ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Предотвратяване на запотяването на очилата

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Предотвратяване на запотяването на очилата
Автор Съобщение
velko_sz



Регистриран на: 30 Юни 2014
Мнения: 6
Местожителство: Стара Загора

Мнение Предотвратяване на запотяването на очилата Отговорете с цитат
Чух че има някакви препарати с които се третират отвътре стъклата на очилата с цел да не се запотяват?
Някой може ли да предложи такъв препарат?
Пет Юли 04, 2014 3:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Аз сега чувам за такова нещо,не мога да си го представя . Туристическите очила се запотяват много по вече и често от обикновените защото са конструирани да са по затворени за да не ти блести от никъде,ако сложиш и сенниците става чудо в горещо време . Потта кондензира и като няма откъде да излезе се втечнява на стъклата . Ти какви очила имаш ?
Пет Юли 04, 2014 10:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Има, но трябва да се поровиш. Предполагам по американски сайтове за екипировка. Изхождам от там, че те (американците) всичко обръщат на пари. Иначе може да питаш някой военен, поне за информация. С едни сапунчета мажат стъклата на противогазите. Но имай предвид, че съм служил в химически войски, където противогазът е част от униформата, но такива сапунчета съм виждал само на рисунка. Иначе съм учил за тях.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пет Юли 04, 2014 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
toc



Регистриран на: 09 Юни 2013
Мнения: 76
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Виж в спортните магазини - течности против запотяване на плувни очила.
Съб Юли 05, 2014 12:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
сещам се, че като ходим да джугаме пейнтбол и пръскаха и бършеха стъклата с нещо /екипировката беше от организатора/. там също се запотяват доста стъклата - понеже трябва да бягаш и подскачаш с тях, че и навлечен с каска и дрехи и жегата е голяма.. погледни в магазини за такава екипировка..
Съб Юли 05, 2014 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Виж това- http://www.xcosports.com/index.php?section=store&prg=14&p=1123 може да ти свърши работа.

_________________
Good Judgment Comes from Experience, but Experience Comes from Bad Judgment.
Съб Юли 05, 2014 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ancho_anchev



Регистриран на: 09 Юли 2012
Мнения: 33

Мнение Отговорете с цитат
Търси Cat Crap като това http://www.amazon.com/EK-10003C-Cat-Crap/dp/B002ZNA488, за съжаление в България не знам къде се продава. Ако намерите пишете или ако тръгнете да правите поръчка от някъде драснете едно ЛС, че и моята привършва Very Happy.
Съб Юли 05, 2014 12:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Гледам и при "Ташев" има нещо такова http://www.tashev.bg/shop/product_info.php?idarticles=1315

_________________
Good Judgment Comes from Experience, but Experience Comes from Bad Judgment.
Съб Юли 05, 2014 7:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
В магазиите където се продава екипировка за гмуркане има различни варианти на спрейчета, течни, нанася се отвътре на стъклото на очилата - стои като филм не позволява да задържа вода и не прави конденз ,но не трябва да се пипат после отвътре ,че бързо се изтрива. Дерзайте
Пон Юли 07, 2014 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Up
Форумът има търсачка Rolling Eyes

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Апр 23, 2015 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
На този мурафет ме научиха сериозни гмуркачи-харпунджии в Гърция, с тежести, и плавници по над метър, както си му е реда.....асистирах им 5-6 дни, те се гмуркат без шнорхел, само на въздух в дробовете, избират някоя скала на дълбочина 5-8 метра и се скриват от едната й страна и чакат рибата да се завърти и да излезе при тях. Иначе няма улавяне на византийска риба, и тя хитра та хитра!
Аз плувах и гледах отгоре, с плавници и с маска, щото с много години можеш да привикнеш да слизаш така надолу, друго и ако са повече хора долу плашат рибата, и бях като базова станция за улов с два сака кръстосани през рамената - единия с риба, другия с октоподи, разделно иначе октоподите моментално излапват рибата
Та бех си взел едно спрейче , Марес / култова марка за водни спортове / ,малко и скъпо от магазини Експерт за тая цел - изпотяването на очилата за гмуркане.
Видях, че те просто плюят и размазват в стъклата на маската преди да я сложат . Питах ги, казаха ми че субстанция в слюнката има същия ефект и спрея е излишен. Същото се отнася и за скиорски и за слънчеви очила. А хората бяха с възможности, хич не се интересуваха от икономии . И спрея така го гледам отвреме на време като подреждам един шкаф, си седи вече....тогава беше Олимпиадата в Атина.


Последната промяна е направена от аngel на Съб Юли 04, 2015 11:05 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Съб Юли 04, 2015 10:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
На този мурафет ме научиха сериозни гмуркачи-харпунджии в Гърция, с тежести, и плавници по над метър, както си му е реда.....асистирах им 5-6 дни, те се гмуркат без шнорхел, само на въздух в дробовете, избират някоя скала на дълбочина 5-8 метра и се скриват от едната й страна и чакат рибата да се завърти и да излезе при тях. Иначе няма улавяне на византийска риба, и тя хитра та хитра!
Аз плувах и гледах отгоре, с плавници и с маска, щото с много години можеш да привикнеш да слизаш така надолу, друго и ако са повече хора долу плашат рибата, и бях като базова станция за улов с два сака кръстосани през рамената - единия с риба, другия с октоподи, разделно иначе октоподите моментално излапват рибата
Та бех си взел едно спрейче , Марес / култова марка за водни спортове / ,малко и скъпо от магазини Експерт за тая цел - изпотяването на очилата за гмуркане.
Видях, че те просто плюят и размазват в стъклата на маската преди да я сложат . Питах ги, казаха ми че субстанция в слюнката има същия ефект и спрея е излишен. Същото се отнася и за скиорски и за слънчеви очила. А хората бяха с възможности, хич не се интересуваха от икономии . И спрея така го гледам отвреме на време като подреждам един шкаф, си седи вече....тогава беше Олимпиадата в Атина.

Това искам да го видя, как ще си наплюмчиш очилата/ски маската при - 7 градуса. И много ще се смея, ама много!

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Юли 05, 2015 7:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pojarnikara



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Има, но трябва да се поровиш. Предполагам по американски сайтове за екипировка. Изхождам от там, че те (американците) всичко обръщат на пари. Иначе може да питаш някой военен, поне за информация. С едни сапунчета мажат стъклата на противогазите. Но имай предвид, че съм служил в химически войски, където противогазът е част от униформата, но такива сапунчета съм виждал само на рисунка. Иначе съм учил за тях.


Мисля че са глицеринови сапунчета?
Нед Юли 05, 2015 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Казал съм каквото знам, без да твърдя, че съм капацитет. Малко по-долу от цитираното мнение се чини сериозен отговор. Smile

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Юли 05, 2015 10:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Дидоген, не споря, но цитираното от теб налагащо се при -7 гр.мазане е може би под1% от всички налагащи се мазания на от този тип. Опитах се да спестя на много хора купуване и носене на такъв спрей, в случаи на лятно, есенно и пролетно ходене, освен това много планинари от този форум може би са и делтапланиристи, колоездачи, бегачи и скороходци и още.... които също използуват очила от всякакъв тип, а при тях е важен всеки куб.сантиметър и грам багаж.
Всички тия фабрични спрейове също имат една малка капа, която е доста нестабилна и при носене в раница е голяма вероятността да изпадне и спрея да се размести , самонатисне и изпусне.
Да допълня, че даже и зимата това "оплюване" и изтриване / прави се няколко пъти последователно за по-добър ефект/ може да стане и в хижа или на заветно място по време на ходене, ниската температура не е проблемна, тъй като очилата поемат топлината на лицето и бързото сваляне и правене на това просто действие не е проблем .
В снежна буря,обледяването е такова, че самото сваляне на очилата е проблемно и никой и не помисля за спрейчета или каквото и да е . Тогава каквото си направил в хижата/бивака, това е.
За турове по Стара планина с лютите ветрове и бури където като гледам /Севлиево/твоето обиталище е близо,, предполагам че става такова обледяване и набиване на сняг, и предложеният от мен начин вярно е неприложим и трябва да се търси нещо по-професионално. За дами също не го препоръчвам, малко си е просташко.
Пон Юли 06, 2015 3:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov