ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Бивак-сак. Предимства и недостатъци. Избор.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Бивак-сак. Предимства и недостатъци. Избор.
Автор Съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
taurus написа:
Здравейте,

Писах и за спален чувал в друга тема.

Понеже не мога да нося тежко заради кръста. Може би 2-3кг полезен товар са максимума, без да чувствам дискомфорт.

Каква палатка ще ми върши работа и може ли да падне под 1000-1500г - и за какви условия ще върши работа?

Целите ми не са високи, предимно за летния и късна пролет, ранна есен говорим в нашите планини.

Може би засега го виждам само спален чувал + шалте + (провизии и друга екипировка, раница).
За палатката може и ще трябва да съм с втори човек.

Бюджета не е фиксиран, но да кажем един евтин и един средноскъп вариант.
Rolling Eyes


По - добре помисли за бивак - сакове. Те са много по - леки, а пък те пазят от дъжд и вятър. Има на добри цени и с добри качества (в момента не мога да ти дам препратка).
Аз имам лека палатка, тежи 1,5кг, но мисля и бивак -сак да си взема за по дългите преходи за да ми е лек пътя Very Happy
Съб Апр 20, 2013 12:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Абе чета по форумите за тези бивак сакове, че много конденз правят иначе и аз се замислям. Rolling Eyes

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Апр 21, 2013 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Хм, хубаво е да се обсъдят тия бивак-саци по-подробно, и то от хора, дето ги ползват... Доколко пазят от дъжд наистина? На мене все ми се чини, че ако става дума за спане на открито и има опасност от валежи от дъжд, палатката е много по-добрия вариант.
Нед Апр 21, 2013 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
Хм, хубаво е да се обсъдят тия бивак-саци по-подробно, и то от хора, дето ги ползват... Доколко пазят от дъжд наистина? На мене все ми се чини, че ако става дума за спане на открито и има опасност от валежи от дъжд, палатката е много по-добрия вариант.


Несъмнено, а и друго си е да нощуваш на закрито и на завет дори и в дхубаво време.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Апр 21, 2013 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
Хм, хубаво е да се обсъдят тия бивак-саци по-подробно, и то от хора, дето ги ползват... Доколко пазят от дъжд наистина? На мене все ми се чини, че ако става дума за спане на открито и има опасност от валежи от дъжд, палатката е много по-добрия вариант.


Едно мнение от човек който вече не ползва Laughing
С бивак сака при дъжд си почти толкова мокър , както и ако си без него. Ако е от Гортекс може и да не е така , но там говорим за едни цифриии ... лека еднослойна палатка е в пъти по добро решение от бивак сака.

Виж тук-
Евтина и лека палатка:
http://eshop-gorgona.com/bg/turizym/palatki/palatki-1/palatka-high-peak-minilite.html
Пон Апр 22, 2013 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
peca написа:
Абе чета по форумите за тези бивак сакове, че много конденз правят иначе и аз се замислям. Rolling Eyes

Има три вида бивак сакове.
Едните са изобщо не дишащи, за които съм чувала че правят конденз, естествено са най-евтините.
Вторите са дишащи само отгоре, моя е такъв, конденз няма никакъв. Така и нямах "късмета" да го пробвам при дъжд, но съм спала с него на открито и през юни и ноември, отгоре роса имаше, но отвътре си беше абсолютно сух, въпреки че аз се затварям отвсякъде и даже дишам вътре.
Третия вид са дишащи отвсякъде, най-скъпи и най-тежки са.
Много ми се иска да го пробвам при дъжд и да видя как ще се държи, дали няма да ми се мокри главата, както и ако се усили дъжда дали няма да пропуска. От конденз както казах вече не ме е страх.
От друга страна ми се иска никога да не се налага да го ползвам при дъжд Laughing
И най-големия проблем остава това, че раницата, багажа и обувките не могат да се вмъкнат на сухо, както е с палатката Sad

stefansmail, ти от какво се мокреше? Пропуска, конденз или влиза вода от качулката? Question

peca написа:

Несъмнено, а и друго си е да нощуваш на закрито и на завет дори и в дхубаво време.

Преди години не си представях че ще спя на палатка, после не си представях че ще спя на открито дори до хижа, а сега спя без проблем по разни поляни, така че спането на закрито лесно се преодолява. А при хубаво време колко е готино да гледаш небето докато заспиваш!
Онзи ден установихме, че за последно сме разпъвали палатката преди две години Very Happy

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Апр 22, 2013 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Криси



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 144
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Бивак сак съм ползвала само за дълги стенни изкачвания, когато се очаква, че ще се бивакува на някоя площадка. По-добре е да е двоен, защото хората се топлят взаимно и донякъде замества липсващите спални чували. Но си е мизерия.
За туризъм не си струва, според мен. Особено ако са двама души и си разделят една лека палатка.
Вто Апр 23, 2013 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
peca написа:
Абе чета по форумите за тези бивак сакове, че много конденз правят иначе и аз се замислям. Rolling Eyes

Има три вида бивак сакове.
Едните са изобщо не дишащи, за които съм чувала че правят конденз, естествено са най-евтините.
Вторите са дишащи само отгоре, моя е такъв, конденз няма никакъв. Така и нямах "късмета" да го пробвам при дъжд, но съм спала с него на открито и през юни и ноември, отгоре роса имаше, но отвътре си беше абсолютно сух, въпреки че аз се затварям отвсякъде и даже дишам вътре.
Третия вид са дишащи отвсякъде, най-скъпи и най-тежки са.
Много ми се иска да го пробвам при дъжд и да видя как ще се държи, дали няма да ми се мокри главата, както и ако се усили дъжда дали няма да пропуска. От конденз както казах вече не ме е страх.
От друга страна ми се иска никога да не се налага да го ползвам при дъжд Laughing
И най-големия проблем остава това, че раницата, багажа и обувките не могат да се вмъкнат на сухо, както е с палатката Sad

stefansmail, ти от какво се мокреше? Пропуска, конденз или влиза вода от качулката? Question



Конденз.
Преди да завали си беше ОК.
Явно разликата между външната и вътрешната температура си каза думата.
Вто Апр 23, 2013 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
trix



Регистриран на: 09 Апр 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
Тези неща май са за по-добре за сняг. То и аз ги заглеждам, но не си е работа при як дъжд. Има като торби без ципове, и с ципове, като първите се водят по - водоустойчиви. Интересно как са направили непропускливостта при ципа? Или трябва да поддържаш една позиция докато вали, ако е просто с прехлупено парче плат. Ами ако трябва да се завъртиш по корем заради качулката, то прехлупването на ципа вече е наобратно и събира.
Докато при снега няма такива течащи води, а и се добавя t към характеристиките, може би 5-7 градуса. Така може с трисезонен лек чувал и бивак сак да се нощува.
И накрая - някъде видях мнение за сакове: "бягай от горетекса" Blink
Вто Апр 23, 2013 6:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Най-накрая имах "щастието" да пробвам спане в бивак сака, докато вали дъжд Smile
Не че съм имала такова желание, в прогнозата пишеше ясно време. Гръмотевичната буря много ме изненада Laughing
Валя ме около час, не беше пороен дъжд, валеше си нормално.
Конденз наистина имаше, но не беше нещо което да не може да се преживее. На сутринта чувала беше леко мокър отвън, но отвътре си бях суха и ми беше топло през цялото време. Мисля си, че можеше и по-малко да е конденза, ако още от самото начало бях оставила бивак сака разкопчан малко повече. После го направих, но беше късно.
Страхът ми, че ще влиза вода през качулката се оказа неоснователен, тя е по-широка от чувала и като се лежи настрани и се нагласи отвора да е захлупен от горната част не влиза вода вътре. Може би ако човек е на открито и духа някак си вятър насреща може и да влиза, не знам. Аз нямах такъв проблем.
Проблемът с багажа, който остана отвън се реши много лесно, бях си купила някакъв огромен найлон за покриване на мебели при боядисване, за стотинки и нищо не тежи, увих в него всичко и на сутринта всичко беше сухо.
Малко странно ми беше усещането, когато започна да вали и капките падаха директно върху мен, особено по едно време като станаха по-едри, има разлика между това да вали върху покрива на палатката и директно върху главата ми. След десетина минути свикнах, както и преодолях желанието да стана и да се покрия с найлона Laughing
На сутринта шалтето беше вир вода, това ще да е недостатък, ако човек иска да го използва и през деня за полягване.
Изникна и един много неочакван проблем - обикновено си слагам някаква дреха под главата за възглавница, сега се наложи да я пъхна вътре за да не се намокри. Дотук лошо нямаше, защото има достатъчно място и за възглавница и за главата ми, лошото дойде като трябваше да се обърна и хем отворът за дишането да си остане пред лицето ми, хем възглавницата пак да отиде под главата ми, хем да не се скалпирам Confused Тук решението ще да е ножица и свикване да се спи без възглавница Very Happy

В заключение - имаше конденз и чувала беше мокър отвън, но на мен си ми беше топло и уютно отвътре през цялата нощ, така че за мен това е добра алтернатива на по-тежката и обемиста палатка.

Не знам какво ще стане при пороен дъжд... ако ми се случи (дано не се случва, де, ама ако пак сбъркат прогнозата) ще споделя впечатленията си Very Happy

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Юни 09, 2014 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
trix



Регистриран на: 09 Апр 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
Това е много хубаво като информация, Марияна. Сигурно ще започна да искам бивак сак, а знам, че като много искаш нещо, и то се сбъдва. В бг виждам по интернет 4 сака - някакъв aven, който гледах преди за 85, а сега за повече, недишащия в декатлон, горетекса в екстремепак, и един мilo. Преди имаше и millet, но не го виждам вече. Залагам на милото и гортекса, втория е по-тежък - 850 гр, милото е само 350.
Нещо друго се сещам - наклона не е такъв проблем, както с палатка, която трябва да е на хоризонтално. Така може да се подпреш отгоре на основата на дърво на хълма и да пренощуваш как да е. В Сърбия примерно, покрай Дунава нямаше с километри удобно място за палатка - все баири. Завирах се по разни черни отбивки със вили и местни селски къщи, ама то не става така. Най-накрая на една ливада опънах шалтето, а като започна да ръси се наложи и да разпъвам. Много се напрягат горните държачи на колчетата, но не е невъзможно.

_________________
Враг няма, спокойно. Всичко е вече зомбирано.
Пон Юни 09, 2014 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
trix написа:
Това е много хубаво като информация, Марияна. Сигурно ще започна да искам бивак сак, а знам, че като много искаш нещо, и то се сбъдва. В бг виждам по интернет 4 сака - някакъв aven, който гледах преди за 85, а сега за повече, недишащия в декатлон, горетекса в екстремепак, и един мilo. Преди имаше и millet, но не го виждам вече. Залагам на милото и гортекса, втория е по-тежък - 850 гр, милото е само 350.
Нещо друго се сещам - наклона не е такъв проблем, както с палатка, която трябва да е на хоризонтално. Така може да се подпреш отгоре на основата на дърво на хълма и да пренощуваш как да е. В Сърбия примерно, покрай Дунава нямаше с километри удобно място за палатка - все баири. Завирах се по разни черни отбивки със вили и местни селски къщи, ама то не става така. Най-накрая на една ливада опънах шалтето, а като започна да ръси се наложи и да разпъвам. Много се напрягат горните държачи на колчетата, но не е невъзможно.

Моя бивак сак е на Milo, взех си го преди две години от магазин Алпи, струваше около 80 лв. Толкова му е теглото - 350 грама, това беше определящо при покупката, защото имаше и по-хубав, дишащ отвсякъде и по-голям като размери, но беше и по-тежък. На мен този като размер ми е идеален, дори мога да си чета вътре свободно. Предполагам за по-едър човек ще е добре да си вземе по-големия, макар и по-тежък.
За мястото за нощувка няма две мнения, че е по-лесно да намериш. Аз просто избрах първото по-равно място край пътеката като се стъмни, точно с едно паднало дърво, да ме подпира ако се затъркалям през нощта Laughing
Ето това ми беше лагера, под връх Рудешки камък, зад мен е пътеката

Събирала съм мокра палатка и хич не е приятно. Бивак сака се напъха за по-малко от минута в калъфа, и после в едно малко пликче Very Happy Това също го пиша голям плюс Smile

Само че да не стане така, че някой да си купи бивак сак, после да го навали и намокри и той да каже "Мариана1000 е виновна". Защото ако преди десет години се бях събудила и така ми беше влажен чувала щях да се тръшна че е мокър, и олеле, Боже, какво правим сега, и края на света е дошъл... Laughing Та всеки има различна степен на поносимост към несгодите и ако някой не може да преживее малко влага, по-добре да си се придържа към палатката Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Юни 09, 2014 6:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
trix



Регистриран на: 09 Апр 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
Значи влагата от дъжда намалява дишането. Струва ми се секси, затова ще си мечтая да съм с такова леко съоръжение. А по някое време обещавам, че ще се разходя до София да си го взема. Така са ми казвали - да обещавам и се задължавам. Заклевам се, че ще си купя, както съм се клел в казармата (и не помня защо някога)! А сега напред! Laughing

А тоя гортексовия има и смешен отвор за проветрение по средата. Но е много тежък. Затова си избирам като твоя, дано догодина да не са свършили.

_________________
Враг няма, спокойно. Всичко е вече зомбирано.
Пон Юни 09, 2014 7:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
trix



Регистриран на: 09 Апр 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
E, вече кариморския пътува насам. За материята X-Lite 10 000/ 10 000 има отзиви за малко запарваща, когато е във вид на панталони за дъжд. Значи може би е достатъчно дишаща за спящо състояние. Отзиви за самия сак има тук http://www.randonner-leger.org/forum/viewtopic.php?id=24635 Това е за да не се залъжем да купиме нещо, което някой друг мисли че ни трябва. Предполагат, че основното повишение на температурата е заради защитата от вятър. Повечето го харесват. На една снимка стои като намокрена гипсова шпакловка - мембраната е попила. На един е пропуснал и това е края на темата. Няма цип.
Нищо сигурно няма тук - който рискува печели, който не рискува си седи в къщи.

_________________
Враг няма, спокойно. Всичко е вече зомбирано.
Сря Юни 25, 2014 11:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
trix написа:
Няма цип.

Хм, това ми се вижда странно. Как тогава човек ще се пъхне вътре? Моя има цип до половината и ми е голям зор като се напъхвам едновременно в него и спалния чувал да закопчая после и двата. Особено голяма борба пада с двете качулки Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Юни 26, 2014 1:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov