ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Къркъмски езера
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Къркъмски езера
Автор Съобщение
panzer6



Регистриран на: 14 Мар 2011
Мнения: 100
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Сори за дублирането... и благодаря за инфото!
Съб Юли 12, 2014 8:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
panzer6



Регистриран на: 14 Мар 2011
Мнения: 100
Местожителство: Варна

Мнение Къркъмски езера Отговорете с цитат
dido написа:
От разклона при чакъления път за Демяница до езерата се стига за около 1:30 часa. От Разложкия завой е около 2:00-2:30 часа.

Отклонението за Къркъмските езера по пътя за х.Демяница след местността "Главите" ли е?Има ли някакви табели/маркировка/?Вероятност от загубване...?
Чет Юли 21, 2016 5:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Колегата pux го е написал преди време малко по-горе:

pux написа:
До Каркъмските езера има 3 пътеки Smile:
- тази, спомената по-горе е най-лека и безпроблемна
- втората тръгва от пътя за х. Демяница и общо-взето следи оттока на Каркъмска река, отляво. Стръмнината не е шега работа Wink
- третата (доколото знам, без да съм минавал) започва от Демянишка поляна - не е поддържана и е много обрасла

Поздрави


Към това бих добавил:
- отклонението става вдясно от пътя, качвайки се към хижата, през обрасла поляна, 100-на метра преди бетонния мост над Каркъмска река.
- ако се вгледаш из поляната, макар и трудно ще намериш малки пирамидки, които ще те изведат успоредно нагоре покрай реката в разстояние на 100-200 метра.
- в края на тези 100-200 метра ще попаднеш на изключително добре оформена широка пътека с доста стръмен наклон. Пътеката прави голяма серпентина след което излиза на заблатено място. Там е долинния праг, отдето през водопадче Каркъмска река тръгва стръмно надолу.
- от този долинен праг през рядка беломурова гора, отново следейки тук-там пирамиди, ще излезеш в началото на пътеката из клека. Оттам се ходи по равно.
- тази пътека минава покрай няколко гьола и излиза на Голямото Къркъмско езеро. Още в началото има опция за объркване. Там дръж в посока Тодорка.
- ако искаш да играеш на сигурно, ползвай за справка BGMountains, там пътеката е гарантирано тествана.

П.П. отклонението не от пътеката, а от пътя, доста по-високо от Главите ( http://www.kade.si/#map=19/2611773.51/5125210.11/0 ). Марки и табели няма.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юли 21, 2016 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
panzer6



Регистриран на: 14 Мар 2011
Мнения: 100
Местожителство: Варна

Мнение Kъркъмски езера Отговорете с цитат
dido написа:
Колегата pux го е написал преди време малко по-горе:

pux написа:
До Каркъмските езера има 3 пътеки Smile:
- тази, спомената по-горе е най-лека и безпроблемна
- втората тръгва от пътя за х. Демяница и общо-взето следи оттока на Каркъмска река, отляво. Стръмнината не е шега работа Wink
- третата (доколото знам, без да съм минавал) започва от Демянишка поляна - не е поддържана и е много обрасла

Поздрави


Към това бих добавил:
- отклонението става вдясно от пътя, качвайки се към хижата, през обрасла поляна, 100-на метра преди бетонния мост над Каркъмска река.
- ако се вгледаш из поляната, макар и трудно ще намериш малки пирамидки, които ще те изведат успоредно нагоре покрай реката в разстояние на 100-200 метра.
- в края на тези 100-200 метра ще попаднеш на изключително добре оформена широка пътека с доста стръмен наклон. Пътеката прави голяма серпентина след което излиза на заблатено място. Там е долинния праг, отдето през водопадче Каркъмска река тръгва стръмно надолу.
- от този долинен праг през рядка беломурова гора, отново следейки тук-там пирамиди, ще излезеш в началото на пътеката из клека. Оттам се ходи по равно.
- тази пътека минава покрай няколко гьола и излиза на Голямото Къркъмско езеро. Още в началото има опция за объркване. Там дръж в посока Тодорка.
- ако искаш да играеш на сигурно, ползвай за справка BGMountains, там пътеката е гарантирано тествана.

П.П. отклонението не от пътеката, а от пътя, доста по-високо от Главите ( http://www.kade.si/#map=19/2611773.51/5125210.11/0 ). Марки и табели няма.


Уж точно тази карта гледам,ама...Тогава пътеката,започваща след Разложкия завой, по-проследима ли е?
Чет Юли 21, 2016 7:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Не. Губи се точно в ниските части.
Всъщност, не разбирам коментара ти за по-проследима. Пътеката от пътя за Демяница е идеално проследима с изключение на първите 200 метра, които пък вървят успоредно на реката.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юли 21, 2016 7:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
panzer6



Регистриран на: 14 Мар 2011
Мнения: 100
Местожителство: Варна

Мнение Къркъмски езера Отговорете с цитат
dido написа:
Не. Губи се точно в ниските части.
Всъщност, не разбирам коментара ти за по-проследима. Пътеката от пътя за Демяница е идеално проследима с изключение на първите 200 метра, които пък вървят успоредно на реката.


Извинявай за досадното разпитване,но просто искам сведа до минимум вероятността от изгубване/ по-скоро лутане/ и недостигане на набелязаната цел!
Чет Юли 21, 2016 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ползвай GPS!

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юли 21, 2016 11:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
panzer6



Регистриран на: 14 Мар 2011
Мнения: 100
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Най-накрая!След 3 години канене,обмисляне и изчакване най-после се разходихме и до Къркъмските езера!Като цяло пътеката,която започва стотина метра след Разложкия завой е леснопроследима и вероятността от загубване и лутане е малка.За всеки случай използвах ОruxMaps и BGMountains/много полезно за всеки турист!/.Горска пътека,почти постоянно изкачване,което, поради липсата на серпентини,на мометнти е малко обезсърчаващо.В подножието на Къркъмски чал пътеката се слива с тази,идваща от каменистия път за хижа Демяница.На това място има поляна,обрасла с разнообразна растителност и за момент пътеката се губи.След 5-минутно лутане успяхме да я открием.Последва стръмничко изкачване до първото затлачено езеро.За съжаление въпреки наличието на пирамидки и GPS не успяхме да пробием гъстата блокада от клек и хвойна!След 20 минути опити се предадохме,хапнахме и потеглихме обратно...Сухата статистика:качване-3 часа и 15 минути;слизане-1 час и 35 минути;денивелация-около 600 метра;8,6 км в двете посоки.По- нататък ще кача и тракчето!

P.S. Гледките към Банско,Разлог,Стражите,Газей и Полежан са уникални!
Пон Юли 31, 2017 8:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Браво!

Първото затлачено езеро и пирамидките са добра закачка. Минаването е през големия камък всъщност, надясно Smile

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 31, 2017 8:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Почти ме навихте. Ники отдавна ми разправя за Разложкия завой, но явно е по-ниско отколкото си мислех. Идеята да се кача на Усипо също не ме е вдъхновявала, но защо пък не? Щом има гледки, макар и от приблизително от 1850 метра /по спомен/. До няколко дни ще съм в района и ще се консултирам със Спиди, после ще отчетем какво се е случило.
Пон Юли 31, 2017 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
panzer6



Регистриран на: 14 Мар 2011
Мнения: 100
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Линк към трака до Къркъмските езера:

http://dox.bg/files/dw?a=bd0d141227
Пон Юли 31, 2017 11:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Записах се и аз на тези апокрифни езера. Водач на групата беше Борко, но неговите обяснения се разминаваха с тези на Спиди и на местните, заради което, след случайно разминаване не се върнах да последвам групата, а продължих по пистите нагоре. Местните боровинкаджии казаха, че пътеката се отбива от пистата след трите горни лифтени станции, които се събират до ресторанта на 2200м. Там имаше пазач, който отново ми даде указания, но се оказа, че попаднах в здрав клекинг. Пътеката най-напред изгуби височина, а после се разля в множество задънени пътечета, оставени от други търсачи преди мен. Правилото "Давай нагоре" излезе грешно и аз се мотах по едни скални прагове над езерата, които не виждах. Бродът на реката бил доста по-ниско. На описанието "паднало дърво и голям камък" отговаряха твърде много обекти. След два часа бутляне се присъединих към групата, а майтапът бе за моя сметка.
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/k-rk-mski-ezera.957300
Нед Авг 13, 2017 9:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Карай си по царския път другото ходене Smile

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Авг 13, 2017 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
И аз заглеждам Къркъмски. Искам да попитам за "царския път":
Това ли е, което тръгва, отбелязано на картата с "Разкл. за Къркъма"? Ето точно тук:
https://www.kade.si/#map=17/2611402.96/5129266.58/0
Минава ли се, или е по-добре по пистата, и там където е отбелязано на картата "Разкл. писти зимно" да се включа в пътеката?
https://www.kade.si/#map=17/2610908.55/5126380.97/0
Не виждам пътека, която се отбива от горните станции.
Също ме интересува, като се стигне до малкото езеро тук, вдясно от него ли се минава (по по-дебелата на карта пътека), или по пунктираната отляво?
https://www.kade.si/#map=17/2610371.26/5124063.84/0
Пет Авг 09, 2019 3:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Разклонът към пистата го ползвам обикновено на слизане, ако трябва да се връщам към Бъндерица. Предимства иначе няма.

Към малкото езерце можеш да миинеш без пътека, подсичайки от юг под скалите. Мисля, че голямото езеро е напълно проходимо по брега - там ходят доста рибари. Имат дори бивак, отбелязан на картата Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Авг 09, 2019 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov