Къде ще е удобно да кача, или да изпратя на мейл следата за пътеката до х.Мазалат?
_________________ Човек дори и добре да катери, се жени!
Сря Окт 08, 2014 10:10 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6374
Здрасти ceckoguide, можеш да качиш твоите данни в ново билетче на http://mountain.bajhui.org/trac (трябва първо да се регистрираш).
_________________ Бутам след осмата бира
Сря Окт 08, 2014 10:14 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6374
Тракът ти Рай-Паниците е ОК с изключениена участъка веднага източно от х Рай - в дерето. Там машинката очевидно е изгубила разум, вероятно заради специфичната конфигурация на спътниците в него момент.
Тракът ти Рай-Паниците е ОК с изключениена участъка веднага източно от х Рай - в дерето. Там машинката очевидно е изгубила разум, вероятно заради специфичната конфигурация на спътниците в него момент.
Освен конфигурацията на спътниците, влияние може да оказват и предавателите на Ботев. От опит знам че в радиус няколко стотин метра около тях обикновен GPS приемник често не определя позиция и не "чува" нито един спътник. Възможно е този ефект да се разпространява и по-надалеч в някои посоки. По принцип това не би трябвало да се случва (честотните ленти официално са различни), но е факт че се случва.
Тракът ти Рай-Паниците е ОК с изключениена участъка веднага източно от х Рай - в дерето. Там машинката очевидно е изгубила разум, вероятно заради специфичната конфигурация на спътниците в него момент.
Освен конфигурацията на спътниците, влияние може да оказват и предавателите на Ботев. От опит знам че в радиус няколко стотин метра около тях обикновен GPS приемник често не определя позиция и не "чува" нито един спътник. Възможно е този ефект да се разпространява и по-надалеч в някои посоки. По принцип това не би трябвало да се случва (честотните ленти официално са различни), но е факт че се случва.
Факт е! На Тито приемника е при Е-3 е загубил сигнал при секретната военна база на ... Дето им вика локаторите, обърках се вече коя Баба беше. Моят загуби връзка на Жълтец. А на в Емона навигацията имаше голямо отклонение и мобилните телефони прекъсват, въпреки наличието на клетки на операторите. Моят извод е, че въпреки различните честоти, при много излъчватели по-силните вълни надделяват.
_________________ "Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Окт 12, 2014 11:56 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6374
Вероятно има някаква релейка в лентата около 1575.42 MHz или просто нарочно заглушават в близост сигнала.
При мен се е случвало на 50-100 м от кулата на Ботев.
Ниско долу в дерето на 1200 м под върха и на 3 км от него е много малко вероятно да е страдал от заглушаване.
Здравейте.
В последните месец два ползвах последната версия на картата в Източна Стара планина и имам главно някои наблюдения относно този дял който е още в начален стадий на картиране и имам някои забележки поне за тази част от нея.
Забелязах че доста от данните са взети нанесени от 5000 хил. топокарти. Обаче имам чувството че картата се претрупва излишно вече. Например за района на едно село Каравельово около което се мотах преди около месец имам преки наблюдения именно за там. Та в това село има картирани поне 10-15 чешми с точки по картата.
Обаче реалността се оказва друга. Например една чешма около която минах е нанесена с поне 4 точки на картата и това е дословно изкопирано от топокартите. Та тези 4 точки отговарят на 4-те чучура на тази чешма. В резултат на това картата става доста претрупана от излишна информация и нечетима.
Освен това голяма част от такива подобно нанесени данните не се знае дали са актуални и дали въобще съществуват подобни чешми вече. Например така по пътя видях една която я има наистина но отдавна е пресъхнала и изоставена поне сигурно от 20 години.
Няма ли да е по-добре да се въвеждат проверени данни отколкото да правим масов импорт от недостоверни източници?
Знам че Дидо преди време например в едно негово мнение спомена че не вярва за надежността на ОСМ данните. Но аз бих потвърдил обратното, все пак и там имам доста нанесени данни като участник в проекта като съм гледал винаги данните да бъдат точни. Но и от полевия опит с карти базирани на ОСМ мога да потвърдя че и те са сравнително точни. Вярно има начинаещи потребители които са вкарали доста неточности например с грешно тагване поради незнание, но по старите потребители и по-опитните които са и основните участници в OSM вкарват доста информация която е качествена.
Здравейте.
В последните месец два ползвах последната версия на картата в Източна Стара планина и имам главно някои наблюдения относно този дял който е още в начален стадий на картиране и имам някои забележки поне за тази част от нея.
Забелязах че доста от данните са взети нанесени от 5000 хил. топокарти. Обаче имам чувството че картата се претрупва излишно вече. Например за района на едно село Каравельово около което се мотах преди около месец имам преки наблюдения именно за там. Та в това село има картирани поне 10-15 чешми с точки по картата.
Обаче реалността се оказва друга. Например една чешма около която минах е нанесена с поне 4 точки на картата и това е дословно изкопирано от топокартите. Та тези 4 точки отговарят на 4-те чучура на тази чешма. В резултат на това картата става доста претрупана от излишна информация и нечетима.
Освен това голяма част от такива подобно нанесени данните не се знае дали са актуални и дали въобще съществуват подобни чешми вече. Например така по пътя видях една която я има наистина но отдавна е пресъхнала и изоставена поне сигурно от 20 години.
Няма ли да е по-добре да се въвеждат проверени данни отколкото да правим масов импорт от недостоверни източници?
Знам че Дидо преди време например в едно негово мнение спомена че не вярва за надежността на ОСМ данните. Но аз бих потвърдил обратното, все пак и там имам доста нанесени данни като участник в проекта като съм гледал винаги данните да бъдат точни. Но и от полевия опит с карти базирани на ОСМ мога да потвърдя че и те са сравнително точни. Вярно има начинаещи потребители които са вкарали доста неточности например с грешно тагване поради незнание, но по старите потребители и по-опитните които са и основните участници в OSM вкарват доста информация която е качествена.
Кажи кои са точно точките, за да ги поправим (може да пуснеш билетче в trac). Иначе по принцип изоставени и неработещи чешми е добре да се обозначават като такива защото водата, която е била доведена до тях в някакъв момент, сигурно пак е нейде там наоколо и при крайна необходимост евентуално може да бъде намерена. А и въпросните чешми подлежат на поправка (не винаги и непременно само картата).
Пон Ное 03, 2014 7:38 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6374
Здрасти,
ще се помъча да отговоря на някои от въпросите ти:
icpart написа:
Няма ли да е по-добре да се въвеждат проверени данни отколкото да правим масов импорт от недостоверни източници?
Топографските карти са достоверни източници. Точките по тях са сваляни "на живо", макар и доста по-отдавна, отколкото "живи" данни, свалени с GPS. Дори последните не е изключено да са недостоверни - примерно чешмата да е пресъхнала преди две години, а точката да е свалена с GPS преди 4.
Моята практика с картата дотук показва, че подобни "топо" точки винаги са били от полза дотолкова, че търсейки чешма/извор, ще предвидя една разсейка на позицията до 50 метра, възможността да има изненади - пресъхнала чешма (рядко), липсваща чешма (рядко) и т.н.
icpart написа:
Например една чешма около която минах е нанесена с поне 4 точки на картата и това е дословно изкопирано от топокартите. Та тези 4 точки отговарят на 4-те чучура на тази чешма. В резултат на това картата става доста претрупана от излишна информация и нечетима.
Видях подобен случай (не знам дали е същия, дай координати) - 4 близки точки, които надали са чучури. Две от тях са от 5К топо, една е от 50К и последната е вероятно от 25К (нямам в момента копие тук). Нанесени са всички щото не е ясно коя точно е вярната ситуация на чешмата (чешмите) на терена. Проверка на място би дала отговор, съотв. корекция. От наша страна е може би пропуск, че не сме тагнали точките от кой точно топоизточник идват (правени са в пре-OSM периода на BGMountains).
icpart написа:
Знам че Дидо преди време например в едно негово мнение спомена че не вярва за надежността на ОСМ данните. Но аз бих потвърдил обратното, все пак и там имам доста нанесени данни като участник в проекта като съм гледал винаги данните да бъдат точни. Но и от полевия опит с карти базирани на ОСМ мога да потвърдя че и те са сравнително точни.
Може би съм бил твърде лаконичен, давайки такова мнение. Основния проблем за мене в ОСМ е, че няма повтаряемост на качеството и гарантирано ниво на надеждност. Какво имам предвид:
* Първо - незавършени данни. Ако вземеш едно селище в BGMountains, то неговите улици винаги са изчертани изцяло. В ОСМ има огромно количество селища с лошо изчертана само главна улица, или въобще селища без улици (само точка). Това води до проблем - не знаеш дали ще намериш картна информация в рамките на твоето покритие - т.е. въпрос на шанс е.
* Второ - има сериозни вариации в качеството на чертане на улици/пътища. Има цели градове - примерно Шумен/средата на 2013, където улиците са по-скоро скицирани с грешка > 100-300 метра на места, с несъществуващи кръстовища и т.н. Въобще данните бяха с толкова лошо качество, че е по-добре да ги няма в картата. Като контраст - вземи Добрич, където дори дърветата в градския парк са маркирани, или Двореца в Балчик с маркираната мрежа с пешеходни алеи през 70 см.
* Трето - липса на методика какво точно да се вкарва в картата. Нашата методика е ясна - топо-слой с точки; след това имаме ортофото-слой с линии - пътища, реки, теренни полигони и пр.; изолинии, взети от SRTM/5к-топо; накрая пътеки, които са най-често взети от живи данни. В ОСМ няма такава закономерност. Има както беше споделил един колега - изброени всичките лимонадажийници на главната, но чешмите липсват.
Сумарно тези недостатъци аз наричам "липса на надежност" - не знам какво ще намеря в картата в интересуващия ме периметър, което съгласи се е факт за българското покритие на ОСМ.
---------------
Като резултат остава отворен проблема, дискутиран неведъж в средите - защо не налеем нашите данни в ОСМ. Въпросът е - как да стане това?
Ще пусна едно билетче с по конкретни данни относно чешмата която ми направи впечатление но трябва да си разгледам GPS трака за да видя къде точно беше конкретната чешма. Да си призная Дидо е прав че топокартите са си точни. Даже на 50к хилядните карти в които координатите не са много точни поради самия мащаб много пъти съм се изненадвал че някой отразен воден източник все още съществува. То реално повечето чешми са строени преди десетки години сигурно има и такива вече разрушени от които е останала само течащата вода и т.н. Както и на много места съм виждал например има доста новопостроени чешми. Друг е въпроса кои са питейни и кои не.
Ми относно Openstreetmap там наистина липсват на много места данни например за малки селца, както и например липсата на уличките например главните пътища които преминават доста често също имат отклонения от реалността. А липсата на улиците на различни села е донякъде че допреди 2-3 години нямахме достъп до свободни сателитни снимки по които да се картират такива места.
Все пак не може да се ползват сателитните снимки на Гугъл в случая защото това ще е в разрез с лиценза им. Освен това на още доста места над България няма добри сателитни снимки от Bing и Mapbox по които да може да се направи качествено картиране например.
Ествено както при всяка карта винаги има какво да се желае в повече. Освен това основния проблем с покритието на България е че се картира на парче. Някой си харесва дадена област и си картира само нея. Все пак да се обхване и цялата страна не е много лесно. Друг проблем е че и Openstreetmap общността в БГ е разпокъсана, ако например сравня с потребители от други страни например Германия или Русия там нещата са по организирани и систематизирани. Даже в другите общонсти си правят такива партита за картиране например на дадена област или район.
Като цяло Дидо аз следвам твоята методика на картиране. Не напразно например за Варненска област доста време си бях поставил за цел именно да картирам малките улички и пътечки във всяко населено място. И сега правя това когато имам време и за съседни области. Но както знаеш от опит това си е къртовски труд като цяло особено за сам човек.
Относно въпроса за наливането на данните от BGmountains в Openstreetmap то тогава определено ще стане голям омиш отвсякъде. Защото това би довело до безвъзратно унищоване на данни в OSM и например всичко да се направи наново от нулата. Подобна стъпка може би щеше да е по-лесна преди 4-5 години когато проекта беше още млад и картното покритие на България в OSM беше доста зле с не много данни. Но в последните години се въведоха доста нови данни и ако сега се предприеме някакъв масов импорт на данни то тогава ще стане тотално объркване.
Донякъде затова повече адмирирам новия вариант за обратния вариант за допълване на липсващите данни в BGMountains с такива от OSM.
А липсата на улиците на различни села е донякъде че допреди 2-3 години нямахме достъп до свободни сателитни снимки по които да се картират такива места.
Все пак не може да се ползват сателитните снимки на Гугъл в случая защото това ще е в разрез с лиценза им. Освен това на още доста места над България няма добри сателитни снимки от Bing и Mapbox по които да може да се направи качествено картиране например.
Освен съображението с лиценза, друг съществен недостатък на снимките от Google и Bing (за Mapbox не съм проверявал) са твърде обобщените модели на релефа, които са били използвани при геореферирането им. Отклоненията (например спрямо публикуваното на сайта на МРРБ ортофото, заснето през 2006-2007 г.) често са от порядъка на десетки метри, особено в райони с по-пресечен терен. Проверки на място (в рамките на точността на граждански GPSr) обикновено показват че нашенското ортофото е далеч по-точно нагънато върху релефа, макар и не винаги идеално. Интересен принципен въпрос е дали може да се уреди въпроса с неговия лиценз (съществува ли такъв?), така че да стане официално използваемо, например за целите на OSM.
Вто Ное 04, 2014 7:00 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6374
Моето впечатление е, че BING-a е доста много точен - съизмерим с новото ортофото 2011. Старото 2006 бягаше с 10-15 метра от реалността, имаше доста дефектни участъци, куцаше му също изправянето при крив терен (лош ДЕМ). Гугъл-данните са ужасни, безспорно - не стават за ползване. Въпреки, че през далечната 2008 почнахме с тях ...
Интересен принципен въпрос е дали може да се уреди въпроса с неговия лиценз (съществува ли такъв?), така че да стане официално използваемо, например за целите на OSM.
Сега прочетох в темата за ГИС-а във форума на Openstreetmap и един от големите потребители ги е попитал от министерството дали могат да се ползват ортофото снимките и е получил негативен отговор
Така че хич не се учудвам в България дали въобще някога ще пуснат някакви данни свободно. Направиха сайта с ГИС-а единствено и само да покрият някои Европейски изисквания за гласност както и да поизточат малко европари.
За жалост институциите в България не ги интересува нещо от което не могат да имат икономическа изгода и от което да не спечелят някакви пари.
Концепцията на ОСМ позволява да се състави възможно най-подробната и точна държавна векторна карта на почти нулева цена. За справка - какво се вижда в Германия примерно.
Нашенските наследени кусури явно пречат да се мисли мащабно и в перспектива, та дето викаш ще видим помощ от държавата за каузата през крив макарон.
_________________ Бутам след осмата бира
Сря Ное 05, 2014 10:53 pm
ceckoguide
Регистриран на: 26 Фев 2014 Мнения: 144
Колко време горе долу се чака мейл за потвърждаване за да мога да пусна билетче за BgMountains?
_________________ Човек дори и добре да катери, се жени!
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети