ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос: Пътеката Белчева Скала - х. Академика през Казана
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Въпрос: Пътеката Белчева Скала - х. Академика през Казана
Автор Съобщение
natchobg



Регистриран на: 04 Ное 2008
Мнения: 107

Мнение Въпрос: Пътеката Белчева Скала - х. Академика през Казана Отговорете с цитат
Здравейте,

Вчера се качих до Белчева Скала над з-н Синята Стрела. Малко под Белчева скала, около ниво 1830 м., продължих посока х. Академика по добре проследима в началото пътека, вървяща по хоризонтала през местността Казана. Тази пътека се отклонява в началото си от добре познатата пътека за Черни връх през Купена и Скопарника. Пътеката не е маркирана, не е поддържана, има тук там пирамидки, но на тях не може да се разчита особенно. Когато достигнах първия каменопад в Казана, загубих пътеката, и колкото да се оглеждах, не намерих продължението и.

Тази пътека не е отбелязана нито на БГтопомапс, нито на Topo 4umaps (EU), но пък е показана на онлайн картата на Витоша на vitosha.hit.bg

Естествено продължих малко на автопилот, само за да се замотая класически във хвойната, която е особенно добре представена в Казана. След неравна борба се отказах и предвид на напредналото време, тръгнах да се връщам обратно. Борбата с хвойната продължи почти до Белчева Скала, защото не успях да попадна на пътеката на връщане, но това е друга тема.

Та въпросът ми е, някой минавал ли е по тази пътека, и въобще дали има нормално минаване през Казана?
Друг въпрос - някой качвал ли се е / слизал ли е по дерето на Железнишка река от Казана? На една друга карта на Витоша такава пътека е показана, но доколко е поддържана?

_________________
Never Stop Exploring
Вто Окт 21, 2014 12:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Ами да, аз се мотая точно там доста често Smile нама пътека точно там в хвойната. Малко по нагоре излизайки на билцето пак има пътека която си е ясна към х. Академик. Може би имаш пред вид Селска река, която слиза в Железница. И по нея съм вървяла. В началото долу при реката се вижда много ясно , после на горе....пак в хвойната и скаляците. Но точно там в този казан , както му казваш съм виждала много диви кози, а преди много години по реката на горе мечи изпражнения!
Вто Окт 21, 2014 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andimit



Регистриран на: 19 Юни 2007
Мнения: 284
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,
от къде тръгна за Синята стрела?
и има ли жълти листа за снимки?
Вто Окт 21, 2014 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
natchobg



Регистриран на: 04 Ное 2008
Мнения: 107

Мнение Отговорете с цитат
Ирина, ясно, значи пътеката по хоризонтал около 1830 м. (тази, която е показана по-долу на снимката с пунктирана линия) май вече не съществува. А качването до билото е решение, не знаех че има пътека по него към хижата.

Сигурно ще е интересно по дерето на Селска река, трябва да го огледам тази есен преди да паднат снеговете.



andimit, тръгнах стандартно от Железница. Има все още жълти листа, да, има материал за есенни снимки, особенно като кривнеш малко извън пътеките.

_________________
Never Stop Exploring
Вто Окт 21, 2014 12:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Сигурно ще е интересно по дерето на Селска река

Да, интересно е, най-вече защото никой не ходи там и е много диво.
andimit, точно за това ходя там, да снимам. В четвъртък ще вали сняг и не знам какво ще остане от листата, но като падне мъгла е направо приказно!
Вто Окт 21, 2014 1:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди години бях тръгнала към х.Академика, беше едва в началото на моите скитания из Витоша, без карта, без никаква представа за тази планина..Една баба ме упъти, по Селската река и нагоре и така ще стигна уж до хижата. Да де, но нещо не сме се разбрали.Вървях по една хубава пътека покрай Селската река, от дясно и тя започна да става все по-тясна и все по-тясна до към една педя широка, изкачваше се в Казана, но свърши в иглолистна гора. Никак не исках да се връщам и бая се мотах в района, за да открия някакви признаци на пътека, не знаех къде е хижата, но исках да се изкача на билото, т.е. да издрапам до ръба на Казана.Повече не съм се пробвала по тази пътека и не знам някой дали пък не я е прокарал вечеSmile

_________________
Всичко е възможно.
Чет Окт 23, 2014 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
някой дали пък не я е прокарал вечеSmile

Не, няма пътека, изненадана съм даже, че някой друг освен мен броди там Laughing
Чет Окт 23, 2014 9:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Liubitel написа:
Преди години бях тръгнала към х.Академика, беше едва в началото на моите скитания из Витоша, без карта, без никаква представа за тази планина..Една баба ме упъти, по Селската река и нагоре и така ще стигна уж до хижата. Да де, но нещо не сме се разбрали.Вървях по една хубава пътека покрай Селската река, от дясно и тя започна да става все по-тясна и все по-тясна до към една педя широка, изкачваше се в Казана, но свърши в иглолистна гора. Никак не исках да се връщам и бая се мотах в района, за да открия някакви признаци на пътека, не знаех къде е хижата, но исках да се изкача на билото, т.е. да издрапам до ръба на Казана.Повече не съм се пробвала по тази пътека и не знам някой дали пък не я е прокарал вечеSmile

И аз се пробвах по нея миналата седмица в желанието си да изляза на заслон Синята стрела. Не само, че щом прекосиш Селската река от другата страна пътеката се губи, ами като напреднеш няколко метра по дерето нагоре, после не можеш да се върнеш по същата "пътечка". Просто не можеш да я улучиш, толкова е невзрачна. На няколко пъти дори си въобразявах, че вървя по пътека, докато не се изгубих тотално. Е, не успях да стигна до заслона, върнах се на обратната страна на реката и намерих една животинска пътека, която ме изкара на коловете за х. Академика. Доста неприятна разходка бих казал, че се получи. Може би и заради шумата, която тотално беше скрила остатъците от пътеката, която иначе е перфектно обозначена в картите... Човек ще каже, че е асфалтиран път като гледа обозначенията. Е, нищо подобно - шубрак, дерета, кал и свлачища. Ще трябва да търся друга пътека за Синята стрела от Железница. Wink
Съб Окт 25, 2014 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Ще трябва да търся друга пътека за Синята стрела от Железница

Хубавата пътека тръгва от беседките и огнищата в ляво от чешмата/в ляво от пътя който върви към х. Академик/. Стръмна пътечка, която излиза на голямата пътека , която тръгва от последната спирка на рейс 69
Съб Окт 25, 2014 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Явно съм я пропуснал тази отбивка. Аз вървях по пътеката, която е покрай реката и известно време е почти успоредна на тази с коловете. В началото е доста широка, но после става... не точно пътека. Smile
Съб Окт 25, 2014 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
natchobg



Регистриран на: 04 Ное 2008
Мнения: 107

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Не, няма пътека, изненадана съм даже, че някой друг освен мен броди там...


оппа, май без да искам съм попаднал на последната тайна приказна пътечка на Витоша. Нямам търпение да се стопи снега и да налазя нагоре по Селска / Железнишка река.

_________________
Never Stop Exploring
Съб Окт 25, 2014 11:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
natchobg



Регистриран на: 04 Ное 2008
Мнения: 107

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Вървях по една хубава пътека покрай Селската река, от дясно и тя започна да става все по-тясна и все по-тясна до към една педя широка, изкачваше се в Казана, но свърши в иглолистна гора.


Liubitel, ако не се лъжа, гората в дерето на Селска Река е широколистна (дъб или бук), не иглолистна. Боровата гора е към заслон "Синята Стрела, който се пада южно от дерето.

_________________
Never Stop Exploring
Съб Окт 25, 2014 11:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
[quote="d_genov"]Явно съм я пропуснал тази отбивка. Аз вървях по пътеката, която е покрай реката и известно време е почти успоредна на тази с коловете. В началото е доста широка, но после става... не точно пътека. Smile[/quote]
Както irina е писала по-горе тръгвайки от Железница пътеката за Синята стрела тръгва от беседката. Оттам вляво има дървен мост пресичащ реката и след това има светлосиня лятна маркировка. Тъй като там пътеката е основно по открити места маркировката е много на рядко и предимно по камъни на земята, т.е. в момента със снега все едно няма такава. Освен това там има много черни пътища и е много лесно човек да се обърка, затова бих препоръчал да се разгледа картата на района на BG Mountains на компютър чрез Map Source. Другият вариант с тръгване от последната спирка на 69 (Царева махала), като че ли има по-малко варианти за объркване. При него от колелото на автобуса трябва да се тръгне не по ниско планинската обиколна пътека, а по тази към високото. След не повече от 5-10 мин. се съединява с описаната от Железница и натам е маркирана както казах със светло синьо. А най-лесният вариант е пътеката за първи път да се премине отгоре-надолу. Имам впредвид от Черни връх да се тръгне по коловата маркировка за Железница, на разклона за Ярлово да се тръгне натам и от Ярловски Купен да се хване светло синята маркировка. Пътеката тръгва малко преди върха и е маркирана на земята, т.е. сега (в снега) не е подходящо да се преминава, ако не се знае предварително.
Нед Окт 26, 2014 1:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Nachobg не се лъжеш, но аз стигнах до иглолистни дървета. Може да са били само едно "петно", даже имаше огнище на нещо като мъничка полянка и пътеката беше до там. Хайде лятото живот и здраве, ще спретнем едно проучване на терен.Денят е дълъг и има време за губене и намиранеSmile))Картите са хубаво нещо, но само грубо те ориентират... От друга страна така е по-интересно и получаваш повечеSmile

_________________
Всичко е възможно.
Нед Окт 26, 2014 10:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
@pl27, благодаря за подробното разяснение! Вече за следващия път ще знам. Но като знам, че това ще е вече чак на пролет... Confused
Нед Окт 26, 2014 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov