш, че са много добри и тогава и аз ще си купя, че моите трисезонки са се износили вече.


Моделът, който препоръчваш, не е ли по-твърд и снежен, отколкото се иска? Дори жлебове за котки има.

Evlampi написа:
Ходя по нашенските планини основно пролет-лято-есен. Ходенето по сняг не ми е от любимите занимания и за това, ако случайно ми се наложи, ще е по изключение.

Търся обувки, които да са удобни за дълги преходи, в същото време да са стабилни и по възможност абсолютно непропускливи - снега, както стана ясно, го отписваме, но пролет и есен има доста кал, локви, поточета, мокра трева и т.н.

Вто Май 06, 2014 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
За конкретният модел пише, че подметката е със "средна твърдост", т.е. не са зимни и по този признак. Обувки с подметка с такава твърдост са много подходяща за преходи в Пирин според мен.
А относно жлебовете за котки - в другите страни имат Алпите. Правят се преходи през ледници през лятото и тогава може да се ползват такива обувки.
Много са тънки за да са зимни, ще е доста студено с тях.

На мен ми харесват много и по натам може да ги купя, но нямам преки впечатления.
Вто Май 06, 2014 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
А тези стават ли за лек трекинг както и за екскурзии из градовете ?
http://www.sportsdirect.com/nike-rongbuk-mid-gtx-mens-walking-boots-182376?colcode=18237690
Съб Май 10, 2014 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Следваща
Страница 16 от 18

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov