ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Зарядно за устройства "външна батерия". И соларни.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Зарядно за устройства "външна батерия". И соларни.
Автор Съобщение
maneco



Регистриран на: 14 Окт 2010
Мнения: 111
Местожителство: София, Берковица

Мнение Отговорете с цитат
svencho написа:
peca написа:
И в първото дере или каньон така ще се омотае този смартфон, че неможем те намерим 2 дни. Laughing


Няма, спокойно Wink КАкто и под плътна растителност, обласи и каквото си избереш. Виж, в някоя маза, или пещера нямам шанс. Но модула му е изключително чувствителен, ползва GPS и GLONASS и спокойно превъзхожда 90 % от GPS-ите.
Ако му бяха сложили и антена... Laughing

Не знам какъв телефон имаш, ама да се изхвърляш така и да казваш че Орукса превъзхожда Гармин гпс-те ми идва малко в повече, имам я програмата на телефона разцъквал съм я няколко пъти, в полеви условия и сигнала на зачуканите места клони към нула, на други места където е слаб дава големи отклонения. Може да се ползва за лежерни разходки, по не сериозни маршрути и не разчитайки на него, защото ще ти изиграе шега точно когато си го най-закъсал!
Единственото полезно нещо е, че ако тръгнеш да търсиш помощ, ще можеш да дадеш приблизителни координата на спасителната група с което ще съкратиш времето и мъките им!
Устройствата който комбинират много функции в себе си, никога не могат да превъзхождат тесно специализираните такива, ГПС, Фотоапарат,ВидеоКамера......
Чет Май 15, 2014 9:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
svencho



Регистриран на: 29 Апр 2014
Мнения: 46

Мнение Отговорете с цитат
Не знам за какъв смартфон говориш, но GPS на човека до мен дава по-големи отклонения и неточности. Сигнала на моето устройство е много по-силен, локализира се дори във влака. Orux Maps е пъти по-добра от Garmin. Все пак ползвам и GArmin на същото устройство с карта OFRM. Имайки предвид, че следи и при по-висока скорост ( спускане по пътеки с велосипед ) с такава голяма точност и записва трака с абсолютна точност не го смятам за неточен и губещ сигнал Smile

Все пак зависи и от устройството. И да, много по-добре е да се ползват специфични устройства, но какво ако това заменя поне две такива и то по-добре ?

То имаше и една статия, която частично онагледява програмката..
http://bghiking.weebly.com/105310721074108010751072109410801103-108910981089-10891084107210881090109210861085.html#.U3UQGPl_tDK

п.с. Не се изхвърлям. Ползвам Sony Xperia S
Чет Май 15, 2014 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
maneco



Регистриран на: 14 Окт 2010
Мнения: 111
Местожителство: София, Берковица

Мнение Отговорете с цитат
svencho написа:
Не знам за какъв смартфон говориш, но GPS на човека до мен дава по-големи отклонения и неточности. Сигнала на моето устройство е много по-силен, локализира се дори във влака. Orux Maps е пъти по-добра от Garmin. Все пак ползвам и GArmin на същото устройство с карта OFRM. Имайки предвид, че следи и при по-висока скорост ( спускане по пътеки с велосипед ) с такава голяма точност и записва трака с абсолютна точност не го смятам за неточен и губещ сигнал Smile

Все пак зависи и от устройството. И да, много по-добре е да се ползват специфични устройства, но какво ако това заменя поне две такива и то по-добре ?


Говоря за htc one x, да сравняваш софтуера на Гармин за андроид с Гармин ГПС е смешно. Кажи какъв е тоя твоя телефон с по силен сигнал от на повечето Гармин устройства, че ми стана интересно!
Чет Май 15, 2014 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
svencho



Регистриран на: 29 Апр 2014
Мнения: 46

Мнение Отговорете с цитат
Sony Xperia S. Ползва GPS сателити и такива на GLONASS.
Garmin за Android е далеч по-удобен от Garmin устройство. OFRM -картата се вижда прелестно, както и пътеките по нея.
Orux Maps е още по-удобен и точен. Работи първо ползвам карта на BGmountains на него. Изключително съм доволен. 3D режима също е много удобен.
Като сложиш GPS -устройство до смартфон наистина ти става смешно Smile

Темата я направих с цел да тествам и споделя впечатления от външна батерия. Не виждам защо искате да продължи в друга посока ( Garmin vs Android )
При положение, че човек с GArmin устройство е възхитен от работата на Orux maps просто не виждам защо трябва да се обяснявам повече.
Чет Май 15, 2014 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
svencho



Регистриран на: 29 Апр 2014
Мнения: 46

Мнение Отговорете с цитат
Да де, мислех че да пусна тема за нещо такова беше и опит за запознанство, но явно не съм подходил правилно. Трябваше да започна с тема за обувки AKU, раница Дойтер, или нещо подобно. За другия път ще знам. Само да вметна, че и GPS устройствата следват тенденциите на смартфоните- по-големи и качествени дисплеи, поддръжка на Андроид. Типичен пример е Monterra.
Успех в начинанията. Надявам се, че все пак за някои хора съм бил полезен.


п.с. Ползваме и глонас и гпс. Стига устройството да ги поддържа. Днес в паркинга под ИКЕА не хванах нищо от GPS, Но слабо улови поне 4 сателина на Glonass
Пет Май 16, 2014 12:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Да де, мислех че да пусна тема за нещо такова беше и опит за запознанство, но явно не съм подходил правилно. Трябваше да започна с тема за обувки AKU, раница Дойтер, или нещо подобно.

Леко си се объркал, ако си мислиш, че тук хората са компетентни само в определени области или пък смисълът на живота им е да се заяждат с теб.

Цитат:
Garmin Monterra тежи 331 гр.
Garmin Montana тежи 333 гр.

То и затова няма да видиш никого с такива кютуци из баирите. 60-та серия е около 200 грама, Етрексите и Дакотите са още по-леки.

Цитат:
Само да вметна, че и GPS устройствата следват тенденциите на смартфоните- по-големи и качествени дисплеи, поддръжка на Андроид. Типичен пример е Monterra.

О, да, как пък не. Монтерата (1300 лева!!!) е на практика андроидски таблет с вградена GPS-антена на Garmin. Имах неземното "удоволствие" да поработя два дни с такъв, защото мой познат решил да си вземе "най-доброто", а не "някакви боклуци по 500-600 лева", пък и много му трябвал Wi-Fi в планината, разбираш ли, та ме вика да му давам акъл как се работи с такова нещо като GPS, че той бил много бос. Та какво установих:
1. Голям, но отвратителен дисплей с ниска резолюция, на който картата се вижда по-зле и от дисплея на Дакота. За сметка на това дъвче батериите като бонбони.
2. Тъчскрийнът не реагира добре, когато е влажен или ръцете ти са влажни, което си беше забавно в приятно дъждовно и мъгливо време през първия ден на тестовата му потреба.
3. Апаратът тежи, тежи, тежи и е голям, голям, голям - съответно нечовешки неудобен за носене и потреба.
4. Има опция за работа с два източника на енергия - вградена литиева батерия и слот за 3 АА батерии. Данните на производителя (16 часа с литиевата и 22 часа с АА батериите) се оказаха пълен майтап. С литиевата издържа 6 часа и се трупяса (точно колкото би издържал и таблет в такива условия), а АА батериите (Sony 2700 mAh) му дадоха още толкова и малко отгоре. Благодаря за което, ще кажа аз.
Но пък е супер гъзария да си свалиш Angry Birds от Google Play, разбираш ли ... Laughing

На конкретното ми питане относно соларните зарядни си отговорил следното:
Цитат:
ПОлзвах едно доста компактно с вградена батерия от 1000 mAh. МОжеше да се зарежда предварително. Качваше около 25 % и финито.

От което разбирам, че на практика нямаш сериозен опит с тях (то и аз нямам, де, ама затова и питам). Но е близко до ума, че зарядно с капацитет 1000 mAh трудно ще се справи с батерия на телефон с капацитет 1800-2100. Аз си мислех, че си пробвал някой от моделите с 5000-10000 mAh (поне на книга) и можеш да споделиш ясни негативни впечатления, които да ни откажат окончателно от мечтите за такива, а то - 1000 ...

Цитат:
То имаше и една статия, която частично онагледява програмката..

Имаше, вярно е, и още я има, и съм я писал аз. Laughing
От което можеш да си направиш извода, че не съм толкова бос в материята OruxMaps и изобщо навигацията с андроидски телефони. И по този повод ще ти кажа следното: никога, ама никога няма да заменя сигурността, надеждността и точността на Garmin 60-та (62-ра, 64-та) серия с който и да андроидски телефон, който на всичкото отгоре струва "по-голямо равно" на един гармински GPS. Телефонът е за чики-рики. Туйто.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)

Последната промяна е направена от Rincewind на Пет Май 16, 2014 10:29 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Май 16, 2014 8:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
svencho



Регистриран на: 29 Апр 2014
Мнения: 46

Мнение Отговорете с цитат
От всичкоказано до тук мога да заключа следното :
1. В този форум липсва качествена модерация.
2. Малцина са хората, които пишат конкретно по темата.
3. Масово хората имат нулев опит с нещо различно от нокиа с фенерче.

Приветствам всеки, който реално се интересува от темата, но на Лични съобщения.
Пет Май 16, 2014 9:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Масово хората имат нулев опит с нещо различно от нокиа с фенерче

Бре, бре, тежки думи ...
Казани от висотата на какво? Не е много ясно.
Със същия успех някой може да рече, че ти имаш нулев опит с навигация, различна от смартфон, ама не сме такива хора.

Хайде по темата, като толкова искаш. Ето ти ясни и конкретни неща, чакам ясни и конкретни отговори:
1. Колко точно издържа телефона ти в режим "навигация" с едно зареждане?
2. Когато на мен ми свърши батерията на GPS-а, "спирането в бокса" трае 20 секунди - вадене на АА батерии от него и замяната им с друг чифт АА батерии. Колко време трае този процес при смартфона, зареждан от пауърбанк? По-горе си посочил пълно зареждане на телефона за 1,5 часа, въз основа на което заключавам, че ще трябва да висиш като прани гащи на едно място 90 минути, докато ти се зареди телефонът.
3. Може ли пауърбанката да зарежда в реално време, т. е. да бъде използвана като външна батерия и ако да - колко е удобно едно подобно ползване, при което имаш скачени с microUSB кабел телефон и пауърбанка?
4. Има ли разлика в точността при активна A-GPS поддръжка и при деактивирана такава?

ПП
5. (леко встрани от темата): би ли дал линк към един твой необработван трак, записан с Xperia-та. Просто съм любопитен.
6. (пак леко встрани от темата): каква точно бе цената на Xperia-та, когато я купи (говоря за нова с гаранция!), колко струва пауърбанка и сумата от двете по-ниска ли е от общата сума за гармински GPS от не най-висок клас (защото и сонито не е баш връо на смартфоните), коя да е сапунерка (защото коя да е сапунерка прави по-хубави снимки от сонито) и кой да е телефон със "зелено и червено" копче (щото това е основната функция на телефона).
7. (за последно леко встрани от темата): смееш ли да вадиш смартфона от "жобата" при дъждец?

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)

Последната промяна е направена от Rincewind на Пет Май 16, 2014 10:47 am; мнението е било променяно общо 5 пъти
Пет Май 16, 2014 10:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
maneco написа:
svencho написа:
peca написа:
И в първото дере или каньон така ще се омотае този смартфон, че неможем те намерим 2 дни. Laughing


Няма, спокойно Wink КАкто и под плътна растителност, обласи и каквото си избереш. Виж, в някоя маза, или пещера нямам шанс. Но модула му е изключително чувствителен, ползва GPS и GLONASS и спокойно превъзхожда 90 % от GPS-ите.
Ако му бяха сложили и антена... Laughing

Не знам какъв телефон имаш, ама да се изхвърляш така и да казваш че Орукса превъзхожда Гармин гпс-те ми идва малко в повече, имам я програмата на телефона разцъквал съм я няколко пъти, в полеви условия и сигнала на зачуканите места клони към нула, на други места където е слаб дава големи отклонения. Може да се ползва за лежерни разходки, по не сериозни маршрути и не разчитайки на него, защото ще ти изиграе шега точно когато си го най-закъсал!
Единственото полезно нещо е, че ако тръгнеш да търсиш помощ, ще можеш да дадеш приблизителни координата на спасителната група с което ще съкратиш времето и мъките им!
Устройствата който комбинират много функции в себе си, никога не могат да превъзхождат тесно специализираните такива, ГПС, Фотоапарат,ВидеоКамера......


Aбсолютно съм съгласен с мнението на колегата. Мой приятел е фен на геокешинга. С телефон и въпросната карта се въртяхме доста в Борисовата градина. Добре, че имало подсказки та намери кутията. Wink Тук не става въпрос да се правим на умници или да се заяждаме. Навигацията е важно нещо в планината и затова не трябва да подминаваме подобни изказвания. Телефони и таблети ползвам отдавна, имам качени какви ли не карти и програми, в планината обаче винаги съм с Garmin. Другото си е просто за бекъп и градска употреба. Wink
Пет Май 16, 2014 10:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Абе стига с тия телефони бе хора...............ще заблудите някой да разчита на тях и ще бере ядове после.Кой телефон в северен джендем ще ми определи местонахождението, че не се сещам. Абе моля Ви се ...............айде нема нужда. Телефончето в кафенцето в града пред мацките в планината не става.То пък тук всичко стана...... Кифлите станаха кроасани, телефоните какво ли няма в тях.............мъжете станаха Азис...абе мани.
Пет Май 16, 2014 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
maneco



Регистриран на: 14 Окт 2010
Мнения: 111
Местожителство: София, Берковица

Мнение Отговорете с цитат
svencho написа:
От всичкоказано до тук мога да заключа следното :
1. В този форум липсва качествена модерация.
2. Малцина са хората, които пишат конкретно по темата.
3. Масово хората имат нулев опит с нещо различно от нокиа с фенерче.

Приветствам всеки, който реално се интересува от темата, но на Лични съобщения.


Вместо да се радваш на вниманието, което получаваш ти обръщаш другата страна и се правиш на големата работа!
Няма как всички да ти повярват на нещо изтърсено от нищото без да се обосновеш да с конкретните случай и проблеми.
Да говориш, че сто тоя Орукс всичко е песен означава, че не си го ползвал сериозно и затова не си изпадал в такава ситуация където да те омаже.
Ако по навигация разбираш устройство с хубав дисплей и добър процесор да може да си разглеждаш картата по удобно, ми ще ти кажа купи си една туристическа карта, нито искат батерии, нито дисплей....
Алгоритъма за изчисляване на пътя от определена точка до примерно крайната ти цел (някоя хижа) го няма, не търси варианти на пътеката а пуска една права линия....
Извинявай ама не виждам кое му е готиното, да си на някой хребет а хижата да е през 3 такива,и устройството да те прекара през тях вместо по билото без да мааш като гламав и с риск за живота?
Темата се измести малко но според мен е хубаво да се избистри докрай, ако прецените може да я разделите в две теми.
До палърбанките определено могат да се ползват докато се зареждат, но не съм сигурен, че в един момент може да се стигне до по голяма консумация отколкото заряд.
Бих си взел такова устройство единствено, ако е на добра цена тествано от някой от форума или познат с конкретни резултати
http://www.ebay.com/itm/20000mAh-Double-USB-Portable-External-Battery-Power-Bank-Charger-For-Cell-Phone-/310949250751?pt=US_Cell_Phone_PDA_Batteries&hash=item48660506bf
Само като и видя кабелчетата за зареждане и разбирам, няма да смогва със заряд.
Пет Май 16, 2014 10:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Тъкмо и аз се учудих хвърляйки поглед на последните мнения как така се случи, че темата от зарядни кривна към евъргрийна "GSM навигация или GPS уред"...

То не че е много трудно Laughing
Пет Май 16, 2014 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Колегата ме зариби и следващия път като се кача в горната земя ще пусна едновременн гпс-а и телефона ,за да видя как ще се представят.Не, че ще заменя тоя изпитан в дъждове и виелици боец,а защото ми стана любопитно.В интерес на истината,в къщи приемника на телефона се оказва по-чувствителен от този на гпс-а.
Пет Май 16, 2014 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Моят съвет е да не се лъжете с тези соларни зарядни, пауърбанки и т.н. Минах по този път и според мен си хвърлих парите на вятъра. Известно време карах с телефон като навигатор. Първо му купих резервна батерия, после соларно зарядно и накрая пауърбанк. Абе луда работа. Сега си карам с Етекс 30 и въобще не помислям да ползвам телефон за навигация. Мъкна в един джоб на раницата соларното, резервната батерия и пауърбанк-ата .... ей така, защото съм давал пари за тях и трябва да ги ползвам за нещо. От време на време си дозареждам фотоапарата и телефона от тях. В общи линии хвърлени 150 лв. на вятъра.

Поздрави!

ПП И малко извън темата, но понеже създателят на темата още от първия си пост зачекна една изтъркан спор ..... малко информация за точност апаратите. Давам препратка към статия, която дава резултатите от теста на различни навигации за точност. Работи се с ясни цифри и статистически данни, а не на кого апаратът му хващал във влака, под влака или зад влака. Smile

http://www.pocketnavigation.de/2013/12/top-smartphones-gps-vergleichstest/




Съб Май 17, 2014 12:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Esper написа:
Тъкмо и аз се учудих хвърляйки поглед на последните мнения как така се случи, че темата от зарядни кривна към евъргрийна "GSM навигация или GPS уред"...

То не че е много трудно Laughing


Е, то темата така си е и зачената, та няма нищо чудно:
svencho написа:
В дадения случай Аз ползвам за навигация в планината смартфон + Orux maps.
Няма нужда да пояснявам предимствата пред GPS - устройствата. Но има един съществен недостатък-батерията.


ПП Статистиката на netman220 е достатъчно красноречива.

Николай Т., чувствителността вкъщи се дължи само на GPS или и на A-GPS поддръжката на телефона? Имам силни подозрения, че е второто. Моят телефон без A-GPS-съпорт вкъщи посмъртно не може да захапе сигнал, а и навън сред панелни блокове му трябват едно 10-15 минути, докато се осефери. Гарминът също го няма никакъв в панела, но за сметка на това навън захапва за 30 секунди и след това навсякъде е добре познатият звяр.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Съб Май 17, 2014 6:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov