ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Комуникация м/у хижите?
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Комуникация м/у хижите?
Автор Съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение радиовръзка Отговорете с цитат
Ако и на двете хижи - и на "Иван Вазов" и на "Рилски езера" имаше работещи и постоянно включени радиостанции този случай е могъл да приключи още в 00:30 часа. На "Иван Вазов" някога е имало радиостанция, но по данни от Интернет се е повредила около 2009-та година. На снимка на "Рилски езера" освен гръмоотводите най-отгоре на един комин сякаш се вижда радиоантена, ама дали имат радиостанция там не знам.

Както е казал председателят на Български червен кръст Христо Григоров "Добре би било нормативно да бъдат задължени всичките хижи да имат радиостанция с аварийна честота и с резервен агрегат"
http://focus-news.net/news/2015/02/01/2019539/trite-momcheta-izdirvani-v-rila-planina-sa-namereni-obzor.html

ZCEZBPM написа:
https://www.facebook.com/pages/%D0%A5%D0%B8%D0%B6%D0%B0-%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD-%D0%92%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2-Ivan-Vazov-Hut/166810263339525?fref=nf
Изглежда пальоците нищо не са казали на хижарите.

Разказа на хижарите:
ТРИТЕ Момчета са ДОБРЕ на топло са нахранени са!
Събудиха ни вечерта в 00,30часа, след като са тръгнали от хижа Рилски Езера около 15 часа според персонала там. Минали са през старата хижа на второто езеро, която е била заключена и са продължили към нас. Бяха много изморени. След като ги чухме да викат, първото нещо беше да стоплим чайника и аз взех лопата да разкопая входната врата на хижата за да могат да влязат. НЕ НИ КАЗАХА, ЧЕ СА СЕ ОБАЖДАЛИ ДА ПОДАВАТ СИГНАЛ ЧЕ СА СЕ ИЗГУБИЛИ. Въпреки това преди да тръгнеме да се връщаме към София в Неделя в 9.50 ги събудих и записах телефоните на родителите и на тримата, за да се обадя все пак. МОМЧЕТАТА НЕ ИСКАХА ДА ДАТА ТЕЛЕФОНИТЕ НОМЕРА НА РОДИТЕЛИТЕ СИ НО ВСЕ ПАК ГИ УБЕДИХ ДА МИ ГИ ДАДАТ ЗАЩОТО БЯХ СИГУРЕН ЧЕ ЩЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАТ И ЩЕ ЗВЪНЯТ НА ПСС. След като пристигнахме в 16.40 на хижа Рилски Езера разбрахме за акцията при която Лавината е ударила спасителите. Ние минахме преди това от там и Лавината е била брутална целия скат се беше изсипал, но поради бурния вятър нямаше и следа от това какво се е случило по-рано. Дори коментирахме ако е имало хора какво е щяло да се случи защото фронта и беше огромен. Трите момчета са имали голям късмет, че са минали между двата фронта, който нас не ни пожалиха-- В Събота на обяд южния вятър на билото на зелени рид ни накара да му се поклониме до земята,с нас имаше група от лавинен курс с няколко планински спасители, който се отказаха когато започнаха изкачването на Зелени рид въпреки че беше около 12часа. Хората прецениха, че няма да стигнат до Вазов с тази група, което беше правилно решение. Неделния юго-западен ураган ни накара да излазиме целия Зелени рид. Днес като се връщахме от хижата трябваше да се бориме с новия 130см сняг паднал през нощта и почти закрил маркировъчните колци, като добавиме и мъглата гъста като кисело мляко всеки един кол сме го търсили с компас.

Пон Фев 02, 2015 8:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
И никога не звънете на родителите в такава ситуация. Става счупен телефон..
По същия начин и нас щяха да ни търсят преди години, докато блажено сме си спали в хотелчето в Рибарица. В общи линии мога да си обясня какво се е случило, че псс да се нахакат в лавинарника за тоя дето клати гората.
липсата на радио обаче е без коментар.
lz... ти явно си в средите. Има ли работещ ретранслатор, през който да може да се свърже човек от Вазов?

_________________
www.summitsweb.com
Пон Фев 02, 2015 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
JWalker



Регистриран на: 21 Авг 2007
Мнения: 282
Местожителство: Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
За радиостанциите. Че то винаги е било хижите да имат радиостанции и да се правят сеанси в определни часове и да се дават отчети. Според мен е било нормативно уредено в БТС и ПСС. А сега би трябвало технически да е по-лесно. Сега има агрегати, не скъпи, на бензин, на дизел, има слънчеви елементи. Просто трябва да се нормира, че от гледна точка на безопасност една хижа трябва да е съоръжена с това. Как обаче ще се чуят Рилски езера и Вазов през билото по радиото... може би някой с повече разбирания да каже.

П.С. То на Вазов имаше и ВЕЦ някога....

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт
http://www.redmine.org
Пон Фев 02, 2015 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Още в началото да се извиня за отклонението от основната тема.

Gamina написа:
lz... ти явно си в средите. Има ли работещ ретранслатор, през който да може да се свърже човек от Вазов?

Аз съм в едни други среди - радиолюбителски, не съм работил никога в ПСС и не бих си позволил да коментирам техни честоти и ретранслатори. От хижа "Иван Вазов" не съм правил опити с радиостанция, така че лично аз не мога да потвърдя със сгурност.
Край хижа Вазов има поне два радиолюбителски ретранслатора - на връх Мусала и на Черни връх. И към двата няма пряка видимост, така че радиовръзката може да е проблемна. Ретранслатора на Черни връх покрива по-населени райони (включително град София) и там има по-голяма вероятност някой да чуе. Репитъра на Мусала според мен се слуша от изключително малко хора, да не кажа че не се слуша изобщо.

Най-актуални данни за ретранслаторите има тук:
http://repeaters.lz1ny.net/cgi-bin/repeaters.py

Преди години се опитах да направя по-удобна за мен карта, но моята интерпретация на информацията вече е остаряла. Но пък е по-шарена:
http://www.lz1fw.com/project/BG_repiter_map/index.html

JWalker написа:
Как обаче ще се чуят Рилски езера и Вазов през билото по радиото... може би някой с повече разбирания да каже.

Старите ЛЕН-ове бяха с мощност 10W. Разстоянието между хижите по въздушна линия е пет километра, между тях е Отовишки връх - цели 400 метра над хижата, т.е. няма пряка видимост.
Вчера дискутирахме с радиолюбители дали е възможна радиовръзка между двете хижи или не е. Не постигнахме съгласие. Според мен с десет вата ще се чуят. Според други - няма да се чуят... Наличието преди години на радиостанция на хижа "Иван Вазов" показва, че най-вероятно са се чували... Аз лично смятам, че радиовръзката е възможна, но не съм го проверил лично.

Между другото вчера сякаш радиолюбителите слушаха честотите на ПСС, а ПСС слушаха на честотите на радиолюбителските ретранслатори Smile
Поне за второто лично аз съм сигурен, защото кратката дискусия дали е възможна радиовръзка между "Иван Вазов" и "Седемте езера" провокира включване от член на отряда на ПСС, който евентуално е щял да се включи в издирването на другия ден. В тази връзка нещо много важно: радиолюбителите често ревниво си пазят честотите и не биха позволили да ги ползват странични хора. Затова ако, недай си Боже, се наложи ползване на радиолюбителска честота при аварийна ситуация и нямате радиолюбителски клас, в самото начало ясно и категорично на чист български език казвате, че се търси помощ за спасяване на човешки живот. Не се пита "чува ли ме някой", защото без инициал може и да не получите отговор, нищо че ви чуват десетина човека.
Пон Фев 02, 2015 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Още в началото да се извиня за отклонението от основната тема.

Gamina написа:
lz... ти явно си в средите. Има ли работещ ретранслатор, през който да може да се свърже човек от Вазов?

Аз съм в едни други среди - радиолюбителски, не съм работил никога в ПСС и не бих си позволил да коментирам техни честоти и ретранслатори. От хижа "Иван Вазов" не съм правил опити с радиостанция, така че лично аз не мога да потвърдя със сгурност.
Край хижа Вазов има поне два радиолюбителски ретранслатора - на връх Мусала и на Черни връх. И към двата няма пряка видимост, така че радиовръзката може да е проблемна. Ретранслатора на Черни връх покрива по-населени райони (включително град София) и там има по-голяма вероятност някой да чуе. Репитъра на Мусала според мен се слуша от изключително малко хора, да не кажа че не се слуша изобщо.

Най-актуални данни за ретранслаторите има тук:
http://repeaters.lz1ny.net/cgi-bin/repeaters.py

Преди години се опитах да направя по-удобна за мен карта, но моята интерпретация на информацията вече е остаряла. Но пък е по-шарена:
http://www.lz1fw.com/project/BG_repiter_map/index.html


Радиолюбителските среди имах предвид Smile А и ти отговори на въпроса ми за ретранслаторите. Т.е. пак е трудна връзката.
Ми сателтитни телефони тогава. Един от нашите оператори работи с Турая.

_________________
www.summitsweb.com
Пон Фев 02, 2015 12:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Вчера дискутирахме с радиолюбители дали е възможна радиовръзка между двете хижи или не е. Не постигнахме съгласие. Според мен с десет вата ще се чуят. Според други - няма да се чуят... Наличието преди години на радиостанция на хижа "Иван Вазов" показва, че най-вероятно са се чували... Аз лично смятам, че радиовръзката е възможна, но не съм го проверил лично.

Ако всяка хижа поддържа радиостанция, както беше едно време, не е непременно задължително връзката да е точно между Иван Вазов и Езерата. Достатъчно е да се свържат с която и да е друга хижа. Та, може евентуално да има смисъл разговора ви да бъде разширен с още няколко точки -- например Рибни езера, Грънчар, Мусала. До тях също няма пряка видимост от Иван Вазов, но може да са по-удобни. Има голямо значение и на какви честоти ще е тази връзка -- в късовълновия диапазон при подходящи условия биха ги чули и на друг континент, стига да съществува антена със съответни размери, която би издържала на бурите в планината.
Пон Фев 02, 2015 12:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Късите вълни ги забравяме, поне засега, по много причини. Там нещата са и въпрос на по-сериозна стратегия...

Старите радиостанции по хижите бяха на 55 MHz, сегашните на ПСС са в диапазона на 146 - 159 MHz (нарочно го давам неопределено широк). Ако ще се търси съвместимост с ПСС следва да се избере 146 - 159 MHz.
Без да съм специалист диапазона 146 - 159 MHz е и по-изгоден в ценово отношение, а и предлагането на 50W радиостанции за там е голямо. За вятъра и лошото време антените и на 55 и на 155 MHz са приблизително еднакви. Някой ще каже, че антените на вторите са 1/3 от размера на първите, ама това не винаги ще е вярно.
Всъщност, каквото и да си бърборим тук думата имат БЧК (лицензите за честотите са техни) и КРС Smile

vedrin написа:
Ако всяка хижа поддържа радиостанция, както беше едно време, не е непременно задължително връзката да е точно между Иван Вазов и Езерата. Достатъчно е да се свържат с която и да е друга хижа. Та, може евентуално да има смисъл разговора ви да бъде разширен с още няколко точки -- например Рибни езера, Грънчар, Мусала. До тях също няма пряка видимост от Иван Вазов, но може да са по-удобни. Има голямо значение и на какви честоти ще е тази връзка -- в късовълновия диапазон при подходящи условия биха ги чули и на друг континент, стига да съществува антена със съответни размери, която би издържала на бурите в планината.

Пон Фев 02, 2015 1:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:

Ако всяка хижа поддържа радиостанция, както беше едно време, не е непременно задължително връзката да е точно между Иван Вазов и Езерата. Достатъчно е да се свържат с която и да е друга хижа. Та, може евентуално да има смисъл разговора ви да бъде разширен с още няколко точки -- например Рибни езера, Грънчар, Мусала. До тях също няма пряка видимост от Иван Вазов, но може да са по-удобни.


Да, така е. Може информация от Рила да бъде чута от Ботев и предадена пак на Рила.
Пон Фев 02, 2015 1:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
JWalker



Регистриран на: 21 Авг 2007
Мнения: 282
Местожителство: Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
Иван Вазов би могъл да бъде чут някъде от Осогово...


П.С. А как го правят в Алпите? Каквото е там, сигурно това трябва да гледаме и към него да се стремим.

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт
http://www.redmine.org
Пон Фев 02, 2015 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
До колкото си спомням БТС подържаше радиовръзката между хижите. Имайки предвид състоянието на БТС в момента, няма смисъл да се учудваме защо връзката е на това дередже. Там където хижарите са на заплата към дружеството станциите ги има и радиосеанса се провежда. На другите места е както решат арендаторите, пък на Вазов са си направо собственици Smile

Най-вероятно има нужда от нови станции и акумулатори и някакъв договор на хижарите с БТС или БЧК. Нито една от двете организации нито е в състояние да направи това, нито има интерес. Дано се променят нещата в обозримо време.

Не бива да се бъркат собственици и хижари на хижата. Венци е от време на време горе, но хижари са си отделно Smile

Някой да знае дупничани къде са се срещнали с лавината? Че дискретно не се съобщава Smile Най-вероятно са тръгнали да подсичат някъде за по-напряко...

Момчи
Пон Фев 02, 2015 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм пробвал няколко пъти радиовръзка през рапитрите на Ч.Връх и Мусала с 5W, колкото е мощността на портативно радио.
Нещо, което човек би могъл да носи със себе си. Не става!
R1 ( Ч.Връх ) се действа с клизма до Раздела.
Надолу - нанайси.
Дори не се чува. За ретранслаторите, които за на 430МHz пък да не говорим. Тези високи честоти са използваеми при пряка видимост.
Естествено станционарно радио каквото би трябвало да има в хижата с повече мощност би свършило работа.

И аз си мислех как може да бъде оставена тази хижа без радио оборудване, имайки предвид мястото и липсата на GSM покритие.

Не коментирам законовата основа на подобна връзка.
Ясно е, че пари няма но взе пак трябва някой да се напъне и да измисли някакво решение.
Било то извън или в рамките на закона!
Дето се казва аз ако съм собственик или хижар със сигурност не бих оставил нещата така...
Пон Фев 02, 2015 3:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Само да спомена, че на 150м. от х.Иван Вазов посока Бистрица при едни големи камъни има чудесен, ама чудесен обхват, пробван поне на два оператора. Сигурно при виелица, мъгла и ураганен вятър няма да тръгна да го търся обхвата, но там го има...
Пон Фев 02, 2015 4:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Все си мисля, че основен двигател на тези неща трябва да са застрахователните компании. Ама те пък за да имат интерес, трябва да имат голям пазар.... и си захапваме опашката...

Попитали камилата "защо ти е крива шията?", а тя отговорила "че кое ми е право?"
Пон Фев 02, 2015 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Докато търсех да видя как днес хората по света решават въпроса с комуникациите в планински терен, попаднах на една интересна статия. Ще разкажа тук накратко най-същественото от нея (и от съответната страница в Wikipedia), за онези, които не четат английски. Става дума за система, която използва отражения от тропосферата в микровълновия диапазон. По този начин се избягва необходимостта от пряка видимост и може да се установява връзка на разстояния до няколко стотин километра. Такива системи са използвани за пръв път във Виетнамската война, но тогава са били аналогови, изисквали са много големи антени (9-36 m) и мощни усилватели (1-50 kW). В днешно време съществуват цифрови системи с размер на антената между 1.2m и 12m, мощност от 10W до 2kW, които осигурят пропускателна способност около 20 Mb/s и са с надеждност 99.98%, което означава най-много десетина минути липса на връзка месечно вследствие на проблеми с разпространението на сигнала. По света се използват на много места такива системи, както за военни, така и за граждански цели. В статията става дума че армията иска разработването на такава система, която да може да бъде носена на гръб (в раница). Според някои това е непостижима цел от физическа гледна точка. Споменава се обаче конкретен преносим модел на Cromlech (AN/TRC-170) с малка двуметрова антена, който се побира в 5 транспортни сандъка, тежи около 363 кг и може да приема/предава до 16 Mb/s на разстояние до 160 км. Такива системи се използват днес в Афганистан. Една такава струва от порядъка на 500,000 USD. Мотивацията е че използването на подобна система би могло да бъде по-евтино в сравнение със сателитните телефони. Според представител на Cromlech подобна система в Близкия изток се е изплатила за около 6 месеца, спрямо съответните разходи за сателитни връзки, които е заменила. Друго важно предимство е че осигурява по-голяма пропускателна способност. Интересно е дали съществуват подобни системи с по-скромни параметри, по-поносими цени и за граждански цели.

Друг, много по-евтин и с широко гражданско приложение вариант е използването на VSAT връзки през геостационарни сателити. Цената на оборудването преди години беше от порядъка на няколко хиляди долара, а месечния абонамент -- от порядъка на стотици долари. Единствения му по-сериозен недостатък е че при лоши метеорологични условия връзката не е стабилна, както и че наличието на връзка зависи от трета страна -- оператора на сателита. Важно предимство на това решение за обекти без постоянно електрозахранване е че изисква и много по-малко енергия -- между 500 mW и 3W в последното поколение уреди, която спокойно може да бъде осигурена от няколко слънчеви панела и подходящи акумулатори.

Решения от типа на горните биха позволили не само комуникации при спешни случаи, а също достъп до Интернет из хижите, както и подаване на всякакви данни от метеостанции, камери и т.н. Според мен истинското решение е някой да седне да напише проект, да спечели финансиране и да действа по изграждането на такава система.
Пон Фев 02, 2015 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
При липсата на финансиране на подобен "проект" аз имах предвид решение от типа на 2 броя дърти ЛЕН-ове на 50 MHz, антени, един соларен панел, акумулатор и контролер.
Като цялото това нещо ще стъпи на... Айде да го кажем 500лв.
По-малко от чифт обувки по новому!
Това за връзка от точка до точка, примерно Вазов - Езерата.
Или Вазов - Дупница.
Почти съм сигурен, че двата лен-а ще свършат работа.
Да не говорим, че соларите и акумулатора ще вършат и др. работа.
Ама те дори май имаха такава по спомен... В сми - спомням си че имаше LED осветление в хижата последният път.
Все го зареждат някак си Wink
Пон Фев 02, 2015 7:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov