ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Мечки в задния ни двор...

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Мечки в задния ни двор...
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Мечки в задния ни двор... Отговорете с цитат
Предвид прогнозата за времето, решихме днес да се поразходим за гъби в района на Баташки Еледжик. Оставихме колата в курорта св.Константин и Елена и тръгнахме. На около 200 метра от последната вила видяхме мечешки следи по пътя. Просто не можех да повярвам.... Мечки в Къркария! Та то това ни е задния двор буквално. Следите продължиха и по-нататък. Понеже намирахме само от предни лапи даже у мен се появи конспиративна теория - дали пък някой не си е направил отпечатък и ходи да забавлява туристите - какви ли не зевзеци има. Да де ама като намерихме и съответната купчинка ..... стана ясно, че мечки наистина има. Екземплярът е дребен, съдейки по следите и купчинките - може би 100 или даже под 100 кг., но си е истинска мечка! Много исках да го мярна отнякъде. Държах фотоапарата в ръка и като никога при следи от мечка, пазихме тишина. Толкова е изненадващо при нас да има мечка, че чак нямах чувство за опасност.
Набрахме малко масловки. Има много, но вече са проядени от червеите. Младите са малко.

Ето тук има малко снимки.
Съб Юни 14, 2014 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Мечки в задния ни двор... Отговорете с цитат
Todor написа:
Предвид прогнозата за времето, решихме днес да се поразходим за гъби в района на Баташки Еледжик. Оставихме колата в курорта св.Константин и Елена и тръгнахме. На около 200 метра от последната вила видяхме мечешки следи по пътя. Просто не можех да повярвам.... Мечки в Къркария! Та то това ни е задния двор буквално. Следите продължиха и по-нататък. Понеже намирахме само от предни лапи даже у мен се появи конспиративна теория - дали пък някой не си е направил отпечатък и ходи да забавлява туристите - какви ли не зевзеци има. Да де ама като намерихме и съответната купчинка ..... стана ясно, че мечки наистина има. Екземплярът е дребен, съдейки по следите и купчинките - може би 100 или даже под 100 кг., но си е истинска мечка! Много исках да го мярна отнякъде. Държах фотоапарата в ръка и като никога при следи от мечка, пазихме тишина. Толкова е изненадващо при нас да има мечка, че чак нямах чувство за опасност.
Набрахме малко масловки. Има много, но вече са проядени от червеите. Младите са малко.

Ето тук има малко снимки.

Популацията на мечки явно е на ниво в Родопите , и българският турист трябва да е все по- предпазлив, на мен също в последните 3-4 год. все по- често ми се случва да видя техни следи.
За сега не съм се срещал с тях лично.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Юни 15, 2014 3:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Следи често виждам и аз. Последно в Стара планина. С изключение на Родопите, местните хора казват, че това голямо животно избягва двукраките. Не ми пука за зеленото мислене, увеличеният брой косматковци не ме радва. При конфликт на човек и каквото и да е било друго, аз съм на страната на човека.
Някой има ли визия дали кучегонът би свършил работа? Не става дума за размер на пръчка, а за чувствителност към ултразвук.
Нед Юни 15, 2014 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Не разчитай. На мечката не и трябва да чува толкова високи честоти.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Юни 16, 2014 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
pana



Регистриран на: 06 Май 2013
Мнения: 54

Мнение Мечки в задния ни двор... Отговорете с цитат
При въпросното ни посещение на 24 май в хижа Скалните мостове говорихме на тази тема с един от помощниците на управителя . В района около Връх Персенк са наблюдавани две мецани от които една с малко .Скрити камери са ги снимали. Тази самичката е по безопасна но тази с малкото мече едва ли.
Пон Юни 16, 2014 8:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Постоянно ходим в Родопите и мечки не срещаме. Не трябва да се преекспонира опасността. Мечките странят от хората, ако имат възможност. Това го потвърждават всички горски работници, с които съм говорил, а те са от много години с мечките.
Просто в този район никога не имало мечки и това, че са се появили е доста неочаквано. Предполагам, че поради голямата популация в съседните райони, които са определено "мечешки", младоците са изтласкани в по-неблагоприятен район, като Къркария. Просто при нас няма такива затънтени, непосещавани райони с дълбоки дерета и пещери, в които да се завъдят. Най-вероятно зимата ще се скатаят нанякъде ако оцелеят.
Доколкото съм чувал обаче, точно такива "изтласкани" мечки в неблагоприятни райони с ниска хранителна база стават стръвници. Ще се разбере по добитъка в скоро време /за съжаление/.
Например зная, че в района на Баташки снежник има един огромен мечок и отделно, наблизо женска с малко. Все пак това по пряка линия е по-малко от 20 км. От Сютката са малко повече, но и там си има мечки определено. Все пак си мисля, че са дошли от Пещера, Батак... някъде от там.
Просто трябва да се внимава повече, за да не се притесняват животните и те няма да притесняват туристите.
Пон Юни 16, 2014 8:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
PEGASOS



Регистриран на: 31 Мар 2011
Мнения: 23

Мнение Отговорете с цитат
Разгеле, най-накрая някой да сподели нещо по тази тема. От няколко седмици чета тук, там
каквото е написано за мечоците в Родопите, дори тема пуснах такава която остана някак си не споделена.
Заминавам на преход в Родопите началото на Юли и силно ме вълнува темата.
Проучих разни предпазни средства от сорта на дигане на шум, свиркане, спрейове за мечки, секири, не знам си какви други оръжия та чак газови пистолети с патрони за животни. Хората какво ли не правят и не измислят за да са защитени. Като цяло нямам въпрос по скоро изказвам мнение по темата, дет се вика по изчетох какво ли не така, че мисля да съм се подготвил малко от малко и дано да не се наложи да видя реално колко надеждна ми е подготовката.
Скоро четох за нападения от мечка над двама мъже в Родопите около Каньона на водопадите, моя маршрут минава именно от там, мечката имала малко и се оказала доста сприхава от факта. Погнала пичовете мигновено, единят от двамата в бързината да избяга започнал да се катери по някакъв рид и се подхлъзнал та си счупил главата в някакъв камък. В край на сметка се измъкнали живи.
Цялата тая история ме притесни сериозно, започнах да си мисля за всичките тия оръжия изредени отгоре, дори си взех 5м въже да си вдигам вечер храната на високо по дърветата някъде, че в палатката не ми се рискува да я оставя. Laughing
Еми айде наслука и ако пиша пак като се върна значи съм жив и здрав Cool
Пон Юни 23, 2014 5:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
PEGASOS написа:
Разгеле, най-накрая някой да сподели нещо по тази тема. От няколко седмици чета тук, там
каквото е написано за мечоците в Родопите, дори тема пуснах такава която остана някак си не споделена.
Заминавам на преход в Родопите началото на Юли и силно ме вълнува темата.
Проучих разни предпазни средства от сорта на дигане на шум, свиркане, спрейове за мечки, секири, не знам си какви други оръжия та чак газови пистолети с патрони за животни. Хората какво ли не правят и не измислят за да са защитени. Като цяло нямам въпрос по скоро изказвам мнение по темата, дет се вика по изчетох какво ли не така, че мисля да съм се подготвил малко от малко и дано да не се наложи да видя реално колко надеждна ми е подготовката.
Скоро четох за нападения от мечка над двама мъже в Родопите около Каньона на водопадите, моя маршрут минава именно от там, мечката имала малко и се оказала доста сприхава от факта. Погнала пичовете мигновено, единят от двамата в бързината да избяга започнал да се катери по някакъв рид и се подхлъзнал та си счупил главата в някакъв камък. В край на сметка се измъкнали живи.
Цялата тая история ме притесни сериозно, започнах да си мисля за всичките тия оръжия изредени отгоре, дори си взех 5м въже да си вдигам вечер храната на високо по дърветата някъде, че в палатката не ми се рискува да я оставя. Laughing
Еми айде наслука и ако пиша пак като се върна значи съм жив и здрав Cool


Абе то писахме, писахме в специалната тема, ама то се затри.... Smile
Вто Юни 24, 2014 9:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
PEGASOS



Регистриран на: 31 Мар 2011
Мнения: 23

Мнение Отговорете с цитат
Ми може, теми колкото искаш явно аз съм я пропуснал в търсенето из форума. Confused
Вто Юни 24, 2014 12:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
PEGASOS написа:
Ми може, теми колкото искаш явно аз съм я пропуснал в търсенето из форума. Confused


Не - става въпрос, че отговорих на твоето питане за мечките, но покрай сриването на форума изчезна. Това се случи и в други теми, а после ме домързя да пиша отново.
Вто Юни 24, 2014 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Мечи истории Отговорете с цитат
Здравейте, мили съфорумци, затъжих се за вас!

Виждам, че мечата тема е пак актуална и ще бъде - щото меците са си там, където трябва, а ние се врем в горите Тилилейски…

Този месец бяхме два пъти из Родопите и историите за мечки винаги се появяват в разговорите… А мечки ИМА!

Миналата седмица говорихме за меци с един човек край Върбово, до Широка лъка.
Той ни посъветва при среща с мечка, че не трябва да показваме страха си и да не правим резки движения.

Да съблечем връхната си дреха и да я влачим по земята като се отдалечаваме бавно - сякаш влачим плячка след себе си.
Така мечката трябвало да ни приеме за равни на нея.

Може би има логика в това, но не съм сигурна за себе си, че ще го изпълня ако се наложи!?

Същият човек разказа, че местните ловджии слагали храна за диви прасета, а са разбрали, че и мечката ходи при хранилката.

Наскоро в Беден мече се е свлякло на асфалтовия път близо до селото. Видели са го хората, които извозват всеки ден за работа
до Пампорово. Сигурно майка му е била някъде над пътя…

Миналата есен се случи да бъда сама в гората и чух чупене на клони недалеч...
Не знам какво е било животното, но реших, че може да е мечка и започнах да тичам и да викам. - Точно обратно на това,
което съм чела в онези големи табели, които са сложили из горите.
В тях пише, че при среща с мечка „трябва да и се говори равно, монотонно…”

Та такива работи… мечите истории да си останат тук във форума!

Хубави летни разходки на всички и дано мечките да са далеч от нашите пътеки! Very Happy дъра-бъра Very Happy

С поздрав, Диана Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Нед Юни 29, 2014 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov