ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За приятелите, левурдата и анасонлийката
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 22, 23, 24  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
За приятелите, левурдата и анасонлийката
Автор Съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Ей тука Митко пише обезпокоителни неща:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=8636
И те са чистили колкото са могли в района на Чумерна като са минавали.
Ако всеки, който мине премести десетина клона, нещата ще се подобрят малко от малко.
А не рекордьорите да минават с ръце в джобовете и даже да подмятат за хората, които работят, че са мързеливи. То не става само с ядене на левурда...

И аз пак ще се включа, стига да е през юли, когато ще съм в отпуска.

Бих се включил и аз, но имам една забележка.
Допускаме грешка, като чистим или маркираме пътеки, които не е необходимо да бъдат чистени. За тяхна сметка други остават непочистени. Примерно, остана Сухото дере и под Дебелците.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Май 04, 2015 12:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Каква я свършихме Отговорете с цитат
Съвсем накратко за това, какво свършихме по 1 май.

Първия ден. Пътеката отГолямата нива по билото, до малко след най-високото място преди Байряка.
Машинките казват точно. Малко след излизането по Мечовата от дерето. По нея разчистено на връщане.

За втория. Още малко марки по тази пътека и довършителни работи от този, който я прокара. Леко накуцва, ама работи.
Продължихме към Байряка и това което бе останало до изворчето, почистено и то. Само някои качиха и върха в дъжд. " Да се хване!"
Само един от всички поднови и маркировката от Горското на Елешница на около половин час до Голямата нива. Дъжда попречи.

За третия. След доста разисквания на къде, че плана бе изпълнен. Довършихме с маркирането.

Добрата новина освен, че е разчистено и маркирано, е и това - Вода, чешмата под Голямата нива, тече, има такава.
Стана случайно, но е добре, че още от 2011 там на вода не можеше да се разчита.

Надяваме се да осъществим и още едно намерение за чешма при Сухото дере.
За сега сме двама изявили желание да се направи това.

Една молба, не се дразнете, обиждайте и заяждайте за дреболии, приятели!
Вложете положителна емоция и ще сте по-добре! Повече няма да вземам отношение по това.
Пон Май 04, 2015 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumi_xristova



Регистриран на: 12 Мар 2012
Мнения: 139

Мнение Снимки Отговорете с цитат
Този път освен да разчистването след толкова обикаляне в този район, качихме вр. Байряка, а и слязохме по старата бяло-червена маркировка
Very Happy

Ето и линк за снимките:

https://plus.google.com/photos/110679579988618328743/albums/6144699568262857409?authkey=CP-n7fS4rIC7bw
Пон Май 04, 2015 10:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Тодор (Тошко)



Регистриран на: 02 Дек 2014
Мнения: 234
Местожителство: от Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Ето малко видео

https://www.youtube.com/watch?v=3w6durQYx84
Чет Май 07, 2015 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:


Ако някой направи организация за нещо подобно ще дойда.
Хубаво ще е да е събота и неделя.
Ще работя за трима.


Иво, като те гледах на видеото от Тошко, ти една пръчка не вдигна бе брат!
Дай поне малко инфо за състоянието на Пътеката, където сте минали. За Дебелец и шорткъта преди Ришки проход е ясно ...
Пет Май 08, 2015 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Първо - благодаря на всички за чудесната среща и добре свършената работа (без малко да напиша "и добре опеченото агне" Smile ).


Второ - пътеките в района са добре почистени с изключение на участъка под връх Голям Дебелец (Второто сухо дере).
Молба - ако може хората, които ще минават Върбиш-Риш, да правят по-подробни снимки и да опишат как е положението.
Странно защо при преминаването на Ком-Емине този участък някак си се пропуска при снимките, а има какво да се снима.


Трето - у мен остана едно жълто-черно малко трионче, заблудил съм се, че е на сестра ми и съм го "приватизирал". Smile
Моля, който си го познае да не мисли, че е загубено. Все някога ще си го върне, а и триончето пак ще действа по Пътеката.


Четвърто - "кажи какво стана третия ден" Smile или защо не отидохме да почистим и Второто сухо дере под в. Голям Дебелец.

Много просто - спря ни Ужасът на Риш. Може да звучи глупаво, смешно и като оправдание, но това е самата истина.
Щом се доближихме до владенията му и ни прати дъжд. Вярно, че слаб, но с предупредителен тътен на гръмотевици.
Втория ден се приближихме още по-близо до бърлогата му. И отново ни отпрати с дъжд и тътени - този път по-силни.
Последната нощ не престана да вали - бавно, монотонно и потискащо. Като че ли беше предупреждение - НЕ ИДВАЙТЕ!
Неделното утро беше мрачно, облачно, кално, мокро и навъсено. Като че ли ни казваше - вървете си, иначе сте обречени!

Преди да тръгна за срещата една приятелка ме посъветва да се вслушам през нощта какво ще ми каже Ужасът на Риш.
И да помисля дали ние не сме натрапниците. Дали не трябва да го оставим на мира. Спокойно да си живее в неговия дом.
Послушах съвета й. Вслушах се. В нощта. Внимателно. Мнението ми не се промени - Ужасът на Риш няма място на Пътеката.
Нека се оттегли в дебрите на връх Голям Дебелец. Или в острите скали на прохода. В скритите извивки на язовир "Камчия".

Но Пътеката да остави на хората. Само да минава по нея. И да я пази. За да има спомен за него. За да остане по този начин жив.



Пето - маркировката в района - с години "дискутиран и наболял проблем" (дали да се минава по билото или да се подсича). Smile

Моето лично мнение - трябва да се маркират и обозначат с табелки ВСИЧКИ пътеки в района. И всеки да има право на избор.

Сега поставихме на следните 8 места - Новата беседка, Старата беседка, Голямата нива, началото на билната пътека, долния край на Сухото дере, горния край на Сухото дере, горния край на Мечова пътека, изворчето на северозапад от връх Байряка (докъдето приключихме с разчистването) - следната ламинирана карта, поставена в найлонова червена папка, закована с пирони:



Тази карта има доста неточности (например не е отбелязано изворчето на северозапад от връх Байряка, обръщалата между с. Каменско и Новата беседка са приблизителни, Мечовата пътека е дадена като права линия, а в действителност тя прилича на разтеглена буква И, като върви известно време по пътя, неточности в разстоянията, няма името на маршрута на латиница, други неточности).

Целта беше все пак да има някакви указателни табели и понеже нямахме железни такива, пробвахме по този начин.

Ето как изглежда картата в началото на билната пътека след Голямата нива:







Целта на поставянето на картата в папка е донякъде да се защити картата за по-дълго време от атмосферните влияния.
Ето подобна ламинирана карта, която Митко и неговата дружина поставиха при чистенето преди 2 години - през 2013-та:
На Голямата нива картата на Митко е поизбеляла, цветовете на пътеките едва си личат, но все пак още е разбираема:





За съжаление съм пропуснал да снимам отблизо картата в Новата беседка (на сухо и на сянка), тя бе още по-добре запазена.
Картата на Митко в горния край на Сухото дере обаче е съсипана и неизползваема - проникнала е вода в нея и я е размила:



Ще видим колко ще издържат новите карти в папките. Знам, че е смешно и е временно решение, но е по-добре от нищо.

Поне вече ще се знае кое е Голямата нива Wink




Шесто: За връх Байряка.

(Моите снимки тук са по-скоро документални. За хубави снимки вижте тези на Руми Христова и Деси Стаменова (Лари) )

Изкачихме го на шега. В началото беше сравнително лесно, без много клони и с малки поляни левурда:



Постепенно нападалите клони започнаха да стават повече, наклонът се увеличи:





По едно време се появиха стари дърварски пътища, които следвахме известно време:





Накрая тръгнахме право нагоре по стръмния склон директно към върха:







Изглежда трудно проходимо, но в действителност не е чак толкова трудно. Но е много стръмно:





Ето, че стигнахме и до финала - северния склон на връх Байряка:



Оказа се, че сме изправени пред скалиста отвесна стена. Наложи се да я заобиколим отдясно (от запад):



От другата страна върхът ни се показа в съвсем друг облик - рехава гора с цветя и - което изобщо не очаквахме - ПИРАМИДА!!!



И като се започнаха едни фотосесии... Smile







Решихме да слезем по западния склон, който беше по-полегат от северния, и ИЗНЕНАДА - открихме червена маркировка:















Някои от марките бяха много добре запазени, някои доста избелели, особено бялата боя. Като че ли личеше и лека пътечка:



Решихме да проследим маркировката, за да има полза от качването ни на Байряка. Имахме и джипиес, за да направим трак.

Да, обаче май слязохме прекалено ниско вляво от билото и загубихме маркировката. Качихме се отново на билото, вдясно:



Левурда, леорда, див чесън, мечи лук... Smile



Христо Райнов (hsray2000) реши да се снима под това интересно паднало дърво:



Не ми се мисли в какво ще се превърне гората тук лятото, след като обрасте напълно с растителност:



Скоро обаче по билото и по северния склон гората стана по-проходима и напредвахме без особени затруднения:



Появи се отново и маркировката. За съжаление се появиха и първите слаби капки дъжд:





Доста усилия ще са необходими, за да се разчистят многото нападали клони, но общо взето повечето от тях са тънки и малки:







Маркировката тук е била поставяна много начесто. Бялото обаче на места беше почти напълно избеляло:









Дотук склонът беше с лек плавен наклон на запад. Сега обаче започна кратко стръмно спускане през гъста тънкостеблена гора:







Дъждът се усили. Загубихме маркировката, но това вече нямаше значение, защото бяхме съвсем близо до трасето на Ком-Емине.
Пресякохме едно деренце и от другата страна беше Пътеката. Маркирахме с няколко камъка мястото, да се знае къде сме излезли.
Оказа се излишно - след като повървяхме съвсем малко нагоре (на запад) по Пътеката, стигнахме края на деренцето (вляво от нас).
И там на голямо дърво имаше стара маркировка - червена стрелка надясно, на изток, указваща отклонението към връх Байряка:



Така завърши изкачването на връх Байряка. Вярно - само 818 метра висок, но изпитвахме необяснимо задоволство, че сме успели.

В заключение мисля, че рано или късно ще дойде ред да разчистим и подновим маркировката и до този респектиращ връх.
Къде обаче слиза маркировката след върха, къде отива на изток? Може би до извора при връх Топалкая? Или преди него?


Седмо - последно засега - връзки към моите снимки, ако на някой му се разглежда по-подробно района:

Първа част (1991 снимки) - 1.Stara planina - 30.04-03.05.2015g.- Sreshta na levurdata-Nova besedka-Gol.niva-v.Bayryaka (otStefa

Втора част ( 660 снимки) - 2.Stara planina - 30.04-03.05.2015g.- Sreshta na levurdata-Nova besedka-Gol.niva-v.Bayryaka (otStefa

За протокола Smile :

Ако някой има забележка към дадена снимка - нека пише, ще бъде изтрит от въпросната снимка без въпроси.



Общи условия:


Снимките могат да се свалят и да се ползват за некомерсиални цели при следните условия:

Първо: Да не се преиначава информацията от тях (например да се пише, че е било лято, докато всъщност е било пролет).

И второ: Ако на снимката има хора - да се иска разрешението на същите, ако снимката ще се публикува някъде другаде - например във Фейсбук.
Логично е - ако на снимката не присъстват хора и туристи - същата да може да се ползва и без одобрението на останалите.

В полетата на Properties/Details (извикват се с десен бутон на мишката - най-отдолу, но след като снимката вече е свалена на компютъра, а не в Гугъл Снимки) съм поместил кратка информация за събитието, целите, участниците и кратко описание на маршрута.

-------------------------------
Rish Horror delenda est!
Освен това мисля, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Чет Май 14, 2015 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
жълтото сгъваемо трионче е от моя арсенал, но не е нещо специално - евтина ширпотреба която само ръждясва на рафта в килера /че аз си имам др играчки за рязане Smile/ чувствай се свободен да го ползваш както намериш за добре, или да го подариш при следващи мероприятия на някой който няма Smile
Чет Май 14, 2015 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
viktoriat



Регистриран на: 27 Апр 2012
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Разказ от първия ден на почистването, който иска да чете и разглежда снимки в блога ми :

http://viktoriat.blogspot.com/2015/05/blog-post.html
Чет Май 14, 2015 2:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Моите снимки от почистването:
https://plus.google.com/u/0/photos/107109766459999925751/albums/6147962949754501857
Малко са, първия ден си забравих фотоапарата при беседката, втория ден маркирах и стоя в джоба, третия изчезна някъде в багажа и снимах малко с телефона.
А на масата трудна работа беше да се снима - ръцете и устата бяха все пълни Laughing

Срещата се получи чудесна. Най-накрая успях да видя и нещо на запад от Байряка Very Happy Ходих по билната пътека, по Мечовата и дори до ГС Елешница. Видях и новата, и старата беседка, двете обръщала. Голямата нива! Намести ми се най-накрая географията Laughing

Беседката беше идеалното място. Храната беше невероятна и като количества, и като вкус. Шеф Тошко се престара Smile Аероплана бая покъщнина беше събрал, а този път и ние се постарахме да сме по-добре с екипировката Wink

За компанията няма какво да казвам - хубави хора, интересни разговори и добра работа свършихме.

Остана недовършена работа при малкото дере под Дебелеца, но времето както винаги не беше с нас, а и не беше леко, изморихме се накрая.

Догодина пак!
дъра-бъра Croc Bad Mood Наздраве! палатка

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Май 14, 2015 8:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hsray2000



Регистриран на: 23 Окт 2012
Мнения: 65
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Да пусна и трака през Байрака, забих едно флагче за мястото на отклонението по билото през Байрака (стрелката и следите от табела се виждат на снимките на Стефан). Липсват първите 100-150м. от изкачването (инструмента докато му кажа да записва... )
На изток от върха къде излиза ще го потърся някой ден.

http://dox.bg/files/dw?a=f3050520bf

Интерес представлява пътят от Пътеката до беседката по който слязохме. Най-добрата връзка от беседката, особено за колоездачи. Ако въобще някой реши да слезе до беседката от Голямата нива, по тоя хубав път е най-бързо качването обратно на Пътеката. Пътя отчасти нов, прокаран е за дърводобива, няма го на картите.
Чет Май 14, 2015 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Пътеката минава през вр. БАЙРЯКА !!! Отговорете с цитат
От много време подозирах този факт, защото излишно се губят едни 160-180 метра денивелации, за да се слезе до "Андърски път". Дори писах, че може да се открие Пътеката, ако се отиде до върха.. Предполагам, че в източна посока се излиза малко преди камъните Топалкая. Там до кайнака се събират поне 3 стари дърварски пътя.
Сега като си мисля за "ужасът на РИШ", ще си позволя да не се съглася с едно мнение на Стефан, малко по-горе - че трябва всички пътеки да се опишат и маркират за да може всеки да реши коя е неговата. Точно това според мен е грешният подход, който с времето е измествал трасето по новопрокарани дърварски пътища и се е стигнало до положението съвсем да се изгуби главното трасе: БИЛНАTA ПЪТЕКА КОМ-ЕМИНЕ.

hsray2000 написа:

....
Интерес представлява пътят от Пътеката до беседката по който слязохме. Най-добрата връзка от беседката, особено за колоездачи. Ако въобще някой реши да слезе до беседката от Голямата нива, по тоя хубав път е най-бързо качването обратно на Пътеката. Пътя отчасти нов, прокаран е за дърводобива, няма го на картите.

Ами ние преди 2 години чистихме пътя, който го има на картите, минава покрай горната беседка и стига до горния край на сухото дере. Той е доста стръмен и изровен между двете беседки, но от там до горе е прекрасен за колоездачи, ако пак не се е затрупал с клони.
Пет Май 15, 2015 9:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Re: Пътеката минава през вр. БАЙРЯКА !!! Отговорете с цитат
mikesli написа:
От много време подозирах този факт, защото излишно се губят едни 160-180 метра денивелации, за да се слезе до "Андърски път". Дори писах, че може да се открие Пътеката, ако се отиде до върха.. Предполагам, че в източна посока се излиза малко преди камъните Топалкая. Там до кайнака се събират поне 3 стари дърварски пътя.
Сега като си мисля за "ужасът на РИШ", ще си позволя да не се съглася с едно мнение на Стефан, малко по-горе - че трябва всички пътеки да се опишат и маркират за да може всеки да реши коя е неговата. Точно това според мен е грешният подход, който с времето е измествал трасето по новопрокарани дърварски пътища и се е стигнало до положението съвсем да се изгуби главното трасе: БИЛНАTA ПЪТЕКА КОМ-ЕМИНЕ.

hsray2000 написа:

....
Интерес представлява пътят от Пътеката до беседката по който слязохме. Най-добрата връзка от беседката, особено за колоездачи. Ако въобще някой реши да слезе до беседката от Голямата нива, по тоя хубав път е най-бързо качването обратно на Пътеката. Пътя отчасти нов, прокаран е за дърводобива, няма го на картите.

Ами ние преди 2 години чистихме пътя, който го има на картите, минава покрай горната беседка и стига до горния край на сухото дере. Той е доста стръмен и изровен между двете беседки, но от там до горе е прекрасен за колоездачи, ако пак не се е затрупал с клони.

Колоездачите спокойно могат да минат по следния маршрут:
Голямата нива - долния край на сухото дере - продължават по пътя на юг (около 10 минути пеша) - обръщат на север пак по маркиран път - излизат на горния край на сухото дере.
Това продължаване на юг по пътя от долния край на сухото дере е, за да избегнат маркираната от мен стръмна 10 минутна пътека. А пешеходците могат да карат по маркираното от мен.
По-късно ще опиша предимствата и недостатъците на двете пътеки - по билото и по маркираната от мен подсичаща пътека.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пет Май 15, 2015 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
Митак, тоя път сега е още по изровен, на места си е пропаст Smile
като тръгнеш от новата беседка, точно след моста има завой в ляво, от там вървиш малко покрай реката, катериш леко нагоре, излизаш на едно голямо обръщало петолъчка.. от там има варианти направо и излиза малко преди сухото дере, на дясно и излиза малко след сухото дере, а има и ляво, сигурно отива на голямата нива. за сега пътя е хубав, с една лада нива ще се стигне без проблем до сухото дере от новата беседка(казвам го за сравнение с изровения път между новата и старата)
Пет Май 15, 2015 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: Пътеката минава през вр. БАЙРЯКА !!! Отговорете с цитат
mikesli написа:

Сега като си мисля за "ужасът на РИШ", ще си позволя да не се съглася с едно мнение на Стефан, малко по-горе - че трябва всички пътеки да се опишат и маркират за да може всеки да реши коя е неговата. Точно това според мен е грешният подход, който с времето е измествал трасето по новопрокарани дърварски пътища и се е стигнало до положението съвсем да се изгуби главното трасе: БИЛНАTA ПЪТЕКА КОМ-ЕМИНЕ.

Напълно съм съгласна с това. Ние, дето ходим трета година там, висим по един час над картите и се чудим, а какво остава за хората, които не са стъпвали. Прекалено многото маркировка може да обърка човек, колкото и прекалено малкото. Но сторено е вече, с течение на времето или всичките ще останат маркирани или ще се наложи само един вариант.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Май 15, 2015 7:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Хайде и тази година пак аз да повдигна темата и да покажа първата снимка.



Снимката е правена 28.02.2015 между Върбишки проход и ГС "Елешница" После и салата имаше. Very Happy
Сря Мар 02, 2016 12:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 22, 23, 24  Следваща
Страница 23 от 24

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov