ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос: Пътеката Белчева Скала - х. Академика през Казана
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Въпрос: Пътеката Белчева Скала - х. Академика през Казана
Автор Съобщение
bobi]



Регистриран на: 02 Юли 2014
Мнения: 15
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
то поляната се продължава нагоре по реката и около 2 км до слеването на 3те реки е ясна пътеката
от там нагоре по лявата река е за синята стрела по дясната е за х физкултурник а нагоре няма пътека но е проходимо към казана
Нед Окт 26, 2014 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Синята стрела Отговорете с цитат
Два пъти съм бил на това уникално място. Първия път от Железница, през Черни и надолу, втория път същия план се обърка от ужасно време... снимки тук, скоро май трябва да драсна някой ред към тях. Ако има нещо неясно и такова с което да мога да помогна, пишете...

https://plus.google.com/u/0/photos/108017202705050994046/albums/5989627048487631969

https://plus.google.com/u/0/photos/108017202705050994046/albums/5989633387202363153

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Нед Окт 26, 2014 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobi_bgd



Регистриран на: 12 Юли 2010
Мнения: 60
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
http://watchtowerman.blog.bg/turizam/2009/08/15/raisko-kytche-ot-vitosha-kazana.380247

На този пътепис попаднах преди време, в търсене на информация за Казана.
Вто Окт 28, 2014 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз не съм пресичала реката- все от дясно на нея съм вървяла и може би затова не стигнах никъде. Пътеписът горе може би е разковничетоSmile Ей подлудихте ме с тази тема, а сезонът не е благоприятен за проучване.

_________________
Всичко е възможно.
Вто Окт 28, 2014 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Защо да не е, сега има по- млако шубраци...

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Вто Окт 28, 2014 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
bobi_bgd написа:
http://watchtowerman.blog.bg/turizam/2009/08/15/raisko-kytche-ot-vitosha-kazana.380247

На този пътепис попаднах преди време, в търсене на информация за Казана.


Благодаря за пътеписа! Ето тази снимка пък се оказва разковничето за мен: http://watchtowerman.blog.bg/photos/36011/original/Kazan009%281%29.jpg Аз продължих надясно и се озовах насред нищото. Ще знам вече. Smile
Вто Окт 28, 2014 5:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
natchobg



Регистриран на: 04 Ное 2008
Мнения: 107

Мнение Отговорете с цитат
Хубава дискусия се получи тук за Казана, Селската Река, з. Синята стрела и х. Академика. Това дере на Селската Река определено много ме заинтригува и при първа възможност ще го налазя Smile.

И все пак умната с района на Казана, защото не е от най-безобидните. Но в това се крие чарът му.

_________________
Never Stop Exploring
Чет Окт 30, 2014 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Като човек, който всяка седмица е на Витоша ми стана интересна темата и реших днес да се разходя до района за директни впечатления. Слязох си на мегдана в Железница и тръгнах по коловата маркировка. При голямата поляна, където реката тръгва наляво, а коловете вдясно - тръгнах по реката. И така вървейки по пътеката до реката стигнах то мястото, където се вливат двата притока (то е малко след един пчелин с доста кошери и палатка). Очевидно и аз не съм се ориентирал къде да се пресече реката. За мен връщането назад не е решение и си пуснах GPS-а да видя какво да правя. Реших да следвам пътеката на BGMountains и завих надясно по притока идващ от Академика. В началото пътечката беше различима и всичко беше цветя и рози. По едно време стигнах до реката и явно се виждаше, че пътеката води на отсрещния бряг (имаше брод). Но от друга страна записаната следа показваше да не се пресича реката и под прав ъгъл да се отдалеча от реката. Теренът беше стръмен склон и се доверих на машинката. Изкачих се и горе имаше много камъни (припомних си Пирин от лятото) и тръгнах по тях доста бързо, но и определено доста високо над реката. За пътека не може и дума да става. Спрях се и видях, че на отсрещния бряг мястото е много по-удобно за ходене и реших да изоставя буквалното следване на следата, а да запазя само посоката. Следата показваше движение по реката и на едно място я напускаше и тръгваше наляво перпендикулярно на реката. Реших да се движа, където е по-лесно около реката до отклонението. Така пресякох реката и тръгнах отляво. Когато стигнах мястото, където следата се отдалечава от реката си напълних бутилката с вода от реката и с двете пръчки, които ползвах за щеки тръгнах по брега право нагоре. Оказа се, че на това място след известно изкачване има просека в гората и ходенето ми стана песен. Но не за дълго... Свърши гората отдясно на мен и се показа стръмен гол склон. На това място според следата трябваше да започне сериозното изкачване. Неприятното е, че склона е много силно обрасъл с хвойна и просто няма как да я обиколиш - трябваше да се гази на определени места. Изкачих склона до една скала на него и след като се качих на нея се откри панорама във всички страни и разбрах веднага къде съм, откъде съм минал и накъде да вървя. Накратко отляво се вижда Казана и мястото, откъдето извира Селската река. След реката отсрещния склон го разпознах много лесно - в.Белчева скала и малко над него в.Шаро(Малък Котор) и над него Сиврикая (Голям Котор) на върха на Казана по билото се вижда Купена (ходил съм на всички тях по няколко пъти тази година). Отдясно се виждаше долината на реката минаваща през Академика (тази по която се движех доскоро) и отсреща коловата маркировка и Академика. Накратко намирах се на рида виждащ се от Академика и от Белчева скала и пречещ те взаимно да се виждат. Оттук нататък проблемът с хвойната намаля и всичко беше ясно. Тръгнах нагоре и по някое време за изненада видях и табло с табела за европроект. Оказаха се скали за учебно катерене и имаше маршрутите. Продължих нагоре и дойде наградата за упорството ми. На около 30м над мен видях две животинки, които се оказаха двойка зайци. За първи път виждам такива животни на Витоша. Скок-подскок и заминаха докато извадя телефона да ги снимам Sad. Изкачих баира и излязох на в.Карачаир и оттам Черни връх, Конярника, Златните и Княжево. Днес имаше някаква аномалия във времето - отгоре беше ясно и слънчево, а от Златните надолу имаше гъста мъгла.
Накратко за мен е ясно какво има на Витоша като ридове, реки и върхове. Аз днес съм минал според мен по по-лесния маршрут, докато пътеписа от линка е с пресичане на реката ниско долу и движение по рида, на който е в.Белчева скала и под него з.Синята стрела. Той преминава през гората и подсичайки върха тръгва към билото, което означава Купена. След като видях за какво става дума не бих го направил, Казана се вижда и от двете места, а от другия рид катеренето накрая е по-стръмно и по-далеч от Ч.Връх. Аз по лесния маршрут се видях в чудо да се кача, като останах без сили и накрая едвам издрапах до върха, та камо ли да си причиня изкачване на същата кота от по-ниска точка за финал. След изкачването на Карачаир до Ч.Връх си е разходка, по равното км не ги броя въобще.
Дано съм помогнал с разходката си днес.
Съб Ное 15, 2014 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
trap



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Малко информация с днешна дата от района. Пътеката показана на BGMountains която води към Белчева скала не е пътека в момента. Особенно в участъка около реката. Там копривата (а и жили през панталона даже) и къпините са превзели всичко. Ако някой ходи да влиза направо в буките и после да се ориентира къде е. В гората "пътеката" или по скоро чертичката на картата на устройството може лесно да се следва. Ние обаче решихме вместо да караме по нея да отидем да заслона за вода и почивка защото драпането в храсталаците напрво ни стъжни живота. За сметка на това след това разходката от Белчева до Алеко през Свиркая, Ярловски Купен, Купена, Карачаир, Скопарник и Черни връх си заслужаваше лутането в ниското Smile
Освен това на Ярловски видяхме бай Стоян (Синята Стрела), който скоро (на 1-ви Юли) ще навърши 90 (да е жив и здрав поне още толкова) Smile
Ако на някой му трябва трак нека пише ЛС да му го пратя.
Съб Юни 13, 2015 8:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Освен това на Ярловски видяхме бай Стоян (Синята Стрела), който скоро (на 1-ви Юли) ще навърши 90 (да е жив и здрав поне още толкова)
0
Да, да е жив и здрав, прекрасен човек е. Аз късната есен го видях горе.
Съб Юни 13, 2015 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alexander_bojilov



Регистриран на: 26 Юни 2016
Мнения: 17
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Темата е стара, но инфото ми е свежо /от вчера - 22.09.2018г./.
Та, накратко - такава пътека /от з. Синята стрела към х. Физкултурник/, към днешна дата НЯМА- от думата "ИЗОБЩО".
Опитах се да следвам точно указанията, дадени тук: http://www.vitosha.iag.bg/routes/lang/1/page/4/index - виж описанието на втория маршрут, като дори и началото на пътеката не успях да намеря. Почти същото описание фигурира и тук: https://park-vitosha.org/%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5/%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%88%D1%80%D1%83%D1%82%D0%B8/%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8/%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D1%85%D0%BE%D0%B4-%D0%BE%D1%82-%D0%BC-%D1%8F%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B0-2/ - виж описание на маршрут № VII.3

Реших, че няма да губя кураж и ще заобиколя по билото - през вр. Ярловски Купен, вр. Безименен, вр. Скопарник, х. Физкултурник, като така ще са озова от "другата страна" на въпросната пътека /откъм х. Физкултурник/. Естествено, веднага установих, че стълб с такова обозначение /"стълб №21"/ просто не съществува, защото номерацията на зимната маркировка на пътеката от с. Железница за х. Физкултурник, започва от Черни връх и свършва със стълб №297, намиращ са излаза на шосето продължаващо за Ярема, с. Ковачевци и т.н.
Сетих се, че е възможно да са имали предвид 21-вия пореден стълб, считано от х. Физкултурник в посока - надолу /към с. Железница/. Това се оказа стълб №175. Поглеждайки от него /и от съседните нему стълбове/ в посока към м. Казана ще установите, че нищо дори не напомня за начало /край/ на пътека - малинаж по около 1 човешки бой, храсти и драки. Това е!

С две думи - хора, пътека там няма. Нито "Влашка", нито - каквато и да било друга. Може би, ако човек си го постави за цел, разполага с цял един дълъг летен ден, мачете и по възможност още един спътник /съмишленик/, би могло да се пробие просека в тази посока..., но заслужава ли си?

Поздрави.

_________________
Ръката Му отдава всекиму дължимото.

За искащите да разберат:
https://www.youtube.com/watch?v=LVVlKXuKP2k&list=PLH0OOjm8hR-8LTtJuhyyYCHhaVznwpOpI

https://www.youtube.com/watch?v=sIeu3Xr6HJ8
Нед Сеп 23, 2018 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Пътека през Казана май все пак има - не е точно магистрала и на две места я изпуснах, но това нищо не значи, защото аз поначало много се губя. Темата веднага ми стана интересна, защото доста отдавна бях пресякъл Казана, но по-високо от сега, без пътека. Имаше силен страничен наклон. Тази неделя се екипирах със здрави гети, джипиес и нагласата да вървя през хвойна. По изгрев слънце се появих на спирката на автобус 69, качих се през Синята стрела и със смесени чувства навлязох в Казана по съвсем сносна пътека, която се отбива вдясно от тази за билото тук. До изворчето е добре оформена, но не завива нагоре, а продължава напред по хоризонтал 1830. На стотина метра оттам я изпуснах, но при гората я видях и се върнах по нея, за да я има записана на навигацията. Двете откъслечни пътеки на картата си ги има и в реалността. След гората се пресича нещо като каменна река и започва качване в север-североизточна посока към билото над Уструга. Там пътеката става по-трудна за следене, но на две ключови места има каменни пирамидки. На билото не видях нанесената на картата пътека от Железница за Скопарника, но може и да греша. Мислех да сляза по нея, но не посмях и се прибрах през Алеко.
Снимки - https://photos.app.goo.gl/CSvvUnKFwtWkubzSA
Трак - https://drive.google.com/file/d/1PYWh7Oa_ntnCJ7mNTQP3aH4Gt2lzS95d/view?usp=sharing


02 12 2018 - качих се от Железница до Сиврикая, през голяма част от пътя можах да съзерцавам Казана, малко снимки https://photos.app.goo.gl/JyRP7mHZ6eLMHSfi9

Пон Окт 29, 2018 10:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hristo.atanasov



Регистриран на: 24 Мар 2018
Мнения: 74

Мнение от х. Физкултурник към з. Синята стрела (под вр. Карачаир) Отговорете с цитат
Минлата неделя преминах малко над Казана - от х. Физкултурник към з. Синята стрела. Следвах пътеката от BGMountains, която подсича вр. Карачаир, но разбира се по едно време я изгубих и преминах откъдето ми беше най-удобно по камъните. Тревата все още не е пораснала, снегът се е стопил почти навсякъде и беше сухо - идеални условия за преминаване без пътека. В подножитето на вр. Карачаир, някъде около енда дървената табела/табло срещнах и една дива коза. Тук съм описал разходката и добавих повече снимки.



_________________
http://www.hristoadventures.com
Съб Май 16, 2020 11:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
SHOGO



Регистриран на: 10 Окт 2014
Мнения: 229
Местожителство: град София

Мнение Отговорете с цитат
Реално има 2 пътеки там в местност Казана, но са стари и ораснали особено в местността Уструга (южно под котата 1777 m, на реброто под Карачаир слизащо на изток), като от там минава "долната"пътека, а по високата слиза от същото ребро под в.Карачаир на 1960 м, като се събират преди белчева скала, но тя е по-тясна и по-обрасла. След преминаването над Селска река, в посока към Белчова скала, и двете пътеки стават по-необасли и хвойната по-ниска и не-гъста.
Минавал съм ги 5-6 пъти по "долната", като 2 пъти зимно. Имам проследяващ ГПС трак от второто зимно ходене, но не е много прецизен, защото беше навяло доста сняг и на места съм минавал +10 m и -10 m над и под пътеката.
Има и пътека слизаща надолу по Селска река, която в района на изворите и поляните е поизчезнала в трева и храсти, като последните години е маркирана с пирамидки от камъни, но надолу в гората си става "царска" пътека, доста добре запазена, на времето вероятно е била като алея (широка поне 1,5-2 м на места), слизаща до село Железница.
Пон Май 18, 2020 10:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
hristo.atanasov



Регистриран на: 24 Мар 2018
Мнения: 74

Мнение Отговорете с цитат
Полезна информация Smile А през зимата в този Казан не е ли лавиноопасно?

Аз днес се разходих до Белчова скала (през Синята стрела) и докато се мотаех на върха реших да проверя дали ще мога да проследя пътеката, която според картата се спуска към Загорчов дол. Обаче колкото повече се спусках от Белчова скала надолу и хвойната ставаше все по-гъста и висока, а аз бях по къси панталони... Тъй като не можах да намеря пътека реших да се върна по "царския" път през Синята стрела, защото не беше ясно надолу какво е положението и колко време ще се мотая из храсталаците.



_________________
http://www.hristoadventures.com
Нед Юни 21, 2020 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov