ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урвич - крепост и чалга

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Урвич - крепост и чалга
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Урвич - крепост и чалга Отговорете с цитат
След като ми се вдигна кръвното от съобщението за лифта на Пирин, кой ме дявол накара, та отворих официалния сайт с природните забележителности в България. И какво да видя там? "Крепостта" Урвич била една от тях. Ето снимка от "природната забележителност":



Искате да си организирате парти и да се почувствате цар Иван Шишман? Моля, "крепостта" е на Ваше разположение:

http://urvich.com/?go=now

Ето че последната българска твърдина срещу османлиите е превзет от чалгата!

Някой да знае нещо повече за тази "природна забележителност", която се оказва частна вила? Не мислите ли, че е крайно време това кощунство и с историята, и с природата най-накрая да се ликвидира?
Сря Сеп 29, 2010 12:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Да, 1990 год. я купи някакъв мутрьо...забравила съм кой беше, до горе си ходеше с джипа, той пък май я препродаде...или го отстреляха Laughing Частна собственост е. Последния път като минавах нямаше никой там, само куче в двора.
Сря Сеп 29, 2010 1:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
izvetrql



Регистриран на: 01 Мар 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
Не че е някакво успокоение, но това не е въпросната крепост. Развалините от нея са леко встрани, доста обрасли и трудно откриваеми. Не е нужно чалгата да си дава зор да превзема каквото и да е било, докато безхаберието е държавна политика.
Сря Сеп 29, 2010 8:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Уточнение Отговорете с цитат
izvetrql написа:
Не че е някакво успокоение, но това не е въпросната крепост.

Да, знам, че останките от крепостта са извън вилата. Но те не са "природна забележителност", както не е и крепостта Царевец. Природна забележителност могат да са само скалите, върху които е била построена крепостта. А точно тия скали са окупирани от собствениците на вилата и до тях няма никакъв достъп. Подчертавам: никакъв! Още при доближаване на оградата на вилата - когато разглеждате въпросните останки, отвътре се чува злобният лай на псета. Оградата обхваща целия хълм и човек трябва да е алпинист, ако иска да се качи по скалите. Но предполагам, че тогава ще стрелят отгоре. Защото "частната собственост е свещена и неприкосновена". За останалото си прав - така е, като няма държава, която да изрита в урвата тия самонастанили се "собственици"! Както няма държава, която да събори оградите по плажовете на Черноморието.
Сря Сеп 29, 2010 9:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlio70



Регистриран на: 13 Май 2010
Мнения: 140
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не е само там така,и други крепости се използват за тая цел (сватбуването) както и някои от красивите ни пещери а иначе тези които искат да поснимат ги третират като престъпници. FUCK Evil or Very Mad
Сря Сеп 29, 2010 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Частните "природни забележителности" Отговорете с цитат
Svetlio70 написа:
Не е само там така, и други крепости се използват за тая цел (сватбуването) както и някои от красивите ни пещери...

Не е в това проблемът, Светльо. Аз нямам нищо против постройките и дори природните забележителности да се използват за сватби и прочее. Така е в Ягодинската пещера - вътре сключват граждански бракове, посрещат Нова година... Нищо лошо! Но когато някой наглец извади фалшив нотариален акт от дедите си, че пещерата е негова собственост и си построи вътре дворец, а мен ме лиши от достъп, тогава ще ме извинявате и прощавате! Точно това е станало на Урвич. Идва някакакъв нахалник - простак, сноб и кичозен художник, приватизира ХЪЛМА, построява си вила и започва да се представя за внук на цар Иван Шишман. Скалите стават недостъпни. Накрая продава вилата с прилежащия хълм и сега там е недостъпна частна собственост. Ето това е възмутителното!

В сайта на "крепостта"-вила пише: "През 1990 год. Ботьо Бараков продава имотът Урвич..." Цитирана е статия във "Вечерни новини", озаглавена "Отшелникът-меценат, който иска на гроба му да пише: "Каквото можах, дадох на този свят". Аз бих се изплюл на този надпис!
Сря Сеп 29, 2010 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Visoko



Регистриран на: 14 Юли 2009
Мнения: 80

Мнение Има и друга крепост Урвич! Отговорете с цитат
Отначало се обърках като зачетох за каква вила на крепостта Урвич става въпрос, но после разбрах, че е за крепостта, която е по пътя от София за Самоков.
Има и друга крепост с това име, която се намира над с. Боженица, общ. Ботевград, която е била твърдина на севаст Огнян. Нарича се и Боженишки Урвич. Преди 4-5 години бях там и мястото много ми хареса. Над селото има кратък асфалтов път до широка поляна, където става събор на селото на определена дата. От поляната широка пътека (= черен път) води нагоре до крепостта (40мин.) през гора и се пренасяш в средновековието, когато тази крепост е оцеляля стотина години след падането на българите под турско робство. Разбрах, че и тук има промени, като например на поляната в края на асфалтовия път от 3г. има хотел, ако и нагоре щъкат АТВ-та ще е лошо, но преди 5г. като ходих аз останах много доволен. Нямам снимки от там, но в Google излизат като се напише "Боженишки Урвич".
Сря Сеп 29, 2010 5:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Боженишки Урвич Отговорете с цитат
Благодаря за сведението! Този Урвич за съжаление не е популярен, а си заслужава да се види. Както посочва един от сайтовете, там има и тракийско светилище. Скалната черква е вълнуваща, а и изгледът от високото е чудесен.
Сря Сеп 29, 2010 6:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
izvetrql



Регистриран на: 01 Мар 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
Май много черноглед ще се окажа. Smile
Боженишки Урвич не е в много по-добро състояние. Освен надписът в началото, сигурно защото е зад решетка. След около 10-20 м. човек може да открие останки от стената (ако се разрови достатъчно усърдно в копривата и малинака). За останалите забележителности човек ще трябва да разчита главно на въображението си. Гледката в другия край на крепостта си заслужава, над пропастта с разните хълмчета и връхчета отсреща. Smile
Сря Сеп 29, 2010 10:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pepastankova



Регистриран на: 27 Ное 2014
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
В сайта на "крепостта"-вила пише: "През 1990 год. Ботьо Бараков продава имотът Урвич..." Цитирана е статия във "Вечерни новини", озаглавена "Отшелникът-меценат, който иска на гроба му да пише: "Каквото можах, дадох на този свят". Аз бих се изплюл на този надпис!


Не бързайте да съдите. Ботьо Бараков е един от българите, дали много на България и за който малко се знае! Това, че други са окепазили делото му, не го омаловажава.
http://infobg.org/%D0%B3%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE/%D0%B1%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%B8-%D0%B3%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%86%D0%B8/723-%D0%B1%D0%BE%D1%82%D1%8C%D0%BE-%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%B2-100-%D0%B3-%D0%BE%D1%82-%D1%80%D0%BE%D0%B6%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%8F-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BC%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%82-%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BD-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE.html
Чет Ное 27, 2014 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov