ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Къде е и как се стига вр. Св. Елена над Широка Лъка?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Къде е и как се стига вр. Св. Елена над Широка Лъка?
Автор Съобщение
Влади_Величков



Регистриран на: 18 Юли 2014
Мнения: 11
Местожителство: София

Мнение Къде е и как се стига вр. Св. Елена над Широка Лъка? Отговорете с цитат
Здравейте,
В края на това лято реших да направя малко пътуване в Родопите. Ударих обаче на един камък. На това ще посетя настоящата тема и се надявам да получа някакво разяснение.
Още преди да тръгна си набелязах село Широка Лъка и сателитни маршрути около него. Видях този линк - http://shirokaluka-kalina.com/html/iadodooe.html
Избрах си маршрут вр. Света Анна за първия ден и хижа Ледницата за втория. Първия се провали. Втория беше изпълнен. За мои огромен късмет имаше автобус от Широка Лъка до Гела рано сутрин и същия обратно вечер, което съкрати голяма част от пътя ми.

Иска ми се да ви разкажа за провалът ми. Информацията от горния линк си изпечатах на хартия и я взех със себе си. За съжаление не ми помогна. Първоначално бях упътен, че трябва да вървя по посока Пампорово. Няколко километра след табелата да се оглеждам за масивен мост в дясно по които трябва да тръгна. До тук добре.
Ето го и моста.

От селото ми казаха, че върхът с параклис на него се намира някъде зад баира. Тръгнах успоредно на реката. Следях за червена маркировка в дясно както ме посъветваха. На два пъти я пропуснах но накрая намерих отсечката. За моя голяма изненада пътеката беше добре маркирана. Първо цепеше нагоре през гората и след това излезе на тези поляни между дърветата.



След поляните пътеката сви в ляво. Гората се сгъсти и тя изглеждаше като тунел между дърветата. След това ме отведе на едно сечище.


Червената маркировка сочеше на ляво. Тръгнах по нея. След това попаднах гъста гора. Изподрах си ръцете и тялото. Пътека нямаше. Малко се изплаших. След това чух някакъв камион съвсем наблизо. Явно имаше път. Измъкнах се от гъстата гора и тръгнах нагоре по сечището. Стигнах до един черен път и тръгнах по него. Явно камиона от там е минавал. Пътя обаче отиваше на ляво и подсичаше баира. Минах два три завоя и спрях. В края имаше нахвърляни трупи. Седнах върху тях и обядвах. След това реших, че пътя в никакъв случай не води до върха и взех да се връщам по него.
В общи линии изглеждаше ето така.


Всъщност някои знае ли на къде води изобщо този черен път? Просто ми е любопитно.

Стигнах пак до сечището. Реших да тръгна право нагоре. В тази посока. (Снимката е правена на идване)


За съжаление до никъде не стигнах. Имаше само някаква горска маркировка. Качих около 30 метра над пътя и се върнах. Бях много разочарован.

Моля които познава района а ми каже дали поне съм бил близко до върха Света Анна? Как най-лесно се стига до него? От къде трябва да се мине?


Решил съм някога да поправя грешката си. Мисля да ида до Широка лъка пак и да кача този връх.

Благодаря Ви за отговорите предварително. Smile

_________________
"Когато живееш докосвайки планината, твоето виждане за нещата се променя напълно"
С. Де Бенедети
Пет Ное 07, 2014 2:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет!

Точно в този район не съм ходил, но разгледайте тези две карти.





Червената маркировка е за с. Стойките. Имайте предвид, че е възможно не всички горски пътища да са отразени на първата карта, защото те никнат като гъби заради дърводобива. На втората карта съм пренесъл маркираната пътека (донякъде) и няколкото горски пътя от първата карта.

Дано да съм бил полезен. Оставам на разположение за въпроси.
Пет Ное 07, 2014 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Влади_Величков



Регистриран на: 18 Юли 2014
Мнения: 11
Местожителство: София

Мнение Re: Отговорете с цитат
Иво, хиляди благодарности за предоставената информация. Напомняш ми, че е крайно време да се сдобия с gps. Smile До колкото си представям едновременно съм бил на прав път и в дълбоко заблуждение.
През цялото време си мислех, че ето това е връх Св. Елена.


Всъщност стигнах ето тук и се върнах.


До колкото си представям е трябвало да продължа по черния път за Стойките. Предполагах, че този път води до там. Явно след около километър трябва да се следи за разклонение в дясно към върха. Чудно ми е дали има поне табела или някаква маркировка?

Ще съм благодарен ако се намери някои които е стъпвал на този връх да даде повече информация.

Поздрави,
Smile

_________________
"Когато живееш докосвайки планината, твоето виждане за нещата се променя напълно"
С. Де Бенедети
Сря Ное 12, 2014 2:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В случая тук можеш да се оправиш и без GPS. Просто трябва да държиш сметка за изминатото разстояние до разклона за върха (наляво от червената маркировка за с. Стойките). То е 2,2 - 2,3 км. от моста над Широколъшка река. От разклона до върха има още 800 - 900 м. и то пак по черен път. Разклонът е на 60 м. преди няколко сгради (овчарници или остатъци от такива). Разклонът представлява Т-образно кръстовище. Наляво е за върха, а надясно е маркировката за с. Стойките.

Ето един изглед на маршрута в Гугъл Земя.



Няма как да се объркаш, ако червената маркировка я има по пътя до овчарниците. Оттам си пак на открито и влизаш в гората 100 м. преди параклиса на върха.

Успех!
Сря Ное 12, 2014 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov