ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Няколко дъждовни дни в Пирин...

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Няколко дъждовни дни в Пирин...
Автор Съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Няколко дъждовни дни в Пирин... Отговорете с цитат
Голям мерак имахме да се поразтъпчем из Пирина и независимо от прогнозите за времето още в четвъртък се озовахме в Добринище. Тъй като приятелите ни не бяха ходили в тази част на Пирин, от х. Безбог тръгнахме към Поповото езеро, където топнахме крака в студената вода, след което поехме към Джангалската порта да погледаме Валявишките езера...Пътем набързо преваля, но не ни отказа...На връщане обаче, оше преди Безбожки превал яко заваля и ни принуди да изчакаме в хижата, а ни чакаше слизане до х. Г. Делчев и Добринище...
В събота беше ясно към върховете и поехме към Полежан с идеята да слезем до Газей и Горно Газейско езеро, но тъкмо стигнахме малкото връхче преди Полежан, (някои тук го наричат Мангър тепе, което според Speedy е старо име на Полежан..) и започнаха гръмотевици, а малко след това дъждът премина в градушка, която бързо покри земята....
Снимки: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=399313
Тук ще помоля за едно разяснение - досега мислех, че това е Джангала...
,
От портата, обаче се обърках - кое е Джангалска стража и кое Джангал?

.
И да споделя едно премеждие...знаете, че пътеката за Полежан минава през доста широка площ неразтопен сняг...на качване нямахме проблеми, но след дъжда и градушката, стана доста хлъзгаво. Тъй като бях с яке, а не с дъждобран, просто седнах и по задник преодолях снежника. Съпругата, обаче, за да не си мокри панталоните, седна на дъждобрана и полетя надолу....Според нея, при опита ми да я спра съм отхвръкнал на 1-2 метра...Приземяването върху камъните не беше от най-приятните преживявания, но засега сме само с натъртвания и охлузвания...и съмнение за навехнат пръст...
Пон Юли 13, 2009 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Хъм, и ние довтасахме късно в петък на х. Безбог. В събота към 6:00 тръгнахме да се мотаем в посока Тевното езеро. Там нямаше гръмотевици, напротив - спокоен дъждец с леека градушка, а след 17:00 - синьо небе.

Това е Джангала, вдясно острото конусче е т.нар Джангалска стража, вдясно от нея - портата
,

Това е Момини двори


а това - Валявишки чукар


_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 13, 2009 3:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за ходенето. Жалко че времето не е било добро, но нищо де. Планината е там и ще ви чака по-усмихната следващия път.

От портата Джангала не се вижда, тъй като тоя зъбер наричан Джангалска стража го закрива, колкото и странно да звучи. Cool Дидо е посочил какво се вижда на снимките. Работата с върхове наричани Джангал иначе е малко сложна и завъртяна, но няма да навлизам в подробности.

Кой нарича малкото "връхче" преди Полежан, Мангър тепе? Няма такова нещо! Това не е връх.

Цялата работа идва от следното: В първия пътеводител на Пирин от 1929 г. К. Хаджирадонов прави една грешчица, която се оказва фатална за името Мангър тепе. Там той пишейки за в. Мангър тепе казва: "...Полежан още наричан". През 1942 г. при смяната на името вероятно се използва точно това нещо. Всъщност Полежан е името местност намираща се между върховете Мангър тепе и Безбог. Полежан означава в говора на селата Обидим и Кремен място, което е равно, но наклонено на една страна - полегнало. Местност с такова име има и на Кременския рид. Мангър тепе няма нищо общо с равни и слабонаклонени (полегнали) неща, но..., това е положението. Вече е възприето и едва ли отново върха ще влезе в книгите като Мангър тепе. Smile

Местността Полежан намираща се при Мангър тепе е землище на с. Обидим. Самия връх е граничен със землищата на Банско и Добринище.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител

Последната промяна е направена от Speedy на Пон Юли 13, 2009 8:25 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Юли 13, 2009 5:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на dido и Speedy за разясненията...След пояснението, че от портата Джангъла не се вижда, всичко си дойде на мястото, а то все един връх не ми излиза... Oops...
Да е живот и здраве, ще обикалям още много из Пирин и няма да ми се сърдите, че питам такива простички неща, ама само по карта, явно, не винаги може да се ориентира човек....
dido, на х. Безбог имаше група перничани, сред които и нашите приятели, с които ни срещнахте миналата година....
Пон Юли 13, 2009 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
А, ти пък! Какво сърдене. Помоему точно така трябва да се прави. За мен лично, мисля и за Дидо, е удоволствие да давам отговори на такива питания. Аз също питам като не знам или не ми е ясно, че понякога съм и доста настоянетелен в питанията. Та сега пак да си питам. Кой ти го каза това, че малкото "връхче" преди Полежан, се казвало Мангър тепе?

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Юли 13, 2009 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Интересно...Бях убеден, че съм го прочел във форума, но сега не мога да намеря темата...Трябва да е било, преди да взема пътеводителя ти...
Освен да е било в този на ПСС? Съжалявам...
Вто Юли 14, 2009 9:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ribar



Регистриран на: 15 Юли 2009
Мнения: 29
Местожителство: Bansko, BG

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,аз съм от тоя край и знам и друга история за имената на тия върхове.
Не претендирам да съм прав но все пак не е лошо да го знаете и тоя вариант.
Та значи Мангър тепе е името на Полежан от турско време,понеже Полежан и Вихрен много си приличат Полежан е бил Мангър тепе(малкото тепе) а Вихрен е бил Елтепе т.е. голямото тепе(предполагам тепе значи връх)
Сря Юли 15, 2009 5:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
ribar написа:

Полежан е бил Мангър тепе(малкото тепе) а Вихрен е бил Елтепе т.е. голямото тепе(предполагам тепе значи връх)


Привет, интересно е това което казваш.
Но знаеш ли Мангър и Ел какво означават? Съвсем различни неща от "Голямо" и "Малко". Може хората между тях си условно да са ги наричали така, но това не е отразено в имената.

_________________
Сря Юли 15, 2009 10:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
за Елтепе - спомням си като малка по-възрастните хора използваха само това име за върха
Сря Юли 15, 2009 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
elena



Регистриран на: 11 Юни 2009
Мнения: 134
Местожителство: Г.ДЕЛЧЕВ

Мнение Отговорете с цитат
здравейте, често посещавам форума и все се чудих как преминават някои толкова бързо маршрути с големи преспи сняг. а то какво било...........премина ване по задник . преди месец покрай тодорка се налагаше да минаваме през преспи и ни се видя трудно, но не рискувахме по друг начин освен на два крака.
браво за снимките , браво за хубавата разходка.

_________________
В ПЛАНИНАТА Е КРАСОТАТА НА ЖИВОТА.
Сря Юли 15, 2009 4:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес MSN Messenger
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov