ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Северни Родопи - водопадите около село Устина
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Северни Родопи - водопадите около село Устина
Автор Съобщение
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,

няма проблем да се разберем. След тези дъждове със сигурност ще е хлъзгаво. Иначе допреди 2 седмици бе напълно изсъхнало и много подходящо за преминаване по скалите. Не успях да направя втори поход в този зимен прозорец.

Както и да е. Ето днешни, пресни снимки - "топли, направо парят". Smile - Долният водопад до параклиса от днес на обяд и при пълноводие.

Нещо ми прищрака, че 2 пъти ходя и все не успявам да уцеля момента. След поредицата от дъждове знаех, че сега е шансът ми. Реших да запаля колата в Пловдив и от 11:15 до 13:15 свърших работата. Качих се, снимах набързо в автоматичен режим и слезнах за 30 минути, но никъде не правих почивка. Вече последните 300-400 метра преди водопада газих вода, но с високи обувки бе проходимо.

Така направих проверка, че дори и след пороен дъжд може да се минава, защото на над 85% от дължината на пътеката има нещо като ситни камъни.

Сега смятам този уикенд да заведа и жена ми, че тя вече ще направи качествени снимки, а не като мен Smile



Ето го и водопада в пълен блясък Smile









Вто Фев 03, 2015 10:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
похвала за усилията .Скоро ще се ходи натам с екипировка ,ама не сме се уточнили още .
Вто Фев 03, 2015 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
donzezi написа:
Здравейте,
похвала за усилията .Скоро ще се ходи натам с екипировка ,ама не сме се уточнили още .


Здравей,

благодаря за похвалата, но не бяха чак толкова сериозни усилията ми.

Принципно съм навит, но нямам никакъв опит ако се изискват алпинистки похвати Smile

Ако се ходи с въжета, обаче ще ви заведа до червената стрелка над водопада и оттам да пробваме нещо. Подстъпът е изключително лесен, както го описах по картинките със стрелките. Ако се тръгва отдолу нагоре ще е друга работа.

Независимо от маршрута съм навит. Така че, ще държим връзка.

Иначе мога да взема фотографска техника(с 2-3 подходящи обектива), но ще трябва и малко да бъда посъветван от "чорбаджийката" за механичните режими на снимане. Smile
Вто Фев 03, 2015 11:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
kikoleppard написа:
donzezi написа:
Здравейте,
похвала за усилията .Скоро ще се ходи натам с екипировка ,ама не сме се уточнили още .


Здравей,

благодаря за похвалата, но не бяха чак толкова сериозни усилията ми.

Принципно съм навит, но нямам никакъв опит ако се изискват алпинистки похвати Smile

Ако се ходи с въжета, обаче ще ви заведа до червената стрелка над водопада и оттам да пробваме нещо. Подстъпът е изключително лесен, както го описах по картинките със стрелките. Ако се тръгва отдолу нагоре ще е друга работа.

Независимо от маршрута съм навит. Така че, ще държим връзка.

Иначе мога да взема фотографска техника(с 2-3 подходящи обектива), но ще трябва и малко да бъда посъветван от "чорбаджийката" за механичните режими на снимане. Smile


Благодаря, че сподели! Smile В последното си посещение, си хванал водопада най-вероятно в пълното му величие (визирам количеството вода). Той като цяло не е особено пълноводен - да не говорим, че пресъхва след пролетта. Тук последната година "работи" по-чевръсто, в пред вид дъждовете. И мен ще ми е интересно да обходя с въжето другият водопад от мястото, което си посочил с червената стрелка... Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Нед Фев 08, 2015 12:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
ralica_peneva_ написа:
martin555, интересно ми е откъде си снимал снимка 13. Откъде се виждат непристъпните водопади?


Отговарям ти с малко закъснение, не съм обърнал внимание на въпроса ти! Rolling Eyes

Снимка 13 направих от един скален праг пресичащ отвесният скален масив на височина 30-40 метра от реката, тъй като по самата река не можеше да се предвижваме вече. Имаше вариант за слизане от тук с въже, но нямахме, защото го бяхме оставили в колата с цялото друго оборудване след рапелите по другият водопад, а и не виждахме смисъл да го носим, денят си отиваше... Както се вижда на снимка 13, долу има няколко 5-6 метрови водопада, по които нямаше как да се изкачим, ако бяхме слезли в подножието им. Можеше да продължим още малко по скалите, но беше безумно без да организираме някаква осигуровка, но както споменах, всичко остана в колата... Ако бяхме преминали, щяхме да се явим малко над въпросните 5-6 метрови водопади, от там по самата река изглеждаше напълно възможно достигането до самото подножие на големият водопад (по-скоро до малкият скок преди големият водопад, който се вижда на 14-а снимка). Знам, че това е най-трудният подход, за разлика от този който е посочил kikoleppard, но ми се иска да дам още един шанс на това дере с по-адекватна подготовка и подход отдолу! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Нед Фев 08, 2015 1:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Само да излязат змиите и ще се ходи пак. Ти с въжета пък... аз без. Rolling Eyes

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Фев 12, 2015 6:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Натрупа снежец и рекохме да се качим из района .
Докъдето стигнем .
Е не стигнахме далече....


В началото снега беше до колене ,после стана до четала.
Направихме си пъртина до беседката и параклиса .




Гледки от водопада и беседката.





После се качихме и до параклиса .




За качване на връх Юлентепе без снегоходки (не че имаме) нямаше да ни стигне времето.
Затова решихме де се върнем по друга хипотетична пътека ,която слиза по същото било на параклиса .
Доста по стръмна е ,но ни хареса.


Гледки към селото .



Чет Мар 12, 2015 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Дон Цеци, много сняг е било! Баща ми каза, че на Пастуша при вилите е натрупало около 70 см. и дори с трактор не са могли да си прокопаят път.

Представи си като това нещо, което сте снимали като се стопи колко вода ще рукне. Smile


Последната промяна е направена от kikoleppard на Вто Мар 17, 2015 10:15 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Мар 14, 2015 12:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ето още малко снимки при сравнително заледен водопад:





























Едно зъзнещо туристче Smile








Съб Мар 14, 2015 1:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Малък Устински водопад Отговорете с цитат
Ето и малко снимки от 14.08.15г. за повдигане на темата.
Водопада е напълно пресъхнал .




Възползвахме се да пуснем по едно рапелче .
Водопада е около 30 метра(50 метра въже на двойно не стигна до долу ).






Гледки отгоре .





Кулата окъпана в залезна светлина.



Доскоро .

_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Пон Авг 17, 2015 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Дон Цеци,

искам снимки на горния малък водопад с пещеричката, която забеляза, както и тема за върховете Голиците! Wink
Пон Авг 17, 2015 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Хаааааа, как се изложих!!!

Като не преглеждам темите и си бая моята Smile Дон Цеци, вече изпълнил моето желание.
Пон Авг 17, 2015 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Не е баш по темата.... Отговорете с цитат
Тия дни гравитирахме около разрушения манастир "Свети Тодор" по пътя за с.Скобелево .

"Скобелево (493 жит.) е най-младото селище във Върховръшкя рид. Заселено е след Освобождението от преселници чуренци , които не могли да търпят постоянния тормоз на турските погранични войски. Отначало го нарекли Долни Чурен ,но през лятото на 1878г. тук дошъл ген.Скобелев и в негова чест селото било преименувано ."

Иван Панайотов - Пътеводител Чернатица


Ето и останките :











От манастира се виждат тези скалички :



Решихме да се качим до там .По ГПС-са имаше и пътечка до там .
Гледките наистина са красиви - вижда се и Черни връх отзад - първия връх този със скалите е Дядово линище (Орли камък).





Пътя нагоре е стръмен ,но кратък - съвсем скоро се излиза на една "полянка" над скалите :





За наше съжаление скалите не стават за катерене - много са ронливи !!!!

Вижда се долу - разсадника и манастира :





Ето и Перущенските "Доломити" (поне на мене ми приличат) .







Има само една трудна ,ронлива част ,която иска внимание !!!
След качването и се върви по хребета около 300 м докато се излезе на асфалта , но доста нагоре .После по него до манастира ,понеже много върти е 4-5 км .



Ние се върнахме по същия път .



Разсадник "Манастира" и скалите над него .



_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Пет Фев 05, 2016 7:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Включвам ги в хипотетичните планове.
А идва пролет, да се върнем на темата за водопадите. Wink

П.П. Пътят за Скобелево в какво състояние е?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Фев 08, 2016 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Пътя за Скобелево е добре . Отговорете с цитат
Добре почистен е .
Само е стеснен на свлачището ,но не е проблем - минава се .

_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Пон Фев 08, 2016 1:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 3 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov