ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
7 зимни панорами от Пирин

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
7 зимни панорами от Пирин
Автор Съобщение
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение 7 зимни панорами от Пирин Отговорете с цитат
    В допълнение на пуснатата преди седмица тема публикувам 7 панорами от Пирин. Правени са на 12 януари 2009 год. Не съм отстранявал предварително геометричните изкривявания, внасяни от обектива в отделните снимки, от които са направени панорамите, поради което е възможно ползваната програма да е изкривила малко реалността.


    Панорама 1 : Ушиците, Стражите, циркусът на Десилишко езеро и Безбог, гледани от подхода към Полежан.
    На билото снежната покривка не бе обилна, снегът беше фирнован, така че ходенето бе приятно.



    Панорама 2 : Сиврията, Джано, Ченгелчал, циркусът на Попово езеро с Демир капия, Кралев двор,Джа(e)нгал, Каменица и Валявишки чукар, гледани от подхода към Полежан.
    Една от любимите ми гледки в Пирин, този път в зимна премяна!



    Панорама 3 : Прекрасна гледка към Малък Полежан, Газей (в центъра, малко по-ниско), част от върховете по главното било (отзад), Ушиците, Стражите и в дъното, вдясно - Рила. Това пред Вихрен би трябвало да е Тодорка.
    Въздухът бе чист, видимостта бе добра, удоволствието от подобни гледки бе голямо.



    Панорама 4 : Панорама от връх Полежан на описаните в панорама 2 върхове и циркуси, в добавка се виждат и някои от съседните планини, както и Малък Полежан и част от Полежанското било.



    Панорама 5 : малко по-обзорна, включваща вече описаните обекти.
    Подобни гледки за мен са допълнителен стимул за изкачване на върховете.



    Панорама 6 : на слизане от Полежан.
    Задачата е изпълнена. Слизането в този участък бе леко и приятно – вижда се, че на билото снежната покривка не е дебела. Зорът е в по-ниските участъци. На преживяванията и патилата там съм отделил повече внимание в основната тема. Тук ще си позволя да отбележа, че според личните ми наблюдения в началото на януари, при подходящо време (много ниски температури и снежна покривка, не по-дебела от средно-статистическата), е възможно да се ходи из Рила и Пирин и без снегоходки, но е хубаво човек да ги има. Има участъци с повече сняг, където без снегоходки се затъва по-дълбоко.



    Панорама 7 : Целта на разходката – връх Полежан.
    Сбогуване с върха, дарил ни с добро физическо натоварване и прекрасни гледки.

    Препоръчвам подобна разходка на всички любители на зимните високопланински пейзажи. Ако изберете дни с подходящо време, няма да останете разочаровани. Определен плюс е възможността за лесно транспортиране до хижа Безбог, както и сгодите, които хижата и ресторантчето до нея предлагат.
    В сравнение с Мусала, нещата тук са много по-поносими. Едва ли тази тема е най-подходящото място, но от броденията ми по родните чукари през последните години все повече оставам с впечатление, че като цяло Пирин предлага повече удобства за туриста, отколкото останалите български планини. В Стара планина и Витоша ситуацията за мен е близо да трагичната, макар че се намират отделни хотелчета и хижи, които могат да се ползват.
    Компактността на Северен Пирин, предлагащ множество възможни варианти за маршрути, изобилието на върхове, езера и красиви гледки в сравнително компактен регион, е още един аргумент в полза на Пирин.

Съб Яну 24, 2009 7:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Чудесни са! Smile

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Яну 26, 2009 6:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Мани тия снимки, немой така с нас - сите че забраиме за лавинната опасност в тая планина и че хукнеме по нея... Jumpy Punk Daz
Баси панорамите Shocked Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Яну 26, 2009 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Били сте на чудесно обзорно място в много читав за гледки ден. Рядка е комбинацията Very Happy Croc

Качването до седловината между Полежан и Безбог откъде я направихте ? По лятната пътека или по клека. Да питам друго яче - клека под в. Безбог затрупан ли е вече като за зимно ходене или не ?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Яну 26, 2009 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение Отговорете с цитат
Изкачването бе по лятната пътека, слизането по клека между вр. Безбог и Безбожкия превал. В клека някъде затъвах до пояса, някъде - до гърди. Естествено, винаги има опасност от лавини, но след първия сняг и при посочените от мен в темата условия - ниски температури поне няколко дни, мисля, че опасността е в пъти по-малка. Ще повторя, че през последните години в началото на януари съм изкачвал без снегоходки и ски Мусала поне 5 пъти. Дълбокото ми убеждение е, че в планината трябва да се ходи когато е хубаво (по-точната дума може би е "подходящо") времето, а не само и единствено през почивните дни. Особено, ако искаш да направиш и снимки. А аз съм малко маниак на тази тема. Както и на сгодите. Същевременно приемам, че другите хора могат да имат други предпочитания, в т.ч. да не спят по хижите и да не се дразнят от лошото време. Разни хора, разни идеали! В този форум ни обединява обичта към планината, а това е най-важното!
Съб Яну 31, 2009 10:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
BateBorko написа:
Разни хора, разни идеали! В този форум ни обединява обичта към планината, а това е най-важното!


Много си прав. Панорамите са страхотни.

_________________
Който пие бира не умира!
Нед Фев 01, 2009 3:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
bitterman



Регистриран на: 29 Юли 2009
Мнения: 280
Местожителство: ГРАД ДОБРИНИЩЕ

Мнение Отговорете с цитат
супер са

_________________
Пирин планина номер 1
Сря Юли 29, 2009 6:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov