ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Питане за връх Любаш и връх Стража

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Питане за връх Любаш и връх Стража
Автор Съобщение
dark_mast



Регистриран на: 19 Мар 2014
Мнения: 15

Мнение Питане за връх Любаш и връх Стража Отговорете с цитат
Здравейте, планирам този уикенд да изкачим връх Любаш от село Ребро и и имам следното питане. Първо ако може някой да ме ориентира горе доло колко часа трае този преход и може ли да се стигне от връх Любаш до връх Стража и съответно ако може да ми дадете някакви насоки и отново ориентировъчни времена. Ще съм Ви много благодарен тъй като този район не ми е много познат. Благодаря Ви предварително!
Пет Сеп 05, 2014 4:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Преди години качвахме с Тони Стража от Лялинци. Ходенето беше относително кратко - примерно отиване и връщане до Лялинци - ок. 2:30-3:00 часа.

Между Любаш към Стража има доста дълбока седловина - колкото се качва, толкова се слиза (ок. 500 м качване). Съвсем грубо бих сложил качването и слизането от Ребро до Любаш и седловината - ок. 2:30 часа.

Сумарно значи за двата върха ще ви трябват 5:30-6:00 часа, качване около 900-1000 метра.
В сметката не слагам фактора терен. Там е малко глиганинг на места - тръни и храсти, та може да се наложат времеви корекции заради тази пречка.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Сеп 05, 2014 5:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dark_mast



Регистриран на: 19 Мар 2014
Мнения: 15

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за информацията. А можеш ли да ме ориентираш приблизително какви са часовете на преходите от село Ребро до връх Любаш. И отделно за преход от село Парамун до връх Стража. И въобще от кои изходни пунктове би ми препоръчал да атакувам тези два върха? Благодаря ти!
Пет Сеп 05, 2014 7:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Около час и 20 мин. е от Ребро до Любаш (или поне гледам, че сме го взели за толкова миналата година). Ето малко снимки, за да се ориентираш поне за терена. Ние на връщане се набихме баш в трънака по дерето на пресъхващото поточе - не е добра идея, по-добре да си се кара по ръбчето, както направихме на качване.
Пет Сеп 05, 2014 8:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Вариант 1: Паркираш на излизане от Ребро към Лялинци. Може да се качиш на Любаш от Ребро за около 1.5 часа. След това слизаш в Лялинци за около 1 час. Оттам се качваш за около 1.5 часа до Големи Връх на Парамунската планина и слизаш обратно в Лялинци за около 1 час. После по асфалта се връщаш до Ребро при колата.

Вариант 2: Паркираш в Лялинци. Оттам се качваш до Любаш за около 1,5 - 2 часа. След това слизаш обратно в Лялинци за около 1 час. Оттам се качваш за около 1.5 часа до Големи Връх на Парамунската планина и слизаш обратно в Лялинци за около 1 час.

Времената са ориентировъчни, без почивките за снимки, ядене, мотане и т.н. И ако влезете някъде в драките, забравете за тези времена...

P.S. И двата варианта ги има маркирани в картата на bgmountains.
И както казва Petya внимавайте къде ходите, за да не се набиете в трънаците, че е голям филм тогава Smile
Пет Сеп 05, 2014 10:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dark_mast



Регистриран на: 19 Мар 2014
Мнения: 15

Мнение Отговорете с цитат
ilievvli написа:
Вариант 1: Оттам се качваш за около 1.5 часа до Големи Връх на Парамунската планина и слизаш обратно в Лялинци за около 1 час. После по асфалта се връщаш до Ребро при колата.


Благодаря за изчерпателната информация искам само да попитам този Големи Връх е друго име за връх Стража или е съвсем друг връх? Понеже целта ми е да изкачим двата планински първенеца съответно Любаш и връх Стража.
Съб Сеп 06, 2014 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
dark_mast написа:

Благодаря за изчерпателната информация искам само да попитам този Големи Връх е друго име за връх Стража или е съвсем друг връх? Понеже целта ми е да изкачим двата планински първенеца съответно Любаш и връх Стража.


^^ Един и същи връх е. На места съм го виждал с име Големи връх, а на други се посочва Стража. Иначе планината също се среща с 2 имена: Парамунска планина или Стража. Не мога да отговоря защо е така, но Парамунска планина и Големи връх са по-популярни сред местното население.

В wikipedia това е информацията:

Цитат:
Стража (или Парамунска планина) е моноклинална планина в Западна България, част от Руйско-Верилската планинска редица, във физикогеографската област Краище, Област Перник.
Планината е разположена между долините на реките Ябланица (десен приток на Ерма) и левият ѝ приток Велиновска, които я отделят съответно от планините Завалска на североизток и Любаш на юг, Люляк (Люцкан планина) на запад и Ездимирска на север. Дължината ѝ от северозапад на югоизток е 5 км, а ширината ѝ 3 км.
Планината представлява моноклинален рид със стръмни северни склонове, като най-високата ѝ точка е връх Стража (Големи връх, 1388,8 м), разположен в централната ѝ част. Чрез Ездимирската моноклинала се свързва с югоизточните части на Руй планина. Изградена е от моноклинално залягащи юрски дебелослойни, окарстени варовици. Слабо залесена и почти обезлесена.
В средата на планината е разположено село Парамун, а по периферията ѝ селата Велиново (на запад), Филиповци (на север) и Лялинци (на юг).


Приятна разходка и дано да случите на хубаво време, защото гледките, особено от Любаш си заслужават.
Съб Сеп 06, 2014 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dark_mast



Регистриран на: 19 Мар 2014
Мнения: 15

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за изчерпателната информация, утре мислим да ходим на там дано да спре да вали наистина и да случим на по добро време. После ще споделя мнения и впечатления.
Съб Сеп 06, 2014 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov