ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
BGMountains - планинарската GPS карта за GARMIN!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 23, 24, 25 ... 59, 60, 61  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
BGMountains - планинарската GPS карта за GARMIN!
Автор Съобщение
ceckoguide



Регистриран на: 26 Фев 2014
Мнения: 144

Мнение Отговорете с цитат
Ако не ме лъже паметта последно ползвах BgMountains преди около 1 месец, с Орукс съм и нямаше никакви проблеми Smile

_________________
Човек дори и добре да катери, се жени!
Нед Ное 16, 2014 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Снощи си свалих картата, след няколко дена борба. Не се смейте, това за мен си е постижение в областта на IT сектора. На първо време ми изкачат няколко въпроса.
Ще се развива ли картата на базата на OSM извън планините, или ще се допълват данни от там?
Какво означава когато маркировката е..., да кажем леко прозрачна?
Разгледах Е-3 и ми направи впечатление, че на доста места прекъсва. Целта е?
Доколкото четох нарочно са изрязани някой пътища в източната част на маршрута за да не се разглеждат забележителностите на север и на юг. Така ли ще остане или след като се доизследва територията и ще се допълни информацията?
Валидна ли е легендата от 2010-та?
В местност Узана всички или поне повечето сгради са отразени в картата, но не са именувани освен х. Узана. Това нарочно ли е, или няма достатъчно сигурна информация, кое какво е?
Как се снима екрана ясно, но как чертаете по снимката?
Черен квадрат с точка по средата триангулачна точка ли е?
За сега е това.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Фев 11, 2015 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Снощи си свалих картата, след няколко дена борба. Не се смейте, това за мен си е постижение в областта на IT сектора. На първо време ми изкачат няколко въпроса.
Ще се развива ли картата на базата на OSM извън планините, или ще се допълват данни от там?


Ще се развива. Развитието е допълване от наша страна на произволен принцип и допълване с по-нови OSM данни, отново на произволен принцип. Пример:
За идващата (всеки момент) нова версия съм обновил изцяло пътните данни в Шумен и на запад из платото. В София пък съм ползвал последни OSM-данни за полигоните (сгради и прочее).

didogen написа:

Какво означава когато маркировката е..., да кажем леко прозрачна?


Това вероятно е дефект в синята марка при определни нива на зума/мащаба (среден и дребен). Би трябвало да е оправен в новата версия.

didogen написа:

Разгледах Е-3 и ми направи впечатление, че на доста места прекъсва. Целта е?

Не е имало данни за Е3 в него момент. Поправено е в новата версия за цялото трасе на Е3.

didogen написа:

Доколкото четох нарочно са изрязани някой пътища в източната част на маршрута за да не се разглеждат забележителностите на север и на юг. Така ли ще остане или след като се доизследва територията и ще се допълни информацията?

Нарочно бяха добавени данни само в радиус от 10-на км на Е3 по протежение запад-изток. Източна Стара планина е твърде голяма и тогава не остана за повече. В новата версия към това са добавени всички асфалтови пътища. За по-следващата версия (предполагам около май месец ще я изкараме), Източна Стара планина ще има най-голям приоритет (разбирай завършени реки и основни черни пътища).

didogen написа:

Валидна ли е легендата от 2010-та?

Да речем - подобна. Ще я обновим при първа възможност.

didogen написа:

В местност Узана всички или поне повечето сгради са отразени в картата, но не са именувани освен х. Узана. Това нарочно ли е, или няма достатъчно сигурна информация, кое какво е?

Толкова знаем.

didogen написа:

Как се снима екрана ясно, но как чертаете по снимката?

Не го разбирам това.

didogen написа:

Черен квадрат с точка по средата триангулачна точка ли е?
За сега е това.

Триангулачна точка втори или по-нисък клас.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Фев 12, 2015 12:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Ще се развива. Развитието е допълване от наша страна на произволен принцип и допълване с по-нови OSM данни, отново на произволен принцип. Пример:
За идващата (всеки момент) нова версия съм обновил изцяло пътните данни в Шумен и на запад из платото. В София пък съм ползвал последни OSM-данни за полигоните (сгради и прочее).

Ясно. Това означава, че ако пускам билетчета ще е от полза. Имам предвид извън планините. Ведрин ми обясни за заснемането.
dido написа:

Това вероятно е дефект в синята марка при определни нива на зума/мащаба (среден и дребен). Би трябвало да е оправен в новата версия.

Не, става дума за маркировката на Е-3 посока изток от Корита към Узана в месността Мъртвата гора.

dido написа:

Не е имало данни за Е3 в него момент. Поправено е в новата версия за цялото трасе на Е3.
Добре! А ако има няколко варианта на маршрута как се постъпва. Пример:
Пратих ти данни от моето Е-3, не знам какво си получил, като не и отговори. Но да приемем, че си получил читав трак. Става дума за Ришки проход.Аз минах по маркировката, не по асфалта. Не съм гледал трака на Тито, но ZCEZBPM и Гунди са минали по асфалта. Към настоящата версия там няма маркировка. За това беше и въпроса по-горе. В такива ситуации как се действа. Този въпрос е от чисто любопитство. Така, че не ми е важно да има отговор.

didogen написа:

Доколкото четох нарочно са изрязани някой пътища в източната част на маршрута за да не се разглеждат забележителностите на север и на юг. Така ли ще остане или след като се доизследва територията и ще се допълни информацията?
dido написа:

Нарочно бяха добавени данни само в радиус от 10-на км на Е3 по протежение запад-изток. Източна Стара планина е твърде голяма и тогава не остана за повече. В новата версия към това са добавени всички асфалтови пътища. За по-следващата версия (предполагам около май месец ще я изкараме), Източна Стара планина ще има най-голям приоритет (разбирай завършени реки и основни черни пътища).

Този въпрос го зададох, защото и в нашия Балкан има пътища, които не са пълни. Да знам дали да пускам данни, като се завъртя там.

didogen написа:

Валидна ли е легендата от 2010-та?

dido написа:
Да речем - подобна. Ще я обновим при първа възможност.
[/quote]


Питат защото да си призная не разгледах картата подробно от радост, че успях да я кача без да прецакам друго по електрониката. Smile
Няма ли възможност да се променят цветовете на категориите пътища? Например магистрала е син цвят(тъмен) На първи поглед може да се сбърка с пълноводна река. Макадам или калдаръма е сив. Лично мисля, че черните пътища и макадама трябва да са бели. От там всички категории пътища да се качат с един цвят. Така магистралите ще са червени, първокласните оранжеви, второкласните жълти, третокласните и четвъртокласните в сив цвят, поносимият макадам бял, неясните и немаркирани пътеки само беговани.
didogen написа:

В местност Узана всички или поне повечето сгради са отразени в картата, но не са именувани освен х. Узана. Това нарочно ли е, или няма достатъчно сигурна информация, кое какво е?

dido написа:
Толкова знаем.
[/quote]
Този въпрос е свързан с долния.

didogen написа:


Как се снима екрана ясно, но как чертаете по снимката?

dido написа:
Не го разбирам това.
[/quote]
Знам наименованията на някой сгради. Та идеята е да снимам екрана с картата и да начертая кое - кое е.
Пак става дума за Узана. Но обръща внимание на всяка сдрада която видя. Та горе долу знам имената им.
Това е!

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Фев 12, 2015 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mitkom



Регистриран на: 14 Сеп 2007
Мнения: 19
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
".. Та идеята е да снимам екрана с картата и да начертая кое - кое е.." Ако става въпрос за снимка на екрана на монитора програмка Pic Pick,може да има и други решения..
Чет Фев 12, 2015 3:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Как се снима екрана ясно, но как чертаете по снимката?

Ако искаш да ни изпращаш ръчно въведени данни по удобен за теб и за нас начин е най-добре да правиш следното, в зависимост от това с коя програма разглеждаш картата на твоя компютър:

-- ако ползваш MapSource: отваряш картата, избираш средството за рисуване на точки (Waypoint tool), създаваш нови точки на подходящите места и въвеждаш имената им, след което записваш файла в gpx формат; същото можеш да правиш и с Track Draw tool, за да рисуваш линии;

-- ако ползваш BaseCamp: отваряш картата, избираш средството за рисуване на точки (New Waypoint), създаваш нови точки на подходящите места и въвеждаш имената им, след което записваш файла в gpx формат; същото можеш да правиш и с New Track, за да рисуваш линии;

Когато си готов с даден набор от точки (и/или линии), например отнасящи се за дадена местност, отваряш ново билетче (за целта трябва да си си създал профил и да си се логнал), описваш накратко какви данни предоставяш и качваш файла, който си подготвил като приложение към билетчето.
Чет Фев 12, 2015 3:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Добро утро!
Митко мерси, ще погледна и изтегля програмката.
Ведрин верно, нещо съм се чалнал покрай Basecamp. Smile

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Фев 12, 2015 7:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение Как да стартирам BGMountain след инсталация Отговорете с цитат
Здравейте,
свалям програмата от сайта и я инсталирам. След това обаче не намирам exe файл, с който да стартирам програмата. Какъв е трика? Иначе картата я прехвърлих на Garmin GPSMAP 64s и я активирах. Предполагам, че след като потвърдя, вече работя по тази карта. Иначе по нисто не се разбира на пръв поглед с коя карта се работи в момента.
Ще съм благодарен за съдействие.
Още един въпрос - инсталация за Мак не става, понеже изглежда адреса е грешен/несъществуваш. Има ли я за Мак-ове.

Поздрави
Радо

_________________
http://www.decanaplanina.com/
http://radobayraktarov.blogspot.com/
Пон Фев 16, 2015 2:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Как да стартирам BGMountain след инсталация Отговорете с цитат
ronkata написа:
Здравейте,
свалям програмата от сайта и я инсталирам. След това обаче не намирам exe файл, с който да стартирам програмата. Какъв е трика?

Инсталираш BaseCamp. След това, по желание, инсталираш и MapSource. Ползваш една от двете програми за работа с картата на PC под Windows.
ronkata написа:
Иначе картата я прехвърлих на Garmin GPSMAP 64s и я активирах. Предполагам, че след като потвърдя, вече работя по тази карта. Иначе по нисто не се разбира на пръв поглед с коя карта се работи в момента.
Ще съм благодарен за съдействие.

Нямам опит с по-новите уреди на Garmin, но би трябвало да имаш нейде из менютата настройки за това кои карти да бъдат активни (може да са повече от една).
ronkata написа:
Още един въпрос - инсталация за Мак не става, понеже изглежда адреса е грешен/несъществуваш. Има ли я за Мак-ове.

Ще помоля да оправят линка. Иначе, по принцип версията за Mac се прави така:
1) Инсталира се картата на Windows PC;
2) Инсталира се MapConverter;
3) Посредством MapConverter се създава инсталационен пакет за Mac с картата.
Пон Фев 16, 2015 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение Re: Как да стартирам BGMountain след инсталация Отговорете с цитат
Мерси,
MapSource го имам инсталиран. Сега ще инсталирам и Basecamp. Ако разбирам правилно, двете програми са алтернативни и вършат една и съща работа за планирани на турове и разглеждане на тракове, така ли е?

За Мак - ще пробвам според инструкции, но все пак ще е добре и линка на страницата да функционира Smile
Благодаря още веднъж

_________________
http://www.decanaplanina.com/
http://radobayraktarov.blogspot.com/
Пон Фев 16, 2015 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Как да стартирам BGMountain след инсталация Отговорете с цитат
ronkata написа:
Мерси,
MapSource го имам инсталиран. Сега ще инсталирам и Basecamp. Ако разбирам правилно, двете програми са алтернативни и вършат една и съща работа за планирани на турове и разглеждане на тракове, така ли е?

По принцип са предвидени за една и съща работа, но са доста различни по концепция и интерфейс. MapSource e по-старото решение, което вече от няколко години официално не се поддържа, но някои хора предпочитат него пред BaseCamp. Има и обратни примери. За мен и двете програми са много сакати, но това е друга тема.
Пон Фев 16, 2015 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:

Ще се развива. Развитието е допълване от наша страна на произволен принцип и допълване с по-нови OSM данни, отново на произволен принцип. Пример:
За идващата (всеки момент) нова версия съм обновил изцяло пътните данни в Шумен и на запад из платото. В София пък съм ползвал последни OSM-данни за полигоните (сгради и прочее).


Ако трябва да помагам с теренна практика Wink. Без това отдавна не съм ходил из платото. Даже някъде мисля че имам стари тракове които мога да ги добавя в Openstreetmap ако не забравя тези дни. Освен това и аз помагам косвено за проекта. Например преди 2-3 години си играх доста да картирам Преславска и Драгоевска планина но срещнах проблеми с мултиполигоните за горите и засега по съм обходил лично местността около хижа Младост край Търговище и съм ги добавил данните в Openstreetmap.

Аз пък се надявам някой ден авторите на BGMountains да направят обратния импорт BGMountains->Openstreetmap макар да знам че Дидо има своите съображения да не прави това с цел поддържане на високото качество на картата.
Просто видях че вече масово има хора които подготвят автоматично карти за Osmand и Oruxmaps за които излизат чести ъпдейти. Типичен пример са картите Openmtb и Openandromaps които имат тясна насоченост за маунтин байк и планинарство. Освен това забелязах наскоро че Openstreetmap има и специални тагове и за цветовата маркировка на туристическите пътеки, което да си призная не го знаех че го има като възможност.
Пон Фев 16, 2015 10:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Аз принципно нямам нищо против данни от BGM да се прелеят в OSM, стига да е ясно как, къде и кой ще го направи.
При нас поне, ползваните от ОСМ данни са доста ясни кои са. Едно на ръка надлежно тагнати, друго - почти само в един периметър.

Едит. Да отбележа само, че нашите полигони не стоят като ОСМ данни. Според мен е силно непрактично да са там, щото са твърде обемисти и особено рядко се променят. Най-вече обаче замърсяват твърде много възприемането на останалата картна информация - линии и точки.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Фев 16, 2015 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
JWalker



Регистриран на: 21 Авг 2007
Мнения: 282
Местожителство: Ботевград

Мнение Re: Как да стартирам BGMountain след инсталация Отговорете с цитат
vedrin написа:
Инсталираш BaseCamp. След това, по желание, инсталираш и MapSource. Ползваш една от двете програми за работа с картата на PC под Windows.

Инсталирах Basecamp, Изтеглил съм BGMountains20130812.zip, разархивирам и искам да заредя BGMountains20130812\CYR\gmapsupp.img Но не виждам как се прави това действие. Как се прави?

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт
http://www.redmine.org
Вто Фев 17, 2015 7:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Как да стартирам BGMountain след инсталация Отговорете с цитат
JWalker написа:
vedrin написа:
Инсталираш BaseCamp. След това, по желание, инсталираш и MapSource. Ползваш една от двете програми за работа с картата на PC под Windows.

Инсталирах Basecamp, Изтеглил съм BGMountains20130812.zip, разархивирам и искам да заредя BGMountains20130812\CYR\gmapsupp.img Но не виждам как се прави това действие. Как се прави?

BGMountains20130812.zip е IMG за директно ползване в уред само. За инсталация на компютър ползвай *.exe с версията, която предпочиташ. След като изпълниш инсталатора, картата ще бъде видима в BaseCamp.
Вто Фев 17, 2015 7:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 23, 24, 25 ... 59, 60, 61  Следваща
Страница 24 от 61

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov