ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
eTrex 20 Garmin - първи стъпки?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
eTrex 20 Garmin - първи стъпки?
Автор Съобщение
ieronimus



Регистриран на: 30 Окт 2011
Мнения: 185

Мнение eTrex 20 Garmin - първи стъпки? Отговорете с цитат
Предварително уточнявам, че съм "абсолютно начинаещ" в ползването на каквато и да било навигация. Обичам да проучвам предварително маршрутите, да си следя маркировката и "нишаните", но .. решиха да ми подарят eTrex 20 на Garmin. Донесе ми го днес приятел от САЩ. Тук отварям скоба и пояснявам, че го е закупил за 230 лева, с доставка и калъф. Всеки може да направи справка колко струва в Република България, щот сме много богати Very Happy.
Та... поразгледах тук - http://www.outdoorgearlab.com/Handheld-Gps-Reviews/Garmin-ETrex-20, пишат нелоши работи за този апарат.
Попрочетох сайта на Туоно и тук-там из нета, но нещо не мога да схвана как се работи с това нещо, колкото и смешно да звучи, явно поради вродената ми глупост Very Happy.
Мисля да го ползувам от време на време за непознати маршрути, както и за застраховка примерно в мъгла из Стара планина и другаде, де. Та ако може знаещите да ми обяснят с "думи прости" началните стъпки - как мога да сваля трак, нужно ли е да кача картите на всички планини, трябва ли му карта за памет - каква и пр.?
Всъщност примерно ако реша да отида от село Ясеново през Узана-Мазалат, със слизане в село Тъжа (познат са мен маршрут), какво трябва да направя за да имам нужната информация в това чудо (за да се науча да боравя с него).
Благодаря и се извинявам за тъпите въпроси.
Пон Май 26, 2014 10:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
VeselinD



Регистриран на: 28 Юни 2012
Мнения: 41

Мнение Отговорете с цитат
Честито за придобивката. Ето какво ти предлагам като първи стъпки, без претенции за изчерпателност и без да влизам в подробности за отделните съвети:
1. Снабди се с батерии АА. Ако са акумулаторни, по-добре.
2. Свали си ръководството за устройството от garmin.bg и го прочети два-три пъти, като пробваш командите.
http://www.garmin.bg/uploads/products/eTrex%2010-20-30%20OM%20BG.pdf
3. Инсталирай си безплатната програма BaseCamp на Garmin и се опитай да я разучиш - видео, хелп и т.н.
4. Инсталирай си безплатната карта от bgmountains.org
5. Стартирай BaseCamp - при успех дотук трябва да видиш картата на България.
6. Включи Етрекса чрез USB кабел към компютъра и му прехвърли картата на BGmountains (Maps - Install Maps)
6. Маркирай в програмата Basecamp точките (waypoint), през които искаш да мине маршрута ти (с червеното знаменце), и им дай смислени имена.
7. Създай маршрут (route) през тези точки.
8. Изпрати маршрута към Етрекса.
9. Изключи USB кабел, включи Етрекса и избери така заредения маршрут.
Успех!!! и търпените Very Happy
Пон Май 26, 2014 2:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Здравей.
Уредчето, което си купил е много добро, а и цената, на която си го взел е страхотна. Преди време във форума на Гармин бях писал за Етрекс 20. http://www.garminclub.bg/community/index.php?topic=3078.0
Планинарската карта може да си изтеглиш оттук: http://bgmountains.org/maps/category/4 На посочената от мен страница има версия за директно пращане в навигацията. Това става по следния начин:
1. Закачаш навигацията към компютъра и изчакваш тя да се появи като флашка.
2. Копираш IMG файла в директория Garmin на навигацията.
Трябва да отбележа, че картите могат да се казват както ти си поискаш. Важно е само да са с разширение IMG.
Хубава възможност на Етрекс 20 е, че той може да отваря JNX (растерни) карти. За целта трябва да пачне софтуера на устройството. Описал съм го във форума на Гармин. Ако не си уверен как става, не го прави. Иначе благодарение на Ведрин има JNX карта на България, която е създадена от топографските карти на Съветския Ген. щаб. http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/#section2 Виж секция "2.4 Oбединено геореферирано растерно изображение с релефни сенки в JNX формат". Пак те предупреждавам: Не слагай тази JNX карта преди да си пачнал уреда, иначе ще имаш главоболия.
Аз лично не ползвам MapSource / BaseCamp за пращане или теглене на тракове, точки и маршрути в или от навигацията. Прехвърлям тракове, точки и маршрути направо в уреда в директория GPX.
Уредът има много възможности и не може с един пост да се опишат. Пробвай и ако имаш въпроси, пиши. С радост ще ти помогна.

Поздрави: Александър
Пон Май 26, 2014 6:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ieronimus



Регистриран на: 30 Окт 2011
Мнения: 185

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря. Утре заминавам за седмица - "По стъпките на Ботевата чета" . След това ще разучавам и питам. Още веднъж, благодаря.
Пон Май 26, 2014 7:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ако можеш направи трак на маршрутът на Хр.Ботев, защото никъде не съм го виждал посочен точно.
Пон Май 26, 2014 10:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov