ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Боздаг - Драмско - пролет 09

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Предишната тема
Следващата тема
Боздаг - Драмско - пролет 09
Автор Съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Боздаг - Драмско - пролет 09 Отговорете с цитат
Предполагаемото ходене натам в хубаво време се смени в сигурно ходене и малко мрачно. Облакът беше заседнал върху върховете, които ни бяха главна цел. За сметка на големия облак, който не помръдваше отгоре, отстрани прелитаха различни бели и пухкави облачета.
Ето малко снимки на мрачни склонове и светли облаци + нови гледни точки на тамошната ограда:

Гледка на спускане от малкия връх Картал и изкачване на големия:


гледка от склона към Момин връх (1) и Гледка от чайната на връх Карталка към първенеца Св. Пророк Илия (2)


Нагоре:


Ограда с облаци (1) и по пътя нагоре (2)


Любопитно надникване към бездната:


Малко газене на сняг преди върха. Като изключим него, около оградата можеше да се върви спокойно, без газене, без потъване и мокрене.




И това беше. Обратния път беше много мрачен, щото облака се прихлупи по-ниско и помислих, че ще завали. Удържа геройски обаче. Почти в ниското се появиха цветенца - иглики, синчец, минзухари и едно такова, което не знам какво е. Някой да знае?



_________________
Вто Апр 21, 2009 10:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Еееех таз ограда....и тез облачета...Таквоз цвете за пръв път виждам. Не го знам Rolling Eyes
Вто Апр 21, 2009 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Няма спор, оградата е № 1! Cool Красива и много фотогенична. Цветето за което има питанка е много готино. Виждал съм го из Южен Пирин пак на варовита скала. Явно е любител на такива безводни места.
Айде следващия пък повече слънце! Rolling Eyes

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Апр 22, 2009 12:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Интересна планина е тоя Боздаг!
Растението, което тъкмо е тръгнало да разцъфтява, съдейки по местонахождението му, е най-вероятно Планинско котенце (Pulsatilla montana). Горе-долу на каква надморска височина го снима и видя ли и други такива? А, и на какъв терен растеше?
Сря Апр 22, 2009 10:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Снегът се стапя като гледам, дано остане време покрай Гергьовден да минем и оттам.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Апр 23, 2009 9:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Друм написа:
Интересна планина е тоя Боздаг!
Растението, което тъкмо е тръгнало да разцъфтява, съдейки по местонахождението му, е най-вероятно Планинско котенце (Pulsatilla montana). Горе-долу на каква надморска височина го снима и видя ли и други такива? А, и на какъв терен растеше?


Терена е варовикови скали. В Пирин съм го виждал на 1300 м н. в. върху същите скали. Ето линкче където съм качил снимка на цветето http://oreliak.org/image.php?image_id=1129

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Апр 23, 2009 10:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Да, на твойта снимка се вижда ясно това, което ми трябваше, за да съм сигурен, че това е планинско котенце. В литературата дават, че е разпространено на много места из страната, но е рядко. Интересното е, че не го съобщават за Пирин. Среща се в интервала 500-1500м. Очевидно твоето находище попада в него. Любопитно ми е находището на Kat. А иначе в България се срещат още четири вида котенца, едно от които (Салвянското котенце /Pulsatilla slaviankae/) е ендемит и се среща само в Алиботуш.
Чет Апр 23, 2009 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Значи се среща и на по-високо - моето растение го намерих малко над 1700 м.н.в.
Наоколо не видях други, но не съм се оглеждала много. Освен жълтите минзухари, друго трудно се забелязваше, котенцето ми беше по пътя, за това го зърнах. Теренът е варовиков, както каза Ники.

_________________
Чет Апр 23, 2009 12:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Да, тая ограда наизуст я научих от вашите снимки. Laughing Иначе не съм приближавал на по-малко от 15-ина км от Боздаг.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Апр 23, 2009 1:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
natam-nasam



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 209

Мнение Отговорете с цитат
Ех тия огради! Кате, имаш албум "прозорци", направи и евдин "огради" Very Happy Имам чувството, че красива подборка е се получи.
Вто Май 05, 2009 9:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Мдам, оградките не са лоши. Ама чак албум... отделно имам много идеи за албуми, ма малко не ми се занимава. Примерно може да спретна един "котешки" албум, щото мноо котки се насъбраха.
Very Happy
Поздрави!

_________________
Вто Май 05, 2009 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov