ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на GPS приемник.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 24, 25, 26  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Избор на GPS приемник.
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Едно хубаво обобщение на близкото минало и предстоящото бъдеще има в тази статия:
http://gpsworld.com/quad-constellation-receiver-gps-glonass-galileo-beidou/
Чет Сеп 04, 2014 10:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, Ведрин.
Мисля, че твоят тест е по-меродавен, понеже ти за дълго време не си хванал нужното количество GPS спътници. При мен уредчето (Etrex 30) хвана известно време (1-2 минути) след позиционирането само по GLONASS 4 GPS пътника. Това ме води до мисълта, че навигацията е изчела нужната информация за позициониране от GPS спътниците, но не ги е оцветила на страницата на спътниците на Etrex-а. Така си обяснявам това различие на нашите наблюдения.
И един въпрос към теб: Sony Xperia Z1 има ли опция да позиционира само по GLONASS спътниците?

Поздрави!
ПП.: Благодаря за препратките. Наистина са много интересно четиво.
Пет Сеп 05, 2014 8:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
netman220 написа:
Здравей, Ведрин.
Мисля, че твоят тест е по-меродавен, понеже ти за дълго време не си хванал нужното количество GPS спътници. При мен уредчето (Etrex 30) хвана известно време (1-2 минути) след позиционирането само по GLONASS 4 GPS пътника. Това ме води до мисълта, че навигацията е изчела нужната информация за позициониране от GPS спътниците, но не ги е оцветила на страницата на спътниците на Etrex-а. Така си обяснявам това различие на нашите наблюдения.
И един въпрос към теб: Sony Xperia Z1 има ли опция да позиционира само по GLONASS спътниците?

Поздрави!
ПП.: Благодаря за препратките. Наистина са много интересно четиво.

Да, и аз си помислих че може би в твоя случай уреда непосредствено преди това е успял да изчисли GPS координати, а малко по-късно е обновил информацията за достъпните GPS спътници, но все пак това е само предположение -- няма как да сме сигурни...

На Sony Xperia Z1 не съм открил досега начин за избор с кои системи за глобално позициониране работи. Струва ми се че често са включени едновременно GPS и GLONASS, като GLONASS сам по себе си не е достатъчен (подобно на eTrex 30). Ето и един любопитен пасаж от думи на представител на Sony:

To save power, the GLONASS receiver is only activated in problematic locations, such as in an urban environment with high rise buildings. Therefore, if you are in an open sky environment where there are enough GPS satellites available to calculate a good accuracy position, GLONASS will automatically be switched off temporarily to enhance the battery lifetime.

Може би повече подробности има в документацията на използвания чип (Qualcomm Snapdragon S4 Pro chipset), но не съм търсил дали тя е свободно достъпна.
Пет Сеп 05, 2014 12:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
По принцип на Андроид устройствата май GPS+Glonass работи заедно и няма възможност за изключване. Като цяло днес си поиграх с моя таблет АСУС на терасата да видя как ще хваща сателити от ГЛОНАСС тъй като той е с комбиниран чипсет. Интересното се оказа че като тествах с програмката GPS Data ми даваше например че GPS сателитите са фикснати а допълнителните 4-5 сателити на ГЛОНАСС не, въпреки че силата на сигнала им беше добра т.е. какво излиза че явно производителите все още разчитат на GPS сигнала основно и ГЛОНАСС е само помощна система например както е посочил представителя на Сони. Реално ГЛОНАСС се използва само при много лош сигнал с цел да може да се изчисли позицията.
Пон Сеп 08, 2014 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tuono



Регистриран на: 05 Дек 2011
Мнения: 13
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
martinov написа:
Здравейте,
някой да има отзиви за орегон-650 .


Отиди в централата на Garmin (София, Бул. "Проф. Асен Йорданов" 4-В) и питай за човека, който е завършил геодезия. Забравих му името. Стои на бюро вляво по диагонал след входа. Миналото лято ходих на консултация при него преди да си купя урудка. Човекът разбира от материята за разлика от повечето чайки (продавач-консултанти). Той има 650, а се канеше да си купува и 850.
Онзи геодезиста не работи там от Април 2014...

Здравейте,

Да се включа по темата като притежател на Oregon 650 без излишни подробности.

Уреда не е никак лош, но не мисля, че си струва парите. Ако искате добър GPS за планина, eTrex 30 (или 20) е добър избор. Моят Oregon 650 съм го ползвал 5-6 пъти в планината и дори ми минават мисли да го продавам (вече се продава). Най-вече го купих за трасиране на имоти, но откакто разработвам картите на имотите за Android въобще не съм се сетил за него. Таблета Nexus 7 2013, на който разработвам картите, е несравним просто.

Всеки, който купи Oregon 650 няма да съжалява, просто е неадекватно скъп.

В Oregon 650 ми харесва: дисплея, зареждане на батериите вътре в уреда, камерата, бързина на работа, GLONASS, здрав дисплей, фенер(светкавицата).

В Oregon 650 не ми харесва: капацитивен touch, обикновена patch антена, слота за USB.

Относно точността съм казвал много пъти, че не броя на сателитите е важен, а тяхното правилно разположение. Иначе споровете за ГЛОНАСС са излишни, тази система е много по-добра от GPS в доста отношения и единствено полза можем да имаме от нея. Използвам ГЛОНАСС от 2008 година.

_________________
skype: tuono_gps

Последната промяна е направена от Tuono на Съб Дек 20, 2014 7:11 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Ное 26, 2014 9:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
outfaced



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 159

Мнение Отговорете с цитат
Ами цената е нещо относително. Цената у нас винаги е абсурдна. Има цена навън ... има цена 2ра ръка ...
Аз съм напълно доволен от 600. Разбира се с уговорката, че това все пак е гармин и като такъв има ужасно много бъгове Very Happy
От дакота насам не знам модел, който да няма бъгове. Но все пак отзивчивостта на тъчскрийна и несравнимо повечето възможности за къстъмизиране за голям плюс за 6хх серията.
Чет Ное 27, 2014 4:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Искам предварително да се извиня за предполагаемо тъпия въпрос Oops ама тая година дядо Коледа като че има намерение да ми донесе един Etrex 30 и се чуди тая карта OFRM (дето ще му струва едни допълнителни поне 60 лв) наложително ли е да я слага или не е съвсем? И понеже и аз като пълен, абсолютен невежа по въпроса, не успях да му отговоря, питам вас Oops
Пон Дек 08, 2014 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Ако няма да я ползваш не си я поръчвай. Моята навигация си я взех със нея, но без обновления. Ако питаш колко е точна, горе долу е, но на рутиране е ужасна.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Дек 08, 2014 1:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Що бе, аз я изпозвам непрекъснато в колата и съм доволен. Според мен си струват 60-те лева, ако е лайф тайм обновяваща се.
Пон Дек 08, 2014 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Т.е. да разбирам, че ако го взема без нея, ще мога да си слагам каквито ми е на мен кеф карти, които ще вършат същата или подобна работа на тази, която би свършила и ОФРМ?

А-а, не лайфтайма струва 90 лв и нещата с нея вече излизат извън дискусията по въпроса "Абе, да го взимам ли изобщо тоя джи пи ес или да си запазя паричките?" Laughing
Пон Дек 08, 2014 1:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
Т.е. да разбирам, че ако го взема без нея, ще мога да си слагам каквито ми е на мен кеф карти, които ще вършат същата или подобна работа на тази, която би свършила и ОФРМ?

Принципно е така, но реално избор от рутиращи карти за Гармин за България освен ОФРМ нямаш, ако не броим BGMountains, която е ориентирана към планините и няма навсякъде покритие.
Пон Дек 08, 2014 1:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговорите!

Май дядо Коледа ще трябва да ми измисли някакъв друг подарък... Sad
Пон Дек 08, 2014 1:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tuono



Регистриран на: 05 Дек 2011
Мнения: 13
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
OFRM е натоварена с много болести по рождение, но си струва да я вземеш поне еднократната версия. eTrex 30 е ОК, но модела 20 също заслужава внимание, нищо, че няма барометър и компас. Тогава цената става друга.

_________________
skype: tuono_gps
Пон Дек 08, 2014 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
От GPS-и не разбирам (все още), но съм достатъчно помъдрял, за да знам, че трябва да слушам хора като Tuono Croc

Дядо Коледа пак ще помисли Laughing

Всъщност, GPS-a ще ми трябва да ми показва пътеката в мъгла, да ми задоволи страстта да знам точно колко време съм се движил и колко съм се мотал, както и с каква скорост, и за измерване на площи. Компасът и барометърът наистина се явяват малко... като екстри, каквито са си. Ама цената пада със 100 лв!
Пон Дек 08, 2014 2:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tuono



Регистриран на: 05 Дек 2011
Мнения: 13
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Значи ще ти свърши работа eTrex 20, а относно площите тук имам готово решение, ще пиша на лично съобщение.

_________________
skype: tuono_gps
Пон Дек 08, 2014 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 24, 25, 26  Следваща
Страница 14 от 26

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov