ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Помощ за един дивак, при това кисел:)))
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Помощ за един дивак, при това кисел:)))
Автор Съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Помощ за един дивак, при това кисел:))) Отговорете с цитат
Колеги туристи искам да се изявя в една високо културна дейност, а именно да си ашладисам лимона и ако някой от вас има да ми даде калем, ще почерпя каквото пиеSmileТърпим обратно развитие с него - аз хващам гората/планината, а той от дивак ще стане цивилизованSmile)))

_________________
Всичко е възможно.
Пон Мар 30, 2015 7:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Вчера бях в Гърция и по независещи от мен причини посетих магазин за цветя и дръвчета до гр. Драма. Да ти бях купил една лимонова фиданка, че да не се мъчиш Cool

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител

Последната промяна е направена от Speedy на Пон Мар 30, 2015 9:38 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Мар 30, 2015 8:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хахаха благодаря! Аз обаче не се мъча, той ще се мъчи - предстои му важна операция по смяна на съзнаниетоSmile)))Искам аз да си го направя, гледам си го от семка, този отворкоSmile

_________________
Всичко е възможно.
Пон Мар 30, 2015 8:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ти си добре, в къщи има авокадо от костилка. Confused

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Мар 31, 2015 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И ние си гледаме авокадо от костилка - даже цели три парчета..... Как ли ще се развиват в бъдеще?
Вто Мар 31, 2015 1:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
lubitel написа:
И ние си гледаме авокадо от костилка - даже цели три парчета..... Как ли ще се развиват в бъдеще?


Гледах в нета как се развиват. Плашещо е. Щом през зимата стана 30 см, смятай през лятото. Беля си докарах, жената не ще да го махаме.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Апр 01, 2015 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
lubitel написа:
И ние си гледаме авокадо от костилка - даже цели три парчета..... Как ли ще се развиват в бъдеще?


Гледах в нета как се развиват. Плашещо е. Щом през зимата стана 30 см, смятай през лятото. Беля си докарах, жената не ще да го махаме.


Брех! И аз боднах една костилка под Ибър. Да не вземе да порасте нещо сериозно, че да си имам проблеми с парковата охрана Wink
Сря Апр 01, 2015 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
horseman



Регистриран на: 06 Сеп 2013
Мнения: 139

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, колега, за съжаление и аз нямам продуктивен лимон, но също отглеждам един от семка, твоят колко е възрастен, че си решил да го ашладисваш?

_________________
I want that star, I want it now
I want it all and I don't care how

Careful what you wish
Careful what you say
Careful what you wish, you may regret it
Careful what you wish, you just might get it
Сря Апр 01, 2015 4:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ами някъде около 6 месечен е и е станал висок 60 см. Освен това е дебел повече от моливче, времето е подходящо...с две думи готов е.

_________________
Всичко е възможно.
Сря Апр 01, 2015 8:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
lubitel написа:
И ние си гледаме авокадо от костилка - даже цели три парчета..... Как ли ще се развиват в бъдеще?


Гледах в нета как се развиват. Плашещо е. Щом през зимата стана 30 см, смятай през лятото. Беля си докарах, жената не ще да го махаме.

Кой каквото сам си направи, никой друг не може да му го направи Laughing

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Апр 01, 2015 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ние пък си гледаме финикова палма от костилка на фурма - вече е към 1,5 м. С авокадото не ни се получиха нещата. И мандарина съм гледала, но само листя. Това с ашладисването много пипкаво ми се струва Smile
Пет Апр 03, 2015 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
а пък аз джинджифил. скатах един корен на тъмно и сухо за месец, докато му пораснат "очи". после го забучх на и две трети в пръст в една кутия.
ся е около 30 санта.
чудя се на балкона ли да го преместя /в кутия от сладолед е/ или да го занеса на село на алпинеума.
п.п. явно изтрещяването е масово.
а чушки, бакла, магданоз и домати някой остана ли да гледа?? Laughing
Пет Апр 03, 2015 6:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Kent написа:

п.п. явно изтрещяването е масово.
а чушки, бакла, магданоз и домати някой остана ли да гледа?? Laughing


Садим в едни саксии на балкона и магданоз, и босилек, ама само коприва ми избоя последния път (повече семена от Бриколаж не купувамSmile)
Чушки (люти) садихме преди 2 год., ама ги хванаха некви въшки и не завторихме Smile
Пет Апр 03, 2015 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Kent написа:
бакла

В момента си търся.Даже не знам закво и викат "бакла".От шопско мисля дойде тая мода и се разпространи из цялата страна.Това ситното винаги си е наричано "фасул".Това едрото си се е наричало винаги "боб".
И на руски примерно са си по същия начин.Последните 20години стана няква какафония в България-"фасул" и "боб" станаха синоними.Това едрото почна да се нарича само "бакла".Поголовно и спря да се сади.В момента суров мноого трудно можеш да намериш в търговската мрежа и по пазарите.То и да намериш ще е сигурно на сто години и ще тряя да ври една седмица.Консервиран също няма.Има едни буркани пише "едър боб",ама те са си със прост смилянски.Както и да е-по селските пазари тия дни ще наобиколя и ще намеря.По-големия ми проблем е друг:
Издирвам под дърво и камък една рецепта с бакла.Правеше се "джуркана бакла",но сладка.Част е от типичната серия български ястия,които са сладко-солени(като качамака,юфката и т.н.).Правеше се въпросното ястие за някакъв късно-зимен празник(май за Тудорица).Вареше се баклата,после и се махаше обвивката,изсипваше се в тава и се джуркаше с едно дървено приспособление наречено "джуркало"("джуруляк").Джуркалото ще бъде заменено с пасатор-това не е проблем.Някъде в процедурата се слагаше захар,същевременно обаче накрая се поливаше ястието със запръжка от олио и червен пипер(или при по-хард-балканджийския вариант-сланинени пръжки с червен пипер).
Може и да бъркам последователността на някои от процедурите.То затва питам за рецепта.
В крайна сметка се получаваше ястие на което не мога да му дам аналог в българската кухня.Най-близкото до него(и пак много далеч)е грис-халвата или по-скоро като вкус малко приличаше на сварен грис изсипан в тава.Ястието беше и желирано,а не се ползваше желатин в рецептата.Същевременно обаче беше и леко сипкаво при ядене,за разлика от разните там желета,парфета и т.н.
Чудно ми е как става тая работа с желирането при положение че нишестето в баклата ми се види недостатъчно да се получи такава степен на желиране.
Та-издирва се рецептата!Търсих под кви ли не имена в интернет и удрям на камък.И в града разпитвах разни познати,ама всеки вдига рамене.Тва тряя се търси някоя бабичка на 90-100години дето да го помни това ястие,а то такива не останаха.
Иначе в интернет намерих много рецепти за "джуркан боб",но те са си за чисто солено ястие,което няма нищо общо...
Та ако някой си спомня по техните краища в прастари времена да е правено подобно ястие и да му знае технологията-да дума.Нека не допускаме с измирането на старите хора да потъват в забвение дадени ястия.Още повече че ястието въобще не беше лошо като вкус.Като малък помня че се правеше масово тук в града,не е като да е било някаква приумица и импровизация на бабичката и никой друг да не го е готвил....

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Пет Апр 03, 2015 10:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Баклата май не е увивна като боба, греща ли? И горчи.
Нед Апр 05, 2015 2:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov