ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Бюджетни обувки за летния сезон
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Бюджетни обувки за летния сезон
Автор Съобщение
kiriaka



Регистриран на: 11 Сеп 2012
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Взех тези http://www.alpibg.com/products.php?1803 Страшно съм доволен! Препоръчвам на всеки със стегнат бюджет! Не бях излизал в планината пеш, но в събота направих Кладница-Златните мостове-Боянски водопад-Бояна и краката ми се чувстваха просто чудесно. Валя през повечето време, но не пожелаха да пуснат вода. Много съм доволен! Поздрави Smile
Вто Сеп 18, 2012 11:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dido_



Регистриран на: 16 Сеп 2012
Мнения: 119

Мнение Отговорете с цитат
Супер изглеждат да са ти честити аз вече взех зимни но до лятото надявам се тези да ги намалят още малко и ги вземам Smile

_________________
Много са пътищата който водят към Бог един от тях е през планината но го знаят само тези който завинаги остават там
Сря Сеп 19, 2012 8:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Dido_ написа:
Супер изглеждат да са ти честити аз вече взех зимни но до лятото надявам се тези да ги намалят още малко и ги вземам Smile


Е къде по-малко от това Laughing

Между другото - имах летни Lytos, нямам никакви оплаквания. За евтина обувка си бяха супер.
Сря Сеп 19, 2012 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Само не си вземайте Gri Sport особено моделите с PU подметка - много леки, много удобни, но за 1 сезон се разпаднаха - първо им се изкъртиха част от грайферите /става въпрос за квадратни парченца/, после някой от шевовете се протъркаха /тук може и аз да съм виновен, че ходих 1 път из каманак, но дизайна трябва да е съобразен/ и накрая ми се сцепиха подметките. Може би да стават за по-леко ходене и по-леки хора, но за ежеседмично яко ходене - 3 месеца Smile
Сря Сеп 19, 2012 12:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Въпреки, че в момента имам цяла колекция от всякакви скъпарски модели, ако трябваше да избирам трисезонна /пролет, лято, есен/, при това бюджетна обувка, пак бих си купил, естествено, ако все още ги продават, обувките с които започнах да ходя - подобията на Дахщайн, правени в Благоевград. На най-старите модели кожата беше прилична, а подметката от термокаучук биеше всякакъв вибрам на мокри и хлъзгави камъни. Единственият им недостатък беше, че под връзките слагаха някакъв мост /между езика и основната обувка/ от изкуствена гожа, който съответно бързо се късаше и от формираните дупки започваше да влиза вода. И никакви мембрани и прочие изгъзици не са нужни. Просто сменяш чорапа със сух и толкова, за три дена - три чифта вълнени чорапи и всяка сутрин кракът на обуване ще е сух.
Пон Ное 17, 2014 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Мяркат се рядко такива Дахщайни но цяло парче лицева кожа и вибрам подметка. Здави и неудобни ми изглеждат, за трисезонка определено ще е яко пот в този чипик. Не знам ти за какъв точно модел говориш, аз съм виждал само едни високи такива. Според мен за трисезонка най добре е обувката да е с цяло парче набук без гумени бордове и според мен мембраната при такава обувка не е от съществено значение. Другото важно за мен е да е с твърда стабилна подметка по модерно ми викат бекпакинг боотс, е зависи за какво се ползва но дори и без раница меката подметка ми почупва краката. За сцепление на различни повърхности съответно е важно подметката да е с дълбок и подходящ грайфер, колкото по мек е каучука толкова по добро сцепление на гладки и хлъзгави повърхности и толкова по бързо се изтърква. В общи линии това е.
Пон Ное 17, 2014 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
raider написа:
Мяркат се рядко такива Дахщайни но цяло парче лицева кожа и вибрам подметка. Здави и неудобни ми изглеждат, за трисезонка определено ще е яко пот в този чипик. Не знам ти за какъв точно модел говориш, аз съм виждал само едни високи такива. Според мен за трисезонка най добре е обувката да е с цяло парче набук без гумени бордове и според мен мембраната при такава обувка не е от съществено значение. Другото важно за мен е да е с твърда стабилна подметка по модерно ми викат бекпакинг боотс, е зависи за какво се ползва но дори и без раница меката подметка ми почупва краката. За сцепление на различни повърхности съответно е важно подметката да е с дълбок и подходящ грайфер, колкото по мек е каучука толкова по добро сцепление на гладки и хлъзгави повърхности и толкова по бързо се изтърква. В общи линии това е.

Говоря за най-първите емисии, когато вероятно имаха някакво общо с вероятно отстъпен от Австрия лиценз, определено не са високите, които после се появиха. Бяха едни сиво зелени. Изглеждат неудобни, но всъщност се оказаха /поне на мен/ удобни досущ кецове.
Сега относно подметката - технологията/не на дахщайните/ е открита още преди 100 години, но рядко се използва. В началото на века такива са били обущата на диверсантите - подметката е твърда, направо над първата гума с грайфер са слагали метална пластина, за да не могат се убоде например в разни заградителни полета с мрежи и шипове, после обаче има разни множество омекотяващи и обиращи вибрации пластове/главно за скока с парашут/, а отстрани обувката е от много мека кожа. Относно каучука - трябва да прецените какви обувки изобщо ви трябват - ако искате да не се хлъзгате, мекия каучук е решение, съответно ще си купите и по-евтини обувки, а са евтини , защото са проектирани кожата да се срине горе долу за времето, в което ще се изтрие и каучука, за радлика от например известните преди години обуща Галибие, които само за разтъпкване изискват три човешки живота, а скъсване естествено нямат, носенето на които обаче може да ви доведе прякори като този на главния магазинер на магазина Намасте, доколкото научих, получил си го именно с Галибие. http://mountaineering-boots-shop.com/en/welted-construction/12-galibier-super-guide.html
Пон Ное 17, 2014 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Те това са обувки Shocked
Пон Ное 17, 2014 3:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
DHG написа:
Те това са обувки Shocked

що не допълни и че тежат по пет кила едната, и цената от 360 евра е антикварна....
Пон Ное 17, 2014 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Еми кво да допълвам, който иска да прочете. А аз днеска научих за тия обувки, много са яки. Изобщо олдскул чепиците са много яки.
Пон Ное 17, 2014 5:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
DHG написа:
Еми кво да допълвам, който иска да прочете. А аз днеска научих за тия обувки, много са яки. Изобщо олдскул чепиците са много яки.

Много яки, ама да не са ти на краката. Че на чужд таквоз и сто от онаковата.... Имах подобни папуци - Криспи Палу - скъсах ги от носене и така и не се разтъпкаха и ги хвърлих неразтъпкани... Подобни неща, имаше и "от помощите" през 1997-1998г. - някакъв вероятно брак от датската армия. Изглеждаха 1 към 1 с криспито, но поне на последното подметката му беше вибрамена. Страшни чукове. Както казва гарванът на Едгар По -"Никога вече!".
Пон Ное 17, 2014 6:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък подобни откога си търся ако знаеш Smile участваш в няколко търга в бея обаче цената накрая фръква като прелетна птичка . Има едни доста често се срещат по нашите ширини Континентал не са с вибрам но са много здрави и груби, бях си взел такива но много неща не ми харесаха и ги продадох . По скоро бяха стари военни боти.
Пон Ное 17, 2014 8:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Па едно време как са одили нагоре? Тоя стария френски планинарски филм е много готин, там с кви дрехи одат и с кви чепици, направо сега да не тръгне човек нагоре. И то във висока планина, по Алпите.
Иначе тия сигурно са брутални и такива изглеждат, па викат че са удобни, де да знам, никога няма да разбера, щото цената е зарежи....Не е за наще стандарти, ама хич.
Пон Ное 17, 2014 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
raider написа:
Мяркат се рядко такива Дахщайни но цяло парче лицева кожа и вибрам подметка. Здави и неудобни ми изглеждат, за трисезонка определено ще е яко пот в този чипик. Не знам ти за какъв точно модел говориш, аз съм виждал само едни високи такива. Според мен за трисезонка най добре е обувката да е с цяло парче набук без гумени бордове и според мен мембраната при такава обувка не е от съществено значение. Другото важно за мен е да е с твърда стабилна подметка по модерно ми викат бекпакинг боотс, е зависи за какво се ползва но дори и без раница меката подметка ми почупва краката. За сцепление на различни повърхности съответно е важно подметката да е с дълбок и подходящ грайфер, колкото по мек е каучука толкова по добро сцепление на гладки и хлъзгави повърхности и толкова по бързо се изтърква. В общи линии това е.

Говоря за най-първите емисии, когато вероятно имаха някакво общо с вероятно отстъпен от Австрия лиценз, определено не са високите, които после се появиха. Бяха едни сиво зелени. Изглеждат неудобни, но всъщност се оказаха /поне на мен/ удобни досущ кецове.
Сега относно подметката - технологията/не на дахщайните/ е открита още преди 100 години, но рядко се използва. В началото на века такива са били обущата на диверсантите - подметката е твърда, направо над първата гума с грайфер са слагали метална пластина, за да не могат се убоде например в разни заградителни полета с мрежи и шипове, после обаче има разни множество омекотяващи и обиращи вибрации пластове/главно за скока с парашут/, а отстрани обувката е от много мека кожа. Относно каучука - трябва да прецените какви обувки изобщо ви трябват - ако искате да не се хлъзгате, мекия каучук е решение, съответно ще си купите и по-евтини обувки, а са евтини , защото са проектирани кожата да се срине горе долу за времето, в което ще се изтрие и каучука, за радлика от например известните преди години обуща Галибие, които само за разтъпкване изискват три човешки живота, а скъсване естествено нямат, носенето на които обаче може да ви доведе прякори като този на главния магазинер на магазина Намасте, доколкото научих, получил си го именно с Галибие. http://mountaineering-boots-shop.com/en/welted-construction/12-galibier-super-guide.html



Точно от тези Галибие дойдоха 3-4 чифта нашия клуб през 83-84г., но с тях се уредиха ветераните, а ние продължихме да си ходим с ВЦСПС, с които през 69г. бяха изкачвали Елбрус... нещо такова https://www.avito.ru/sankt-peterburg/sport_i_otdyh/botinki_vtssps_159963960. Всъщност и в алплагерите бяха точно такива.

Ама това не са 3 сезонки за нашите планини
Пон Ное 17, 2014 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mashinata



Регистриран на: 25 Мар 2015
Мнения: 4

Мнение Zdraveite! trqbva mi pomosht Отговорете с цитат
На 16 съм и нямам много опит в планинарството. Живея в София и съм се качвал няколко пъти няколко Черни връх ,но това е всичко.
От училище се организира сериозно екскурзионно летуване Рила (7 нощувки и 4-8 часови преходи между хижите) и класната (един от организаторите) ми каза ,че ще ми трябват планински обувки (да ми държат глезените).
Въпросът ми е от къде мога да си взема такива ,хем да са хубави ,хем да са не са много скъпи.

П.С. първо го бях написал на латиница ,защото попринцип на български пиша с фонетична (за по бързо) а сега просто съм забравил да превключа и не ми е направило впечатление.


Последната промяна е направена от mashinata на Чет Мар 26, 2015 4:12 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Мар 25, 2015 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov