ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за размисъл. Поне за сега
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Тема за размисъл. Поне за сега
Автор Съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Тема за размисъл. Поне за сега Отговорете с цитат
Чудех се дали тук да я пусна темата и как да я кръстя. Заглавието може и да го променя след време, мястото вече не зависи от мен. И така........

Малко предистория преди да навляза в темата. Когато се регистрирах в този форум ми беше интересно да чета мненията на по-опитните и знаещите, да трупам информация и да ровя старите теми за още такава. В началото си мислех, че ако питам за нещо или се обадя по някоя тема може да се изложа и за това си мълчах и само четях. По-късно завладян от емоциите се престраших да пусна един пътепис за Пирин и видях , че не било страшно. И така постепенно се отприщих и в последно време взех доста глупости да пиша и да се излагам. Ама сега, не в началото. Това го пиша не за друго, а заради тези които сега се регистрират или скоро ще го направят. Пишете и питайте, не се стеснявайте. Все някой ще отговори и ще даде съвет. Е ще има и тъпи изказвания, ама на тях не им обръщайте внимание просто.

Вече имам някакво виждане върху голяма част от пишещите. За жалост има много които не са написали и една дума, или само критикуват другите или мрънкат. Но и това е нормално. Всеки е различен от останалите. От пишещите могат да се обособят няколко групи:
- Даващи винаги и само компетентни мнения, без да се намесват в глупави спорове по разни теми
- Изказващи мнения, но имащи и странични задявки с тоз или онзи.
- Хора даващи предложения, молещи за помощ или подкрепа по болни и важни теми от различно естество.

Към първите спадат най-често професионалистите - катерачи, водачи, познавачи на местности и т.н. От тези хора познавам най-малко лично, но винаги съм уважавал техните мнения или коментари.

Към вторите спадат по-голямата част от постоянно пишещите. Някои гледат да са сириозни, да изглеждат компетентно и рядко влизат в излишни спорове. Други в по-шеговит стил също дават ценни съвети, но обичат да се заяждат от време на време. Една немалка част от тях познавам или сме се засичали нейде по планините. Тяхното мнение и съвети са също важни за мен, а и за всеки.

Третата група е най-важната и интересна. Не че хората в нея са над останалите от другите две групи, а защото искат и най-вече изказват на глас тези свои искания по различни наболели теми и въпроси. В по-голямата си част тези мероприятия се самофинансират, доброволческото начало е от първостепенно значение. Една част от тези хора правят нещата така, че да остават на заден план, без да се изтъкват и малко говорят за своите намерения. Други напротив застават отпред, дълго разискват дадена тема или проблем и намерили съмишленици действат - понякога и с рогите напред.

Защо ги пиша всичките тези неща. Защото си мисля, че тази трета група трябва да стане най-многобройна. Всъщност, че за да стават все повече и по-големи и значими неща трябва групата да е единна. Говоря за групата на планинарския форум. Този, който е най-големия в България, но който за съжаление все още търпи критики и подигравки от страна на други форуми, защото не действа единно и организирано.

Има обаче и нещо друго. Вярно, че има теми по които едни ще са на едно мнение, други на друго. Че ще има спорове, ще има дебат. Но този дебат трябва да се води от много членове, а не само от няколко навсякъде присъстващи. А останалите само да четат от страни и да хапват пуканки.

И най-важното, за което вообще тръгнах да пиша темата. Има и ще има много теми и мероприятия, които могат да се осъществят само ако участват много голяма група от хора. Изпълнението обаче ще трябва да се съгласува с различни институции, организации и прочие лица, от които ще зависи в голяма степен провеждането на тези да го наречем да не се повтарям акции. Само, че тази група трябва да може да се легитимира и да представи своите искания и намерения. Трябва да е организирана под някаква форма на сдружение, дружество или каквото и да е там обединение. В което всеки който желае да може да се запише, не за да си плати членския внос, а за да може да помогне за някоя кауза. Тогава вече срещу всеки чиновник или длъжностно лице ще стои не един или двама доброволци и мечтатели, а няколко стотин такива. И защо не вместо вечно да чакаме някой друг не вземем да си оправим сами нашата къщичка - планината. Всички планини. Такива каквито искаме и трябва да бъдат.

На мен такива мисли ми идват. Не знам на Вас. Тема за размисъл. С няколко правописни грешки, но без нито една емотиконка.
Чет Фев 19, 2015 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хайде да се впиша към дискусията. За две години, откакто съм тук имам 160 мнения. Сега пиша 161-то.Това не е много, но за мен е достатъчно. Не мога да се класифицирам в коя от трите групи попадам. Със сигурност не в първата.

Димо, идеята ти е страхотна, но според мен и моят скромен опит е изключително трудна за постигане. Вече си запознат с нашата "секретна група", както някой се изрази на х.Триглав и ние имаме много идеи в тази посока, но засега не се получават. Но аз не съм се отказал и вярвам, че някой ден ще стане. Най-важното е приятелството, желанието и доверието. Няколкостотин човека не е добрата рецепта. Колкото по-малко, толкова по-добре. Smile
Чет Фев 19, 2015 8:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Re: Тема за размисъл. Поне за сега Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
... Този, който е най-големия в България, но който за съжаление все още търпи критики и подигравки от страна на други форуми, защото не действа единно и организирано. ...


Кои са тези други форуми, Димо?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Фев 19, 2015 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Броя на мненията е без значение. Важното е да ги има, а не само да се гледа от страни, пък да не говорим без даже да си регистриран. От моите 482 мнения повече от половината са абсолютни глупости, останалите в по-малка степен такива. Но продължавам да ги пускам без да гоня рекорди. Между другото имам предложение към модераторите - когато даден участник достигне до определен брой мнения примерно 4000, същия да бъде пенсиониран Laughing

Нормално е това да не е лесно постижимо нещо. Напротив иска се много убеждаване, много нерви. Но въпреки това си мисля, че тази група трябва да е голяма. В началото сигурно хората ще са малко, но с достатъчно добри доводи те ще се увеличават. Важното е да се почне от някъде. А защо голяма. Защото има много неща за вършене. Да някои ще кажат че и сега го правят. Така си е. И то чудесни неща правят. Но за дълъг период от време. Днес ще стигнем до там, другия месец до еди къде си. Има случаи когато обаче докато стигнеш до края, трябва да почваш от началото наново. Или да градиш нещо. Тази година ще оправим това, следващата другото. А годините минават. Друго си е щом се наложи голяма част от тези групички да се отзоват там и да свършат нещата за два дни. А има места, където без да се легитимираш като някой си няма да ти обърнат внимание. Щото от горе се мислят за велики или че ти си несериозен. Да не говорим за още по-значими неща, касаещи трайно състоянието или управлението на планините или обектите в тях.

Сложно е. Даже не докрай обмислено. Просто развиваща се идея. Която си мисля, че може да се осъществи. Важно е както казваш да си останем приятели и да си вярваме. И да забравим всякакви грандомански помисли или влечения. Важното е според мен това голямо туристическо братство да стане задружно. Както се получава последно време по някои от сбирките. Но 30 или 50 човека не са достатъчни понякога. Сигурен съм че ако помоля хората които познавам тук да свършим нещо заедно голяма част ще откликнат. Те също имат познати, които аз не познавам. И броя постепенно ще се увеличава. Важното е да се даде началото и да се измислят принципите и правилата. Другото е лесно и приятно занимание. Вече има няколко грандиозни замисъла, които ако станат ще е чудесно. Но не ми се ще тези начинания да става по начина на онази дама, които всичките я знаете. Тоест накрая нищо да не стане.

А може и да бъркам. Може нищо такова да не трябва да се прави. Просто да продължаваме да си ходим по планините и да се надяваме, че някой ще си свърши работата. Някога. А до тогава да си псуваме на воля този някой. А не себе си. Щото това не е наша работа.
Чет Фев 19, 2015 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Re: Тема за размисъл. Поне за сега Отговорете с цитат
dido написа:
Dimo Kolev написа:
... Този, който е най-големия в България, но който за съжаление все още търпи критики и подигравки от страна на други форуми, защото не действа единно и организирано. ...


Кои са тези други форуми, Димо?


Примерно от моторизираното братство Дидо
Чет Фев 19, 2015 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Димо, би ли споделил какви грандиозни замисли имаш в предвид. Нека и останалите да разберат.
Чет Фев 19, 2015 10:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Димо,в момента в който всичко стане "официална организация" и ще се разкапе.Всичко което си планирал да правиш-аз вече съм го правил(само че в област нямаща нищо общо с планинарството).Нищо няма да се получи и само ще си отровиш нервите от цялата работа...
Карайте си така както и досега-неофициално,не се съобразявайте много-много с разни ретроградни организации и паркови дирекции,които нищо не вършат и си свиркайте.Кат си наумите да свършите нещо полезно-просто го вършете без много официалности.

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Чет Фев 19, 2015 10:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Моторизираното братство не знам къде критикува и се подиграва с неорганизираността на хората от конкретно този Планинарски форум, що го прави и дали има някакъв повод да го прави (ако е така - един линк би направил излишни по-нататъшните загатвания). Аз лично допирни точки с тях не знам дали имаме, освен че някои от нас може би правят бързи нелегални прониквания с моторизиран транспорт на моменти, напоследък ... (слухове само) Cool

Балканджията мисля описва правилната философия на нещата в нашия бранш. Аз лично се кефя собствено да се нарека силно-дезорганизиран планинар. От Дезорганизацията черпя моята сила, бих казал. В момента, в който ме организират, почвам да се чувствам като нечий чужд орган, ставам дроб ...

Иначе, декодирайки сигналите ти, смятам, че това дето ти се върти из главата е бита кауза, поне в този момент, в тази държава, с тези хора наоколо и най-вече с тези управляващи. Твърдението си мога да го подкрепя с обяснение и скорошни факти, защото вече сме се мъчили да го правим организирано и не става.

Затова моето символ-верую е, щото множество малки дезорганизирани групи от дезорганизирани туристи върши многократно повече работа от множество малки или големи групи силно-организирани туристи. За последното разбира се също имам обяснение и множество скорошни доказателства.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Фев 19, 2015 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
@Kolev
Ти си роден за политик.
Щом почна да делиш хората на групи от сорта на - наш'те - ваш'те, глупавите - умните, полезните и безполезните, та чак пък и да напътстваш, като кои точно трябва да са всички...
Само искам да ти кажа, че тези неща, които си замислил (без да е ясно какви са те), не се правят по форумите. Форумът си е точно за това, което е в момента. С всичките си участници и всичките си кусури. Тук се говори за планина, екипировка, времето и т.н. Има заяждания, има майтапи, има глупави има и умни мнения. Има полезни, има и безполезни неща. Ами форум е! Всякакви опити за някакви промени и организации , ще съсипят хубавия форум (както каза и Балканджията). Който е решил да си прави организации - нека си ги прави на друго място.
Дет' се вика...първо партия "Зеленият форум", после Парламента и накрая Брюксел. Да, но не и тук. Остави и на нас простосмъртните да имаме възможност да си "чешем " клавиатурите на свобода. Wink
Чет Фев 19, 2015 11:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Сондажа започна да дава резултати. Особено след като има мнения които не са в посоката която дадох. Това е много хубаво

Краси: когато и ако станат тези проекти ще бъдат споделени. От хората които мислят да ги правят. Явно не им е време още.

Дидо: Именно защото все и за всичко казваме че държавата и тези горе са ни виновни сме на този хал като нация. Аз също не обичам организираните такива, които са в момента. Но всичко може да се направи по нов и различен начин. Стига да има желание. За дезорганизирания турист е ясно. Там нещата стават. Но бавно и много пъти на парче. И после затишие. Не визирам теб в момента. Там в далечната част на родината шапка ви свалям. Ама ето - това си е вашия район. Искаш да е тихо - действаш тихо. Въпрос на избор.

Балканджия: Иска ми се да стане по различен начин. Туй с правенето зад гърба на еди кой си ми е ясно че става и ще става. Особено в Балкана. Ама пак на парче. Пак бавно и тромаво. Иска ми се да не бъде неофициално, за да се включат и тези които искат да бъде по правилата. Които искат да не го правят зад гърба на разните там организации. Те също имат желание - сигурен съм в това.

Жоро: Аз наистина съм роден за политик. И цял живот съм бил политик. Но не в парламента. Никой не съм делил на групи. Тези които споменах всички са хубави. Няма лоша. Няма наша и ваша. Аз имам познати и в трите - и всеки е човек на място. Просто такъв му е манталитета на изразяване и държание. И в това няма лошо. Просто размишлявах на глас и реших и да го напиша. За да не го забравя. Никой не съм карал да се съобразява с това мое мнение или да го чете. Аз точно за планина говоря. Нищо че съм от морето. И баш тук му е мястото. Не в често цитирания тук форум БГ мама. Кой говори за промяна и организация на форума. Единственото което казах е за организация на хората от форума в нещо. А това че някой винаги си мисли, че човек като си отвори устата и свършва накрая в Брюксел е тъпо. Но няма значение. Радвам се че има спор, че има различия. Дебат не - това е далечно нещо. Което може да остане някъде около хоризонта. И какво от това. Аз също имам право свободно да си чеша моята клавиатура
Пет Фев 20, 2015 12:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ieronimus



Регистриран на: 30 Окт 2011
Мнения: 185

Мнение Отговорете с цитат
+1 за деЗорганизациите. Личното ми мнение е, че на нашите географски ширини са кауза пердута. И твърдо "За" за спонтанните начинания, има ли желание, намира се и начина-английска поговоркаSmile .
Пет Фев 20, 2015 12:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
ieronimus написа:
+1 за деЗорганизациите. Личното ми мнение е, че на нашите географски ширини са кауза пердута. И твърдо "За" за спонтанните начинания, има ли желание, намира се и начина-английска поговоркаSmile .


Аз също съм твърдо за спонтанните начинания. Когато са за нещо конкретно и не изискващо голям ресурс и време. И те наистина стават най-лесно и приятно. Всеки го е правил и ще продължава да го прави по този начин.

Въпросът обаче бе друг. Какво трябва и може да се направи ако някои орган от който зависи реализацията на дадено мероприятие изисква срещу себе си да стои някакво легитимно обединение, а не група от разнородни планинари, обединени просто от своята любов към планината. Хората искат да кореспондират не с Пенчо и Генчо, а с вдъхващо респект и сигурност тяло. И аз до някъде ги разбирам. Защото това което управляват не е тяхна собственост и се отчитат на своите началници. Шубе ги е да вземат ей така решение, което после не могат да защитят по-горе.
Пет Фев 20, 2015 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
...
Въпросът обаче бе друг. Какво трябва и може да се направи ако някои орган от който зависи реализацията на дадено мероприятие изисква срещу себе си да стои някакво легитимно обединение, а не група от разнородни планинари, обединени просто от своята любов към планината. Хората искат да кореспондират не с Пенчо и Генчо, а с вдъхващо респект и сигурност тяло. И аз до някъде ги разбирам. Защото това което управляват не е тяхна собственост и се отчитат на своите началници. Шубе ги е да вземат ей така решение, което после не могат да защитят по-горе.


Не ги разбираш. Няма такива органи у нас.
Всяко подобно мероприятие разбива потенциалния алъшвериш на един такъв орган, затова официалните мероприятия под патронажа на организирани организации са силно нежелани и недолюбвани. Срещу такива организации дори се води открита война, биват глобявани, дискредитирани и омаскарявани публично. За да се свърши работата, има други начини, без официализирани субекти.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Фев 20, 2015 1:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Dimo Kolev написа:
...
Въпросът обаче бе друг. Какво трябва и може да се направи ако някои орган от който зависи реализацията на дадено мероприятие изисква срещу себе си да стои някакво легитимно обединение, а не група от разнородни планинари, обединени просто от своята любов към планината. Хората искат да кореспондират не с Пенчо и Генчо, а с вдъхващо респект и сигурност тяло. И аз до някъде ги разбирам. Защото това което управляват не е тяхна собственост и се отчитат на своите началници. Шубе ги е да вземат ей така решение, което после не могат да защитят по-горе.


Не ги разбираш. Няма такива органи у нас.
Всяко подобно мероприятие разбива потенциалния алъшвериш на един такъв орган, затова официалните мероприятия под патронажа на организирани организации са силно нежелани и недолюбвани. Срещу такива организации дори се води открита война, биват глобявани, дискредитирани и омаскарявани публично. За да се свърши работата, има други начини, без официализирани субекти.

Не съм сигурен дали това което казваш е на сто процента.
Както може би всички знаете, катеренето в Рила е официално ЗАБРАНЕНО. Също както и ходенето извън пътеките. По принцип това все още не е проблем, защото така наречените ренажери продължава да ги мързи да обикалят. Обаче на Скакавица редовно обичат да ходят и да "актуват". Чакат те да слезеш от водопада и те почват. По тази причина имено организираната федерация ФБАК застана с името си зад проект който изготвихме с Боян Петров и Дора Маринова. Така се стигна до частично официално разрешение от страна на парка да ходим и да катерим, стига да сме членове на ФБАК или UIAA. Вярно и другите го правят, ама никога не се знае кога случайно ще ги уловат, а глобите по ЗЗТ са доста високи.... А кога това може да стане ли? Много лесно - пореден инцидент, поредно пострадал от лавина. В пресата се шуми - кой е виновен, кой ще плаща, имаме официално удостоверяване от компетентен държавен орган, че например пострадалият, ако има щастието да е жив, е бил на място, строго забранено от закона и плана за управление - хайде още в болницата един акт...
Пет Фев 20, 2015 1:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Забранено е според действащия План за управление на нац. парк Рила. Подобно разрешение технически би значило, че Директора самоволно анулира тази клауза. Той разбира се няма това право и рискува уволнение дори само заради подобно разрешение на хартия.

Сигурен ли си, че става дума за нещо подписано и подпечатано или е по-скоро негласно споразумение (каквото аз подозирам, че е)?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Фев 20, 2015 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov