ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на челник-headlamp
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 13, 14, 15  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на челник-headlamp
Автор Съобщение
ifcho



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Esper написа:
Имай предвид, че е възможно да не постигне максималната яркост с АА елемент.
Повечето от тези хибриди го правят само с LiIon 14500 на 3.6V.
Но пак казвам, че при преход, за движение и 100 лумена са в излишък.
И с 500 да свети само хабиш ток без реална нужда от такъв интензитет.
Според разни фактори би трябвало да свети между 2.5 до 3 часа на 70 лумена.
На колко пари идва тук това между другото?


100лв ми излезна от един холандски сайт (nkon.nl).

Принципно исках да е с една батерийка, за да е по-лек, защото смятам да го ползвам за тичане през нощта, но с това време навън още не съм тествал дали става за тичане
Вто Мар 10, 2015 2:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Нормална цена за хубав челник.
Вто Мар 10, 2015 2:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Повече са 500 от 100, да съгласен съм Wink
Стига да са необходими за целта, за която се ползва светулката.
И понеже тук е туристически форум смело твърдя че за тази цел не са.
Като се появи технология позволяваща тези 500 лумена да светят същото време, както сегашните 50-100 - да не съм мазохист та да предпочитам ми е тъмно, като може да ми е по-светло Laughing
Само че нито има такъв лед, нито такава баКтерия.
И само да ти кажа, че тези 3400mAh отново са само един етикет, дори и на марковите елементи.
Реално са 2800 - 2900. Ако държиш на доказателства мога да извадя и графики.

А непредпочитанията ми към non-AA елементите (LiIon) не е заради това, че са по-лоши а за това, че са по не-универсални.

Я кажи, че ми е любопитно за какво точно един електрически пушач ползва 18650 елементи?
То и аз съм пушач ама конвенционален Laughing
Само не ми казвай, че има ел-цигари с точно този формат... Ако има, предполагам трябва да им казвате пури...
В сми знам, че има някаква връзка между 18650 и електрическото пушене но още не съм схванал каква е тя.
Сря Мар 11, 2015 12:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
С тези модове ме хвърляш в някакъв жаргон и терминология, каквито не са ми познати пък ме мързи да чета.
Ше си карам с "аналоговите"!
Винаги мога да поискам на някой огънче пък все още не е прието да дрънча ток, че са си запаля цигарата Very Happy

За това, че 18560 е бъдещето и ще замести АА в масовите електроуреди се говори отдавна и не се случва.
Според мен няма и да се случи, въпреки, че този формат го има сигурно от поне 15 години.
Това всъщност е промишлен стандарт за направа на пакети, каквито са батериите на лаптопите примерно.
Просто компромиса с размера за единица капацитет не е оправдан за всяка една цел!
Обаче дребните жълтури са упорити, може и да успеят накрая да го прокарат Smile
Ето ти всъщност един пример на двете технологии, приложени върху един и същи обем - 1/1:

- Panasonic NiMH акумулатор с размер АА има типичен капацитет 2400mAh
- Модерен LiIon акумулатор тип 14500 има типичен капацитет 750mAh

В реалността това изглежда така: един и същи фенер с 14500 в него си светя 1.5 часа, за 1 с AA елемент - 3 часа.
Еднаква единица обем - 2 пъти повече автономност за конкретна цел.

Да, вторият може да отдаде по-голям ток за единица време.
Ако имаше необходимост да си светя с 500 или 1000 лумена щеше да е различно.
Обаче няма такава.

В подкрепа на моята теория за необоримостта на АА формат при устройства с ниска консумация бих се позовал на Гармин примерно.
Модерните им ръчни устройства могат да работят с LiIon пакети но съответно са съвместими и с AA ако се наложи.
Защо ли?
Сря Мар 11, 2015 3:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
picantino_



Регистриран на: 07 Апр 2016
Мнения: 17
Местожителство: Гр.Сопот

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте някой знае ли дали други освен Petzl имат режим CONSTANT LIGHTING(параметрите на светлината не се променят с разреждане на батериите).
Нед Май 08, 2016 4:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Всички с драйвер, това е основното му предназначение - да запазва еднакъв светлинен поток при промяна на батериите.
Принципно почти всички челници имат такава електроника в тая.
Е ако челника е 5-6 лв може би няма да има.
Ако има няколко степени за интензитет на светлината значи има.
CONSTANT LIGHTING изобщо не е фунция, присъща само на Petzl нито пък отличителна черта.
Просто са се оляли с празнословие по нещо съвсем банално - рекламни финтове...
Нед Май 08, 2016 5:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
g.lubenov



Регистриран на: 02 Яну 2013
Мнения: 105

Мнение Отговорете с цитат
Esper написа:
Повече са 500 от 100, да съгласен съм Wink
Стига да са необходими за целта, за която се ползва светулката.
И понеже тук е туристически форум смело твърдя че за тази цел не са.
Като се появи технология позволяваща тези 500 лумена да светят същото време, както сегашните 50-100 - да не съм мазохист та да предпочитам ми е тъмно, като може да ми е по-светло Laughing
Само че нито има такъв лед, нито такава баКтерия.
.


При различните индивиди нуждата от лумени е мноого различна,в момента доста челници с една 18650 спокойно бачкат поне час на 1000 лумена, и над 7 часа на над 200 лумена, с АА елементи за подобни времена са нужни 4 елемента, отделна кутия, кабели.
Една зебра заедно с батерията тежи 110 грама, предлага възможноста да си светне човек с 1000 или с 500 лумена, армитек имат звяр дето отдава 2300 лумена за час, и 200 за почти 11 часа и тежи 120 грама с батерията , та поне за мене ползването на АА елементи е анахронизъм.
Та технологията е тука 18650 "свети" повече от 4 АА много по компактна е, много по лека, и вече доста достъпна, а както казах достатъчността на 100 лумена е строго индивидуална.
Нед Май 08, 2016 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Въпрос на индивидуални потребности.
Гонят ли се високи лумени няма как да се работи с АА.
Те не са в състояние да осигурят нужният ток за това и не става изобщо въпрос за колко време ще го дават.
Моите нужди се простират до 200-300 лумена макс.
За тези цели предпочитам архаичните технологий, които ми светят повече време.
Минавали са ми през ръцете и "зверове".
От гъдел.
Не намерих практически смисъл от тях нито за ежедневни нужди нито за планина.
И понеже различни не се появиха - отидоха на борсата.
Не обичам да ми се подмятат непотребни вещи само защото са тахнологичен каймак Very Happy
Нед Май 08, 2016 11:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
BlackAdder



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
Esper написа:
Ето ти всъщност един пример на двете технологии, приложени върху един и същи обем - 1/1:

- Panasonic NiMH акумулатор с размер АА има типичен капацитет 2400mAh
- Модерен LiIon акумулатор тип 14500 има типичен капацитет 750mAh

В реалността това изглежда така: един и същи фенер с 14500 в него си светя 1.5 часа, за 1 с AA елемент - 3 часа.
Еднаква единица обем - 2 пъти повече автономност за конкретна цел.



Двата типа са съпоставими.

АА е 2.88 Wh
14500 е 2.77 Wh

Не виждам как с АА ще свети 2 пъти по-дълго.


Esper написа:

В подкрепа на моята теория за необоримостта на АА формат при устройства с ниска консумация бих се позовал на Гармин примерно.
Модерните им ръчни устройства могат да работят с LiIon пакети но съответно са съвместими и с AA ако се наложи.
Защо ли?


Защото АА могат да се намерят във всеки селски хоремаг.
Чет Юли 21, 2016 3:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
BlackAdder написа:


Защото АА могат да се намерят във всеки селски хоремаг.


Освен това се намират в GPS-a ми, за това преминах на такъв челник. Ако се наложи някога, следва прехвърляне на "приоритети". Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Юли 21, 2016 3:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
[quote="BlackAdder"]

Двата типа са съпоставими.

АА е 2.88 Wh
14500 е 2.77 Wh

Не виждам как с АА ще свети 2 пъти по-дълго.


/quote]

Сметката ти се чупи защото един фенер при еднакъв интензитет и различно напрежение от елемента консумира различен ток.
Със съвременен АА елемент и ЕДНАКЪВ интензитет на светене имам по-голяма автономност.
Факт.
Свети поне 2 пъти по-дълго.

Тествете са от обиколката на Витоша.
Чет Юли 21, 2016 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
BlackAdder



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
Сметката си е ОК, освен ако оня Ом със законите нещо не ни е излъгал. За да свети фенера с еднакъв интензитет, то мощността, с която работи диода трябва да е еднаква и при двете батерии, нали така? Казваш, че с АА батерията е светил 3 часа. При 2400 mAh това означава, че е консумирал по 800 mA на час. 0.8A x 1.2V = 0.96W това е мощността, с която е работил фенера с АА батерии. При 14500/750mAh за да работи 1:30 означава, че е консумирал по 500mA на час. 0.5A x 3.7V = 1.85W. Излиза, че този фенер при двойно по-голяма мощност не свети по-силно, което означава, че фенера е калпав. Вторият вариант е, че 14500 батерията не е със заявения 750mAh капацитет, а е около 375mAh или пък не е била заредена напълно. Третият вариант е фенера да е светил по-силно с 14500, а ти да не си направил разликата, което е напълно възможно ако не си сравнявал 2 еднакви фенера един до друг.

mislesht написа:

Освен това се намират в GPS-a ми, за това преминах на такъв челник. Ако се наложи някога, следва прехвърляне на "приоритети". Wink


От ААА си преминал на АА?
Пет Юли 22, 2016 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
BlackAdder написа:
Сметката си е ОК, освен ако оня Ом със законите нещо не ни е излъгал. За да свети фенера с еднакъв интензитет, то мощността, с която работи диода трябва да е еднаква и при двете батерии, нали така? Казваш, че с АА батерията е светил 3 часа. При 2400 mAh това означава, че е консумирал по 800 mA на час. 0.8A x 1.2V = 0.96W това е мощността, с която е работил фенера с АА батерии. При 14500/750mAh за да работи 1:30 означава, че е консумирал по 500mA на час. 0.5A x 3.7V = 1.85W. Излиза, че този фенер при двойно по-голяма мощност не свети по-силно, което означава, че фенера е калпав. Вторият вариант е, че 14500 батерията не е със заявения 750mAh капацитет, а е около 375mAh или пък не е била заредена напълно. Третият вариант е фенера да е светил по-силно с 14500, а ти да не си направил разликата, което е напълно възможно ако не си сравнявал 2 еднакви фенера един до друг.

mislesht написа:

Освен това се намират в GPS-a ми, за това преминах на такъв челник. Ако се наложи някога, следва прехвърляне на "приоритети". Wink


От ААА си преминал на АА?


Да.
------
Това, което описвате по-горе ако е комбиниран челник(може да работи и с двата вида батерии) следва че с литиевата може да захрани бял светодиод и директно(през резистор например) при номинално напрежение на диода примерно 3,4 V. С две батерии АА става само чрез DC/DC конвертор, но запазва постоянно изходно напрежение при промяна на входното в някакви граници. Това също може да обясни защо с 2 АА елемента може да устисква повече.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Юли 22, 2016 1:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
BlackAdder



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
От ААА на АА си е съвсем разумен ъпгрейд. Аз лично хич не харесвам ААА стандарта. Esper говори за една АА срещу една 14500, аз поне така разбрах.
Пет Юли 22, 2016 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
BlackAdder написа:
Аз лично хич не харесвам ААА стандарта.

И аз, особено пък комплект от 3 батерии(нито 2, нито 4, нито дори 1!). Обаче всеки редови челник, фенер(че) и т.н. са с 3 батерии(АА или ААА) за да докарат достатъчно високо напрежение за (бял) светодиод без конвертер.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Юли 23, 2016 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 13, 14, 15  Следваща
Страница 8 от 15

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov