ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Водопадите на Беласица
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Водопадите на Беласица
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Водопадите на Беласица Отговорете с цитат
Водопади в Беласица? Както се оказа - има ги доста. Едва ли не всяко дере по влажните и стръмни северни склонове е украсено с по няколко пенливи скока. Последните две години успях да обходя повечето водопади в българската и македонската част на планината. В настоящия разказ ще се опитам да ги опиша.

Водопади на Ляшнишка река
- Водопадът над х. Беласица (Ляшнишки водопад). Намира се на Ляшнишката река, на юг-югозапад от хижа Беласица. Леснодостъпен, на 30-45 мин пеша от хижата по пътека (не съм го посещавал).

Водопади по река Камешница. По течението на тази река има пет водопада. Най-лесно достъпни са от село Самуилово с качване до м. Лопово към м. Пиляфка и спускане по коритото на Камешница. По стръмното ляво разклонение на Камешница над третия вдп. е възможно да има още няколко водопада (не са проучени). За този, който иска да обиколи цялата каскада на Камешница, препоръчвам да потърси за водач Вальо-Янкиш от с. Самуилово - познавач на Беласица, има малък семеен хотел.
- Най-високият е на 1240 м н.в., намира се малко под черния път между местностите Лопово и Пиляфка. Представлява наклонена каскада от 3 скока със сумарна височина над 60 м. Ако ги смятате за един водопад, това е най-високият водопад на Беласица,
- Вторият е разположен на 890 м н.в.. Достига се по пътека-отклонение от черния път Самуилово-м.Лопово (жълта маркировка).
- Третият водопад - е на 780 м н.в. Разположен е на много стръмен ляв приток на р. Камешница, близо до железния мост на реката. Водопадът е каскаден, пада през тясна, обрасла със здравец фуния, разделяйки се на две.
- Четвъртият водопад лежи на 680 м.н.в. Най-големият в българската част на Беласица. Висок 21 метра, единичен пълноводен вертикален скок. Водопадът е изключителни фотогеничен, с възможност за снимане от различни далечни планове. Вальо-Янкиш е трасирал и обезопасил пътека - отклонение за водопада от черния път Самуилово - м.Лопово (жълта маркировка, има табелка към водопада).
- Последният - пети водопад - е разположен южно, в близост до с. Камена. Най-малкият от петте, незначителен скок. До него от с. Камена е прокарана маркирана в зелено пътека, която завърта през Великденската църква и слиза обратно в Камена.

Първият водопад на Камешница


Вторият водопад на Камешница


Третият водопад на Камешница, най-долния от каскадата


Четвъртият водопад на Камешница, с височина на пада 21 метра


Петият водопад на Камешница


Водопади на река Яворница
- Яворнишки водопад. Разположен е на 800 м южно от с. Яворница, на 770 м. н.в. Малък водопад. До него от селото се стига по маркирана в синьо пътека.

Яворнишкият водопад


Водопади на река Ремешница
- Водопад Мангъро. Разположен е в местността Мангърското над селата Скрът и Ключ, на потока Доло - ляв приток на река Ремешница От с. Скрът до водопада има прокарана маркирана в синьо пътека (не съм го посещавал).

Водопади на река Свигьовица
- Водопад Дъбицата. Каскаден водопад, до него води маркирана в зелено пътека. (не съм го посещавал).

Водопади на Габренското дере
- Няколко малки скока по маркирания в жълто камионен път от с. Скрът за в. Тумба. Възможно е по дерето да има още, неизвестни водопади.

Водопади в Беласица, Република Македония Водопадите са над селата Смолари, Колешино и Габрово. Те са местна забележителност и хората са се възползвали максимално от това. До всички водопади в началото има асфалтов път, паркинг и изградени еко-пътеки, места за почивка, беседки, скара и т.н.

По река Ломница
- Смоларският водопад. Най-големият в Беласица, с пад 39 метра. Намира се на 570 м н.в. Подобен по форма на големия 21 метров водопад на река Камешница. При водопада клисурата на Ломница е доста тясна и снимането става само от изграден за целта мост над реката. До водопада се стига по разклонението за село Смолари между селата Ново Конярево и Ново село. Нагоре през Смолари има табелки за водопада, асфалтов път донякъде и малък паркинг. До водопада води добре поддържана пътека (тя стига до хижата Шарена чешма).

Смоларският водопад


По Баба дере
- Колешински водопад. Широко разгърнат водопад, разположен на 460 м н.в. До подножието му води тесен асфалтов път, след това черен път и пътека. До водопада се стига по отклонението от Ново село за Борисово и Колешино. Пътьом веднага след излаза от Ново село има българско военно гробище от първата световна война, едно от малкото запазени в Македония след сръбската окупация.

Колешинският водопад


По Барлен дере - три водопада До водопадите се стига като продължим от с. Колешино на запад за с. Габрово. В южния край на селото има малък паркинг. От него до най-ниския водопад на запад води пътека. За горните два има втора пътека, първоначално в източна посока.
- Габровски водопад - най-големият, разположен на 470 м н.в. Представлява каскада от 3 свързани скока.
- Малък водопад, разположен на 440 м н.в. Незначителен скок.
- Най-долният водопад, разположен на 360 м н.в. До него води отделна пътека. Намира се непосредствено вдясно от паркинга над село Габрово.

Габровският водопад


Вторият водопад на Барлен дере


Третият водопад на Барлен дере


Всички снимки от походите по водопадите можете да намерите в галерията тук и тук

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Пет Яну 12, 2024 1:16 pm; мнението е било променяно общо 5 пъти
Нед Май 06, 2012 8:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Красиви картини от една чудесна непозната за мен планина Smile !

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Нед Май 06, 2012 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Дидо - Respect

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Май 06, 2012 10:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Еха, хубавиня! Полезно инфо!
Нед Май 06, 2012 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Нямаш грешка, бате Дидо Wink
И водопадите също.

До четвъртия на Камешница съм ходила по нещо, което е трудно да се нарече пътека, камо ли маркирана, един доста съмнителен чичка ни преведе до там, иначе едва ли щяхме да го намерим. Но това беше преди 2 години, сега ситуацията може би е различна.
Ей това и е най-хубаво на Беласица, само за час-два ходене попадаш в "джунглата" Very Happy
Пон Май 07, 2012 2:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobi_bgd



Регистриран на: 12 Юли 2010
Мнения: 60
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ей, Дидо, браво на теб! Чудно ни показваш красотите на Беласица. Както се казва бил си по точното време на точното място.
Тъкмо вчера с една позната си говорехме за Беласица, за това, че сега е добро време за там. Хем на някой водопад да се насладим, хем да не е съвсем по жегите.
Аз все още въобще не съм ходила там, но се надявам скоро да го направя.
Поздрави за ходенето, идеята, мерака, с който си подходил... Личи си, че ти е паднала на сърцето таз Беласица Smile
Пон Май 07, 2012 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Радвам се, че ви харесват беласишките водопади. Наистина тази планина е чудесна за ходене зиме и напролет!

Добавих още един пропуснат водопад - Дъбицата, оправих и някои фактологични грешки. Благодаря за инфото на Тошко от Петрич Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Май 08, 2012 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
Браво Дидо, много хубаво си ги описал всички. Тази информация заслужава много много повече от просто един пост в един форум !!!
Сря Май 09, 2012 5:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Много водопад, много нещо! Отговорете с цитат
Брей, Дидо, къде ги събра толкоз водопади в Беласица? Аз не предполагах за ни един! Shocked Силно желая твоята инвентаризация на водопадите да я използвам някой ден - заслужава си да се обиколят един по един. Еле па с новия пътеводител!
Чет Май 10, 2012 9:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Чудесни са! Само защо са ми толкова далече... Sad

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Нед Май 13, 2012 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Тодор



Регистриран на: 09 Юни 2012
Мнения: 100
Местожителство: Петрич

Мнение Отговорете с цитат
Предлагам ви един интересен разказ, засягащ темата: http://rumyeah.blog.bg/turizam/2012/05/31/belasica-24-26-mai-2012.961588#last_comment
Съб Юни 09, 2012 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Евалла Very Happy
И аз не предполагах, че там има такова изобилие от водопади. Никога не съм ходил там и май си го записвам за догодина да отида, че тази графика е вече пълен.
Off Topic Министерството на околната среда и водите и това не земеделието отдавна мислят да правят воден кадастър на България, но още не са го измизлили откъде да го почнат. Там трябва да са всички речни корита, язовири, водоеми, канали, езера ..... с техните санитарни и/или сервитутни зони, които в момента несъществуват но мисля че водопадите за съжаление няма да попаднат вътре а те според мен са си природно и национално богатство по много причини.
Съб Юни 09, 2012 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Богатство са, дори в прекия смисъл. В Струмишко комшиите са се възползвали от тях и са опънали добре уредени пътеки. Околността на водопадите гъмжаха от туристи.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Юни 10, 2012 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
levkov87



Регистриран на: 09 Юни 2014
Мнения: 4
Местожителство: s.Kolarovo,obl.Blagoevgrad

Мнение Още полезно инфо Отговорете с цитат
Дидо,може ли малко да си редактираш информацията,че не ти е пълна пропускаш доста и то свързано със селото ми Коларово и това малко ме обижда.. По поречието на реката или дерето,което минава от източната страна през самото село нагоре в гората има 3 по големи и ое няколко по малки водопада.. Няма маркировка,няма що годе добри пътеки,няма нищо,но водопадите си ги е имало винаги,дори и едно време,а ако някой иска да ги посети,нека потърси Илия Левков (аз) от село Коларово,живея в най-източната част на селото мога да ви разведа.. красотата е неописуема и си струва да бъдат споменавани по често и по-важното посещавани Smile)) А и да не забравя за снимки Дидо да ме потърси в фейсбук и ще му дам красиви снимки за да ги добави,както и повече инфо Smile
Пон Юни 09, 2014 9:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти Илия,

благодаря за информацията. Чувам за пръв път за тези водопади. В нета (NG) видях няколко твои кадъра и според видяното определено си струва издирването.
Разбира се, ще попълня дупката в текста след като огледам района.

Прати ми инфо на ЛС как да те намеря във ФБ (има няколко Илия Левков там). Телефон също няма да е зле да ми дадеш, ако реша да намина скоро.

Поздрави,
Дидо.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юни 09, 2014 9:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov