ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От Бялата вода до Черни връх и обратно

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
От Бялата вода до Черни връх и обратно
Автор Съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение От Бялата вода до Черни връх и обратно Отговорете с цитат
Историята с нищо не е интресна, освен с това, че същия следобед бях на сватба и трябваше да действам експедетивно.
Направих и някоя друга снимка (с телефона). За мен лично не си заслужават разглеждането: https://picasaweb.google.com/103478295335382230428/Vitosha_running?authkey=Gv1sRgCJrzvtWk67vaxAE#

Маршрутът беше: с колата до асфалта под Бялата вода(първоначално смятах да се кача до Златните мостове, после видях знака, че в почивни дни е забранено между 11 и 16 часа). От Бялата вода - Златните мостове - Кумата - Конярника - Черни връх - надолу по пътя за Голи връх - Платото - Копитото - Бялата вода.

Та пристъпвам към главното - часовете. Напоследък някак ми се наби в очите, че това, което интересува хората, когато стане дума за планина са именно часовете. Почти не ми се е случвало скоро някой да ми зададе въпрост като "Обзорен ли е този маршрут?" или "Има ли удобни полянки за палатки?", или например нещо съществено като "Кажи някоя хубава кръчма до изходната позиция?". Какво ти, всеки веднаха се хвърля с "КОЛКО ЧАСА?!".
Поначало съм разсеян, за да мога да водя подобна статистика, но този път бях тръгнал с идеята и запретнах часовника.
За който се интересува ето му безценната информация за часовете:

Асфалт под Бялата вода
- > асфалт на Залтните мостове - 39 минути.
- > хижа Кумата - 26 минути (общо 1 час и 5 минути)
- > Черни връх - 59 минути (общо 2 часа и 4 минути)
- > разклон пътека по Платото - 30 минути (общо 2 часа и 34 минути)
- > хижа Момина скала - 41 минути (общо 3 часа и 15 минути)
- > кола (асфалт под Бялата вода) - 35 минути (общо 3 часа и 50 минути)


Последната промяна е направена от igurbev на Пон Юни 30, 2014 6:34 am; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Юни 29, 2014 10:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
zaples14



Регистриран на: 08 Авг 2013
Мнения: 48
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това трябва да е било много скоростно ходене.
Нед Юни 29, 2014 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Браво, Иване, ама това си е тичане, да не вземе някой да си помисли, че са реални часовете.

Апропо, със Суунтото ли беше?

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Юни 30, 2014 1:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Браво, Иване, ама това си е тичане, да не вземе някой да си помисли, че са реални часовете.

Няма такова нещо като "реални часове" -- всеки ходи (пълзи, тича, препуска) по различен начин в различни моменти. Реални биват разстоянията, денивелацията, препятствията, килограмите в раницата, метеорологичните условия и екипировката.
Пон Юни 30, 2014 2:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, имах предвид че часовете са нереални от гледна точка на нормалното туристическо ходене. В случая са изминати 25 км с денивелация +1300/-1300 м, със средна скорост 6,5 км/ч.
Което излиза от графата "ходене" по всякакъв възможен начин.
Това, струва ми се, е добре да се уточни. Защото часовете ходене в планината може и да не са най-реалното нещо на света, но така или иначе тъкмо те - а не реалните километри и денивелация - се посочват в туристическите справочници и това, знаем много добре, изобщо не е случайно. И някой ще вземе да се "върже", че този маршрут може да се направи за под 4 часа. А на огромната част от туристическото братство (вкл. на мен) той всъщност ще отнеме 8-9 часа.
Иван, впрочем, го е уточнил, но "скрито в линка", в който се чете Vitosha_running. Реших, че все пак не е лошо тази информация да стане по-явна.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Юни 30, 2014 8:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Няма такова нещо като "реални часове" -- всеки ходи (пълзи, тича, препуска) по различен начин в различни моменти. Реални биват разстоянията, денивелацията, препятствията, килограмите в раницата, метеорологичните условия и екипировката.

Точно това се опитвам да кажа и аз с леко саркастичната нотка на темата. Когато прочета някъде, че някакъв маршрут се изминавал за 5 часа, на мен това никаква информация не ми носи - просто се хващам и поглеждам за какво разстояние става дума и каква денивелация. Трудността на терена е третото, много съществено нещо и тези трите са, което описват по смислен начин даден преход.

Rincewind написа:
В случая са изминати 25 км с денивелация +1300/-1300 м, със средна скорост 6,5 км/ч.

Ако трябва да сме точни и според Suunto-то: 28,08 км, 1442 метра качване и съответно слизане, средна скорост 7,3 км/ч. Smile Ето тук за подробности: http://www.movescount.com/moves/move34666710#.U7EF5G_qqLE.google

Иначе е вярно, че подтичквах на по-равните участъци, доколкото ги имаше и ми беше по силите.

Rincewind написа:
Апропо, със Суунтото ли беше?

Между другото, сега за първи път тествах опцията за навигиране на Суунтото (досега никога не ми е било нужно, при условие, че обикновено държа истински ГПС в ръка). Начертах си един примерен route за всеки случай преди да тръгна. Около Камен дел ме хвана една гъста мъгла и там се емнах надолу по една леко заобиколна пътека, за която не бях съвсем сигурен, че ще ме изведе точно там, където исках. Та пуснах навигацията на Суунтото, появи се черната крива на начертаното от мен преди това и триъгълничето където се намирах в момента (най-близкия зум левъл е 200 метра). Казано чесно използваемо е
Пон Юни 30, 2014 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Когато прочета някъде, че някакъв маршрут се изминавал за 5 часа, на мен това никаква информация не ми носи - просто се хващам и поглеждам за какво разстояние става дума и каква денивелация.

Така е, но за да достигнеш до това, ти е нужно да си натрупал сериозен опит и себепознания относно ходенето си в планината. След толкова много време аз зная за себе си, че почти никога не се движа с обща средна скорост (вкл. почивките) над 3 км/ч, а също така рядко надхвърлям средна скорост на чисто движение от 4 км/ч. Това при сравнително плавни изкачвания и слизания. При по-сериозни стръмнини скоростта ми пада драстично. Пример (скорошен) - Пирдоп- х. Паскал - 8 км / 500 метра денивелация за 2 часа. След това х. Паскал - връх Косица - 2,5 км и 700 метра денивелация за ... 2,5 часа!
Та мисълта ми е, че от един момент насетне всеки активно движещ се в планината може да си прецени - горе-долу и при нормални обстоятелства - колко ще му трябва на него, за да измине определено разстояние. Но за начинаещите и ходещите от дъжд на вятър "часовата информираност" е важна и е добре тя да се придържа към темповете на "теоретично най-слабия".

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Юни 30, 2014 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Пример (скорошен) - Пирдоп- х. Паскал - 8 км / 500 метра денивелация за 2 часа.

Не съм съгласен. Часовете за пишман туриста (почти задължително и склонен да се размотава) ще са също толкова малко информативни. Просто е клише да се пита за часове в планината. И в крайна сметка какво се получава - "Абе те го дават два часа, ама ние се качихме за четири, щот' не бързахме". -Е, кел файда от това, че си бил информиран.

В конкретния пример Пирдоп - х. Паскал - 2 часа. То нищо работа. Като погледнеш обаче 8 км и 500 метра качване, колкото и да си зле с математиката, ще ти стане ясно, че тук става дума за съвсем не толкова лежерно темпо.
Пон Юни 30, 2014 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Наистина, всеки пита „Колко часа е до еди-къде си?“, а (почти) никой не се интересува има ли красиви гледки по пътя, къде са удобни места за бивак и пр. Сякаш главната цел на ходенето по планини е да се изтича от точка А до точка Б, при това ако може два пъти по-бързо, отколкото го дават в пътеводителя.
Струва ми се, че практиката разстоянията в планината да се дават в часове се дължи на „исторически“ причини: Точното измерване на изминатото разстояние стана възможно едва в последните години, докато часовникът е доста разпространена вещ от много години насам. Затова в началото е било много по-лесно да се каже колко часа си ходил, отколкото какво разстояние си изминал.
Пон Юни 30, 2014 4:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
Струва ми се, че практиката разстоянията в планината да се дават в часове се дължи на „исторически“ причини: Точното измерване на изминатото разстояние стана възможно едва в последните години, докато часовникът е доста разпространена вещ от много години насам. Затова в началото е било много по-лесно да се каже колко часа си ходил, отколкото какво разстояние си изминал.

Хубав довод.
Пон Юни 30, 2014 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
А пък времето за фото туриста е още повече Smile По принцип ориентирането по това колко часа се ходи до дадено място е наистина много условно за всеки. Ако приемем, че в града ходим със средна скорост 5км/ч, то в планината тази скорост може да варира от 1-2км/ч до 10 ако тичаме надолу (за тези със здравите колена). Аз лично за себе си съм установил, че скорост от около 4км/ч е нормална за стегнато ходене на пресечен терен. Но пак имаме много променливи в уравнениетокато терен, наклон, настилка, препятствия (клекове, реки , морени) и т.н.

Гурбев, това твойто си е чисто спортно постижение, много добро време за това разстояние и терен.

_________________
"...Some people have systemathic approach on nothing..."
Пон Юни 30, 2014 5:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
svencho



Регистриран на: 29 Апр 2014
Мнения: 46

Мнение Отговорете с цитат
Мдааа, времето е много относително понятие в планината. А и както се казва - "пътя се измерва в разстояние, а не във време " Smile

И все пак всеки може да си изчисли грубо времето според терена. Ние вчера качихме от с. Розино до вр. Вежен за 4 часа. Взехме 1000 м. в рамките на 6.5 км. преход ( с раници и байкове на гърба ). Разбира се, с голямо подмотаване, напиване с планинска вода и снимков материал. После взехме, че и покарахме Very Happy
Пон Юни 30, 2014 5:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobi]



Регистриран на: 02 Юли 2014
Мнения: 15
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
днес и аз тичах там , но не по целия път.
ето времето
златни мостове - 11:00
х Кумата - 11:20
черни връх - 12:15
на долу не съм засичал
Нед Юли 06, 2014 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov