ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Любим маршрут и място на Витоша
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Любим маршрут и място на Витоша
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dimb написа:
Колеги, може ли да един ден да се вземе Железница - Черни вр. - Железница?

Да, и през зимата също може, стига разбира се да е хубаво времето (защото ако има силен вятър става малко сложно вървенето около хижа Академика на откритото). Ако е къс денят задължително се носи челник/фенерче, че има гледки и човек се заплесва, пък и в чайната горе като се отпуснеш да хапнеш... абе за блейките и фотографите има опасност от замръкване Wink

***
Погледнах си снимките от едно наше ходене на 29 декември миналата година - за десетина часа сме го направили, доста се мотахме със снимки, приказки и хапване, почти нямаше сняг.
https://plus.google.com/u/0/photos/107109766459999925751/albums/5963177762904894657

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Ное 14, 2014 10:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Любимото ми място е вр. Камен дел - особено по тъмно. Друг любим маршрут ми е да се кача с колата до Копитото - от там към вр. Кикиш и камъните под Камен дел (непопулярно и красиво място)...ако имам повечко време продължавам към Комините, от там през Платото и Камен дел слизам до Копитото.
Замръзналият Боянски водопад е много готин- особено, ако няма никакви хора. Спрялата му тишина е адски зареждаща Smile
Пет Ное 14, 2014 4:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
absolute



Регистриран на: 18 Окт 2014
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
dimb написа:
Колеги, може ли да един ден да се вземе Железница - Черни вр. - Железница?


Всичко е възможно... през х. Академика е ~10 км (има гледки към София), през засл. Синята стрела ~12 (гледки, ако няма мъгла - към Рила и т.н.). Денивелация ~1.2 км

За обща представа:
http://utrack.crempa.net/report/saved_report.php?ident=258ed78f37c64e472d2e9fd3107f60b4&lang=en
Съб Ное 15, 2014 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Място - една полянка близо до Копитото с брезички и лески. Пада се встрани от пътеката и по-ниско от нея и е идеална пролетно време за слънчеви бани, защото и да има вятър тя е на завет. Освен това е далеч от масовия поток и на нея съм виждал миналата година и две сърнички.
Маршрут - за мен ходене на Витоша означава поне 25 км ходене и задължително минаване през Черни връх. Само от началото на годината съм бил там над 20, да не кажа и 30 пъти - всяка събота, ако не съм ангажиран или извън града. Благодарение на GPS функцията на телефона си обиколих почти всички подстъпи. Например от Кладница 3 пъти по различни маршрути, от Ярлово 4 пъти също по различни маршрути, от Ярема, от Царева махала (последна спирка на 69) през Синята стрела. За Железница, Бистрица, Симеоново, Драгалевци, Бояна, Княжево, Владая дори не споменавам. Последно днес се качих от Железница по Селската река, после по притока й минаващ през Академика и накрая по рида между коловата маркировка и Белчева скала. Пътеката я има в BGMountains минава покрай Казана и се качва на Карачаир и оттам е ясно вече. Слизанията ми в 90% от случаите са през Конярника, Златни мостове, Княжево с цел най-малко натоварване на коленете на слизане. В крайна сметка досега любим маршрут ми беше Железница - Академика - Ч.Връх - Конярника - Златните - Княжево. Но след като имам информацията и за другите маршрути новия ми фаворит е Ярлово - Голям Ветрен - Войчинов рид - Сива Грамада - Сиврикая(Голям Котор) - Ярловски Купен - Черни Връх и след това същото слизане през Конярника до Княжево.
Дългосрочно разбира се имам и любима пътека водеща до любимото място: Княжево - Копитото през дола Раковец, а на връщане през Плюещата чешма - х.Момина скала - х.Планинец - Дендрариума и по пътеката идваща от Златните през Белата вода до Княжево.
На въпроса на колегата за Железница - Ч.Връх - Железница. Разбира се, че е възможно. Това е най-краткото като разстояние качване на върха (малко над 9км) и понеже съм го правил много пъти съм засякъл, че на мен ми отнема малко над 2 часа при изкачване. Нормално е надолу да е по-малко, но не го харесвам за слизане защото е много стръмно и натоварва много ставите, а и се ходи по камъни доста, което подбива стъпалата. Времето, което съм написал е за човек във форма и непрекъсното ходещ, но не е спортен резултат (ходя за удоволствие, а не заради спорта).
Съб Ное 15, 2014 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
pl27 написа:

Дългосрочно разбира се имам и любима пътека водеща до любимото място: Княжево - Копитото през дола Раковец, а на връщане през Плюещата чешма - х.Момина скала - х.Планинец - Дендрариума и по пътеката идваща от Златните през Белата вода до Княжево.

Напълно съгласна за дола Раковец
А Плюещата чешма коя е? Може би Букара? Question

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Ное 15, 2014 10:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
От Копитото като се тръгне към Момина скала се преминава през само една чешма и от нея има разклон за х.Планинец. В момента от нея не тече вода, но е вечно подгизнало това място във вода. Преди години от чешмата излизаше вода не през всички сезони, а когато все пак излизаше тя идваше на порции - ту има, ту спре и излизаше под голямо налягане. Погледнато отстрани все едно някой плюе. Предполагам затова и така е кръстена.
Съб Ное 15, 2014 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мда, така както ми я описваш май става въпрос точно за чешмата в местността Букара, там където се пресичат няколко пътеки - за Златните, Момина скала, Копитото, Княжево и Бояна... Тя преди години вървеше както си трябва, но след това започна да тече неравномерно, после ту течеше, ту не течеше, последния път като минавах оттам (дали не беше миналата пролет? нямам спомен ) вече беше напълно спряла, а иначе наистина има вода навсякъде наоколо. Жалко за което, беше чешма която харесвах, емблематично място във Витоша и имам хубави спомени от там. От Букара към Златните 2012 зимата бихме пъртина в голям сняг, а бързахме, че имахме билети за "Тоска"... голямо приключение и голям срам, защото не стига дето малко закъсняхме, ами и отидохме с туристическите дрехи и обувки... Laughing
То мястото пак е хубаво, аз пък какви ги говоря... т.е. пиша Laughing
Не знаех, че сега се нарича Плюещата чешма, но аз скоро карти на Витоша не съм гледала, поне в тази и част пътеките са ми горе-долу познати Smile Къде си го срещал това име? Question

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Ное 16, 2014 3:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Не знаех, че сега се нарича Плюещата чешма, но аз скоро карти на Витоша не съм гледала, поне в тази и част пътеките са ми горе-долу познати Smile Къде си го срещал това име? Question


Името и за мен е новоизлюпено, но иначе е влязло в BGMountains отнейде. Щом чешмата вече не работи, ще трябва да го променим. Предлагам -- "Веченеплюещата чешма".

Преди години се грижех сегиз-тогиз пътьом за една друга чешма по пътеката между х. Планинарска песен и х. Бор. От опит знам, че дори без сечива, само с голи ръце, може да бъдат изгребани наносите от водохващането на чешмата, стига то да е известно и достъпно. Конкретно за тази чешма това беше и напълно достатъчно за доброто ѝ здраве. Доста отдавна не съм минавал оттам обаче, та не знам сега как е. Може и въобще да липсва вече...

През далечната военна 1943 г. дядо ми, Илия Желязков, е участвал в полагането на основния камък на х. Бор (тогава почивен дом на служителите в Министерството на финансите), която през последните десетилетия е частна и за жалост пустееща собственост, предизвикваща у мен тъжни размисли при всяко преминаване оттам... Пък и хич не е единствената хижа в този район в такова плачевно състояние. Резил и за софиянци, и за общинари, и за парка, и за кого ли още не...

ПП "Витоша" не пропуска да спомене т.нар. Високопланинска Обиколна Пътека, в която х. Бор е важна точка -- кой знае, може някой ден тя отново да отвори врати и за посетители...
Нед Ное 16, 2014 5:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Витошки прелести Отговорете с цитат
Най-чистата и приятна част на Витоша, с гледки към Рила и Стара планина



Билото на Витоша:





Обичайната заподозряна дебне лалугери Very Happy







Шопска мешавица - дъжд и слънце :



но пък се фанахме за зеленото:



От едната страна на пата е Стара планина от Ком до Кадемлия / днес в облаци/, насреща е Плана, Лозенска и Средна гора, от другата - цяла Рила.



_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Май 16, 2017 1:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 203
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Искам да Ви попитам за съвет.
Ще ми се докато времето все още е лятно да се качим на Витоша с приятелка/приятел.

Условието ми е да е с лека/малка денивелация (да няма твърде стръмни и продължителни изкачвания) и да е сравнително равно (пътеката).
Ще се качва с автобус или лифт (може и кола). И целта е някое приятно местенце за почивка/релакс. Smile Rolling Eyes

_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Нед Сеп 17, 2017 9:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Алеко-в. Камен дел. Преди и след залезно...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Сеп 17, 2017 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат






_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Апр 22, 2018 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат




_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Яну 29, 2019 2:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Ски!Ски!Ски!Ски!Ски! Отговорете с цитат
Ски! Правилно каза Диана....Движение близо до предела...радост на сетивата...сладка болест, която няма спиране.

Един зимен лагер на Семково, доведе до тази зараза... Голям ентусиазъм, а времената бяха бедни.Карахме не със ски обувки, а с пионерки, от които ставаха не мазоли, а язви до кокал...едни дървени дъски с кантове и пружини, наречени кандахари. Някой видял някъде, че имало спирачки за ски, че иначе като се откачи дъската и тръгне надолу, няма намиране в гората. И вързал едни конопени въжета през пружините и за кръста, на фльонга. Но...като се откачи дъската, със се сила се завърта и праска право в главата...да се смееш ли да плачеш ли....Учене - на Офелиите, пешачката нито лифтове имаше там тогава, нито стотинки за лифт. Като напреднахме малко, на лифта на Копитото, че имаше детски билети по 12 стотинки. Но и те си бяха богатство, та имаш един билет, но покрай суматохата малките паяци се промъквахме...С първата си заплата от 72 лв от ЗЕМ Средец, още бех на 16 години, си купих ски-обувки.

Станах по-голям, изкарам оттук -оттам некой лев, и в 6 часа на рейса на Хладилника, за да сме първи на Алеко. А каквото и да казват, най-трудните писти са на Витоша. Едно са много стръмни, а и страшно неравномерни, отвесен пад 5 метра изведнъж те изхвърля с бабуна, огромни камъни стърчат... и така Х 100 ....Заека, Романа, после се появи и най-трудното място за ски в България - Лавината на Витоша. Некой като беше много отворен на приказки колко е добър, го водехме уж без да искаме, на Лавината...Заставаш отгоре и ...става или не става, квото има да става. Там бавно не може, с три завоя на пълна скорост трябва да си я взел, ските само фиктивно докосват снега, реално са във въздуха.

Имаше и едно малко, вълшебно място на Витоша... малко каменно барче на последната станция на Романа, цялото облепено с плакати и реклами на западни спортисти и ски. Глухият пич Мариан от махалата го стопанисваше...как не го подушиха от ДС не знам. Едно цветно убежище на свободата в социалистичестата сивотия на 70-те години. Сега просто е изчезнало :



България въпреки скромният си принос в ските, имаше тамън 3 титуловани професора по ски във ВИФ ... единственият им принос към науката, който помня, беше че замениха естественото име на завоите "християния" или християнка по народному, със "змейка"!!! Така пишеше в учебниците, змейка....едно от милионите безумия на социализъма.
Състезанията за Световната купа бяха един прозорец към света...Пепи беше добър, но много нестабилен, от 5 състезания едно ако завършеше пак добре, та му излезе прякора Пакпадналов. Той беше със ски и екип, рекламно лице / тогава не раббирахме това понятие / Спалдинг :



Кумирът ни беше естествено Стенмарк, голям човек и спортист. На Боровец се носят още легенди за кръговете от Световната купа 1981 и 84-та....



Тогава вече студент, от една далавера в Югославия домъкнах точно същият модел ски, беше нещо извънземно :



Как може се кара със ски 215 см още не мога проумея, требе крака от желязо да са били...
Сега, отново има кръг от Световната купа в Банско. Едно голямо, цивилизоващо събитие в тъмните Балкани.
Ски-състезанията изискват от спортистите освен физически възможности, и голямо мислене и памет. Само един път им е разрешено да преминат пеша през трасето оддолу нагоре, и трябва да запомнят всеки завой, всяко движение на тялото...защото скоростта е такава, че само мисълта те движи в адванс, импулсивно .... Неслучайно най-добрите са с голям потенциал и интелект, просто големи хора, не едноклетъчни борци или щангисти...
-------------------------------------------------------------------------------
След десетилетки каране по Витоша, Боровец, Банско бях решил след 3 години пауза да се отказвам, но не....няма да стане. Айде отново...обувките скърцат, вкоравили са се . Но чудото става .... Отново, те завладява това чувство на летене, на виртуозните завои. Засега избягвам най-трудните писти, не че не става, просто след едно минаване на черна писта краката се схващат и требе за приключваш деня. За предпочитане е да си караш цял ден, да се кефиш на снега и слънцето



Некой път, ще се изправя и над Лавината, пък чувството ще ми покаже мога ли да се срина в нея или не... Последно 2007 година, по 5 пъти на ден я минавах. Там ските през половината време са във въздуха, толкова е въздушно.....
Ще видим...сега важното е, че "змийските" ми ски са отново в екшън....



_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Съб Фев 23, 2019 2:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Опадалите и изгорели местности на Бистришко бранище започват да се самозалесяват със смесена гора:



Ведрин обаче е прав, това падналото е изкуствено залесена гора, на възраст до 80-90 години / броих кръговете внимателно / . Тези гори на Витоша ги събаря една силна буря, когато станат прекалено големи и почвата не може да ги издържи - пример Ветровала, местността е наречена така на събитие от около 1970 година, доколкото помня.
На Бранището гората дълго време се е запазила, защото е единствената във Витоша в дълбока коритообразна долина, прилична на ледникова долина в Рила, с високи склонове навсякъде да я защитават от силни ветрища. Тука корояда отслаби гората.
Процеса продължава :



Витошка вода :


[/img]

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Май 03, 2020 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov