ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Комуникация м/у хижите?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Комуникация м/у хижите?
Автор Съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Компютърния модел дава категорично предимство на 55-те мегахерца, когато става дума за радиовръзка между хижи "Иван Вазов" и "Рилски езера". С 10W на 55 MHz двете хижи ще се чуват значително по-добре отколкото с 50W на 146-159 MHz.

Леновете хич не са за пренебрегване.

Картинки:
http://www.lz1fw.com/RL/54-56MHz.png
http://www.lz1fw.com/RL/146-159MHz.png

Край на непланинарския спам Smile Ама неможах да се сдържа Smile
Вто Фев 03, 2015 12:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Компютърния модел дава категорично предимство на 55-те мегахерца, когато става дума за радиовръзка между хижи "Иван Вазов" и "Рилски езера". С 10W на 55 MHz двете хижи ще се чуват значително по-добре отколкото с 50W на 146-159 MHz.

Леновете хич не са за пренебрегване.

Картинки:
http://www.lz1fw.com/RL/54-56MHz.png
http://www.lz1fw.com/RL/146-159MHz.png

Край на непланинарския спам Smile Ама неможах да се сдържа Smile

Не се сдържай, продължавай. Това си е важна тема като за планинарски форум, особено в страна като България.
Вто Фев 03, 2015 12:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
То ЛЕН-овете не че са връх на сладоледа или технологията но пък са без пари.
Да не говорим, че и 2 мобилни 50W CB радия ще свършат работа при това решението е в рамките на закона.
Все решения за конкретният случай, при това евтини.
Не знам, нелепо е някак хижа като Иван Вазов да остава откъсната от света и да се налага хижаря да прави преходи през билото до езерата за да предава информация.
Вто Фев 03, 2015 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
50 ватовото CB радио е десет пъти извън рамките на закона Smile
В тази тема аз не засягам юридическата страна на въпроса, а се ограничавам единствено до техническата.

Аз бях изключително впечатлен от предимствата на 55 MHz честоти в планински условия. Не знам дали компютърните модели са перфектни, но получените от тях резултати са омайващо впечатляващи. Всички хижи около "Иван Вазов", чиито координати вкарах в програмата, се "чуваха" без проблеми на 55 MHz само с десет вата, докато на 150 MHz при пет пъти по-голяма мощност резултатът бе доста по-лош. Ако ми остане време ще се опитам нагледно да покажа за какво става дума.


Esper написа:
То ЛЕН-овете не че са връх на сладоледа или технологията но пък са без пари.
Да не говорим, че и 2 мобилни 50W CB радия ще свършат работа при това решението е в рамките на закона.
Все решения за конкретният случай, при това евтини.
Не знам, нелепо е някак хижа като Иван Вазов да остава откъсната от света и да се налага хижаря да прави преходи през билото до езерата за да предава информация.

Вто Фев 03, 2015 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Добре де... Не съм сигурен какви бяха разрешените мощности в CB обхвата Very Happy
Тая програмка е интересна но и без нея на база опит и тестове аз съм сигурен, че на това място трябва ниска честота.
За теб е ясно, но за за други - колкото е по-висока честотата, толкова е по-склонна да се отразява от препятствия и трябва директна видимост.
Това в особена сила важи за PMR честотите, които се ползват в токита-та за граждански цели.
За пример ако тук говорим за 50MHz то PMR честотите са около 500МHz.

Не съм 100% сигурен но мисля, че едно време пък и сега там, където има радио-връзка между хижите тя е именно на 50MHz.
Тоест вероятно има регламентиран канал за тази цел в национален план.
Трябва да се провери...

В интерес на истината аз имам 50МHz на токи-то но нямам навик да нося антената за този банд заради по-големият размер.
Пък и изобщо не съм наясно с честотният план долу и накратко никога не съм го ползвал на тези честоти.
Вто Фев 03, 2015 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
На всичкото отгоре старите ЛЕН-ове са доста икономични като консумация. Една старопланинска хижа преди време изкара няколко месеца с акумулатор 7A/h 12V с редовни няколко сеанса дневно.
Ако има добра воля, съм сигурен, че ще се намерят радиостанции на символични цени, а специалисти по тяхната настройка все още има много - както радиолюбители така и бивши служители на "Свръзки" МВР. Вероятно и от Гоце Делчевския завод има много кадри - крупни специалисти по ЛЕН.
Въпросът е да се изгради стройна система с позивни, часове на сеанси и т.н. и някъде да има някой с постоянно включена станция да приема съобщенията.

Между другото през 80-те в Кавказ се използваха КВ радиостанции "Карат" с феноменално покритие, особено що се отнася до връзка с "центъра". На около 1,6MHz някъде работеха и имаха антена и противовес - проводник няколко десетки метра, който хвърляш в различни посоки Smile

п.п. Сега се сещам, че може да бъркам ЛЕН с ЛОТОС - в Гоце Делчев последно правеха Лотос, а може и едно и Ленове също.


Последната промяна е направена от Todor на Вто Фев 03, 2015 2:16 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Фев 03, 2015 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
...
Между другото през 80-те в Кавказ се използваха КВ радиостанции "Карат" с феноменално покритие, особено що се отнася до връзка с "центъра". На около 1,6MHz някъде работеха и имаха антена и противовес - проводник няколко десетки метра, който хвърляш в различни посоки Smile


Не ще да са били на акумулатори обаче Smile
Вто Фев 03, 2015 2:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Напротив - ама мисля, че половината от обема беше акумулатора.
Вто Фев 03, 2015 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Добрата новина Отговорете с цитат
Понеделник и вторник ще монтират радиостанция на х. Иван Вазов. Дарение. Търсят се хора за изнасяне на антена 3 метра и 20 метра кабел. Ще има връзка с Черни връх. Дните не са потвърдени. Очакваме подробности.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Вто Фев 17, 2015 7:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Бих помогнал с изнасяне, работа и инструменти но зависи кога ще се качват нещата.
Принципно съм свободен само през уикенда.
Освен това тая антена е лудост да се качва цяла, каквато и да е.
Няма начин да не може да се разглоби и да се сглоби горе!
Изобщо дайте подробности за идеята - и като време и като информация за техниката.
Вто Фев 17, 2015 7:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
С интерес следя темата.

Информация за организацията на радиовръзката в минало:
http://www.planinite.info/V_pomosht_na_turista/Normativni_aktove/Turizam/Pravilnik_Radio_Vrazki_BTS.htm
Документът НЕ е актуален.

ГРАФИК И РЕД ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ЕЖЕДНЕВНИТЕ ЦЕНТРАЛНИ РАДИОСЕАНСИ В РАДИОМРЕЖАТА НА БТС
График за провеждане на радиосеансите

Часове Подцентрала Канал
Сутрин
8.00 - 8.15 Зелена глава 269 - II
8.15 - 8.30 Мусала 261 - I ; 269 - II
8.30 - 8.45 Ботев 261 - I ; 269 - II
8.45 - 9.00 Черни връх 261 - I

След обяд
14.00 Зелена глава 269 - II
14.10 Мусала 261 - I ; 269 - II
14.30 Черни връх 261 - I
14.40 Ботев 261 - I ; 269 - II

Вечер
19.00 Зелена глава 269 - II
19.10 Мусала 261 - I ; 269 - II
19.30 Черни връх 261 - I
19.40 Ботев 261 - I ; 269 - II

---
И да добавя мнението на компютърния модел за радиовръзка между хижа "Иван Вазов" и Черни връх. Модела е направен със значителни приближения и на база лични предположения, тъй като нямам дори идея какво ще се ползва в действителност.

На 55 MHz с нормалните за Лен 20W ще се чуват почти идеално (S8 или осмица по девет степенна скала)
http://www.lz1fw.com/RL/Vazov-ChVrah-55.png

На честоти около 150 MHz с 50W (това е най-голямата стандартна мощност за нормалните стационарни радиостанции затози обхват) ще се чуват със значителен шум – S2 или двойка по деветстепенна скала. На тази честота може да има проблеми при радиовръзката до степен да не се чуват изобщо, особено ако сняг или лед покрие антената, което се е нормално явление за това място през зимата.
http://www.lz1fw.com/RL/Vazov-ChVrah-150.png


Последната промяна е направена от lz1fw на Нед Фев 22, 2015 1:27 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Съб Фев 21, 2015 11:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Аз доколкото схванах идеята е да се монтира оборудването в идният понеделник, което означаваше, че нещата трябвало да се изнесат този уикенд но нямаше движение по темата...
Съб Фев 21, 2015 11:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Юли не ми звънна за доброволци. Предполагам че с дупнишкото ПСС са се разбрали да ударят едно рамо. Утре ще се чуем и ще пиша. Той е на работа утре. Затова проекта е за понеделник и вторник.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Съб Фев 21, 2015 9:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Еми то така се случи, че аз целият ден и все още работя, така, че нямаше да мога да се включа точно тази събота.
Ама ако ако имат нужда от нещо - казвайте.
Въпреки, че този проект може да се остави и за по-подходящо време - идва лято.
То до сега е било без всякаква връзка тъй че според мен не е чак толкова спешно да се прави монтаж в средата на зимата...
Съб Фев 21, 2015 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
WhiskeyJack



Регистриран на: 06 Май 2011
Мнения: 29
Местожителство: Горна Оряховица

Мнение Отговорете с цитат
Един репитер на 144-146mhz е къде къде поевтино решение. Пък и нали радиолюбителите трябва да разширяват дейността си.
Отделно че някъде в нормативните уредби на радиолюбителите пишеше "да помагат при кризисни ситуации, когато няма наличие на други комуникации"
Отделн че за да станеш раиолюбител 2и клас не се изискват супер усилия.
Мисля, че има решение стига да има желаещи Smile
А това да има надеждна комуникация в планината понякога е животоспасяващо Smile

_________________
Целта е в лекотата...
Нед Фев 22, 2015 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov