ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на ниски обувки
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на ниски обувки
Автор Съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Казвате, че вибрама се пързаля. Това значи ли, че на мокри камъни (обичам да снимам водопади и често балансирам върху камъни над рекичките) и кал се държат, като съвсем обикновена маратонка? Всички ниски обувки, които съм заглеждал са с въпросния вибрам....дали могат да се намерят с някаква друга подметка?
Вто Сеп 23, 2014 12:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
asen4ooo



Регистриран на: 12 Сеп 2011
Мнения: 138
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Марката 5.10 не са с вибрам

_________________
На кръгла маса, в хижата и в женско сърце винаги има място за още един!
Вто Сеп 23, 2014 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Да пързаля се.

В спорт пърсуита има добри ниски Гармонт.
Вто Сеп 23, 2014 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
amdimitrov написа:
Казвате, че вибрама се пързаля. Това значи ли, че на мокри камъни (обичам да снимам водопади и често балансирам върху камъни над рекичките) и кал се държат, като съвсем обикновена маратонка? Всички ниски обувки, които съм заглеждал са с въпросния вибрам....дали могат да се намерят с някаква друга подметка?


Не всеки вибрам се пързаля чак толкова много. От личен опит разбрах че vibram Summit и vibram Sky Running се пързалят, но съм имала и подметки с вибрам, които се държаха доста прилично на мокри камъни. По онова време обаче не се вълнувах чак толкова какъв точно е вибрама и не знам точния модел Rolling Eyes
Иначе най-стабилното на мокри скали, което аз съм носила, е BG3, но пък там кусур е по-бързото износване спрямо вибрама.

_________________
www.summitsweb.com
Вто Сеп 23, 2014 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
asen4ooo написа:
Марката 5.10 не са с вибрам


По отзиви в мрежата, материала на подметките на 5.10 има най-добро сцепление. Естествено се изтъркват бързо. Същото е като при автомобилните зимни гуми/тези за дъжд. Добро сцепление-бързо износване на сухо.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Сеп 23, 2014 5:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
asen4ooo написа:
Марката 5.10 не са с вибрам


По отзиви в мрежата, материала на подметките на 5.10 има най-добро сцепление. Естествено се изтъркват бързо. Същото е като при автомобилните зимни гуми/тези за дъжд. Добро сцепление-бързо износване на сухо.
Обувките са с подметка С4, най-нехлъзгащата в света. Само, че аз съм на друго мнение. В момента съм с един Гармонт с Вибрам, който се представя на същата висота. За по добре не мога да твърдя, защото не съм го носил толкова дълго, че да направя база за сравнение. Всъщност мога. Не вярвам 5.10 да се представят толкова добре, както Гармонта по време на 100х24. Минах Кръстците и Купена в хоризонтален дъжд, като на слизане пътеката беше поточе, в което газихме на слизане. Но най-съм доволен от един Бергаус, с тяхна си подметка. Имам сериозна база за сравнение. Това е най - нехлъзгащата подметка за мен. 5.10 ги изхвърлих на 6-тия месец. Бергауса все още ми свиди да го хвърля, макар вече подметката да е слик. Купен е ноември 2011-та. Не съм маркоман и обичам да експериментирам.

П.С. Сравнението с автомобилните гуми не е удачно. Факт е, че по меките се износват по - бързо, че по - меките гуми имат по - добро сцепление, както и, че цената на по - меката гума е по - висока. Но това се дължи на друго.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Сеп 23, 2014 7:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nnbs



Регистриран на: 20 Юли 2010
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
Вече мога да дам мнение за Salewa Firetail - супер за MTB. Подметката е малко твърда но стои бетон на педала. В това отношение WILDFIRE вероятно щеше да е по-добро решение тъй като ми се стори по-еластична и като обувка ми хареса повече но там пък не нацелих номер.
От Firetail взех 43 номер и ми идват малко дълги, трябвало е да взема 42.5 в мъжки вариант, които вероятно са по-широки от дамските.
Все още не съм имал възможност за тест на дълго ходене но за момента съм много доволен.
Пон Окт 06, 2014 3:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ceckoguide



Регистриран на: 26 Фев 2014
Мнения: 144

Мнение Отговорете с цитат
Хайде да се изкажа и аз относно двата модела на Salewa - Firetail и Wildfire.Преди 2-3 седмици минавах през София и си взех Wildfire, в магазина разтъпках и 2-та модела и този ми седеше по-добре(имам плоско стъпало и по-широк крак).Взех ги вечерта ги поносих около барбекюто и на следващия ден малко разтъпкване по шосе(леки туристически разходки) имах адска болка в кокала под кокалчето на глезена, накрая на 2-рия ден вече куцах от болка...Реших че се дължи на стара лека травма от преди 1-2 месеца от неудобни ботуши.Починах 1-2 дена и ги поносих още 2 в града на работа, но по обяд се прибирах да се преобуя, болката продължаваше.Вече не издържах обадих се в магазина обясних за какво става въпрос и запалих до София за смяна на обувката.Нямаха грам следи от носене, а и бяха минали 5-6 дена.Момчето ми обясни че Wildfire е много особена обувка и не е за всеки крак, така че е нормално да се окажа че след 1-2 дена носене не е ми удобна.Тогава обух Firetail и го разтъпках 10-15 минути в магазина, и ми ги смениха.Вече направих 2 прехода в балкана по 7-8 часа и мога да кажа, че са адски удобни, не са от най-твърдите обувки и на мокри камъни се държат добре.

_________________
Човек дори и добре да катери, се жени!
Пон Окт 06, 2014 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
байМиле



Регистриран на: 23 Сеп 2014
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък лятно време ходя със Соломонки GTX, подобни на тези:
http://www.shoes.com/ProductImages/shoes_iaec1190611.jpg
Много удобни, подметката не се пързаля. На третата година почнаха да ми пускат и сега при ходене в мокра трева по време на дъжд подгизват.
Иначе са много лекички.

Поздрави!
Вто Окт 07, 2014 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Off Topic На туристическите обувки....нарочно ли им слагат връзки по 1 метър, които трябва да скъся с поне 30 см., за да не ги настъпвам докато ходя? 2ри връзки ще си бастисам - понеже най-читавия начин, който знам е с горене на връзката... Ама си е грехота да дадеш 200-300 лв. за обувки и да ходиш с прогорена връзка...и е грозно...и ме е яд. Сори за спама.
Сря Окт 08, 2014 12:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Нарочно да, за да можеш да ги връзваш с ръкавици.
Сря Окт 08, 2014 9:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
amdimitrov написа:
Off Topic На туристическите обувки....нарочно ли им слагат връзки по 1 метър, които трябва да скъся с поне 30 см., за да не ги настъпвам докато ходя? 2ри връзки ще си бастисам - понеже най-читавия начин, който знам е с горене на връзката... Ама си е грехота да дадеш 200-300 лв. за обувки и да ходиш с прогорена връзка...и е грозно...и ме е яд. Сори за спама.

Прави двойна кулпа.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Сря Окт 08, 2014 9:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Прави двойна кулпа.


Може ли повече инфо? Гуугъла не даде нито 1 резултат.
Мислех си дали няма някакъв специален "туристически" начин за връзване Smile А един познат, ми вика че трябва да ги прокарам през стърчащото езиче, което е отзад на обувката - над петата...но ми се вижда нелепо.
Сря Окт 08, 2014 9:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
amdimitrov написа:
Ристо Туристо написа:
Прави двойна кулпа.


Може ли повече инфо? Гуугъла не даде нито 1 резултат.
Мислех си дали няма някакъв специален "туристически" начин за връзване Smile А един познат, ми вика че трябва да ги прокарам през стърчащото езиче, което е отзад на обувката - над петата...но ми се вижда нелепо.

Правиш първата кулпа с 3-4см. стърчащ край. С другата дълга двойна част правиш още една и стягаш здраво.

Аз не ги скъсявам - не знаеш кога ще ти притрябва връвчица. На мен веднъж ми свърши работа горе.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Сря Окт 08, 2014 10:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nnbs



Регистриран на: 20 Юли 2010
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
amdimitrov написа:
Off Topic На туристическите обувки....нарочно ли им слагат връзки по 1 метър, които трябва да скъся с поне 30 см., за да не ги настъпвам докато ходя? 2ри връзки ще си бастисам - понеже най-читавия начин, който знам е с горене на връзката... Ама си е грехота да дадеш 200-300 лв. за обувки и да ходиш с прогорена връзка...и е грозно...и ме е яд. Сори за спама.


Решението е обувки с BOA system, наистина е много удобно.

ceckoguide написа:
Хайде да се изкажа и аз относно двата модела на Salewa - Firetail и Wildfire.Преди 2-3 седмици минавах през София и си взех Wildfire, в магазина разтъпках и 2-та модела и този ми седеше по-добре(имам плоско стъпало и по-широк крак).Взех ги вечерта ги поносих около барбекюто и на следващия ден малко разтъпкване по шосе(леки туристически разходки) имах адска болка в кокала под кокалчето на глезена, накрая на 2-рия ден вече куцах от болка...Реших че се дължи на стара лека травма от преди 1-2 месеца от неудобни ботуши.Починах 1-2 дена и ги поносих още 2 в града на работа, но по обяд се прибирах да се преобуя, болката продължаваше.Вече не издържах обадих се в магазина обясних за какво става въпрос и запалих до София за смяна на обувката.Нямаха грам следи от носене, а и бяха минали 5-6 дена.Момчето ми обясни че Wildfire е много особена обувка и не е за всеки крак, така че е нормално да се окажа че след 1-2 дена носене не е ми удобна.Тогава обух Firetail и го разтъпках 10-15 минути в магазина, и ми ги смениха.Вече направих 2 прехода в балкана по 7-8 часа и мога да кажа, че са адски удобни, не са от най-твърдите обувки и на мокри камъни се държат добре.


Изненадан съм, че това може да се случи в български магазин, чак не е за вярване Smile
Аз нищо особено не видях в Wildfire, което да е причина за такива неудобства. Няма обувка, която да пасне на всички и не смятам, че проблема е бил в обувката. На мен Firetail ми създава неудобства в основата на палеца, там където се прегъва обувката. Надявам се да се отпусне.
Чет Окт 09, 2014 3:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 2 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov