ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком-Емине 2012: със сандали и антимагарешки инат в Балкана!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 13, 14, 15  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком-Емине 2012: със сандали и антимагарешки инат в Балкана!
Автор Съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
meco puh написа:
Много е лесно да се намират "кусури".
Извънредно трудно е да организираш двама -трима да свършат нещо полезно.

Знам, и аз съм организирал. Хайде сега забрави, че "кусурите" са към вашата групичка и кажи обективно не съм ли прав. Ей така обективно. Не искам да се караме, за това може да отговориш на себе си, не тук.

Започвам с отговор ДА, но с уговорки.
Тези които маркират не са професионалисти. Разбира се, че ще сложат грешни знаци. А тези, които виждат грешките, защо не ги поправят?
Примерно на паметника. Разбира се, че там не бива да се маркира. Някой е допуснал грешка. А защо никой не поправя грешката. Изчистете знака, направете на правилното място. Най-малкото само изчистете. Затова казвам, че е лесно да се виждат "кусурите".
А къде са професионалистите? Няма ги от 1984 година. Маркировката по билото (КЗМ и лентовата) е направена тогава с доброволен труд на студенти или може би, бригадирски труд. От тогава по билото е направено съвсем малко, примерно между х.Мазалат и Узана.
Следва, професионалистите като не правят нищо, ние аматьорите ще правим толкова, колкото можем.
Няма да се сърдим и на тези, които ни поправят грешките.
В противен случай ще има по-големи грешки, до нещастни случаи.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пет Юли 25, 2014 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Да, в целия парк "Централен Балкан" маркировката е добре, а както си отбелязал в ПП " Българка" е неземно добра. чак до ГД " Българка". Колкото до марката на паметника, провери колко струва измиването на паметника на "Съветската армия". И го забрави. По стечение на нещата имам всичко необходимо, но колко ще струва да го транспортирам до там. А нямам агрегат, значи трябва да се проси, а никой не дава лесно. Даже да измия целия паметник, пак не е оправдано. Как ти се струват три еднакви марки на едно дърво? Имам снимка на много повече марки на едно дърво, но със сигурност не е правена от вас. абе интересен разговор, но е за на живо, не за тук. Просто направих забележка, това е!

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пет Юли 25, 2014 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
meco puh написа:

Има и други ненужни замърсители. Нека да се замърсява за доброто на хората, бедата е дребна.
Те лентичките са като жените - необходимо зло. Very Happy

Напротив! Мисля, че е излишно и замърсяващо колкото другите найлони. Голям компромис е, ако са памучни лентички, като на маратона "Верея". Не съм се включвал в дискусията за маркировката, но и мисля, че има много излишно нашляпани марки. На първо време се сещам за марката на паметника на Александър II, на Ботевградски проход. Не знам дали Яница и компания или Вивакомаджии са я сложили, но можеше в близост да намерят по - подходящо място.

П.С. Не съм русофил, по - скоро съм русофоб, но си е паметник. Голям, красив и вероятно скъпо струващ паметник.
П.С.С. Днес си падам малко хейтър. Smile

Предполагам става въпрос за тази марка (снимката е публикувана и друг път в този форум):



Аз направих тази марка. Единственото изискване, което не е спазено от правилника за туристическата маркировка, е размерът. Smile

Марката не е поставена върху паметника. Голяма е, за да може да се вижда отдалече (например с бинокъл от билото)
и да показва посоката, в която трябва да се поеме след паметника (надясно). Не виждам какво пречи на паметника. Smile

Който иска, може да иде и да изличи "излишно нашляпаните марки". Не бих се разсърдил.
Също така може да се опита да махне къпините по стъпалата към паметника и да почисти боклуците.
А защо не да се направят пейки и маса за отдих на това хубаво място? Тъкмо минавайки край паметника,
Ком-Еминейци ще поседнат и ще отдадат почит на отдалите живота си за нас и за това да сме щастливи.

По въпроса за пластмасовите лентички (мисля, че съм пускал клипа и друг път във форума):

https://www.youtube.com/watch?v=FMDyHhe12j0#t=305
Пет Юли 25, 2014 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Да, за тази марка говоря. И казах колко е неоправдано измиването и. Помагал съм и за напред ще помагам безвъзмездно на хора, които ме грабнат с идея. Едва ли ще се хвана да помагам за почистването на паметник, за който отговорните хора вземат пари и не се грижат. Това за разчистването на треволаците по стълбите. А да не се налага чистене,можеше да не се слага там.
Филмчето за пластмасите е от комедийно шоу, предполагам от сериозно шоу. Понеже обожавам дрехите от петрол няма да чета лекции за неупотребата им. Призлява ми от еколози облечени в петрол. Няма разлика между торбичка или лентичка пластмаса в природата. Това е!

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пет Юли 25, 2014 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Да, в целия парк "Централен Балкан" маркировката е добре, а както си отбелязал в ПП " Българка" е неземно добра. чак до ГД " Българка". Колкото до марката на паметника, провери колко струва измиването на паметника на "Съветската армия". И го забрави. По стечение на нещата имам всичко необходимо, но колко ще струва да го транспортирам до там. А нямам агрегат, значи трябва да се проси, а никой не дава лесно. Даже да измия целия паметник, пак не е оправдано. Как ти се струват три еднакви марки на едно дърво? Имам снимка на много повече марки на едно дърво, но със сигурност не е правена от вас. абе интересен разговор, но е за на живо, не за тук. Просто направих забележка, това е!

Стига с теориите. Когато решиш ми се обади, ще отидем до паметника. Машините ги остави, нямам понятие от машини за почистване. Аз ще си взема моята, от години не наточена ножка и за 10 - 15 минути ще "изчъгъртам" нея маркировка.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пет Юли 25, 2014 11:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Края на септември, началото на октомври. Айде докато чагърташ, аз ще изчистя къпните. Няма да мъкнем машини. Мир?

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пет Юли 25, 2014 11:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Края на септември, началото на октомври. Айде докато чагърташ, аз ще изчистя къпните. Няма да мъкнем машини. Мир?

Мир да има. Съгласен съм с предложението, но от сега да заявя, че ще пропусна много мероприятия и от 10 Септември до края на Октомври няма да съм в България. Ще съм на хиляди километри. Поне засега така изглежда.
Все пак, ще намерим време, може би по-късно, да изтрием маркировката, но и да сложим друга на по-подходящо място.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пет Юли 25, 2014 11:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
абе интересен разговор, но е за на живо, не за тук. Просто направих забележка, това е!

Напротив, разговорът си е точно за тук, защото това е темата за новата маркировка в Западна Стара планина. На живо едва ли ще стане, доколкото не сме се засичали на форумните срещи и не идваш на събитията за чистене и маркиране. А на мен много ми се иска да имам обратна връзка с минавалите по пътеката след като ние сме маркирали и разчиствали. Дори и мнението да е отрицателно, както в случая. Ясно е, че само който нищо не прави, той не греши и не му се правят забележки.
Но ми се иска забележките да са последвани от някакъв съвет. Защото последните две години откриваме топлата вода - и в организирането, и в маркирането, дори за размера на четките и видя на боята. Та ако има човек с опит, нека да не са само критики, а и да каже - кое как да се направи. Аз затова често задавам въпроси, понякога получавам отговори, понякога не, но винаги съм се старала да се съобразявам.
Знам, че имаме много грешки. Не става въпрос за тази марка, която дори не е върху паметника, а върху стъпалата. На прима виста се сещам за няколко места с поставени погрешно заблуждаващи марки, недобре маркирани участъци. А марката върху стъпалата... те и без това вече са започнали да се разрушават, така че проблема ще се разреши от само себе си.
Аз лично тази марка няма да я трия, който иска да ходи да го направи. Не смятам, че съм осквернила паметника така. Най-добрия апотеоз за мъртвите са добрите дела и хубавия живот на живите, това с отдаването на почит е голямо лицемерие и ми е втръснало щото съм била пионерче.
Но ще пусна съобщение кога ще ходим да разучим билната пътека и който иска може да дойде с нас до Арабаконак и да направи каквото счете за нужно, докато ние напалим огън за скарата Wink
didogen, казваш коя седмица на септември или октомври можеш и отиваме.

didogen написа:
Колкото и да са го дали на уволнение, същите хора са написали и правила, по които маркировчиците да се водите.

Правилника за маркировката сме го чели и се опитваме да го спазваме. Има обаче една особеност по Ком - Емине и тя е, че този Правилник никога не е спазван стриктно, нито 1984, нито преди това, нито в по-нови времена, например около хижа Мургаш, която маркировка е правена преди десетина години. Като се започне от жълто-червените марки и се стигне до бяло-червените, всички са правени по-големи и по-начесто от нормалното. Жълто-червените са направо гиганти. Червено-белите също не са в стандарта, често са правени така че да обикалят цялото дърво. На едно дърво са правени по няколко марки, като понякога са повтаряни старите, плюс нови, понякога само са правени нови до старите. По северната пътека от Ришки проход до заслона на Хазим Горския, на един завой преброихме 7 марки, поставени в непосредствена близост една до друга. Има доста такива примери, специално като ходя някъде зяпам по маркировката.
Естествено, има места на които марките са си в стандарта и т.н., главно в Централен Балкан. Защо на повечето места това не е правено, не знам. Както не знам дали това е защото така са решили от БТС или защото както каза Мечо маркировката е правена и тогава от доброволци и те са си правили каквото искат и могат, също като нас.

didogen написа:
Няма разлика между торбичка или лентичка пластмаса в природата. Това е!

Като състав - може би не. Като външен вид - има.
И на мен не ми е приятно да има лентички, затова до есента ти предлагам да помислиш как по друг начин могат да се маркират участъци, в които няма дървета, а само храсти? Question
И не само ти, който има идея да я казва.
Но предупреждавам, че няма да ми харесат предложения от рода на "Всеки да си купи GPS" и "Там няма как да се обърка човек, затова няма нужда от никаква маркировка" Wink Но ще приема и такива мнения Smile

Доста изписах, но все пак това си е моята тема Wink И в някаква степен моята маркировка Oops
Не се отказвайте да си казвате мнението, всяко такова ще бъде прочетено внимателно и ще мисля върху него. Smile

П.П.
didogen написа:
Как ти се струват три еднакви марки на едно дърво? Имам снимка на много повече марки на едно дърво, но със сигурност не е правена от вас.

Да не е това дърво? Laughing Laughing Laughing



_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Юли 26, 2014 12:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Не виждам нищо нередно в марката на стълбите към паметника на Арабаконак. Все пак не е като да е поставена на входа на Народното събрание или някой мол. А и не е на самия паметник. Можем само да адмирираме Яница, Стефан и другите, които се присъединяват към техните мероприятия по маркиране, които са подчертавам ДОБРОВОЛНИ, а и още повече си плащат за труда, защото сами си купуват боята и плащат транспорта. Ако трабва да чакаме "професионалистите", които видиш ли са написали правилата за маркиране да свършат нещо в Балкана, за което по принцип им се плаща, по-скоро морето ще пресъхне или ще свършат камъчетата на Ком.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Съб Юли 26, 2014 9:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
докато чагърташ, аз ще изчистя къпните. .


Да не сте пипнали марката, че ръчичките ви счупвам! Келеши с келеши! Я вземете направете нещо по- добре, вместо да разваляте. А ти дъртия, като ти свирнат само, веднага подскачаш с готовност, вместо да им теглиш една и да ги пратиш където им е мястото.
Съб Юли 26, 2014 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
tzezko написа:


Да не сте пипнали марката, че ръчичките ви счупвам! Келеши с келеши! Я вземете направете нещо по- добре, вместо да разваляте. А ти дъртия, като ти свирнат само, веднага подскачаш с готовност, вместо да им теглиш една и да ги пратиш където им е мястото.

Clap Айде сега, ще се плашим. Punk Вече виждам, че треперя. Я пак прочети цялата дискусия.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Съб Юли 26, 2014 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Няма смисъл от караници..............направо да почваме боя, аз съм насреща. Very Happy Който не му харесва как е маркирано и къде просто да не следва марките ми да си ходи където иска това е.
Пон Юли 28, 2014 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Няма смисъл от караници..............направо да почваме боя, аз съм насреща. Very Happy Който не му харесва как е маркирано и къде просто да не следва марките ми да си ходи където иска това е.
!!!STOP Spam!!!

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Юли 28, 2014 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
katerina2121



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Не обичам да се изказвам по форуми, макар и да съм доста редовен читател, но личното ми мнение е че е доста по добре да има каквато и да е маркировка, отколкото да няма никаква.

Специално поздравявам Яница и компания за положените от тях усилия.... много е лесно да сме недоволни и да намираме кусури, но фактите са че те са отделили от личното си време и пари, за да направят нещо с обществена значимост.... голяма работа, че има дървета с по няколко марки, по добре едно дърво с 5 марки отколкото нито една...
Лентичките също са чудесна идея, дори и избелели, хората знаят че ги има и служат за ориентир. По отношение на екологичния въпрос за лентичките, ние дотолкова сме замърсили природата, че не виждам с какво ще навредят едни 10 метра лентички....


"Призлява ми от еколози облечени в петрол" ... ми за съжаление това е нашия бит Вие didogen в какво сте облечен? Може би отглеждате гръсти за да тъчете на стан платна от които си шиете дрехи.... това разбира се го казвам на шега.... определено не целя да се заяждам с никой Smile
[/quote]
Съб Сеп 06, 2014 1:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
katerina2121 написа:

Специално поздравявам Яница и компания за положените от тях усилия.... много е лесно да сме недоволни и да намираме кусури, но фактите са че те са отделили от личното си време и пари, за да направят нещо с обществена значимост.... голяма работа, че има дървета с по няколко марки, по добре едно дърво с 5 марки отколкото нито една...

Благодаря, Катерина, от името на всички маркировачи Smile
Приветствам критиката, защото е полезна, но естествено повече се радвам на похвалите, човешко е мисля Wink
Няма да крия, че понякога се обезсърчавам и ми идва да се откажа от подобен род дейности, но като прочета някой положителен коментар или пък това лято се случи да ми изпратят снимка от Пътеката, където съм рисувала, и продължавам. Разчитам на това, че все още има хора, които вървят без GPS, та все ще е от полза за някого Wink Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Сеп 07, 2014 12:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 13, 14, 15  Следваща
Страница 14 от 15

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov