ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за района около Промахон

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за района около Промахон
Автор Съобщение
Flavius



Регистриран на: 17 Авг 2013
Мнения: 5
Местожителство: Карлово

Мнение Въпрос за района около Промахон Отговорете с цитат
Привет!
Планувам една разходка до Гърция и по-специално в близост до Промахон.
Първо мисля да посетя Сенгелово (Ангистро), а после да отскоча до Крушево (Ахладохори) и да видя пещерата Капе със скалната църква.
Искам да попитам ходилите в района дали знаят, какви са цените на минералните бани в Сенгелово.
Освен пещерата Капе и скалната църква в нея, какво друго бихте ми препоръчали да разгледам в района?
Интересува ме и дали личат все още останките на заличените български села Райковци, Рупел, Вранково, Лехово, Трънка и Ходжово?
Пон Апр 06, 2015 1:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Тодор



Регистриран на: 09 Юни 2012
Мнения: 100
Местожителство: Петрич

Мнение Отговорете с цитат
На първо време прегледай поста на dido за връх Рамян, който е доста изчерпателен и е точно по темата: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=5051&highlight=%D0%E0%EC%FF%ED В Крушево обезателно разгледай черквата "Свети Илия", която е много внушителна. Това е най-голямата възрожденска църква в Източна Македония, строена от местните българи. В Крушево никой не знае пещерата Капе - просто я знаят, като скален параклис "Свети Спас". От споменатите села вероятно едва ли има някакви значителни останки. Знам, че е запазена камбанарията и части от църквата в Старо Лехово, които са на самата граница и мисля развалини от храма в Райковци.

Желая ти приятна разходка, но побързай, че като ударят жегите просто не е за ходене.
Вто Апр 21, 2015 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Към споменатото от Тошко мога да добавя следните интересни обекти (чакат си и те времето за отделни пътеписи):

1. Старо Лехово и оцелялата камбанария на църквата св. Димитър. Там има останали зидове от селото. Дотам се стига по приличен земен път дори и с ниска кола. След селото в посока границата има интересна пътека, която качва билото и излиза на т.нар. Червения пост.

2. Над Крушово в посока долината на сухата река Спаневица. Вдясно от долината, току под баирите, започва интересна пътека, която на десетки серпентини качва към билото. Горе, на билото, има доста укрепления от времето на партизанските работи в Гърция. По-интересното е обаче долу, в основата на пътеката. Там има останки от византийска крепост, известна като Градището. Това са карета от зидове, високи около метър и двадесет, каменна суха зидария, покрита с козирка.

3. Една стара крепост над село Кърчово, при в. Връо, в която някога е открит т.нар. Кърчовски надпис. Не съм ходил още там, интересно е дали крепостта и надписа още стоят.

За затритите нашенски селища - няма нищо повече от бегли очертания на основите на къщите. Повечето селища са силно буренясали - храсталаци и гора. Това по спомен, когато гледах в гугъл за точното положение на всяко затрито село.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Апр 21, 2015 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Тодор



Регистриран на: 09 Юни 2012
Мнения: 100
Местожителство: Петрич

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Искам да попитам ходилите в района дали знаят, какви са цените на минералните бани в Сенгелово.


Говорих с един приятел, който миналото лято е ходил в Сенгелово. Цената на една от минералните бани, която представлява нещо като турска баня (хамам) е 5 евро на час. Никой обаче не ти засича време, пък един час е напълно достатъчно. Според него цената е съвсем адекватна на предоставената услуга.
Чет Апр 23, 2015 9:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov