ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Аптечка
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Аптечка
Автор Съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Balkandjiq написа:
За възпаления гъз.От 20години насам спрях да си бърша гъзът-само миене-чиста работа.Който е пробвал...
...
Като захванахме тая тема-избягвайте срането в седнало положение.Човешката физиология си е предвидена да сере човек клекнал-червата се изпразват много по-добре.
....

Тъй-тъй, право кайш и в двете изречения
Ама да не бягаме от темата, че ще развържем клавиатурата на ZCЕ..., че скайпа и ФБ не му работят.
Хахааха! Тони, утре следобед, вероятно Кент ще ми дърпа ушите, че го издавам. Ама той не спомена, че освен аптечката си има и един лекар закачен от външната страна на раницата. Та нещо му имам доверие на този човек. То специалисти много, ама разбирачи малко. Не оспорвам твоета квалификация, ама нали...

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Сеп 01, 2014 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Последният коментар не го схванах много. А с Кент се знаем и знам, че е колега.
Пон Сеп 01, 2014 10:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rodo



Регистриран на: 16 Мар 2014
Мнения: 19

Мнение Отговорете с цитат
Тони,

Както казваш в повечето случаи при малки рани няма особено значение дали ще я обработиш с кислородна вода,йодасепт,вода или няма да я обработиш изобщо. Ако потърсиш в Гугъл "hydrogen peroxide no longer recommended for wound care" ще видиш,че тази практика се отрича от много места,всичките (вероятно) с по-добра репутация от учебното ти заведение и работното ти място. Не искам да се заяждам,просто нека хората от форума да имат повече информация и повече източници на такава.
Вто Сеп 02, 2014 3:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Налагало ми се е да търся информация и публикации по най - различни теми и няма лекарство или метод за който да не намериш публикации и на едната и на другата крайност. Четенето на подобни публикации си има някои по- различни страни - първо, трябва да определиш дали се отнася точно за приложението, което те интересува, второ зад различните проучвания много често стоят различни интереси. Колкото е по-евтин даден препарат, толкова повече статии и проучвания, които го отричат можеш да намериш, най - често предлагайки алтернативи на определени фармацевтични фирми, които са в пъти по- скъпи и обикновено не по - ефективни. Специално за кислородната вода по-нагоре бях дал линк към заключението на медицинската асоциация на САЩ, но май линка не работи... Не съм тук нито за да защитавам авторитета на учебни заведения, университети, болници, още по-малко пък да доказвам личен такъв. В крайна сметка не ми е голям дерт какво търсите в гугъл, как го разбирате и с какви изводи оставате. Съдейки по това как протича темата до момента, аз смятам да не се меся повече и да ви оставя да си мислите и пишете каквото желаете. Ако някой от останалите колеги, които пишат в този форум има нерви и желание, сигурно ще продължи да участва в темата.
Ако все пак някой иска да попита нещо да пише.... ако не, може да продължите да се интересувате в гугъл и разбрали, недоразбрали да се самолекувате както сметнете за добре Smile
Вто Сеп 02, 2014 7:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy Ние сме прости хора, Тони (поне аз де). Не разбираме от медицина освен ако не сме препатили пък даже и тогава. Тези сложни обяснения за някакви антибиотици, септици не ги разбираме и не им вярваме, не че не ги пием преди да оздравеем.
Виж това за миенето на задниците, а не за бърсането е голяма работа. Просто и ясно, пояснено няколко пъти Very Happy cool

Само ще помоля нека се опитаме докато си мием задниците да не замърсяваме водоизточниците,а Very Happy Respect
Вто Сеп 02, 2014 7:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Tony__ как ще коментираш това(цитат от тук: http://apteka.framar.bg/30024104/%D0%B9%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BF%D1%82-%D1%83%D0%BD%D0%B3-40-%D0%B3%D1%80- ), което съм подчертал:

Цитат:
ЛЕКАРСТВЕНИ И ДРУГИ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ
Преди да ползувате йодасепт се консултирайте с лекар!
Йодът взаимодейства с живачните съединения, като образува силно локално токсичен (разяждащ) живачен йодид. При едновременно прилагане с ензимни препарати за лечение на рани, ензимната компонента губи действието си. Повидон йод е несъвместим с кислородна вода.


Между другото, получи се хубава дискусия, даже инфото ми идва в повече.

Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Сеп 02, 2014 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
rodo написа:
Тони,

Както казваш в повечето случаи при малки рани няма особено значение дали ще я обработиш с кислородна вода,йодасепт,вода или няма да я обработиш изобщо. Ако потърсиш в Гугъл "hydrogen peroxide no longer recommended for wound care" ще видиш,че тази практика се отрича от много места,всичките (вероятно) с по-добра репутация от учебното ти заведение и работното ти място. Не искам да се заяждам,просто нека хората от форума да имат повече информация и повече източници на такава.


Потърсих и прочетох че е добре да се използва за почистване на мъртва тъкан, остатъци и други механични замърсявания. То и затова се използва.
За дезинфекция има и двете мнения, без да са категорични и крайни. След употреба да се промива с физиологичен разтвор.
Не излиза да не се препоръчва, ако не четеш гугъл като дявол евангелието.
Вто Сеп 02, 2014 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Несъвместими са ако се смесват, не и ако се прилагат последователно върху рана, като се подсушава. Несъвместимостта се изразява в отслабване на действието на Йодасепт, ако с есмесят в пропорционални количества, поради неутрализация. Не се е получила никаква дискусия, а надприказване. Аз лично не желая да участвам в такова, както ви казах. Щом не уважавате мнението на хора, които работят това ежедневно, оправяйте се сами както намерите за подходящо Smile
Вто Сеп 02, 2014 1:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Tony__ написа:
Несъвместими са ако се смесват, не и ако се прилагат последователно върху рана, като се подсушава. Несъвместимостта се изразява в отслабване на действието на Йодасепт, ако с есмесят в пропорционални количества, поради неутрализация. Не се е получила никаква дискусия, а надприказване. Аз лично не желая да участвам в такова, както ви казах. Щом не уважавате мнението на хора, които работят това ежедневно, оправяйте се сами както намерите за подходящо Smile


+1

Моля не обръщайте форума на бгмама. Sad
Вто Сеп 02, 2014 3:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Не знам, много е дразнещо всеки да разбира от всичко, и да спори самоцелно и да търси каквото му падне в интернет. Ще намерите множество разнопосочни неща, особено отричащи класическите и евтини методи за лечение. Хиляди фирми предлагат какви ли не разтвори за рани и част от тяхната работа е да дискредитират другите средства, това са недостатъците на пазарния принцип. Като отговор на въпроса за това дали върху една рана могат да се използват кислородна вода и йодасепт ... предлагам това http://www.healio.com/orthopedics/infection/news/print/orthopaedics-today-europe/%7B3d143c7f-2015-4f2f-ba5b-8fad88c7805b%7D/wound-irrigation-with-povidone-iodine-hydrogen-peroxide-solution-prevented-postop-spine-infections . Това е надявам се извън реториката на Бг мама и идва от достатъчно авторитетни учебни и лечебни заведения, а не като моите, както изтъкнаха като довод някои форумци. Пожелавам ви да има много други колеги с желание да коментират подобни теми във форума и да ви помогнат, пожелавам ви и да не ги отказвате толкова бързо. Живи и здрави Smile
Вто Сеп 02, 2014 4:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rodo



Регистриран на: 16 Мар 2014
Мнения: 19

Мнение Отговорете с цитат
ради,

В интерес наистината за кислородната вода научих от дискусии на туристи и лекари-туристи,както тука си пишем с Кента и Тони,само че в чужбински форум и там специално лекар от Бърза помощ не препоръчва нито кислородна вода,нито йодасепт. Това естествено не значи,че обезателно е прав,янките имат богат опит в приемането на глупави правила и после в отричането им (сещам се за масовото изпозлване на дезинфектанти за ръце на спиртна основа).Според официалната информация ползването на кислородна вода може да забави заздравяването,което мене специално би ме отегчило ако е вярно,та затова.Не съм гуглил специално за да подкопавам авторитета на Тони. Извинявам се на Тони ако съм го засегнал,в крайна сметка целта е повече информация,въпреки че его-тата ни често минават на преден план.
Сря Сеп 03, 2014 3:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Наистина забавят разрастването на нова съединителна тъкан и изпълването на по - сериозни рани, които трябва да зарастват по този начин. След като убиват бактерии, вируси и гъби, антисептиците са си клетъчна отрова и за тъканите на раната. Зарастването обаче си има фази, тук става дума за първична дезинфекция на прясна рана, докато мине началната фаза в която се мисли основно за инфекцията или докато де стигне до по - сериозна хирургична обработка с премахване на размачкани тъкани, джобове и т.н. Това е първична обработка, която цели да намали микробите в раната, а във всяка рана ги има. И в тази фаза обработката не сре отразява толкова негативно на зарастването в следващите етапи. Иначе, ако става дума за по - долбока и широка рана, която трябвада зарастне чрез изпълване с тъкан, когато се навлезе в тази фаза, вече се ползват съвсем други препарати, стимулиращи гранулациите, като солкосерил, вишневска маз, пронтосан и т.н. Накрая пък трябва дасе стимулира епителзацията, т.е. покриването с кожа и т.н. Просто си има етапи и в тях са подходящи различни неща и има различни приоритети. Все пак въпроса не беше в това да водите лечение на рани, а да знаете какво е подходящо и в момента прието най широко за първична обработка на прясна рана.
Сря Сеп 03, 2014 7:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
rodo написа:
ради,
В интерес наистината за кислородната вода научих от дискусии на туристи и лекари-туристи,както тука си пишем с Кента и Тони,само че в чужбински форум и там специално лекар от Бърза помощ не препоръчва нито кислородна вода,нито йодасепт. Това естествено не значи,че обезателно е прав...

Ясно.
Какво препоръчват вместо кислородна вода и за какво точно става дума?
За еднозначно разбиране - кислородна вода ползвам само за сваляне на превръзка или почистване на остатъци от нещо. Всъщност избягвам да пипам и промивам рани, ако са си добре. Шиенето е препъни камъкът, другото са дреболии. Въпреки че миналата зима ми се наложи и да шия, с лепенки. В полеви условия, с промиване с кислородна вода и по-късно френски коктейл от соли и захари за промиване на рани. То не се ли стремите към изнамирането и обсъждането на такова сиропче в тази тема? Използва се от хирурзите, доколкото знам.
Сря Сеп 03, 2014 11:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rodo



Регистриран на: 16 Мар 2014
Мнения: 19

Мнение Отговорете с цитат
radi написа:
Какво препоръчват вместо кислородна вода и за какво точно става дума?


На първо място обилно измиване,изваждане на външни тела ако има такива и евентуално локален антибиотик. Акцента е върху измиването.
Чет Сеп 04, 2014 6:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Преписвам си едно лично съобщение, че ме мързи да пиша същото пак:
Човекът пише много съкратено. Кислородна вода в полеви условия се използва за почистване от замърсяване. В този израз се крие разминаването в темата ви за рани. Не се вкарва в рана, съответно промивка със струя както е описана не е най-добрия начин за упореба. Не е и лош - ако няма физиологичен разтвор, чиста незаразена вода или специален препарат като тези със захари, кислородната вода е сигурно неинфектиращо средство. Или решението е капка йод, пишат в посоченото от теб място.
Чет Сеп 04, 2014 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 8 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov